Німеччина – європейська країна, відома своїми гірськими ландшафтами та мальовничими замками. Вона є найбільш заселеною державою Європейського Союзу, при цьому дика природа тут не менш дивовижна, ніж старовинні міста. Нижче наведені найбільш відомі тварини Німеччини з фото та описом та загальна характеристика фауни країни.
Фауна Німеччини – загальна характеристика
На луках, у горах та лісах Німеччини мешкає близько 48 тисяч видів тварин. Чимало з них належать до комах, але ця територія також є домівкою для 328 різновидів птахів, 104 різноманітних ссавців та кількох десятків земноводних та плазунів.
На теренах Німеччини існує чимало національних парків та природних заповідників для захисту середовищ існування тварин. Ці природоохоронні території забезпечують умови для існування оленів, диких свиней та вивірок.
Завдяки численним проєктам реінтродукції на теренах Німеччині можна побачити раніше вимерлих тварин. Наприклад, з 2013 р. у горах Ротхаар щасливо пасуться зубри, а у парку дикої природи Шорфхайде можна побачити лосів. У деяких частинах Німеччини знову оселилися вовки, а іноді тут можна зустріти навіть бобрів.
Тварини Німеччини з фото: руда лисиця (Vulpes vulpes)
Руді лисиці – доволі поширені тварини на теренах Німеччини. Їх легко помітити завдяки яскравому червоно-помаранчевому хутру. Згідно з одним дослідженням, на теренах Німеччини живе приблизно 600 тисяч рудих лисиць.
Ці тварини доволі поширені не лише у Європі, але й у багатьох інших куточках світу. Цьому сприяє їхня пристосованість майже до будь-якого середовища існування та різноманітність харчових звичок.
Руді лисиці добре адаптуються до людського середовища, такого як ферми, приміські території та навіть великі громади. Зазвичай вони полюють на гризунів, птахів та різноманітну дрібну здобич, проте їхній раціон доволі гнучкий.
Руді лисиці у приміських середовищах можуть харчуватися навіть сміттям та кормом для домашніх тварин. У будь-якому місті Німеччини ці спритні тварини нишпорять по присадибних ділянках, часто завдаючи певної шкоди, через що й вважаються шкідниками.
Земноводні Німеччини: вогняна саламандра (Salamandra salamandra)
Ці амфібії мешкають у прохолодних високогірних лісах Німеччини, зазвичай на висоті 250-1000 м. Зазвичай вони зустрічаються на пагорбах та скелях, поблизу коріння дерев та мертвої деревини або під пласким камінням. Ареал їх поширення у Німеччині охоплює гори Ерц, Шварцвальд та південно-західну частину Баварії.
Хоча ці амфібії ведуть доволі прихований спосіб життя, інколи їх можна помітити через їхнє яскраве забарвлення. Вогняна саламандра має чорне тіло із жовтими або помаранчевими плямами або смугами. Деякі особини можуть бути навіть повністю чорними або жовтими. Завдовжки вони сягають 15-25 см.
Важливо! Не слід торкатися вогняних саламандр. Ці тварини Німеччини виділяють нейротоксини та є отруйними. Тому краще триматися від цієї амфібії на безпечній відстані.
Тварини Німеччини з фото: козиця звичайна (Rupicapra rupicapra)
Ці тварини, відомі ще як «дикі чорні кози», зустрічаються серед гір Європи. На теренах Німеччини їх можна побачити в Альпах. Зазвичай вони живуть стадами на висоті серед скель.
Цікаво, що на козицю звичайну легко полювати, оскільки її поведінка доволі передбачувана. Ці тварини завжди активні в одні й ті самі години, а головне – завжди виглядають небезпеку знизу, тому не бачать мисливця, що розташований вище, ніж вони.
Рідкісні тварини Німеччини: рись євразійська (Lynx lynx)
Цього рідкісного хижака Німеччини дуже важко помітити, але він ще зустрічається у деяких гірських масивах країни. Зазвичай рись євразійська тут мешкає на висоті до 5500 м. Цей вид диких кішок середнього розміру полює переважно на дрібних та великих ссавців, а також на птахів.
Наразі ці тварини Німеччини знаходяться під серйозною загрозою через втрату середовища існування, браконьєрство та зменшення потенційної здобичі. Загальна їхня популяція у країні становить близько 140 дорослих особин.
Фауна Німеччини з фото: благородний олень (Cervus elaphus)
Ці великі ссавці є одними з найпоширеніших тварин Німеччини. Їхнє зображення можна знайти у печерному мистецтві, датованому ще 40 тисяч років тому. На теренах Німеччини благородні олені мешкають переважно у південних лісах країни та Шварцвальда.
Здавна ці тварини зображувалися у геральдиці країни. Їхнє зображення можна побачити на родинних гербах багатьох аристократичних родин. Також благородний олень прикрашає герб Баден-Вюртемберга.
Тваринний світ Німеччини: дика свиня (Sus scrofa)
Дикі свині – доволі поширені тварини у лісах Німеччини. Проте вони мають чудову здатність до адаптації, та можуть зустрічатися на болотах, серед чагарників або на узліссях сільськогосподарських угідь. Інколи цих великих ссавців можна помітити навіть поблизу великих міст країни, особливо коли вони шукають їжу.
Слід зазначити, що серед нехижих ссавців Німеччини дика свиня є однією з найбільш небезпечних тварин. Її вага може сягати понад 50-90 кг. Особливо небезпечною є самиця з поросятами, яка дуже агресивно ставиться до будь-кого, хто опиниться поблизу її малюків.
Лише поблизу Берліну мешкає від 7000 до 8000 диких свиней, які, імовірно, втекли із мисливських зон та шукають їжу. Через велику кількість цих мисливських тварин у багатьох районах Німеччини на них масово полюють.
Цікавий факт! Вепр – дуже важливий символ німецької культури, оскільки протягом століть зображення цієї тварини Німеччини можна було побачити на шоломах, мечах та щитах.
Фауна Німеччини з фото: альпійський бабак (Marmota marmota)
Цей великий гризун родини Вивіркові доволі поширений у високогірних регіонах Європи. На теренах Німеччини він зустрічається переважно в Альпах, на висоті до 3200 м. Також невелика популяція цих гризунів існує у горах Шварцвальд.
На теренах Європи альпійський бабак займає друге місце за розміром серед гризунів, поступаючись лише бобру. Харчується він переважно рослинністю, але також може їсти павуків, черв’яків, комах та зерно. Мешкають ці гризуни переважно колоніями до 20 особин у норах, а на зиму впадають у сплячку.
До уваги! У Німеччині полювання на альпійських бабаків заборонено, тоді як у Швейцарії та Австрії мисливці щорічно відстрілюють до 12-16 тисяч цих гризунів.
Тварини Німеччини: вовк звичайний (Canis lupus)
Популяція вовків на теренах Німеччини налічує приблизно 1800 особин. Ці хижаки у країні були майже знищені через полювання ще у 19 ст.
Проте наразі чисельність вовків у Німеччині зростає, а полювання на них у країні заборонено. Нерідко ці хижаки нападають на домашню худобу, що викликає чимало гострі дискусії між фермерами та екологами.
Тваринний світ Німеччини: козел альпійський (Capra ibex)
Цей вид диких кіз поширений в Альпах, на межі лісу та сніжних вершин. Козел альпійський зустрічається на висоті до 3500 м, але взимку зазвичай спускається на нижчі висоти.
Проте навіть влітку цих тварин можна побачити на альпійських луках, де вони шукають їжу. Ночують вони винятково високо у горах.
Довжина тіла в альпійського козла сягає до 1,5 м, а висота – приблизно 90 см. Самці зазвичай більші, ніж самиці, та мають набагато довші, вигнуті роги, що нерідко досягають 1 м.
Тварини Німеччини: борсук європейський (Meles meles)
Цей хижий ссавець поширений на більшій частині Європи, і у Німеччині також. Зустрічається борсук переважно у лісах. За розмірами він майже як лисиця, а його вага може сягати 20 кг. Впізнаний вигляд йому надає наявність чорно-білих смуг на голові.
Європейський борсук має сильні передні лапи, якими він риє нори та шукає здобич під землею. Він веде переважно нічний спосіб життя, а на зиму впадає у зимову сплячку. Харчується борсук дрібними ссавцями, пташиними яйцями, черв’яками, фруктами та рослинами.
Фауна Німеччини: куниця європейська/лісова (Martes martes)
Ці хижі ссавці поширені у густих листяних та мішаних лісах Німеччини. У горах вони зустрічаються до тих висот, де ще ростуть дерева.
Куниця лісова на відміну від більшості інших своїх родичів веде переважно деревний спосіб життя. Вона легко переміщується по гілках дерев та ловить птахів. Також куниця лісова може харчуватися яйцями та ягодами.
До 1950-х років на цих тварин у Німеччині полювали, через що їхня популяція опинилася на межі знищення. Наразі вона поступово відновлюється у країні, та навіть стрімко зросла за останні роки.
Тваринний світ Німеччини: заєць (Lepus)
На теренах Німеччини зустрічаються 2 види зайців – сірий (русак) та білий (біляк). Перший є найбільш розповсюдженим у країні.
Його популяція у Німеччині налічує не менш двох мільйонів. Зазвичай русаків можна побачити на міських луках та у сільській місцевості майже по всій країні.
Тварини Німеччини: вивірка звичайна (Sciurus vulgaris)
Ці гризуни, що ведуть деревний спосіб життя, є одними з найпоширеніших тварин Німеччини. Вивірки зустрічаються по всій країні, як у лісових, так і у гірських регіонах. Вони населяють хвойні та листопадні ліси, а також міські парки та сади.
Харчуються вивірки переважно рослинною їжею. До їхнього раціону переважно належать гриби, жолуді та насіння, хоча іноді вони споживають і тваринну їжу (наприклад, крадуть та їдять пташині яйця).
Птахи Німеччини з фото: орлан-білохвіст (Haleetus albicilla)
Цей хижий птах є одним із найбільших орлів Європи. Розмах крил у нього сягає 2,5 м, а вага – до 5,5 кг.
Характерною особливістю зовнішнього вигляду дорослих особин є білий хвіст, що й посприяло появі видової назви. Зазвичай орлан-білохвіст гніздиться у прибережних лісах, біля водойм, в яких водиться чимало риби, яка є головною його здобиччю.
Хоча цей хижий птах є доволі рідкісним та занесеним до Червоної книги як вид, що зникає, останнім часом його популяція у Німеччині зростає. Проте до 1935 р. орлан-білохвіст у цій країні Європи вважався вимерлим. Станом на 2018 р. його чисельність у Німеччині становила 700 гніздових пар.
Тварини Німеччини: підковик великий (Rhinolophus ferrumequinum)
Цей вид кажанів є найбільшим представником родини підковиків в Європі. Завдовжки він сягає 5-7 см, а розмах крил у нього становить 40 см.
Мешкають ці кажани у передгір’ях та низькогір’ї, а також на рівнинах, де є придатні для них притулки. Раніше вони найчастіше за все мешкали у печерах, а зараз – переважно у старих будівлях (церквах та коморах). У горах ці кажани зустрічаються до висоти 3500 м.
Влітку підковики великі тримаються поодинці або маленькими групами, а взимку утворюють величезні скупчення з 200-500 особин. Харчуються ці кажани різними нічними комахами, яких відшукують завдяки ехолокації. Цей вид знаходиться під загрозою зникнення, і на теренах Німеччини охороняється законом.
Отруйні тварини Німеччини: гадюка аспідова (Vipera aspis)
Ця отруйна змія зустрічається зазвичай на півдні та у південно-західній частині Німеччини, переважно у Південному Шварцвальді. Вона може населяти різноманітні середовища існування.
Найчастіше за все аспідова гадюка зустрічається на сухих кам’янистих схилах, на порослих чагарниками лісових галявинах та вирубках, а також серед занедбаних каменоломень та кар’єрів (переважно на півні країни). Розмір тіла у цієї змії сягає 90 см, голова у неї трикутної форми, а зіниці вертикальні.
Дорослі особини полюють на кротів та мишоподібних гризунів, тоді як молоді – переважно на ящірок. Активні вони зазвичай у сутінках. За силою отрути ці змії схожі на звичайну гадюку. Їхній укус дуже болючий, а у 4% випадків призводить до загибелі людини через проблеми з серцем або диханням.
Плазуни Німеччини: ескулапів полоз (Zamenis longissimus)
Це ще один вид плазунів, які зустрічаються на теренах Німеччини, проте на відміну від попереднього він не є отруйним. Попри те, що ескулапів полоз виглядає доволі загрозливо та має славу однієї з найдовших змій у Європі, він не являє загрози для людини.
Довжина цієї неотруйної змії може сягати до 2-х метрів. Харчується вона переважно щурами, хоча іноді може полювати на кротів та землерийок.
Змії Німеччини: гадюка звичайна (Vipera berus)
Ці отруйні змії Німеччини поширені на рівнинах на півночі країни, у Шварцвальді, Баварському лісі, Альпах та Швабських Альпах. Зазвичай вони зустрічаються у хвойних лісах, на болотах та узліссях, а також на вересових полях.
Завдовжки гадюка звичайна сягає до 75-90 см. Вона має пласку морду, а голова у неї не набагато ширша за тіло. Кусаються ці отруйні змії лише, якщо до них доторкнутися або наступити на них. Їхній укус може викликати параліч та призвести до загибелі.
Фауна Німеччини: кіт лісовий (Felis silvestris)
Ці тварини Німеччини та Європи взагалі доволі схожі на звичайного свійського кота. Зустрічається лісовий кіт у лісах, але іноді навіть у сільській місцевості країни.
Зазвичай він має довге та густе коричнево-сіре хутро зі смугами. Вага дорослих особин може сягати 3-6 кг.
Залежно від місцевості кіт лісовий активний вдень або вночі. Зазвичай він полює на дрібних ссавців та наземних птахів.
До уваги! На теренах національного парку Ейфель поблизу Кельна мешкає понад 1000 лісових котів. Це одна з найбільших популяцій цього хижака у Центральній Європі.
Тварини Німеччини з фото: білозубка велика або білочерева (Crocidura leucodon)
Ці невеликі гризуни зустрічаються переважно у кам’янистих місцях та горах, на відкритих сільськогосподарських угіддях та у садах. Вони ведуть переважно нічний спосіб життя, а вдень ховаються. Харчуються ці гризуни переважно комахами та дрібними тваринами (жабами, ящірками).
Білочерева білозубка сягає 6-9 см завдовжки та відома своїм характерним двоколірним забарвленням. Вона має темно-коричневу спину та біле або світло-сіре черевце. До того ж ці маленькі ссавці мають гострі та щільні зуби абсолютно білого кольору через відсутність природної пігментації.
Птахи Німеччини: сови та сипухи
На теренах Німеччини зустрічається 12 видів сов. Доволі поширеним гніздовим птахом країни є сипуха крапчаста, яка зустрічається переважно у не дуже лісистих районах. Загальна її популяція у Німеччині налічує приблизно 10-15 тисяч пар.
Доволі поширеною у країні також є сіра сова, популяція якої тут нараховує приблизно 64 тисяч гніздових пар. Її близька родичка – сова довгохвоста до 1920-х років була поширеною у Баварському лісі. Наразі цей вид є дуже рідкісним, і за даними 2013 р. налічує лише 26 гніздових пар.
Доволі поширеною у Німеччині є вухата сова. Її популяція тут налічує 25-40 тисяч гніздових пар. Подекуди у Німеччині зустрічається пугач палеарктичний, загальна кількість якого тут нараховує приблизно 2000 пар.
До рідкісних різновидів цих птахів у Німеччині належить біла сова, яку інколи можна помітити на півночі країни. Також рідкісними у країні є яструбина сова, що залітає сюди переважно взимку, та болотяна сова, яку також можна побачити взимку переважно на півночі та півдні країни. Подекуди фіксуються рідкісні гніздування залітної совки.
Доволі поширеним у Німеччині є сич хатній, що зустрічається у багатьох регіонах країни. Загальна його популяція тут оцінюється приблизно у 7500-8500 пар. У гірських лісах Німеччини можна зустріти європейського сичика-горобця, а подекуди по країні – більш рідкісного сича волохатого.
Рідкісні тварини Німеччини: зубри (Bison bonasus)
Чи не найрідкіснішою твариною Німеччини є зубр, що також відомий як бізон європейський. Ці парнокопитні велетні майже вимерли у країні. Проте завдяки програмам збереження та реінтродукції зубрів тепер можна зустріти у горах Ротхаар. Наразі їхня популяція тут становить приблизно 20 особин.
Зубри – великі та могутні бики. Довжина їх тіла нерідко сягає понад 3 м, висота – до 2-х м, а вага досягає 850 кг. Голова у зубра коротка, масивна, з широким опуклим лобом та невеликими чорними рогами. Харчуються ці тварини переважно травою та рідше – корою дерев (переважно взимку) та навіть хвоєю.
Птахи Німеччини: беркут (Aguila chrysaetos)
Беркут у Німеччині зустрічається у Баварських Альпах та є доволі рідкісним хижим птахом країни. Станом на 1999 р. його популяція у країні налічувала до 50 гніздових пар.
Беркут, відомий як символ гордості, влади та свободи, у Німеччині визнаний національним птахом країни. У 18-19 ст. ці хижі птахи були майже повністю знищені. Наразі їхня популяція потрохи відроджується.
Тварини Німеччини: тев’як довгомордий (Halichoerus grypus)
Цей вид тюленів зустрічається у водах Північного моря. На острові Гельголанд щороку з’являється на світ до 400 малюків тев’яка довгомордого. Сезон їх появи тут припадає на листопад-січень.
Забарвлення у цих тюленів може варіюватися від сірих та коричневих відтінків до чорного та сріблястого. Ці тварини темніші по центру спини та світліші на черевці. Деякі самці можуть бути повністю чорними, а деякі самиці – повністю кремовими.
Довжина тіла у дорослих особин сягає 1,8 м у самиць та 2 м у середньому у самців. Ці тварини пірнають неглибоко та не на тривалий час.
Тварини Німеччини: павук-хрестовик звичайний (Araneus diadematus)
Цей вид павуків доволі поширений по всій Німеччині. Він зустрічається на лісових стежках, галявинах, узліссі та навіть на садових живоплотах. Зазвичай павук-хрестовик сидить посередині свого павутиння довжиною до 30 см. Його можна побачити з липня по вересень.
Хрестовик звичайний – невеликий павук завдовжки 1-2,5 см. Його забарвлення варіюється від світло-жовто-коричневого до темно-червоно-коричневого або чорно-коричневого. На спині у цього павука помітний характерний малюнок у вигляді хреста.
Отруйні ікла у павука-хрестовика розташовані на голові. Проте вони настільки короткі, що навіть не проникнуть через шкіру людини. Тому укус павука-хрестовика можна порівняти з укусом комара. Біль минає у найкоротші терміни, тому не потрібно хвилюватися.