Полоз ескулапів чи лісовий – одна з найдовших змій на теренах Європи. Він може здатися величезним та страхітливим, але насправді це неотруйний та нешкідливий вид.
Полоз ескулапів чи лісовий – класифікація та наукова назва
Ці плазуни ряду Лускаті, підряду Змії належать до родини Полозові (Colubridae). Остання об’єднує чимало сучасних видів змій, серед яких доволі відомі вужі та полози.
Ескулапів чи лісовий полоз належить до роду Полоз-заменіс (Zamenis), який об’єднує 5 видів неотруйних змій. Окрім нього, до цієї групи належать закавказький, перський, леопардовий та лінійчатий полози.
Раніше усіх цих плазунів класифікували як представників то роду Елаф (Elaphe), то роду Полозів (Coluber). Наразі вони відокремлені у рід Полоз-заменіс.
Наукова назва лісового полозу – Zamenis longissimus. Перша її складова походить з грецької мови та означає «злий» або «жорстокий». Друга частина цієї назви походить з латинської мови та означає «найдовший».
Українська назва цієї неотруйної змії пов’язана із давньогрецьким богом лікування Есклепієм. Ці плазуни часто ховалися у храмах, присвячених йому, і незабаром стали асоціюватися винятково з цим богом. Власне зображення саме ескулапового полоза, обвитого навколо палиці, є поширеним символом сучасної медицини та фармакології.
Як виглядає полоз ескулапів чи лісовий?
Ескулапів полоз має довгий стрункий тулуб з гладкою лускою та доволі маленьку голову з закругленим кінчиком морди та з круглими темними зіницями. Загальна довжина становить 2,25 м, через що ця змія вважається однією з найдовших в Європі.
Луски у передній частині тулуба ескулапового полоза гладкі, а у задній – з трохи вираженими реберцями, які більш помітні у самців. Забарвлення спини може бути оливково-бурим, яскраво- або сіро-коричневим чи навіть жовтувато-кремовим, але майже завжди з металічним блиском. У деяких лусочок помітні білі краї, через що створюється сітчастим візерунок.
Черевце у лісового полоза перламутрове-біле або сіре, а у самиць – яєчне-жовте з темними плямами, які нерідко майже зливаються у суцільне чорне. Молоді особини відрізняються сірою шкірою з чорними плямами на верхній частині тулуба.
Де живе ескулапів полоз?
Ці змії населяють більшу частину Європи (переважно південні та центральні регіони) та деякі острови Егейського моря, а також північ Малої Азії та Кавказу. В Україні ескулапів полоз мешкає у південно-західних регіонах, Карпатах та Закарпатті.
Ці змії надають перевагу доволі вологому лісовому середовищу існування з великою кількістю каменів та рослинності, де можна сховатися. Саме тому вони ще відомі як лісові полози.
Найчастіше за все їх можна зустріти у передгірних букових лісах, рідше – у хвойних та мішаних широколистяних, а також на схилах залісених ущелин. В горах ескулапів полоз зустрічається до відмітки 2000 м.
Також лісових полозів можна побачити у фруктових садах, на чайних плантаціях та вологих луках. Ховаються вони переважно у дуплах дерев, норах ссавців, купах хмизу, серед скельних тріщин та каміння.
Що їсть та як полює полоз ескулапів чи лісовий?
Молоді лісові полози харчуються ящірками, комахами, дрібними гризунами. Дорослі особини частіше за все полюють на щурів, землерийок, кротів, птахів та пташині яйця.
Ескулапові полози виходять на полювання рано вранці або пізно вдень. Зазвичай вони використовують свою швидкість та спритність, щоб раптово атакувати свою здобич.
Як і багато інших змій, ескулапів полоз має орган на роті, який може інтерпретувати молекули запаху з повітря. Саме це дозволяє йому легко знаходити свою здобич. Ці змії не мають отрути, тому вони повинні міцно тримати здобич у роті, щоб не дати їй втекти.
Укус лісового полоза
Ескулапів полоз не дуже агресивний до людини. Ці змії вважають за краще втекти та сховатися у своїх щілинах, ніж контактувати з людиною. Якщо не намагатися загнати їх у кут або наблизитися до них, то вони не намагатимуться захищатися.
Попри величезний розмір, ескулапів полоз не є небезпечним. Він не виробляє отрути, а його укус недостатньо сильний, щоб серйозно пошкодити шкіру людини. Головне – у разі укусу цієї неотруйної змії неодмінно промити рану милом, щоб запобігти занесенню інфекції.
Поведінка та розмноження лісового полоза
Ескулапів полоз має здатність підійматися прямо вгору по вертикальних поверхнях. Його можна знайти на дахах і навіть на верхніх гілках дерев. Сильної спеки ці полози уникають, заповзаючи у схованки.
На зиму ці неотруйні змії впадають у сплячку. Зазвичай це відбувається наприкінці жовтня – початку грудня. Після зимівлі ескулапові полози виповзають на початку квітня – у травні.
Ці змії є яйцекладними. Паруються вони на початку травня – у червні. Нерідко парування цих змій відбувається на невисоких деревах.
Самці-конкуренти борються один з одним за доступ до потенційних самиць. Переможець виконує разом з обраницею ритуальний танець.
У липні самиця лісового полоза відкладає 4-10 яєць у вологе, тепле місце (купи сіна, старі пні, гнилу деревину тощо). У вересні чи на початку жовтня з них вилуплюються маленькі полози. У дикій природі ескулапів полоз живе 25-30 років.
Хижаки та загрози для ескулапового полоза
Завдяки своїй здатності ховатися у щілинах і зливатися з навколишнім середовищем, ці змії дуже добре уникають потенційних хижаків. Хоча вони здаються широко поширеними та стабільними, чисельність популяції лісового полоза наразі невідома. Втрата середовища існування через дороги, ферми та забудівлю традиційно становлять певну загрозу для існування цього виду змій.
Наразі ескулапів полоз вважається видом, що викликає найменше занепокоєння. Проте в Україні він занесений до Червоної книги країни.