Саламандра: дивовижне земноводне, схоже на ящірку

Саламандра – доволі поширене хвостате земноводне. Зовні вона трохи схожа на тритона, проте на відміну від нього, менш прив’язана до водойми.

Саламандра – класифікація та наукова назва

Саламандри – представники ряду Хвостаті земноводні. Вони належать до родини Саламандрові (Salamandridae), яка налічує 15 родів та об’єднує 62 види. Найбільш відомими серед них є різноманітні тритони та саламандри.

Безпосередньо до роду Саламандра належать 7 видів, 4 з яких зустрічаються на теренах Європи. В Україні поширеною є лише саламандра вогняна або плямиста.

Саламандра – класифікація та наукова назва

Наукова назва цих амфібій – Salamandra походить від грецького слова, що перекладається як «вогняна ящірка». Пов’язано це зі старим повір’ям, що вогняна саламандра може жити у вогні. Також існує чимало народних назв цієї тварини, до яких належать «грязьове цуценя», «водяна собака» та «весняна ящірка».

До уваги! Саламандрові – єдина родина хвостатих земноводних, що зустрічається на теренах України.

Як виглядає саламандра? Опис амфібії

Ця тварина схожа на щось середнє між ящіркою та жабою. Саламандра має пласку голову як у жаби. Проте довге гладке тіло, чотири короткі лапи та хвіст роблять її більш схожою на ящірку.

Як виглядає саламандра

При цьому слід розуміти, що ці дві тварини хоч й значно схожі зовні, але є представниками різних класів. Ящірка – це рептилія, а саламандра – земноводне або амфібія, у якої відсутній спинний гребінь.

Забарвлення саламандри залежить від її виду. Чимало різновидів цих земноводних має суцільно-коричневий або зелений колір.

Проте вогняна саламандра чорна з жовтими плямами, а тигрова – має зеленувато-жовту шкіру з чорними смугами. Китайська велетенська саламандра має темну коричнево-червону шкіру з темними крапками.

Яскраве забарвлення цих амфібій слугує попередження для потенційних хижаків, щоб вони трималися подалі. Ці саламандри мають на шиї або хвості залози, що виділяють отруту. У більшості неотруйних видів забарвлення тіла зазвичай зливається з навколишнім середовищем.

Розміри саламандри

Довжина тіла у більшості цих земноводних становить 5-15 см, а вага – у межах 85-225 г. Найбільшою у світі є китайська велетенська саламандра. Довжина тіла в неї сягає до 1,8 м, а вага – до 50-70 кг.

Найбільша знайдена в світі саламандра мала довжину 1,79 м. Цей рекорд був зафіксований в 1920 році. Найменшою у світі є торіус або карликова саламандра – ендемік Мексики. Довжина тіла в неї становить менше 2,5 см. Тобто вона менша, ніж сірник!

Поведінка та спосіб життя саламандри

Подібно до ящірки, саламандра здатна відкидати та заново відрощувати свій хвіст. Наприклад, якщо її схопить хижак, то вона може втекти, відкинувши хвіст. Потім саламандра знову відростить його.

Ці амфібії – поодинокі істоти, за винятком періоду розмноження. Зазвичай вони ховаються так, що їх складно побачити. Агресивними ці тварини можуть ставати лише під час розмноження, коли самці змагаються за пару.

Поведінка та спосіб життя саламандри

Саламандри зазвичай активні вночі. Вдень більшість з них заривається в мул. Саме тому, зазвичай ці тварини роблять свою домівку під скелею біля водойми. Саламандра не чує звуку, але може відчувати коливання землі, щоб помітити рух навколо себе.

Важливо! Усі саламандри повинні тримати свою шкіру вологою та прохолодною, щоб вижити. Проте вони менш залежні від води, ніж тритони, що живуть винятково у водоймах.

Де живе саламандра та яке в неї середовище існування?

Саламандри мешкають майже по всьому світу, включаючи Європу, Азії, Південну, Центральну та Північну Америку. Деякі з них частину часу проводять на суші, а ще частину – у воді. Інші різновиди цих тварин можуть постійно залишатися у водоймі. Найчастіше за все ці амфібії мешкають у вологих та тінистих лісах.

Чимало саламандр облаштовують своє житло під скелями, розташованими поблизу струмків, ставків та озер. Деякі різновиди живуть на деревах у тропічному лісі в басейні Амазонки та спускаються вниз, щоб відвідати сусідню водойму.

Де живе саламандра

Існує навіть декілька видів саламандр, що мешкають у печерах та проводять своє життя в підземних водоймах. Їхні очі добре пристосувалися до такого середовища існування, що дозволяє цим земноводним виживати у темряві.

Китайська велетенська саламандра живе під водою в річках зі швидкою течією. Її плямисте коричнево-сіре забарвлення дозволяє зливатися зі скелями біля дна річки.

Більшість існуючих в світі саламандр живе саме біля води, адже там вони відкладають свої яйця. Деревні види ранньою весною мігрують з дерев на лісову підстилку, щоб пробратися до найближчої водойми для розмноження.

Середовище існування саламандри

В Україні зустрічається лише вогняна саламандра. Смерекові та букові ліси Карпат – найбільш типове її середовище існування в країні. Також інколи вона зустрічається в лісах Чернівецької області.

Цікавий факт! Хоча велетенська китайська саламандра живе під водою, вона не має зябер, як у риби. Натомість кисень, що необхідний для дихання, вона поглинає через шкіру.

Що їсть саламандра?

Всі саламандри є хижими земноводними. Проте їхній раціон може суттєво відрізнятися залежно від виду та місця існування. Маленькі саламандри (наприклад, вогняні) їдять черв’яків, павуків, равликів та слимаків, інколи – жуків, а великі – дрібну рибу та раків.

До раціону найбільшої велетенської китайської саламандри належать жаби, риба, краби та креветки. Малюки цих земноводних перший час харчуються крихітними безхребетними комахами, що плавають у воді.

Ці земноводні полюють вночі. Залежно від свого розміру, вони можуть їсти лише декілька разів на тиждень. Зазвичай, чим більша саламандра, тим частіше їй потрібно їсти.

Розмноження саламандри

Самці саламандри привертають увагу самиць, виділяючи специфічний запах. Як тільки вони знайдуть підходящу самицю, то відразу спаровуються.

Розмноження саламандри

Самиця саламандри відкладає желеподібні яйця без шкарлупи у водойму. Інколи вона може залишитися оберігати їх, хоча зазвичай йде відразу після їхнього відкладання. В середньому саламандра відкладає до 300 яєць, хоча у деяких видів їхня кількість може становити понад 450 штук.

Приблизно через 3-4 тижні на світ з’являються малюки. З самого моменту народження вони можуть покладатися лише на самих себе. Зовні малюки саламандри схожі на пуголовок або маленьких жабенят.

Деякі різновиди цих амфібій не відкладають яєць та народжують живих дитинчат. Наприклад, до них належать чорна або альпійська та вогняна саламандри. Перша виношує потомство 2-3 роки та народжує лише двох малюків.

Протягом перших трьох місяців життя саламандри проходять стадію німфи. Вони дихають зябрами, а вже потім повільно розвивають легені. В цей час малюки саламандри харчуються крихітними комахами, що плавають у воді. По завершенні перших 3-х місяців життя вони оселяються на землі біля водойми.

Тривалість життя саламандри

Тривалість життя саламандри варіюється від 5 до 20 років. Більші за розміром види мають більш довге життя, тоді як менші швидко стають здобиччю хижаків. Крім того, саламандри з отруйними залозами живуть довше, ніж ті, що не мають такого природного захисту. В середньому більшість видів цих тварин живе до 10 років.

В зоопарках ці земноводні живуть значно довше. Відомо, що 2 японські саламандри в зоопарку Амстердаму прожили до 52 років.

Хижаки та загрози для саламандри

Крихітні яйця саламандри вразливі для багатьох хижаків. Ними можуть поласувати ракуни, скунси, змії та риби. Дорослі саламандри невеликого розміру також мають чимало хижаків. На них можуть полювати ракуни та скунси, що полюбляють шукати їжу під камінням біля ставків та струмків. Також певну загрозу для невеликої саламандри становлять змії та черепахи.

Для великих китайських саламандр значну загрозу становлять люди. Також ці амфібії нерідко потраплять до рибальських сіток. У такому випадку вони або відразу гинуть, або споживаються людьми в їжу.

Хижаки та загрози для саламандри

Саламандри, що живуть в лісах басейну Амазонки, ризикують втратити своє середовище існування через вирубку лісів. Крім того, значний вплив на популяцію цих земноводних має забруднення води в озерах та струмках, де вони розмножуються. Деякі саламандри гинуть під автомобілями, коли намагаються перетнути жваві дороги на шляху до сусідньої водойми.

Хоча в світі існує чимало видів і мільйони саламандр, ці тварини мають природоохоронний статус тих, що знаходяться під загрозою. Втрата середовища існування, забруднення води та браконьєрство значною мірою сприяють зменшенню популяції цих амфібій. Саме тому саламандри потребують захисту.

Саламандра в домашніх умовах

Тримати саламандру в домашніх умовах можливо, але слід забезпечити їй сприятливі умові для існування. Ця амфібія вимагає особливого догляду, на відміну від інших видів домашніх тварин.

Саламандра в домашніх умовах

Саламандру потрібно тримати при температурі від +55 до +65°С. Крім того, її шкіра має бути постійно прохолодною та вологою.

Лише за таких умов саламандра буде здоровою при утриманні в домівці. Крім того, не слід занадто часто чіпати цю амфібію, оскільки людський дотик може бути важким для її ніжної шкіри.