Кіт лісовий: рідкісна тварина лісів Євразії

Кіт лісовий - фото та опис тварини

Кіт лісовий – хижий ссавець, який є пращуром сучасної домашньої кішки. Він з’явився ще 650 тисяч років тому, проте як окремий вид був виявлений та класифікований лише у 18 ст. В Україні кіт лісовий є досить рідкісною твариною, яка має статус «вразливої» та охороняється законом.

Кіт лісовий – наукова назва та класифікація

Кіт лісовий належить до хижих ссавців із підряду Котовиді (Feliformia), родини Котові (Felidae). Він є представником роду Кіт (Felis), підродини Малі кішки (Felinae).

Кіт лісовий – наукова назва та класифікація

Наукова назва лісового кота – Felis silvestris. Хоча спочатку налічувалося 24 підвиди цієї тварини, наразі цей вид поділяється лише на 2 підвиди.

До них належать кіт лісовий європейський та кіт лісовий кавказький. Решта популяцій раніше широкого виду зараз віднесена до інших видів.

Як виглядає кіт лісовий?

Ідентифікація лісового кота може бути заплутаною, оскільки він схожий на інших диких кішок. Найбільш подібний він до свійського кота, від якого відрізняється більшими розмірами, потужними лапами та довгими пазурами.

Як виглядає кіт лісовий

Вага дорослого самця лісового кота становить 4,9-8,1 кг (кавказького підвиду – до 11 кг), тоді як самиці важать 2,7-3,6 кг. До зими ці тварини набувають більшої ваги, яка слугує їм зимовим запасом жиру.

Довжина тіла лісового кота становить 43-78 см, висота в плечах – 60-76 см, а довжина хвоста сягає 25-32 см. Ці тварини мають відносно короткий пухнастий хвіст з 3-4 чорними кільцевими смугами та круглим чорним кінчиком.

Забарвлення шерсті може бути червоно-рожевим, червонувато-коричневим, піщаним або світло-сірим. Кольори змінюються в залежності від географічного положення та клімату. Взимку шерсть стає більш густішою.

Який вигляд має кіт лісовий

Голова у лісового кота велика, широка, з широко поставленими трикутними вухами та жовто-зеленими очима. На лобі розміщуються 5 смуг, які розпадаються на плями. На хребті також помітні смуги, і ще дві вузькі короткі є на плечах над боками.

У багатьох лісових котів на тілі також є світлі плями. Підборіддя та щоки, а також ділянки навколо рота та очей мають більш світліше забарвлення. На боках є неправильні темні смуги, які переходять у плями на ногах. Усі ці кольорові візерунки служать для маскування лісового кота в лісі.

Поведінка лісового кота

Кіт лісовий зазвичай веде усамітнений спосіб життя. Для «спілкування» з представниками свого роду він використовує запахи.

Поведінка лісового кота

Зазвичай кіт лісовий веде нічний спосіб життя, полюючи в сутінках та вночі. Проте він може бути активним удень, коли поблизу немає проявів людської діяльності.

Кіт лісовий зазвичай полює на землі, проте здатний лазити по деревах. Він може мати окремі схованки, де зберігає їжу на потім.

Де живе кіт лісовий?

Кіт лісовий – типовий мешканець змішаних та широколистяних лісів. Ареал його поширення охоплює Північну та Середню Європу, Малу Азію та Кавказ. Європейський лісовий кіт зустрічається на теренах континентальної Європи, Шотландії та Сицилії.

Де живе кіт лісовий

Кіт лісовий кавказький живе в Туреччині та на Кавказі на висоті до 2500-3000 м. Селиться він переважно в глухих широколистяних лісах.

Європейські лісові коти зустрічаються в Іспанії, Португалії, Туреччині та Шотландії. Вони живуть серед рослинності на луках і уздовж узлісся, поблизу сільськогосподарських угідь та в лісах. Проте цих тварин також можна зустріти серед чагарників, на луках та болотах, вздовж морського узбережжя.

Раніше кіт лісовий європейський був поширений в Англії, Австрії та Нідерландах. Проте у першій половині 20-го ст. його популяція в цих країнах була винищена або вимерла. У Швейцарії кіт лісовий зустрічається в горах Юра. Також є 2 невеликі популяції цих тварин у Франції.

Де живе кіт лісовий в Україні та Європі

Кіт лісовий в Україні зустрічається в Карпатах та на Закарпатті. Також невеликі його популяції виявлені на Волині, в Чернівецькій та Одеській областях.

В Україні кіт лісовий селиться в горах, у глухих лісах (дубових, букових, мішаних, рідко – ялинових) на висоті від 300 до 900 м та в очеретяних заростях у плавнях, де нерідко влаштовує лігва на плавучих острівцях.

Що їсть кіт лісовий?

Кіт лісовий – хижа тварина, яка полює на свою здобич із засідки. Проте іноді, він, як і інші кішки, їсть траву у якості грубого корму, щоб очистити свій шлунок від неперетравлених кісток, шерсті, пір’я та поганого м’яса.

Що їсть кіт лісовий

Найбільш важливе значення в раціоні кота лісового займають миші, щури та полівки. Проте там, де є чимало кроликів та зайців (наприклад, в Центральній Іспанії чи деяких частинах Шотландії), цей хижак полює саме на них.

Це цікаво! У наведеному нижче відео можна побачити, як кіт лісовий полює за здобиччю.

Кіт лісовий також їсть птахів, комах, жаб та ящірок, куниць, ласок і диких тхорів. Самиці зазвичай є більш вправними мисливцями, ніж самці. Вони полюють частіше, щоб набрати достатньої ваги для виношування дитинчат у майбутньому.

Хижаки та загрози для лісового кота

Рись євразійська, руда лисиця, вовки та хижі птахи (сови, яструби та інші) є головними природними ворогами лісових котів. Саме через напад цих хижаків життя цих малих кішок може завершитися занадто рано.

Хижаки та загрози для лісового кота

Самиці лісового кота можуть схрещуватися з домашніми котами, що стає загрозою для чистокровних популяцій диких тварин. Харчова конкуренція з іншими дикими кішками та отруєння родентицидами також становлять значну загрозу для цих невеликих хижаків. Інколи вони гинуть, будучи збитими автомобілями.

Лісовий кіт став дуже рідкісним, бо люди помилково вважали, що він становить загрозу для них, подібно до рисі та інших диких кішок. Наразі цей вид у більшості регіонах, де він ще існує, охороняється законом. Проте інтенсивне вирубування старих лісів становить найбільшу загрозу для існування цих тварин у дикій природі.

Розмноження лісових котів

Лісові коти розмножуються з січня по березень. Хоча іноді самиця може мати 2 посліди на рік, зазвичай це відбувається лише тоді, коли вона втрачає свій перший послід.

Розмноження лісових котів

Самці та самиці використовують вокалізацію, щоб закликати один одного до спаровування. Самиці «під час тічки» демонструють поведінку, подібну до домашньої кішки. Вони можуть кричати та піднімати задню частину тіла.

Самиця лісового кота може спаровуватися з кількома самцями. Для народження кошенят вона облаштовує лігво в дуплі дерева або серед розколин скель, іноді – в норі борсука чи рудої лисиці або навіть під купами сушняку.

Вагітність у самиці кота лісового триває 64-71 день. Зазвичай вона народжує у квітні-травні. У посліді може бути від одного до п’яти кошенят. Малюки харчуються молоком матері, від якого відлучаються у віці 3,5-4,5 місяців.

Кошенята лісового кота

У віці від 5 до 10 місяців кошенята лісового кота стають самостійними. Самці стають статевозрілими в 10, а самиці – в 11 місяців. Статева зрілість у кавказьких лісових котів настає через 3 роки після народження. Тривалість життя лісового кота може сягати 21 року, проте в середньому становить 13-14 років.

Популяція лісового кота

Загальна чисельність кота лісового європейського оцінюється в 500 тисяч особин. Найбільші популяції цих диких тварин існують в Португалії та Іспанії. Кількість лісових котів у Шотландії становить від 1000 до 4000.

Популяція лісового кота в Україні та світі

Карпатська популяція цих тварин в Україні становить 300-400 особин. Поодинокі тварини зустрічаються в плавнях Дунаю та Дністра. Загальна чисельність котів лісових в Україні оцінюється в 400-500 тварин. Цей вид тварин занесений до Червоної книги країни.