
Тваринний світ Австралії вражає неймовірним різноманіттям видів, чимало з яких більш ніде у світі не зустрічається. Кенгуру та ему перш за все викликають асоціації з «країною антиподів», але її фауна значно багатша та різноманітніша. Нижче наведені найбільш дивовижні тварини Австралії (з фото та описом), без яких неможливо уявити цей континент.
Тварини в Австралії: кенгуру (Macropus)
Ці сумчасті тварини – найвідоміші представники тваринного світу Австралії. Кенгуру – ендеміки австралійської фауни. На теренах Австралії налічується близько 34 млн цих унікальних тварин.
Існує 4 види кенгуру. Всі вони мешкають винятково на теренах Австралії. Найбільшим серед них є велетенський кенгуру. Його зріст перевищує 1,8 м. До інших різновидів цих тварин Австралії належать антилопоподібний, західний сірий та рудий кенгуру.

Ці сумчасті мають дуже потужні задні лапи з великими ступнями, завдяки чому можуть переміщуватися стрибками. Довгий важкий хвіст слугує кенгуру для балансування під час переміщення.
Самиці мають на тілі отвір-сумку для перенесення кенгуренят. Кенгуру зустрічаються на теренах національних парків Австралії майже по всій країні, а також поблизу трас у великих містах.
Цікавий факт! Кенгуру вважається національною твариною Австралії, тоді як ему – національним птахом країни.
Тварини Австралії з фото: ему австралійський (Dromaius novaehollandiae)
Цей птах – не менш відомий представник тваринного світу Австралії, ніж кенгуру. Він навіть зображений на гербі країни. Австралійський ему посідає друге місце у світі після страуса та є найбільшим птахом на теренах Австралії.
Зустрічається він переважно на материковій частині країни. Проте невеликі популяції ему також мешкають на островах Кенгуру, Тасманія та Кінг.

Ці австралійські птахи мають довгі ноги, довгу шию та переважно коричневе забарвлення тіла. Заввишки вони сягають 1,9 м. Подібно до страуса, ему – птах, що не літає. Він може долати чималі дистанції, але швидко бігає лише у разі небезпеки. Лапи в ему настільки сильні, що цей птах може бігти зі швидкістю до 50 км/год.
Харчуються ці птахи-ендеміки Австралії різною рослинністю та комахами. Вони також можуть легко обходитися без їжі протягом кількох тижнів. Самиця у шлюбний період відкладає яйця, але висиджує їх винятково самець.
Тварини-ендеміки Австралії: качкодзьоб (Ornithorhynchus anatinus)
Цей напівводний ссавець, що відкладає яйця, є ендеміком Східної Австралії (переважно Тасманії). Качкодзьоб – один з п’яти наявних зараз представників ряду Однопрохідні чи Яйцекладні. Він є отруйним ссавцем, оскільки на задніх лапах має шпори, що при уколі поширюють отруту.
Качкодзьоб вражає своїм дивовижним виглядом. Він нагадує качку з хвостом бобра та лапами видри. Тому не дивно, що коли вперше виявили цих австралійських тварин, то всі, хто чув про них, не вірили в їхнє існування.

Тривалий час існування качкодзьоба вважалося вигадкою. Сприяв цьому не лише дивний вигляд тварини, але і її прихований спосіб життя.
Мешкають качкодзьоби у невеликих річках та струмках на заході Австралії. У неволі ці австралійські тварини можуть жити до 17 років.
Птахи-ендеміки Австралії: кукабара (Dacelo)
Ці пташки родини Рибалочкові зустрічаються лише на теренах Австралії та Нової Гвінеї. Кукабари відомі своїм гучним криком, що нагадує сміх людини. Довжина тіла у цих австралійських птахів сягає 27-43 см.

Кукабари – хижі птахи. Харчуються вони переважно зміями, мишами, дрібними плазунами та комахами.
Кукабари зустрічаються по всій Австралії. Вони можуть мешкати у різноманітних умовах – від посушливих саван до вологих лісів та міських районів, де є високі дерева. Попри те, що кукабара належить до представників Рибалочкових, вона не мешкає біля води.
Ендемічні тварини Австралії: динго (Canis lupus dingo)
Зовні ця австралійська тварина нагадує дикого собаку, хоча має кілька відмінних рис. Динго має струнке міцне тіло та широку голову з вертикальними вухами. Загострена мордочка у нього довша, ніж у собаки.
Динго неймовірно рухливі. Вони мають дуже гнучкі суглоби, завдяки чому можуть повертати шию на 180 градусів.

Динго – єдиний плацентарних хижий ссавець, який існував у фауні Австралії ще задовго до появи європейців на материку. Ці собакоподібні тварини мешкали на австралійському континенті ще 4000 років тому.
Пристосувавшись до змін кліматичних умов, динго вижили та досі існують у дикій природі Австралії. Їхня найбільша популяція мешкає на острові Фрейзер.
Ендемічні птахи Австралії: білоніг австралійський (Podargus strigoides)
Цей дивний птах є ендеміком Австралії. Він зустрічається на всій материковій частині, а також на острові Тасманія. Довжина тіла у нього сягає до 55 см.
Оперення у білонога австралійського сріблясто-сіре, але на рудому черевці помітні чорні плями. Очі у нього жовті, а дзьоб – оливково-сірий чи чорний. Лапи у цих австралійських птахів маленькі, короткі, слабкі.
Австралійські білоноги гніздяться серед чагарників акації та в евкаліптових лісах. Харчуються вони різноманітними комахами, черв’яками, слимаками, равликами та павуками. Значно рідше їх здобиччю стають скорпіони, миші, жаби та дрібні пташки.

На відміну від сов, ці птахи ловлять здобич дзьобом, а не кігтями. Свою здобич вони очікують у засідці на гілці дерева, а помітивши ціль – раптово кидаються на неї.
Австралійські білоноги – моногамні птахи. Вони зазвичай не покидають своє місце існування. У разі загрози ці птахи зазвичай закривають очі та намагаються замаскуватися під довкілля завдяки забарвленню свого оперення.
Самиця відкладає 2-3 яйця та по черзі з самцем висиджує їх протягом місяця. Пташенята швидко стають самостійними та покидають батьківське гніздо.
Небезпечні тварини Австралії: кубомедузи (Cubozoa)
Ці морські істоти типу Кнідарії мають кубичну форму тіла, через що й отримали свою видову назву. Зовні вони нагадують коробку з безліччю щупалець (довжиною до 3 м) по краях.
Відомо, що у світі існує понад 50 видів кубомедуз. Лише кілька різновидів з них є вивченими та описаними. Вага дорослої кубомедузи сягає 4,4 кг. Ці морські істоти мають чудовий зір та дуже швидко переміщуються у воді. Складна нервова система забезпечує їм розвинену сенсорику.

Кубомедузи – дуже отруйні безхребетні. Їхній укус дуже болючий та може стати смертельним для людини. Щупальця виділяють отруту, що паралізує нерви та може викликати зупинку серця у людини.
Саме тому кубомедузи відомі як одні з найнебезпечніших морських тварин Австралії. Зустрічаються вони переважно на півночі країни, особливо влітку, коли чимало людей плаває у морі та займається серфінгом.
Птахи Австралії з фото: лірохвіст великий чи австралійський (Menura novaehollandiae)
Ці красиві австралійські птахи поширені на південному сході Австралії. Найчастіше за все їх можна помітити серед лісів та скребів у штатах Квінсленд та Вікторія.
Самці лірохвоста великого мають дивовижний хвіст з 16 пір’їн, крайні дві з яких об’єднані у подобу ліри, та 12 довгих мереживних пір’їн.

Довжина тіла у цих пташок сягає 40 см, а хвоста – 60 см. Лірохвіст великий має довгу шию та подовжений дзьоб.
Самці та самиці живуть окремо. Самиця будує своє гніздо та відкладає 1 яйце. Вона самостійно висиджує його та потім також сама доглядає за пташеням. Великий лірохвіст може імітувати різноманітні звуки. Самці зазвичай гучніші за самиць та частіше співають.
Тварини Австралії з фото: коала (Phascolarctos)
Ці деревні сумчасті зустрічаються у прибережних південних та східних районах материкової Австралії. Коалу легко впізнати за міцним тілом та великою головою з круглими пухнастими вухами, а також характерною ложкоподібною формою носа.

Довжина тіла у цих австралійських тварин сягає 60-80 см, а вага – у межах від 4 до 14 кг. Забарвлення хутра у коал варіюється від шоколадно-коричневого до сріблясто-сірого.
Ці тварини Австралії травоїдні. Основу їх раціону становлять листя евкаліпта. Тривалу частину життя коали проводять у сплячці.
Австралійські птахи: казуар (Casuarius)
Ці нелітаючі птахи мешкають у тропічних лісах Північно-Східної Австралії, Нової Гвінеї та у деяких частинах Індонезії. Всього існує 3 види казуарів. На теренах Австралії мешкає лише один з них – казуар шоломний чи звичайний.

Ці великі птахи посідають третє місце у світі за розміром після страуса та ему. Шоломний казуар також має славу одного з найважчих птаха, що за вагою посідає друге місце у світі.
Самці казуарів більші та яскравіші за самиць. Висота тіла у шоломних казуарів сягає 2 м, а вага – 58-60 кг. Харчуються ці австралійські птахи переважно фруктами. Іноді до їхнього раціону також додаються дрібні безхребетні.
Тварини Австралії: бандикут (Peramelemorphia)
Ці наземні сумчасті всеїдні тварини – ендеміки Австралії та Нової Гвінеї. Існує близько 20 видів бандикутів, які відрізняються між собою за габаритами. Загалом всі вони – дрібні тварини зі звуженою мордочкою, закругленими вушками та гострими зубами, а також довгими лапками та тонким хвостом.

Довжина тіла у цих дрібних сумчастих у середньому сягає 30-78 см, з яких 10-30 см припадає на хвіст. Задні лапки у бандикута довші за передні. Все тіло у цих дрібних тварин Австралії вкрито грубим хутром.
Бандикути ведуть переважно нічний спосіб життя. Більшість австралійських фермерів вважають цих тварин шкідниками.
Австралійські ящірки: молох (Moloch horridus)
Ця ящірка доволі поширена у посушливих районах та пустелях Австралії. Зазвичай вона мешкає серед пустельних чагарників. Довжина тіла у ящірки молох від голови до кінчика хвоста сягає до 21 см. Самці зазвичай трохи менші за самиць.

Тіло у цих ящірок забарвлено у маскувальні коричневі та пустельно-піщані відтінки. Забарвлення може змінюватися від блідого до найтемнішого у теплу погоду. Все тіло у молоха вкрито шипами конічної форми.
Австралійські тварини-ендеміки: тасманійський диявол (Sarcophilus harrisii)
Коли перші європейські переселенці ступили на берег острова Тасманія, вони стикнулись з жахливою істотою. Вона видавала пронизливі крики та грізний рик. Через наявність червоних вушок та широкої щелепи з гострими зубами цю тварину назвали тасманійським дияволом.

Зовні він водночас схожий на маленьку собаку та на ведмедя. Тіло тасманійського диявола вкрито грубим темним хутром. Ця ендемічна тварина Австралії є найбільшим хижим сумчастим, що вижив до наших днів.
Тасманійські дияволи наразі поширені винятково на острові Тасманія, переважно в парках дикої природи. Харчуються ці хижаки дрібними тваринами (вомбатами, валабі).
Тварини в Австралії: цукровий літаючий поссум (Petaurus breviceps)
Ця дивовижна австралійська тварина є різновидом літаючого поссума, що дуже схожий з білкою-летягою. Характерна його особливість – здатність планувати у повітрі.

Завдяки наявності перетинок на лапах ця тварина здатна планувати з одного дерева на інше. Зустрічаються цукрові літаючі поссуми в евкаліптових лісах Східної Австралії.
Ендемічні тварини Австралії: квока (Setonix brachyurus)
Цей маленький представник родини Кенгурові за розміром схожий на домашнього кота. Зустрічається квока переважно на невеликих островах поблизу узбережжя Західної Австралії. Найбільша популяція цих тварин (близько 8-12 тисяч особин) мешкає на острові Роттнест.

Довжина тіла у квоки сягає 40-55 см, тоді як хвоста – 24-29 см, а вага – 2-2,5 кг. Задні лапки у неї коренасті, вуха круглі, а голова коротка та широка. Квока – травоїдна тварина, що харчується різноманітною рослинністю.
Австралійські птахи з фото: альціон лісовий (Todiramphus macleayii)
Ця красива пташка родини Рибалочкові населяє тропічні та субтропічні райони Австралії, Індонезії, Папуа-Нової Гвінеї та Соломонові острови. Альціон лісовий має синю голову та спину та біле горло з черевцем.
Біля основи довгого дзьоба у нього також помітна біла пляма. У самців на шиї помітна подоба комірця, якого немає у самиць. Хвіст у цих пташок синій у верхній частині, тоді як у нижній помітні сірі смужки.

Лісові альціони – моногамні птахи. У шлюбний період вони шукають ідеальне місце для гніздування та разом створюють гніздо. Самиця відкладає 3-6 яєць, які висиджує позмінно з самцем.
Обоє батьки годують пташенят протягом їх першого місяця життя. Після цього молодь покидає батьківську оселю. Харчуються ці пташки переважно безхребетними.
Тварини Австралії: єхидна (Tachyglossidae)
В Австралії ці тварини також відомі під назвою «колючий мурахоїд». Разом з качкодзьобом єхидна належить до ряду Однопрохідні. Її видова назва пов’язана з давньогрецькою богинею, яка мала вигляд частково жінки, а частково – змії.

Єхидна має ознаки ссавця та плазуна у своєму зовнішньому вигляді. Тіло у неї вкрито грубою щетиною з шипами коричневого чи чорного кольору. У разі загрози життю єхидна згортається у клубок, щоб атакувати противника своїми шипами.
Ці тварини мають короткі міцні кінцівки з кігтями, завдяки яким добувають з-під землі мурах та термітів. Єхидни – найпоширеніші тварини в Австралії. Вони зустрічаються на різних теренах – від пустель до засніжених гір.
Хижі птахи Австралії: орел австралійський (Aquila audax)
Цей великий орел є одним з найбільших хижих птахів Австралії. У нього пласка голова з грізним дзьобом, вузькі та зубчасті по краях крила та довгий ромбоподібний хвіст.
Тіло в австралійського орла темно-коричневе, з охристим комірцем на шиї та сіро-коричневою смугою у верхній частині крил. Ноги запушені пір’ям кремового відтінку. Молоді особини відрізняються темно-коричневим забарвленням з червонуватими відмітинами на краях пір’їн та золотистою облямівкою на крилах.

Австралійські орли зустрічаються у різних куточках Австралії – від лісів до саван та рівнин. Ці хижі птахи також мешкають на півдні Нової Гвінеї та на багатьох австралійських островах.
Полюють вони на наземних ссавців, плазунів, різних птахів. Молоді особини найчастіше за все харчуються падлом, особливо в зимовий час. Також вони можуть красти їжу в інших тварин та птахів.
Самиці австралійських орлів створюють гнізда на великих деревах, рідше – на скелях та бескидах. Зазвичай у кладці у них 1-2 яйця, які вони висиджують позмінно з самцем. Пташенята живуть у батьківському гнізді до 3-6 місяців. У дикій природі ці великі орли живуть до 20-25 років.
Тварини Австралії: валабі (Wallabia)
Зовні ці австралійські тварини нагадують кенгуру, але трохи менших розмірів. Вони також належать до родини Кенгурові. Нерідко назву «валабі» використовують до будь-якої тварини цієї родини, яка менша за кенгуру.

Довжина тіла у цих сумчастих може сягати від 45 см до 1 м, тоді як довжина хвоста – 75 см. Валабі об’єднуються у колонії, які розрізняються за середовищем існування.
Одні з них можуть мешкати серед чагарників, тоді як інші надають перевагу скелястим районам. Харчуються валабі переважно травою та іншою рослинністю.
Морські тварини Австралії: листоподібна риба-коник (Phycodurus eques)
Ця дивовижна тварина Австралії зовні дуже схожа на морського коника. Проте на відміну від нього, вона має чимало листоподібних придатків на тілі.

Листоподібна риба-коник має маленькі грудні плавці, розташовані з обох боків шиї, та довгий спинний плавець. Все це забезпечує йому балансування тіла під час переміщення у воді. Наявність листоподібних придатків добре маскує цих дивовижних рибок серед коралових рифів.
Листоподібна риба-коник зустрічається вздовж західного та південного узбережжя Австралії. Зазвичай вона ховається серед водоростей та скелястих рифів.
Тварини, що живуть в Австралії: вомбат (Vombatus)
Ці товсті сумчасті також належать до ендемічних представників тваринного світу Австралії. Зовні вони нагадують маленьких ведмежат чи доволі великих хом’яків. Довжина тіла у вомбатів може сягати 1 м, а вага – до 35 кг.

Ці сумчасті мають невеликий хвіст та маленькі короткі лапки. Мешкають вони винятково на австралійському континенті. Ареал їх поширення охоплює гірські, лісові та пустельні терени Південно-Східної Австралії.
Морські тварини в Австралії: риба-клоун (Amphiprion)
Ці невеликі яскраві рибки доволі поширені серед коралових рифів на глибині до 15 м. На австралійських теренах вони зустрічаються поблизу північного узбережжя країни.

Довжина тіла у цієї невеликої морської риби овальної форми зазвичай не перевищує 11 см. Забарвлення тіла поєднує червоно-помаранчеві фарби з трьома вертикальними білими смужками, розташованими на голові, посередині тіла та біля хвоста. Центральна смужка має трикутну форму.
Цікавий факт! Особливу популярність рибі-клоуну надав діснеївський мультфільм «У пошуках Немо», дії якого розгортаються саме в Австралії.
Морські тварини Австралії: дюгонь (Dugong dugon)
Ця тварина – єдиний травоїдний морський ссавець Австралії. Попри те, що дюгоні харчуються винятково морською травою, вага тіла у них може сягати 400 кг, а довжина – до 3 м.

Мешкають ці морські тварини у прибережних регіонах країни. Через знищення морських водоростей вид належить до списку представників австралійської фауни, яким загрожує зникнення.
Тварини, що живуть в Австралії: крилан (Pteropus)
Ці ссавці є найбільшими рукокрилими у світі. Розмах крил у них сягає 1,2 м, тоді як довжина тіла у межах від 17 до 40 см. Вага найбільших представників сягає 1-1,6 кг у самиць та 1,2-1,5 кг – у самиць.
Крилани мають шовковисту шкіру з щільним підшерстям. Голова у них через наявність вушок та великих очей доволі схожа на лисячу мордочку.

Хвоста у криланів немає. Щоб утримуватися на гілках, вони використовують свої задні лапи. Одна з задніх лап також слугує цим тваринам для захоплення їжі.
Крилани мають добре розвинутий нюх та зір, але харчуються переважно нектаром. Для австралійських фермерів ці тварини є справжніми шкідниками, оскільки нерідко знищують фруктові плантації.
Небезпечні тварини Австралії: синьокільчастий восьминіг (Hapalochlaena)
Цей вид восьминогів мешкає у припливних басейнах та коралових рифах Австралії. Його представники не відрізняються великими габаритами та здаються доволі безпечними істотами.
Насправді синьокільчасті восьминоги – одні з найотруйніших морських тварин у світі. Їхня отрута містить нейротоксин, що може призвести до загибелі людини.

Від інших восьминогів представники цього виду відрізняються жовтим тілом з характерними синіми та чорними кільцями. При збудженні тварини ці плями різко темнішають.
Більшу частину життя ці восьминоги проводять у своїх схованках. Вони можуть легко змінювати форму свого тіла, щоб проникнути навіть у найвужчі щілини.