Сірі птахи: ТОП-25 види – фото, назви, опис

Сірі птахи – фото, назви, опис

Сірі птахи не настільки помітні, як екзотичні червоні або сині пташки. Хоча здається, що вони доволі одноманітні, але їхнє оперення вражає різноманітністю відтінків. Нижче наведені найкрасивіші та найвідоміші сірі птахи світу з фото та описом.

Жако чи папуга сірий (Psittacus erithacus)

Ці папуги зустрічаються у тропічних лісах Центральної та Західної Африки. Вони мають переважно сіре оперення, за винятком білого обличчя та нижньої частини тіла.

Крім того, жако відрізняються від інших тропічних птахів наявністю яскраво-червоного хвоста. Також жако мають чорні ноги.

Сірі птахи з фото – Жако чи папуга сірий (Psittacus erithacus)

Ці сірі папуги сягають 35-40 см завдовжки та мають розмах крил 22-24 см. Хвіст у них короткий, майже вдвічі менший за довжину крила.

Жако – неймовірно розумні птахи. Як й інші папуги, вони здатні імітувати різні звуки. Жако пам’ятає до сотні звуків різних диких тварин, які використовує у власних інтересах. Чимало експериментів, проведених на цих пташках, доводять, що вони мають високий рівень пізнавальних здібностей.

Сірі птахи України: сіра чапля (Ardea cinerea)

Ці високі водоплавні птахи сірого кольору доволі поширені на болотах та водоймах України. Сірі чаплі мають сизувато-сіре забарвлення тіла та крил.

Сірі птахи України з фото - сіра чапля (Ardea cinerea)

Довга шия, зігнута у форму букви S, має білий колір, як і голова цих птахів у шлюбний період. Характерною особливістю сірої чаплі є наявність смуги чорного пір’я над оком.

Ці сірі птахи зустрічаються у багатьох країнах Європи, Азії та Африки, за винятком Сахари. Зазвичай вони тримаються поблизу водойм, де легко можуть знайти здобич. Харчуються сірі чаплі переважно рибою, а також дрібними тваринами, пташками та будь-чим, що можуть знайти.

Сіро-білі птахи: ланграйн білогрудий (Artamus leucorynchus)

Ці сіро-білі пташки середнього розміру поширені переважно в Австралії. Крім того, вони зустрічаються на островах Австралазії та Південно-Східної Азії. Зазвичай ці птахи населяють відкриті ділянки з ізольованими деревами та розрідженими чагарниками.

Сіро-білі птахи - ланграйн білогрудий (Artamus leucorynchus)

Білогрудий ланграйн має повністю сіре забарвлення, за винятком білих грудей та черевця. Дзьоб у цих пташок синьо-сірий, а ноги чорні. Білогруді ланграйни, подібно до ластівок, зустрічаються великими зграями, іноді до 100 особин.

Харчуються вони переважно комахами, яких знаходять на деревах. Проте інколи ці сірі птахи ловлять комах у польоті, а також можуть ходити по землі у пошуках потенційної здобичі. Крім того, вони здатні харчуватися нектаром з квітів.

Сірі пташки з фото: юнко темноокий (Junco hyemalis)

Ці невеликі сірі пташки доволі поширені у холодних гірських регіонах Північної Америки. Влітку вони можуть мігрувати навіть до Арктики.

Загалом ці горобцеподібні птахи схожі за горобця звичайного, але мають деякі відмінності. Через маленьку голову та пухнасте тільце вони схожі на тенісний м’яч.

Сірі пташки з фото - юнко темноокий (Junco hyemalis)

Дорослі юнко темноокі мають бурувато-сіру верхню частину тіла, крила та голову. Нижня частина тіла у цих сірих пташок біла. Самці зазвичай темніші за самиць.

Деякі підвиди цих пташок можуть мати темно-сірі, майже чорні голову та груди. Окремі самиці можуть відрізнятися наявністю піщаного відтінку на боках.

До уваги! Залежно від доступного освітлення деякі сірі птахи можуть здаватися чорними.

Сірі птахи: токо індійський (Ocyceros birostris)

Ці сірі птахи-носороги зустрічаються майже на всьому Індійському субконтиненті. Оперення у них сріблясто-сіре, зі світлішим відтінком пір’я на нижній частині. На темних крилах добре помітні білі кінчики.

Токо індійський має чорний дзьоб, який увінчаний вузьким шоломом. При цьому кінчик дзьоба та нижня його частина мають світло-жовтий колір. На хвості добре помітна чорна смуга. Самиці токо індійського поступаються самцям за розміром та мають менший, майже непомітний шолом на дзьобі.

Сірі птахи - токо індійський (Ocyceros birostris)

Харчуються ці сірі птахи різними фруктами, включаючи ендемічні види, які є токсичними для інших тварин. Також індійські токо, подібно до інших птахів-носорогів, відомі своєю специфічною поведінкою розмноження.

Ці птахи живуть у дуплах. Коли самиця відкладає яйця, то самець замуровує грязюкою отвір, залишаючи лише маленьку щілину, через яку він постійно передає їжу.

Птах-секретар (Sagittarius serpentarius)

Ці великі птахи Африки знаходяться на вершині харчового ланцюга серед птахів у своєму середовищі існування. Вони мають дуже елегантне забарвлення та структуру тіла. Ці сірі птахи мешкають в африканських саванах, на південь від Сахари.

Птахи сірого кольору - Птах-секретар (Sagittarius serpentarius)

Оперення на крилах, череві та шиї у птаха-секретара світло-сіре, тоді як хвіст чорний. На краях крил помітна чорна смуга, що тягнеться до хвоста.

Довгі ноги птаха-секретаря наполовину вкриті чорним пір’ям, через що здається, наче він вдягнений у штанці. До того ж на голові у нього є чорне пір’я, яке під час шлюбного періоду підіймається догори.

Птахи сірого кольору: журавель степовий (Anthropoides virgo)

Цей найменший вид журавлів відомий своїм елегантним блакитно-сірим оперенням. Крила у нього світло-сірого або білого кольору, як і ноги.

Птахи сірого кольору - журавель степовий (Anthropoides virgo)

При цьому махове пір’я трохи довше та попелясто-сіре. Голова та обличчя – темно-сірі чи чорні, але на них є біла смуга, що йде від ока назад. Шия чорна, з довгими пучками пір’я.

Степові журавлі населяють степи та напівпустелі Марокко та Євразії. В Україні вони гніздяться у Степовому Криму та у степах на півдні країни.

Дивовижні сірі птахи: китоголов (Balaeniceps rex)

Цей дивовижний сірий птах Африки являє собою щось середнє між чаплею та пеліканом. З першою він схожий за статурою та довгими ногами, а з другим – за дуже великим та довгим дзьобом.

Дивовижні сірі птахи - китоголов (Balaeniceps rex)

Тіло китоголова вкрито пір’ям різних відтінків сірого кольору. Заввишки цей птах-велетень сягає 1,1-1,5 м, а розмах крил у нього становить 2,3-2,6 м. Шия у китоголова у порівнянні з чаплями та журавлями значно коротша.

Широкий дзьоб має вигляд черевика коричневого кольору, з характерним гострим гачком на кінці. Останній птах використовує для глушіння своєї здобичі.

Пересмішник сірий (Dumetella carolinensis)

Ці сірі пташки поширені у Північній Америці, а на зимівлю мігрують до країн Центральної Америки та Карибського басейну. Найчастіше за все вони населяють місцевості з тернистими кущами та рідколіссям.

Довжина тіла у дорослого пересмішника сірого становить 20-24 см. Розмах крил – у межах 22-30 см. Ці сірі пташки мають відносно довгі ноги, короткі округлі крила та довгий чорний хвіст.

Пересмішник сірий (Dumetella carolinensis)

Забарвлення тіла у них повністю шиферно-сіре. Проте маленька голова та хвіст чорні, а під хвостом помітна червонувато-коричнева пляма.

Майже половину раціону цих сірих пташок становлять фрукти та ягоди. Також вони полюють на жуків, дощових та деревних черв’яків.

Сірі пташки: біловусий пісняр-лісовик (Setophaga nigrescens)

Ця маленька сіра пташка ряду Горобцеподібні мешкає на теренах Північної Америки. Зазвичай вона віддає перевагу хвойним та змішаним лісам, а також чагарниковим заростям, особливо з ялівцем та полином.

Сірі пташки - біловусий пісняр-лісовик (Setophaga nigrescens)

Довжина тіла у цієї дрібної пташки сягає 13 см. Вона має сіро-біле оперення з чорними плямами. Самців можна легко відрізнити за чорним горлом та чорними смугами на голові та боках.

Самиця має тьмяніше забарвлення. Горло у неї біле, але на боках та крилах також є чорні смуги, хоча й менш помітні. Черевце та хвіст у цих сірих пташок повністю білі. Біля ока помітна жовта плямка.

Сірі птахи з фото: комароловка чорнохвоста (Polioptila melanura)

Ці дивовижні сірі пташки населяють пустелі Північної Америки – Сонора та Чіуауа. Завдовжки вони сягають лише 11-13 см. Ці сірі пташки мають компактне тіло, довгий хвіст та тонкий прямий дзьоб.

Верхня частина тіла у чорнохвостої комароловки блакитно-сіра, а нижня – світло-сіра. Хвіст чорний, але з білими відблисками знизу.

Сірі птахи з фото - комароловка чорнохвоста (Polioptila melanura)

У шлюбний період влітку самець має чорний вінець на голові. Темні очі у цих сірих птахів оточені тонкою білою облямівкою.

Зазвичай ці сірі пташки зустрічаються парами. Вони надають перевагу густим пустельним чагарникам та кактусам, серед колючок яких шукають дрібних комах та павуків.

Американська горіхівка (Nucifraga columbiana)

Цей великий горобцеподібний сірий птах за розміром нагадує сойку, але більш схожий на ворону. Він має довгий, прямий та загострений дзьоб, округлу голову без чубчика та короткий хвіст.

Тіло в американської горіхівки повністю світло-сіре. Проте крила – чорні, з білими плямами по задньому краю, що добре помітно під час польоту птаха. Ноги та дзьоб також чорні.

Американська горіхівка (Nucifraga columbiana)

Ці пташки населяють хвойні гірські ліси Канади та Сполучених Штатів. Подекуди вони зустрічаються на висоті понад 3350 м.

Харчуються ці птахи винятково сосновим насінням. У разі його нестачі вони можуть мігрувати на значні дистанції, аж до Тихого океану.

Сірі птахи України: горлиця садова чи кільчаста (Streptopelia decaocto)

Ці пташки доволі поширені на теренах Євразії, а в Україні є звичайним осілим видом. Вони населяють винятково населені пункти – як маленькі села, так і великі міста.

Зазвичай горлиця садова гніздиться у старих парках та на цвинтарях. Головне – щоб поблизу була деревна рослинність.

Сірі птахи України - горлиця садова чи кільчаста (Streptopelia decaocto)

Ці сірі голуби середнього розміру сягають 31-33 см завдовжки та важать приблизно 200 г. Самці та самиці виглядають однаково. Дорослі особини мають бурувато-сіре забарвлення.

Легко впізнаний вид цьому виду голубів надає чорний нашийник на потилиці. Хвіст у них більш квадратний, ніж загострений, з білими плямами.

Голуб-синяк чи клинтук (Columba oenas)

Ці сірі птахи належать до одного з трьох видів голубів, які зустрічаються у дикій природі України. Довжина тіла у них сягає 32-34 см, а вага варіюється у межах 280-365 г, при цьому самці значно більші за самиць.

Голуб-синяк чи клинтук (Columba oenas)

Ці голуби мають блакитно-сизе забарвлення з зеленуватим металевим відливом на шиї. На сірих крилах ледь помітні темні смужки. Груди мають рожево-винний відтінок, а дзьоб червоний біля основи та жовтий на кінчику.

Пташки сірого кольору: королівський тиран (Tyrannus tyrannus)

Ці горобцеподібні сірі птахи гніздяться на теренах Північної Америки, а на зимівлю відлітають до Південної Америки. Вони населяють тайгу та інші лісні місцевості, а також узлісся та галявини, луки та поля, парки й сади.

Довжина тіла у королівського тирана сягає 19-23 см, а вага – у межах 33-55 г. Верхня частина у нього темно-сіра, а нижня – біла, тоді як груди тьмяно-сіруваті.

Пташки сірого кольору - королівський тиран (Tyrannus tyrannus)

Голова відносно велика, майже чорна, а дзьоб широкий та плаский. Хвіст чорний, але на кінчику білий.

На тім’ячку у цих сірих пташок є майже непомітний чубчик з пір’я. Вони розправляють його, коли проявляють агресію або захищають своє гніздо. Саме через цю особливість цей вид тиранів отримав назву «королівський».

Сірі птахи: ополовник-крихітка (Aegithalos exilis)

Ці дрібні сірі пташки – ендеміки острова Ява в Індонезії. Вони населяють хмарні ліси у західних та центральних гірських частинах острова. Зазвичай ці пташки зустрічаються на висоті понад 1000 м. Проте вони також можуть населяти високогірні плантації та сільські райони у горах.

Ополовник-крихітка – дуже маленька пташка. Його розміри становлять всього 8,5 см. Тіло у цих пташок пухке, а голова відносна велика, округла, з коротким дзьобом.

Сірі птахи - ополовник-крихітка (Aegithalos exilis)

Голова, спина, хвіст та крила у них повністю темно-сірі з блакитним відтінком. Горло та груди мають попелясто-сірий колір, а черево та боки – блідо-сірі, майже брудно-білі.

Зазвичай ополовник-крихітка подорожує невеликими родинними групами до 4-6 особин. Більшу частину часу ці пташки проводять під пологом лісу у пошуках їжі.

Мартин сірий (Leucophaeus modestus)

Цей вид мартинів поширений на піщаних пляжах на узбережжі Тихого океану на теренах Південної Америки. Зазвичай ці птахи гніздяться дуже великими колоніями всередині найпосушливішої пустелі планети – Атакама на півночі Чилі.

Проте найчастіше за все мартина сірого можна побачити на узбережжі, коли він бігає уздовж лінії прибою, щоб знайти здобич (переважно ракоподібних) у піску.

Мартин сірий (Leucophaeus modestus)

У порівнянні з іншими представниками родини Мартинові ці сірі птахи відносно невеликі. Дорослі особини сягають до 45 см завдовжки та важать 360-400 г.

Голова у мартина сірого влітку біла, а взимку – коричнево-сіра. Тіла та крила повністю сланцево-сіре, при цьому верхня частина темніша за нижню. Ноги та дзьоб чорні, а на хвості є чорна смуга з білим краєм.

Сірі птахи: сорокопуд сірий (Lanius excubitor)

Цей сірий птах – один з чотирьох видів сорокопутів, поширених в Україні. Проте він тут є доволі рідкісним, іноді зустрічається під час сезонних міграцій. Загалом ареал поширення цих птахів охоплює Європу, Азію, Північну Африку та Північну Америку.

Зазвичай сірі сорокопуди гніздяться на луках та болотах, де є масиви чагарників або окремі кущі. Також як місце гніздування вони можуть обирати лісові галявини, узлісся та згарища.

Сорокопуд сірий (Lanius excubitor)

Верхня частина тіла у сірого сорокопуда сіра, а нижня – біла з сіруватим відтінком. На голові добре помітна широка чорна смуга, що проходить через очі.

Крила та хвіст чорні, але на крилах помітна біла пляма. Завдовжки ці пташки сягають 24 см, а їхня вага становить 50-80 г.

Мухоловка сіра (Muscicapa striata)

Ця маленька пташка сірого кольору розміром менша за горобця. Довжина тіла у неї становить 14 см, а вага – 13-19 г. Самці та самиці мають однаковий вигляд.

Мухоловка сіра (Muscicapa striata)

Дорослі сірі мухоловки мають сірий верх та білуватий низ. На сірій голові у них помітні темно-бурі вкраплення, а на волі – темні риски.

В Україні сіра мухоловка зустрічається на всій території, крім рівнин Криму. Загалом ареал розповсюдження цієї сірої пташки охоплює майже всю Європу, частину Азії та Північно-Західну Африку. Найчастіше за все вона населяє соснові бори, діброви, березняки.

Сірі пташки Європи: гаїчка-пухляк чи чорноголова (Poecile/Parus montanus)

Ці невеликі пташки населяють хвойні ліси Євразії. На теренах України вони є звичайним осілим видом в лісовій та лісостеповій смугах.

Ще донедавна гаїчка-пухляк класифікувалася як різновид синиці. Наразі вона відокремлена до маленьких пухких пташок – гаїчок.

Сірі пташки Європи - гаїчка-пухляк чи чорноголова

Довжина тіла гаїчки-пухляка сягає 12 см, а вага – 9-12 г. Дорослі особини мають бурувато-чорне горло та верх голови, тоді як щоки та боки шиї білі. Решта тіла, за винятком білуватого черевця, має бурувато-сірий та сірувато-вохристий відтінки.

Сірі птахи в Україні: горихвістка чорна (Phoenicurus ochruros)

Ці сірі птахи з родини Мухоловкові є доволі поширеним гніздовим видом в Україні. Зазвичай вони гніздяться у селах та селищах, містах, рідко – у горах. Типове місце розташування гнізд цих пташок – старі чи нежилі будівлі або багатоповерхові новобудови.

Чорна горихвістка – дрібна пташка, менша за горобця. Розмір тіла у неї 14 см, вага – 14-19 г. Горихвістка чорна – сіра пташка з рудим хвостом.

Сірі птахи в Україні - горихвістка чорна (Phoenicurus ochruros)

Тіло у неї повністю сіре, тоді як ноги та дзьоб чорні. Проте дуже контрастним є руде надхвістя та хвіст.

Самиці зазвичай однотонно сірувато-бурі. Самці у шлюбному вбранні мають темно-сірий верх, чорне горло, щоки та воло, тоді як груди та черевце темно-сірі, а хвіст рудий.

Сірі пташки України з фото: плиска біла (Motacilla alba)

Біла плиска – найвідоміша сіра пташка в Україні. Завдовжки вона сягає 16-19 см, а добре впізнаний вигляд їй надає довгий хвіст. Ці птахи добре поєднують у своєму забарвленні сірі відтінки з додаванням чорного кольору.

Самці білої плиски у шлюбний період мають сіру верхню частину тіла та білі груди, черевце та боки шиї.

Сірі пташки України з фото - плиска біла (Motacilla alba)

Потилиця, задня частина шиї та горло, а також хвіст у них чорні. Поза шлюбним періодом горло біле, а потилиця та задня частина шиї сірі.

Доросла самиця білої плиски у шлюбному вбранні має чорне тім’я та потилицю з додаванням сірого кольору. У позашлюбному оперенні вона нагадує самця.

Пташки сірого кольору: повзик-крихітка (Sitta pygmaea)

Ця невелика сіра пташка доволі поширена на теренах Північної Америки. Завдовжки вона сягає лише 10 см та важить 10 г.

Верхня частина тіла у повзика-крихітки сіра, лише на потилиці помітна біла пляма. Горло, черевце та груди білі.

Пташки сірого кольору - повзик-крихітка (Sitta pygmaea)

Зазвичай ці дрібні пташки сірого кольору населяють хвойні ліси. Тримають вони або парами, або чималими зграями до 100 особин.

Свої гнізда ці пташки утворюють у дуплах старих дерев. Харчуються вони різними комахами та насінням.

Птахи сірого кольору: синиця гострочуба (Baeolophus bicolor)

Цей вид синиці є ендеміком Північної Америки. Вона зустрічається на сході Сполучених Штатів та на південному сході Канади. Зазвичай ці синиці населяють широколистяні та мішані ліси.

Птахи сірого кольору - синиця гострочуба (Baeolophus bicolor)

Завдовжки синця гострочуба сягає 14-16 см. Голова у неї сіра, з добре помітним гострим чубчиком, що й подарувало пташці видову назву.

Верхня частина тіла має оливково-сірий відтінок, а нижня – світло-сіра чи навіть білувата, тоді як боки рудуваті. Самці та самиці зовнішньо нічим не відрізняються.

Сірий журавель (Grus grus)

Цей великий сірий птах населяє терени Європи та Азії, а також є одним з двох видів журавлів, що зустрічаються в Україні. Зазвичай він гніздиться у заболоченій місцевості: на болотах, оточених лісом, або ж на луках, зарослих осокою та комишем, чи у заболочених долинах річок.

Сірі птахи України - Сірий журавель (Grus grus)

Сірий журавель – доволі великий птах. Він сягає заввишки 1,1 м, тоді як розмах крил становить 1,8-2 м, а вага – 5-6 кг. Більша частина оперення у цих великих птахів сіра з блакитним відливом.

Лише спина та підхвістя темніші, крила та боки світліші, а кінчики крил чорні. Передня частина голови та шия темно-сірі, а потилиця – синьо-сіра. На голові помітна лиса ділянка шкіри червоного кольору.