Китоголов: сучасний птах, схожий на динозавра

Китоголов - фото та опис птаха, цікаві факти

Китоголов – один з найбільш дивовижних сучасних птахів. Він трохи схожий на лелеку та пелікана, але значно більший за них. Проте більш за все китоголов нагадує доісторичного птеродактиля.

Китоголов – класифікація та наукова назва

Китоголов – птах із ряду Лелекоподібні. Тобто він дійсно є близьким родичем чаплі та лелеки, але також має певні риси пеліканів. Саме тому, деякі вчені класифікують цього дивовижного птаха як представника ряду Пеліканоподібні.

Китоголов – єдиний сучасний птах однойменного роду, родини Китоголові (Balaenicipitidae). Його наукова назва – Balaenicept rex є поєднанням двох латинських слів.

Китоголов – класифікація та наукова назва

Перша складова дослівно перекладається як «голова кита». Пов’язано це з тим, що шия у китоголова доволі коротка та майже непомітна. Здається, що голова у цього птаха нібито зливається з тілом, як у кита.

Друга частина видової назви китоголова – «rex» перекладається як «король» або «правитель». Вона пов’язана із неймовірно величезним розміром птаха.

За останніми дослідженнями біохімічних даних китоголов ближче до чаплі та має певні з нею схожесті. Саме тому він ще іноді відомий як «королівська чапля».

Англійська назва цього птаха дослівно перекладається як «лелека-черевик» або «китоголовий лелека». Пов’язано це з незвичною формою дзьоба китоголова та його родинними зв’язками з лелеками.

Які ще назви мажє птах китоголов

Офіційно про існування цього дивовижного птаха світ дізнався у 1849 р. Через рік з’явився науковий опис китоголова. Проте про існування королівської чаплі арабам та єгиптянам було відомо ще задовго до того.

Арабська назва китоголова – «Абу Маркуб», що в перекладі означає «батько черевика». Хоча звучить вона доволі дивно, проте влучно підкреслює особливість зовнішнього вигляду птаха.

Цікавий факт! Хоча китоголов схожий на динозавра, немає ніяких підтверджень, що цей птах існував ще в доісторичні часи. Насправді, він такий же «сучасний», як чаплі та лелеки.

Як виглядає китоголов? Опис птаха

Через незвичний зовнішній вигляд та величезні розміри китоголова нерідко порівнюють з динозавром. Цей дивовижний птах має міцну голову та кремезне тіло, довгі тонкі ноги, свинцево-синє або сіре оперення з пудровим забарвленням грудей та черевця.

Як виглядає птах китоголов

На голові в нього є невеликий пучок пір’я, що утворює чуб. Шия в нього значно коротша, ніж у журавлів та чапель. 

Проте найбільш характерною рисою зовнішнього вигляду китоголова є масивний, широкий (до 10 см) та приплюснутий дзьоб із гострими краями. На його кінцівці розміщується вигнутий гачок. Через все це виникає асоціація із дірявим чоботом.

Китоголов має один із найбільших дзьобів серед усіх існуючих птахів. Його довжина сягає 18-24 см. Птах використовує дзьоб для лову та ковтання здобичі цілком.

Дзьоб китоголова

Значна частина цього величезного дзьоба складається з твердого кератину – тієї ж речовини, що й роги та нігті. Він дуже масивний, тому під час відпочинку птах притуляє його до грудей, щоб зменшити навантаження на шию.

Висота тіла китоголова становить 1,1-1,4 м, інколи – до 1,5 м, а вага – 4,9-5,6 кг та інколи навіть до 7 кг. Розмах крил становить 2,3-2,6 м. Такі габарити надають йому славу одного з найбільших птахів у світі. Самці завжди трохи більші за розмірами тіла та дзьоба, ніж самиці.

Де живе китоголов?

Цей дивовижний птах – ендемік Східної Африки. Він зустрічається серед густих мангрових та прісноводних боліт Танзанії, Замбії, Руанди, ЦАР, Південного Судану та Уганди.

Де живе китоголов

Зазвичай китоголов розміщує своє гніздо на острові або купі плаваючої рослинності серед заболоченої місцевості. Своє житло він виготовляє із очерету, папірусу та трав.

Зазвичай китоголов не мігрує. Проте в певних місцях цей птах може здійснювати сезонні подорожі між місцями гніздування та годування.

Поведінка китоголова

Ці африканські птахи доволі антисоціальні. Вони живуть поодинці та не полюбляють зустрічатися з представниками свого виду під час денних пошуків їжі.

При цьому китоголови все ж «спілкуються» один з одним. Для цього вони стукають дзьобом, подібно до лелек. Хоча зазвичай китоголов – мовчазний птах, він також може видавати скиглення або нявкання. Дорослі птахи можуть «вітатися» один з одним, стукаючись дзьобами.

Китоголов в польоті

Незважаючи на величезні розміри тіла, китоголов здатний літати. Під час поривів теплого вітру він навіть може високо підніматися в повітря над заболоченими територіями.

Щоб злетіти, китоголов спочатку робить великий стрибок та декілька важких ударів крилами, а вже потім піднімається вгору за рахунок термічних потоків (терміків). Під час польоту він втягує шию до тіла. Китоголов може літати зі швидкістю до 48 км/год.

Цікавий факт! Подібно до більшості інших птахі, китоголов відкриває рота та махає м’язами горла для вивільнення надлишку тепла. Ця техніка має назву гулярне пурхання.

Чи небезпечний китоголов для людини?

Незважаючи на відлякуючий вигляд, китоголов насправді поводиться з людьми дуже спокійно та слухняно. Саме тому до нього можна підійти відносно близько.

Незважаючи на те, що цей птах має доволі гострий дзьоб, немає відомостей про те, щоб коли-небудь китоголов вбив людину. Проте слід пам’ятати, що в шлюбний період ці птахи стають доволі територіальними та досить люто захищають свою територію, площа якої становить до 3-х кв. км.

Що їсть китоголов?

Китоголов – хижий птах. Найчастіше за все він полює на рибу (особливо – сомів, тіляпію) та водяних змій. У разі нестачі головної здобичі, китоголов може полювати на ящірок, черепах, жаб, молюсків та навіть молодих крокодилів.

Як полює китоголов

Китоголов при полюванні може використовувати 2 основні стратегії. Він або стоїть та чекає, або дуже повільно йде вбрід. В обох випадках цей птах полює на мілководді, зазвичай на світанку, хоча інколи і вдень.

На своїх довгих ногах, схожих на ходулі, китоголов повільно переміщується через зарості очерету та папірусу. При цьому він не видає ні звуку, виглядаючи потенційну їжу.

Помітивши здобич, китоголов миттєво повністю занурює голову у воду, щоб схопити потенційну їжу. Він втрачає лише кілька хвилин, щоб відновити рівновагу.

Що їсть китоголов

Після захоплення здобичі китоголов гойдає головою вперед-назад, щоб викинути рослинність із дзьоба. Потім він цілком проковтує їжу. Якщо спіймана рибина дуже завелика, то спочатку птах може відкусити та з’їсти лише голову.

Цікавий факт! Китоголов зазвичай облаштовує гніздо біля води з низьким вмістом кисню, де рибі потрібно часто спливати на поверхню, щоб дихати.

Розмноження китоголова

Ці птахи утворюють тривалі моногамні пари, які разом будують гнізда, висиджують яйця (від 1 до 3-х) та вигодовують пташенят. При цьому обидва партнера поза сезоном розмноження полюють виключно на своїй окремій ділянці.

Що їсть китоголов

Шлюбний період у китоголовів починається на початку сухого сезону, а пташенята стають самостійними до наступу сезону дощів. Батьки дуже уважно доглядають яйця. Вони обливають їх водою, яку приносять до гнізда в своєму величезному дзьобі.

Таким чином ці птахи охолоджують яйця. Крім того, вони можуть вкривати їх мокрою травою або постійно перевертати ногами або дзьобом.

Пташенята китоголова з’являються на світ приблизно через місяць після відкладання самицею яєць. Вони мають більш темний відтінок сріблясто-сірого пуху та набагато менший дзьоб, ніж дорослі птахи.

Пташенята спілкуються, видаючи звук гикавки. Батьки спочатку годують їх відригнутою їжею декілька разів на день. При нестачі здобичі виживає лише одне пташеня.

Тривалість життя китоголова

Молоді китоголови починають літати приблизно у 3-4 місяці. В цей час вони стають самостійними та покидають батьківське гніздо.

Статевозрілими молоді птахи стають у віці 3-4 років. Тривалість життя китоголова в дикій природі може сягати до 35 років (в окремих випадках – навіть до 50 років), при умові, якщо він не загине ще пташеням.

Популяція китоголова, хижаки та загрози

За оцінками, популяція китоголовів в світі налічує від 11 до 15 тисяч особин. Найбільша кількість цих птахів (до 5 тисяч) мешкає в Південному Судані.

Наразі цей вид класифікується як «вразливий до зникнення». У більшості країн Африки, що входять до ареалу розселення китоголовів, ці птахи вже охороняються законом.

Популяція китоголова, хижаки та загрози

Втрата середовища їхнього існування через осушення боліт та зникнення заростів папірусу за декілька останніх десятиліть пришвидшила зменшення популяції китоголова. Громадянські війни та браконьєрство також мають значний вплив на скорочення чисельності цих дивовижних птахів в дикій природі.

Через великі розміри та масивний гострий дзьоб китоголови майже не мають природних ворогів. На цих птахів можуть полювати лише люди та крокодили.