Данаїда монарх: метелик-мандрівник з Північної Америки – фото та опис

Метелик данаїда монарх – фото, опис, цікаві факти

Данаїда монарх – один з найвідоміших та найпоширеніших метеликів у Північній Америці. Він відомий не лише дуже яскравим забарвленням, але й цікавою поведінкою. Під час перельоту до місць зимівлі метелик данаїда монарх долає понад 2500 км. Через це він відомий як тварина, що здійснює одну з найбільш тривалих міграцій.

Данаїда монарх – класифікація метелика

Данаїда монарх – крилата комаха ряду Лускокрилі. Ці красиві метелики належать до родини Сонцевики (Nymphalidae) чи Німфаліди.

Остання об’єднує найбільше різноманіття видів денних метеликів. Більшість з них має строкате забарвлення, переважно зі вкрапленням рудого, коричневого та жовтого кольорів. Одними з найвідоміших представників родини Сонцевики на теренах України є метелики павиче око та адмірал.

Метелик монарх у родині Сонцевики представляє рід Данаїди (Danaus). За останніми дослідженнями 2005 р. у цьому роді виділяють 2 підвиди.

Класифікація метелика данаїда монарх

Перший з них є тим самим, що був описаний ще у 1758 р. Карлом Ліннеєм. Цей підвид поширений майже на всій території Північної Америки.

Другий підвид метелика монарх не здійснює міграцій. Він поширений на теренах Нового Світу – від Флориди до Джорджії, у країнах Центральної Америки та Карибського басейну та до Амазонки у Південній Америці. Саме цей підвид має 3 кольорові варіації. Він був описаний у 1826 р.

За іншою класифікацією виділяють 3 різновиди цих метеликів. До них належать північноамериканський, південноамериканський та ямайський метелик монарх.

Походження назви метелика монарх

Наукова назва метелика данаїда монарх – Danaus plexippus. Перша складова означає належність до певного роду. Ця назва, імовірно, походить з грецької мови.

Походження назви метелика монарх

За різними версіями, вона може належати персонажу давньогрецьких міфів – царю Данаю або ж його доньці Данаї. Друга складова назви метелика монарх також пов’язана з персонажем давньогрецької міфології – учасником каледонського полювання Плексіппом.

Поширена назва метеликів данаїда – монарх була вперше застосована у 1874 р. Ентомолог Семюел Скаддер назвав їх так, бо ці метелики панують над великими територіями, наче володар великої держави.

Як виглядає метелик данаїда монарх?

Метелики монарх мають дуже виразний вигляд, що дозволяє легко ідентифікувати їх. Верхня частина крил у них помаранчева з чорними прожилками. По периметру крил помітні численні білі плями, а біля кінчиків крил – декілька помаранчевих плям.

Нижня частина крил данаїди монарх схожа на верхню. Проте вони мають більш жовто-коричневий колір, ніж яскраво-помаранчевий. Білі плями на нижній частині крил більші, ніж на верхній.

Як виглядає метелик данаїда монарх

Протягом сезону міграції крила різних метеликів монархів можуть мати різний вигляд. На початку міграції вони можуть бути довшими та майже яскраво-червоними.

Також дещо різняться крила у монархів, які мігрують та не мігрують. Розмах крил у метелика данаїда монарх становить 8,8-10 см.

Цікавий факт! Яскраве забарвлення метелика монарх попереджає хижаків про те, що він є отруйним та його не можна їсти.

Де живе метелик данаїда монарх?

Ці метелики зустрічаються у різних куточках Північної Америки. Існують як західні, так і східні популяції цього виду.

Данаїда монарх мешкає між півднем Канади та північчю Південної Америки. Цей вид метеликів також був поміченим на різних островах, включаючи Бермудські, Канарські, Соломонові, Кука, Папуа-Нову Гвінею, Австралію та Нову Зеландію.

Де живе метелик данаїда монарх

Популяції монархів, що зимують, виявлені у Флориді, Аризоні, Каліфорнії та Мексиці. Обираючи місце для зимівлі, ці метелики шукають середовище існування, що забезпечить їм доступ до струмків, достатньої кількості світла та рослинності. Вони також вибирають території, де небагато хижаків.

Під час зимівлі метелики монарх можуть залишатися на різних рослинах чи деревах. Під час сезону розмноження їх можна побачити на деревах, у садах та житлових районах. У цей період метеликам монарх важливо знайти місце з рослинами, на які вони можуть відкласти яйця.

Поведінка та спосіб життя метеликів монарх

Ці метелики активні вдень. Данаїда монарх у Північній Америці щороку мігрують на північ та на південь. Під час міграції вони можуть долати тисячі кілометрів.

При цьому вони летять поодинці. Проте з настанням темряви метелики спускаються вниз. Тут вони утворюють велику групу з іншими монархами.

Поведінка та спосіб життя метеликів монарх

Зазвичай метелики монарх ховаються на деревах, щоб знайти притулок від хижаків та стихій. Вони також завжди розташовуються поблизу джерела нектару.

Цікавий факт! Метелики данаїда монарх можуть рухатися зі швидкістю до 19 км/год. Під час міграції вони щодня здатні долати 400 км та навіть більше.

Що їсть метелик данаїда монарх та його гусениця?

Метелики монарх відкладають свої яйця на рослинах, які можуть з’їсти гусениці після появи на світ. Зазвичай це чимале різноманіття видів ваточника.

Що їсть метелик данаїда монарх та його гусениця

Дорослі данаїда монарх харчуються нектаром різних рослин. До них належать бузок звичайний, ваточник сирійський, конюшина лучна, айстра, золотушник, осот, дика морква та чимало інших.

Метелики монарх також споживають воду з грязьових калюж. Крім того, вони можуть отримувати вологу та мінерали з мокрого гравію та вологого ґрунту.

Розмноження метеликів монарх

Метелики монарх спаровуються кілька разів. У популяціях, що зимують, цей процес відбувається зазвичай навесні. На відміну від інших метеликів, монархи не настільки залежні від феромонів для спарювання.

На  кількість яєць та їх розмір у самиць монархів можуть впливати різні чинники. Менші самиці та старшого віку відкладають менше яєць, ніж більші або менш дорослі особини. Загалом самиця данаїди монарх може відкласти від 290 до 1180 яєць протягом свого життя.

Розмноження метеликів монарх

Дорослі монархи відкладають яйця на нижньому боці листя рослини-господаря (наприклад, ваточника). Найчастіше за все цей процес відбувається навесні та влітку.

Яйця метелика монарх дуже маленькі. Вони мають розміри близько 1,2 на 0,9 мм та важать менше ніж 0,5 міліграма. Яйця цих метеликів мають овальну форму та світло-зелене чи кремове забарвлення.

Життєвий цикл метелика данаїда монарх

Гусениці метелика монарх з’являються на світ за 3-8 днів після відкладання яєць. Вони проходять 5 різних стадій росту. Довжина тіла у гусениці данаїда монарх на початку сягає 2-6 мм, а наприкінці – близько 4,5 см.

Гусениця метелика монарх - фото та опис

Між кожною з цих стадій росту гусениця линяє. Поступово у неї з’являється чіткий білий, жовтий та чорний смугастий малюнок.

Під час п’ятої стадії гусениці монарха багато їдять. До кінця цієї стадії вони збільшують свою вагу у 2000 разів у порівнянні з моментом появи на світ.

Далі гусениця обертає шовкову подушечку, де вона може висіти донизу головою. У такому стані вона залишається протягом 12-16 годин. Після цього починається процес перетворення.

Гусениця метелика данаїда монарх

Усередині лялечки формується дорослий метелик. Незадовго до того, як він буде готовий вийти з лялечки, вона стане напівпрозорою, а потім прозорою.

Монархи залишаються на стадії лялечки близько двох тижнів. З’явившись на світ, метелики спочатку висять донизу головою, щоб їхні крила висохли, затверділи та розширилися. Коли данаїда монарх зможе літати, вона знайде нектар для харчування.

Дорослі метелики монарх досягають статевої зрілості під час сезону розмноження, коли їм виповниться 4-5 днів. Проте особини, що мігрують, не досягають статевої зрілості, поки не завершиться зимівля.

Життєвий цикл метелика данаїда монарх

У період розмноження більшість метеликів данаїда монарх живе від 2-х до 5 тижнів. Останнє покоління сезону, яке мігрує, може жити до дев’яти місяців.

До уваги! Від моменту відкладання яйця до появи дорослого метелика данаїда монарх з лялечки проходить близько 30 днів.

Вороги та загрози метеликам монарх

Попри те, що багато метеликів монарх як на стадії личинки, так і на дорослій стадії є токсичними для багатьох видів, вони все ж мають природних хижаків. Деякі птахи навчилися визначати, які саме частини монархів є безпечними для споживання.

Вороги та загрози метеликам монарх

Горобці, іволги, червоні кардинали, сойки, вільшанки можуть полювати на гусениць та метеликів данаїда монарх. До інших хижаків монархів належать миші, китайські богомоли, деякі азійські жуки та оси.

Проте головною загрозою для данаїда монарх є діяльність людини. Популяція цих метеликів стрімко зменшується через використання гербіцидів, що призводить до втрати їхнього середовища існування. Видів рослин, де данаїда монарх відкладають свої яйця та п’ють нектар, стало значно менше.

Популяція данаїда монарх

Ці метелики наразі не належать до видів, що охороняються чи мають статус тих, що зникають. Проте багато науковців стурбовано тим, що популяція монархів скорочується.

Популяція данаїда монарх

Станом на 2014 р. кількість метеликів данаїда монарх, що мешкали на захід від Скелястих гір, зменшилася понад ніж на 90% у порівнянні з 1995 р. За іншим дослідженням 2015 р., проведеним у США, виявилося, що зник майже 1 мільярд метеликів монарх за період з 1990 р. Північноамериканська популяція данаїда монарх наразі налічує менш ніж 30 тисяч особин.