Метелики: чаруючі крилаті комахи

Метелики - фото, опис, цікаві факти

Метелики або лускокрилі – крилаті комахи з яскравим забарвленням, які зустрічаються на всіх континентах, крім Антарктиди. Порхаючи в повітрі, вони чарують своїми барвами. В світі існують тисячі видів метеликів – від мініатюрних до порівняно дуже великих.

Метелики – класифікація та наукова назва

Метелики або молі чи лускокрилі – крилаті комахи, що належать до типу Членистоногі. Вони є представниками інфракласу Новокрилі (Neoptera), ряду Лускокрилі (Lepidoptera).

Метелики виникли ще в середині мезозою. Викопні рештки цих комах відомі з юрського періоду. За сучасною класифікацією виділяють 4 підряди лускокрилих:

  • хоботкові – найбільш численні, більше ніж 150 тисяч видів;
  • безхоботкові – метелики з розмахом крил не більше 25 мм;
  • первинні зубаті молі – маленькі метелики з розмахом крил 4-15 мм;
  • гетеробатмії.
Метелики – класифікація та походження назви

Наукова назва цих комах складається з двох давньогрецьких слів. «Lepis» перекладається як «луска», а «pteron» – як «крило». Пов’язано це з характерним зовнішнім виглядом метеликів. Ці комахи мають крила, вкриті лусочками, що насправді є видозміненими щетинками.

Українська назва – «метелики» походить від праслов’янського слова «мотиль». Воно в свою чергу є похідною від дієслова, що перекладається як «кружляти». Пов’язано це з особливістю польоту цих комах.

Цікавий факт! Метелики в Стародавній Греції вважалися символом чистоти та безсмертя, а для багатьох християн вони символізують народження нового життя. За віруванням слов’ян ці комахи є душами померлих предків.

Як виглядають метелики?

Лускокрилі – найбільш різноманітний ряд комах. Проте всі вони мають тричастинне тіло, що складається з голови, грудей та черевця.

Також метелики мають 2 пари крил, 6 ніг та 2 вусика на голові. Останні виконують функцію навігатора в навколишньому просторі. Вусики метелика дозволяють сприймати різні запахи та вловлювати коливання повітря.

Як виглядають метелики

Голова у метеликів округлої форми, більшу частину якої займають опуклі очі. Подібно до бабки, ці комахи мають складну фасеточну будову очей. Завдяки цьому метелики здатні бачити світ різнокольоровим та відмінно розрізняти рухомі предмети.

Груди у метелика трьохсегментні, а їх передня частина завжди більша, ніж інші. На задній частині грудки розташовані 3 пари ніг (лапок). На гомілках передніх лапок розміщуються шпори, що дозволяють очищати вусики.

Черевце метелика має форму подовженого циліндру. Воно складається з 10-ти кільцеподібних сегментів. У більшості різновидів метеликів є лусочки на крилах та ворсинки на лапках.

Опис метелика

Самці та самиці багатьох видів метеликів відрізняються один від одного за забарвленням та наявністю різним плям. Чимало існуючих різновидів цих літаючих комах мають дуже яскраве забарвлення.

Вони можуть бути синіми, білими, зеленими, рожевими та коричневими. Проте найчастіше за все забарвлення метелика виконує функцію захисту, дозволяючи зливатися з навколишнім середовищем.

Задні крила метелика можуть бути однаковими за розміром із передніми або значно меншими за них. Їх прикрашають чудові візерунки, що можуть поєднувати найрізноманітніші кольори.

Метелик Грета

Саме ця особливість зовнішнього вигляду метеликів надає їм звання найкрасивіших створінь у світі. Найбільш дивовижним є метелик Грета, що має повністю прозорі крила.

Цікавий факт! Метелики – найяскравіші створіння в світі. Їхні крила вкриті дрібними світловідбиваючими лусочками. Коли ці луски відпадають, на тілі метелика нерідко з’являються прозорі ділянки.

Які за розмірами метелики?

За розміром представники ряду Лускокрилі значно різняться. Їхній діапазон варіюється від 1-2 мм до 30-31 см.

Найбільшим денним метеликом в світі визнана птахокрилка королеви Олександри. Розмах крил у самиці цього виду сягає 27,3 см, а вага – 12 г.

Найбільший денний метелик
Птахокрилка королеви Олександри

Найменшим є західний карликовий блакитний метелик. Розмах крил в нього становить приблизно 1,27 см.

Найбільшим нічним метеликом України та Європи є сатурнія велика/грушева. Розмах крил у самців цього виду сягає 12 см, а у самиць – 15 см.

Нічниця тизанія Агриппіна – найбільший нічний метелик
Нічниця тизанія Агриппіна

Нічниця тизанія Агриппіна – найбільший нічний метелик на теренах Америки та в світі. Розмах крил в нього становить 25-31 см, хоча частіше за все – 27-28 см. Максимальний виміряним розмір сягав 29,8 см у метелика цього виду, знайденого в Бразилії.

Найбільш відомі родини метеликів

Сонцевики (Nymphalidae)

Сонцевики або німфаліди – одна з найбільших родин денних метеликів. Вона налічує понад 600 родів та приблизно 5700 видів. Серед них найбільш відомими є данаїди та морфіди. В Україні поширені адмірал та сонцевик павичеве око.

Сонцевик павичеве око
Сонцевик павичеве око

Представники цієї родини мають дуже яскраве, строкате забарвлення, яке найчастіше за все поєднує рудий, жовтий та коричневий кольори та їх відтінки. Найчастіше за все це великі метелики, хоча серед них є й чимало невеликих різновидів. Розмах крил в них сягає 5,5-13 см.

Синявцеві (Lycaenidae)

Ця родина денних метеликів налічує приблизно 6000 видів та є другою за чисельністю. Приблизно 40% всіх існуючих видів становлять її представники.

Більшість з них представлена маленькими метеликами з розмахом крил 2-4 см. Найчастіше за все вони мають металево-блакитний або мідний колір верхньої частини. Часто ці метелики живуть з мурахами в мурашниках, де отримують необхідну для життя цукристу речовину.

Відомі родини метеликів - Синявцеві (Lycaenidae)

Найбільш відомою підродиною синявців є Хвостюшки (Theclinae). Переважна більшість з них мешкає в тропічних лісах та має синє забарвлення. Хвостюшки, що мешкають у Північній Америці, зазвичай коричневого кольору.

Також до родини Синявцеві належать Poritinae. Представники цього виду населяють тропічні та хмарні ліси Малайзії, Філіппін та Сулавесі. Вони вважаються одними з найбільш райдужних метеликів в світі.

Косатцеві (Papilionidae)

До цієї родини належать великі денні метелики з барвистим забарвленням. Саме представниками Косатцевих є птахокрили, які вважаються найбільшими денними метеликами в світі.

Відомі родини метеликів - Косатцеві (Papilionidae)

Косатець Махаон – ще один відомий метелик цієї родини. Завдяки яскравому забарвленню та великим крилам (8 см в розмахі) він є найвідомішим представником лускокрилих в Україні. Переважна більшість інших видів роду Косатець зустрічається в Азії, тоді як по 3 види мешкає в Європі та Північній Америці.

Бражникові (Sphingidae)

Представники цієї родини нічних метеликів мають вузькі витягнуті крила з розмахом до 18 см. Відомо приблизно 1200 їхніх різновидів. Черевце в цих метеликів подовжене, веретеноподібне. На обтічному тілі найчастіше за все є характерний візерунок.

Відомі родини метеликів - Бражникові (Sphingidae)

Найбільш відомим представником цієї родини є бражник мертва голова. Крім нього, в Україні зустрічається понад 20 видів Бражникових. Сім з них занесені до Червоної книши країни.

Де живуть метелики та яке їхнє середовище існування?

Метелики зустрічаються по всьому світу, за винятком Антарктиди. Найбільше за все різновидів цих комах живе в Перу. Понад 1300 видів з них мешкає у національному парку Ману.

Також значні популяції метеликів існують в Бразилії, Еквадорі та Колумбії. Ці літаючі комахи полюбляють тепло, тому найчастіше за все вони зустрічаються в тропічних широтах. Проте вони також існують у високогір’ї Гималаїв та серед льодів Гренландії.

Середовище існування метеликів

Середовище існування метеликів може бути доволі різноманітним. Деякі з них зустрічаються в пустелях, інші – у тропічних лісах. Одні види живуть переважно в жаркому, а інші – у більш помірному кліматі.

Проте найчастіше за все метеликів можна побачити у тихих лісах, на луках та пасовищах, а ще – в квіткових садках. Ці комахи здатні літати зі швидкістю до 59 км/год.

Цікавий факт! До 40 тисяч видів метеликів мешкає в Південній Америці та понад 10 тисяч – в Південно-Східній та Південній Азії.

Що їдять метелики?

Ці комахи зазвичай травоїдні. Більшість метеликів має одну або дві квітучі рослини-господаря, нектаром та пилком яких вони харчуються найчастіше за все.

Зазвичай ці комахи споживають нектар з рослини. Також вони харчуються пилком та медом. Наприклад, бражник мертва голова залітає до вуликів бджіл та ласує їхнім медом.

Проте деякі різновиди метеликів можуть бути м’ясоїдними. Наприклад, вони можуть, подібно до жука сонечко, харчуватися попелицею. Окремі різновиди метеликів можуть отримувати поживні речовини із гниючих рослин. Найчастіше за все ці види зустрічаються в районах, де є мусони.

Що їдять метелики

Ще деякі різновиди метеликів взагалі нічого не споживають. Вони живуть за рахунок поживних речовин, які накопичують ще у стадії гусені. Наприклад, саме таким видом є мадагаскарська комета.

Найбільш дивовижним є метелик-вампір (Calyptra). Подібно до комарів, він харчується виключно кров’ю тварин.

Крім того, деякі метелики п’ють воду, а потім випускають рідину через анальні залози. Таким чином вони отримують солі та амінокислоти, необхідні їхньому організму.

Життєвий цикл метеликів

Самиці більшості видів метеликів здатні спаровуватися в день своєї появи на світ. На відміну від них, самцям доводиться чекати декілька днів, щоб стати статевозрілими.

Самиця метелика в середньому відкладає до сотні яєць на листя та гілки рослини. Незалежно від виду, кожний метелик має однаковий життєвий цикл. Всі ці комахи проходять через стадії личинки, гусені та лялечки. Лише наприкінці свого життєвого циклу вони перетворюються на чарівних створінь.

Життєвий цикл метеликів

Стадія яйця у метеликів триває 1-2 тижні. Потім на світ з’являються гусені, що харчуються рослинністю. Згодом вони створюють кокон та перетворюються на лялечку. Саме з неї з’являється на світ метелик.

Північні види гусені можуть впадати в зимову сплячку та прокидатися навесні. У цій стадії вони можуть жити до 7-10 років.

Гусені шкодять рослинам та є шкідниками. При цьому самі метелики дуже корисні, адже сприяють запиленню рослин. Зазвичай ці комахи не становлять загрози для людини. Проте гусені метелика сатурнія мають отруйну речовину, що здатна призвести до загибелі.

Де зимують метелики?

Деякі метелики живуть лише влітку. На зиму вони залишають потомство, що зимує у стані лялечки. Проте деякі метелики можуть зимувати в дуплах дерев або в глибоких тріщинах кори. Наприклад, так роблять лимонниці та кропив’янки.

Де зимують метелики

Окремі види, подібно до теплолюбних птахів, мігрують на зиму до теплих країв. До таких метеликів належать монарх та олеандровий бражник.

Скільки живуть метелики?

Всі дорослі метелики живуть менше року. Зазвичай їхня тривалість життя становить від кількох днів до кількох тижнів.

Скільки живуть метелики

Проте деякі види можуть жити до 30 років, перш ніж перейти до метеликової форми свого життєвого циклу. Тим не менш, як дорослий метелик вони живуть лише 1-2-3 дні.

Найчастіше за все ці комахи стають здобиччю жаб, кажанів, ящірок, дрібних ссавців та різноманітних птахів. Деякі метелики здатні прожити до 2-х років в ідеальних домашніх умовах, коли їм нічого не загрожує.