Метелик павиче око: фото, опис, цікаві факти

Метелик павиче око - фото, опис, цікаві факти

Метелик павиче око – один з найвідоміших представників родини Сонцевики. Він має неймовірно яскраве забарвлення та плями, що нагадують очі та стримують хижаків від нападу. Загалом візерунок на крилах метелика павиче око нагадує пір’я павича, що й посприяло появі його назви.

Метелик павиче око – класифікація та наукова назва

Сонцевик павиче око чи сонцевик павич – денний метелик родини Сонцевики (Nymphalidae). Він належить до роду Аглаїс (Aglais).

Наукова назва метелика павиче око – Aglais io (раніше – Inachis io). Ці яскраві лускокрилі отримали її на честь жриці Іо, яка була коханкою Зевса.

Метелик павиче око – класифікація та наукова назва

Українська назва метелика пов’язана з характерним візерунком на крилах. Яскраві плями схожі на очі, які є на хвостовому пір’ї у павичів.

Цікавий факт! Метелик павиче око символізує щасливий шлюб, міцне здоров’я та удачу.

Як виглядає метелик павиче око?

Яскраві кольори сонцевика павича спрощують його ідентифікацію серед інших метеликів родини. Крила у нього іржаво-червоні чи червоно-коричневі з чорною або сірою облямівкою.

На кожному з них є очна пляма («павичі вічка»), що являє суміш синього, білого, чорного та жовтого кольорів. Тіло вкрите коричневими щетинистими волосками та має два тонких вусики. Нижня частина крил має чорно-коричневий колір з хвилястими світлішими лініями.

Як виглядає метелик павиче око

Довжина тіла у сонцевика павиче око становить 2,5-5 см. Розмах крил варіюється у межах 4,5-6,2 см. Самиці сонцевика павича зазвичай трохи більші за самців.

Цікавий факт! Деякі метелики павиче око можуть не мати очних плям. Їх звуть «сліпими». Однак такі екземпляри – велика рідкість.

Де живе сонцевик павиче око?

Метелики павиче око доволі поширені на теренах Європи (помірний та субтропічний пояси) та Азії (помірний пояс), включаючи Японію. На теренах України сонцевик-павич поширений усюди. В Європі ці метелики поширені переважно у східних країнах. У горах вони зустрічаються на висоті до 2500 м.

Де живе сонцевик павиче око

Ці яскраві метелики населяють різноманітні місця: від скелястих ділянок гір до степів та міських ландшафтів. Лісиста місцевість, узбережжя річок, пасовища та луки – найтиповіше середовище існування павиче око. Також доволі часто цих яскравих метеликів можна побачити у садах та на городах, де є квіткові клумби.

Цікавий факт! Найчисленнішою в Європі є популяція метеликів павиче око у Німеччині. У 2009 р. ці комахи навіть були обрані тут метеликом року.

Поведінка та спосіб життя метелика павиче око

Ці метелики поза сезоном розмноження зазвичай живуть поодиноко. Активні вони винятково вдень. Сонцевик павич використовує свої очні плями для захисту від хижаків.

Метелик сидить нерухомо, склавши крила. Проте коли до нього наближається хижак (наприклад, птах чи миша), сонцевик павич швидко розкриває крила, що створює ілюзію великих очей, що дивляться із засідки.

Поведінка та спосіб життя метелика павиче око

Хижак, заскочений зненацька, вважає, що дивиться в очі великій тварині. Проте, науковий експеримент 2005 року показав, що псевдоочі метелика павиче око відлякують не всіх хижаків.

Якщо сонцевик павич хоче сховатися від хижака, він складає крила. Це приховує його яскраві кольори, відкриваючи нижній бік крил. Завдяки цьому маскувальному винаходу, метелик павиче око може легко зливатися зі стовбуром дерева.

Ще один спосіб самозахисту є одним з найцікавіших фактів, пов’язаним з цією комахою. Метелик павиче око може видавати шиплячий звук, потираючи крила одне об одне. Цей дивний звук відлякує деяких хижаків.

Що їсть метелик павиче око?

Ці метелики постійно літають у пошуках їжі. Щодня вони сідають на десятки квітів та чагарників. За допомогою чуттєвих датчиків у своїх ніжках метелик павиче око перевіряє кожну квітку на наявність апетитного нектару.

Що їсть метелик павиче око

Знайшовши потрібну їжу, він використовує свій хоботок як соломинку, щоб втягнути рідину у своє тіло. Нектар будлеї, бодяка та чебрецю – найулюбленіша їжа метелика павиче око. Також ці сонцевики можуть харчуватися соком з опалих шматочків фруктів.

Гусениця метелика павича харчується переважно кропивою та хмелем. Зазвичай вона не шкодить овочі на городах. Проте іноді можуть зустрічатися на малині.

Життєвий цикл метелика павиче око

Ці яскраві метелики з’являються наприкінці червня та літають до пізньої осені. У південних регіонах розвивається 2 покоління за літо. На зиму вони впадають у сплячку у дуплах дерев.

Самиця метелика павине око може відкласти за раз до 500 світло-зелених яєць. Місцем їх розташування вона обирає зворотний бік листя. Яйця розміщуються купками по 100-200-300 штук.

Життєвий цикл метелика павиче око

Лялечки мають сіро-зелений чи коричневий колір. Зазвичай вони розташовуються головою донизу на стінах чи парканах.

Гусениці метелика павине око чорні, з безліччю дрібних білих цяточок та чорними шипами на тілі. Іноді вони можуть утворювати мініколонії з декількох десятків особин, що мешкають у спільному коконі.

Стадія гусениці у сонцевика павича триває з травня по серпень. Тривалість стадії лялечки – приблизно 1-2 тижні.

Тривалість життя метелика павиче око

Тривалість життя дорослого метелика павича, що зимує, становить близько року. Особини, що з’являються на світ навесні чи на початку літа, живуть 4-6 тижнів. Через свій невеликий розмір ці метелики можуть ставати легкою здобиччю для багатьох хижаків, включаючи птахів та мишей.

У деяких окремих місцевостях ці метелики можуть вважатися рідкісними. Проте у більшості свого ареалу розповсюдження вони є звичайним видом. Його популяція описується як стабільна та викликає найменше занепокоєння.