Види богомолів: ТОП-20 – фото, назви, опис

Види богомолів – фото, назви, опис

У світі існує понад 2400 видів богомолів, які відрізняються за розмірами та зовнішнім виглядом. Ці хижі комахи зустрічаються по всьому світу у тропічному та помірному кліматі. Нижче наведені найбільш дивовижні види богомолів з фото та описом.

Види богомолів з фото: африканський (Sphodromantis lineola)

Цей вид є одним із найбільших серед богомолів. Довжина тіла у самиць сягає 8 см, а у самців – 7 см. Більшість представників цього виду мають зелене забарвлення. Проте окремі особини залежно від середовища існування можуть бути коричневих відтінків та з фіолетовими очима.

Види богомолів з фото - африканський (Sphodromantis lineola)

При цьому внутрішній бік їхніх передніх лап яскраво-помаранчевий. Це яскраве забарвлення відлякує потенційних хижаків, перед якими африканський богомол підіймає лапки. У представників цього виду також є жовта крапка на крилах, за якої їх легко відрізнити від схожих видів.

Ці богомоли доволі агресивні. Самиці можуть полювати навіть на здобич, що занадто велика для них. Нерідко цей вид богомолів тримають у домашніх умовах, а також використовують для лабораторних досліджень, більшість яких стосується зорової системи цих комах.

Каролінський богомол (Stagmomantis carolina)

Цей вид богомолів зустрічається у Сполучених Штатах, Мексиці та іноді навіть у країнах Центральної Америки. У Південній Кароліні він визнаний комахою-символом штату.

Дорослі самиці цього виду богомолів сягають 4,7-6 см, а самці – 4,5-5 см. Забарвлення у них варіюється від яскраво-зеленого до коричневого та сірого. Деякі особини можуть мати плями або смуги.

Каролінський богомол (Stagmomantis carolina)

Самиці каролінського богомола ведуть більш сидячий спосіб життя через вкорочені крила. Тому, поки у них є їжа, вони залишаються переважно на одному місці. Самці, на відміну від них, набагато активніші і частіше літають, а не сидять на одному місці.

Китайський богомол (Tenodera sinensis)

Цей вид великих крилатих богомолів зустрічається у Східній Азії, зокрема у Китаї, а також був інтродукований на схід Північної Америки. Довжина тіла у нього сягає 7,5-10 см, а в окремих особин може навіть перевищувати 11 см. Через це китайський богомол вважається одним із найбільших у світі.

Представники цього виду мають довге та струнке тіло. Забарвлення може бути зеленим, сірим або світло-бурим. При цьому передня частина надкрил зазвичай бура, а задня – зелена. Крила добре розвинені у представників обох статей.

Китайський богомол (Tenodera sinensis)

Китайські богомоли живляться переважно комахами. Проте найбільші представники цього виду можуть полювати із засідки на дрібних плазунів та колібрі.

Китайські богомоли вважаються одним з найбільш товариських видів для утримання у домашніх умовах. Цим комахам подобається годуватися з рук, і їх легко тримати на руці.

Види богомолів з фото: богомол-примара (Phyllocrania paradoxa)

Представники цього виду – одні з найбільш дивовижних богомолів у світі. Вони зустрічаються на теренах Африки на південь від Сахари та на африканському острові Мадагаскар.

За формою та забарвленням тіла ці дивовижні богомоли нагадують засохле листя. Зазвичай вони мешкають у сухих районах, де завдяки своєму маскувальному вигляду майже непомітні серед сухого листя та гілок чагарників та дерев.

Види богомолів з фото - богомол-примара (Phyllocrania paradoxa)

Середня довжина тіла богомола-примари сягає 4,5-5 см. Самці відрізняються тоншими та довшими крилами, тоді як для самиць властива товстіша статура з коротшими крилами.

Темно-коричневе забарвлення та здатність імітувати мертве листя надає цим богомолам дивовижного вигляду. Проте їхнє забарвлення може варіюватися залежно від вологості та температури довкілля. При підвищеній вологості та за низької температури ці комахи набувають зеленого кольору.

Гігантський щитоподібний богомол (Rhombodera basalis)

Ці великі богомоли походять з Азії. У дикій природі вони зустрічаються на теренах Малайзії, Таїланду, Індонезії та Індії. Довжина тіла у представників цього виду коливається у межах 9-11 см, хоча у середньому сягає приблизно 6 см.

Гігантський щитоподібний богомол (Rhombodera basalis)

Ці азійські богомоли мають переважно зелене забарвлення. Проте у деяких особин можуть бути різні позначки помаранчевого або рожевого кольору на крилах, голові чи ногах.

Усі щитоподібні богомоли мають щиткоподібну пластину на «шиї», яка дозволяє їм зливатися з листям. У цього виду вона є найбільшою серед усіх представників його роду.

Види богомолів: східноафриканський або шипастий квітковий (Pseudocreobotra wahlbergi)

Ці дивовижні богомоли походять зі Східної Африки. Вони мають приголомшливий вигляд через фіолетові очі та наявність зелених або коричневих смуг.

У дорослих особин є шипуваті структури на нижньому боці черевця. За кольором шипасті квіткові богомоли зазвичай світло-зелені, але також можуть мати жовтий, рожевий або червоний відтінок.

Види богомолів - східноафриканський або шипастий квітковий (Pseudocreobotra wahlbergi)

До того ж у них є велика чорно-жовта пляма, оточена зеленою плямою, на передніх крилах, яка відлякує від них хижаків. Яскраве забарвлення допомагає цим хижим комахам маскуватися серед яскравих квіток та чекати на здобич у вигляді бджіл та інших комах-запилювачів.

За розмірами це доволі невеликий квітковий богомол. Довжина тіла у самців сягає майже 4 см, а у самиць – приблизно 4,5 см. Цих богомолів дуже легко налякати. Хоча вони зазвичай ведуть сидячий спосіб життя, вони також можуть дуже швидко втекти до безпечного місця.

Африканський квітковий богомол (Pseudocreobotra ocellata)

Цей квітковий богомол походить з Африки, де він поширений від Анголи до ПАР та від Уганди до Сенегалу. Дорослі особини мають яскраве кремово-зелене забарвлення, що забезпечує ідеальний камуфляж серед квітів та вологих листяних місць.

Африканський квітковий богомол (Pseudocreobotra ocellata)

На крилах помітна яскраво-жовта пляма, що слугує для відлякування хижаків. У певних умовах ці квіткові богомоли можуть змінювати кремовий або білий колір на рожевий чи жовтий, щоб краще адаптуватися до навколишнього середовища. Дорослі особини легко імітують квіти та чекають на здобич.

Довжина тіла у самців сягає приблизно 4 см, а у самиць – 5 см. Крила у самця довші та ширші за черевце, а у самиці – вужчі, і вона здатна літати лише короткочасно.

Бруньковий богомол (Parasphendale affinis)

Цей вид богомолів нагадує бруньки на гілочках дерев та чагарників. Його забарвлення варіюється від різних відтінків коричневого до зеленого. Довжина тіла у самиць становить 7 см, а у самців – приблизно 4 см.

Бруньковий богомол (Parasphendale affinis)

У представників одного з двох підвидів цих богомолів нижня частина передніх крил повністю чорна, а в інших – помаранчева з чорними смугами. Нижня сторона крил та внутрішня сторона передніх ніг у цих комах яскраво-помаранчева, що слугує для відлякування хижаків.

Самці набагато спритніші та зазвичай злітають, замість того, щоб відлякувати хижаків. Самиці дуже агресивні, коли справа стосується їжі, та переслідують свою здобич, аж поки не спіймають її. Походять ці богомоли із Кенії, тому ще відомі як кенійські.

Види богомолів: малазійський листоподібний (Deroplatys desiccata)

Ці великі богомоли зустрічаються у тропічних лісах Малайзії. Голова та тіло у них схожі на сухе листя. Зазвичай ці комахи мають коричневе забарвлення з великою кількістю різноманітних плям. Останні імітують вогники на мертвому листі.

Види богомолів - малазійський листоподібний (Deroplatys desiccata)

Також ці листоподібні богомоли мають складні, несиметричні частки по всьому тілу, що ще більш надає схожості зі зів’ялим листям. Самиці у середньому сягають приблизно 9 см, а самці – близько 8 см.

Зазвичай представники цього виду вважають за краще втекти або навіть прикинутися мертвими. У разі загрози вони також можуть демонструвати свої очні плями на крилах.

Види богомолів з фото: гамбійський плямистий (Pseudoharpax virescens)

Ці екзотичні богомоли доволі маленькі. Їхня довжина тіла становить 2,5-2,8 см. Через невеликі розміри вони мають набагато меншу тривалість життя, ніж більшість інших різновидів цих хижих комах.

Нижня сторона тіла у них біла з великою кількістю рожевих та помаранчевих плям, а крила – яскраво-зелені. Ці дивовижні богомоли відомі своїми дуже високими очима, прикрашеними шишками та маленькими ріжками на верхівці.

Вони також мають червоні задні крила, які підіймають для відлякування імовірних хижаків. Забарвлення очей у цих богомолів змінюється залежно від часу доби: вночі вони темно-червоні, а вдень – світло-зелені.

Види богомолів: гігантський азійський (Hierodula membranacea)

Цей вид поширений у країнах Південної та Південно-Східної Азії. Довжина тіла у самиць становить 9-10 см, а у самців – у середньому 7-8 см. Забарвлення може бути різноманітних відтінків зеленого, жовтого або коричневого.

Ці азійські богомоли відомі своїм агресивним характером. Вони ловлять та їдять маленьких плазунів, павуків та азійських гігантських шершнів. З цими богомолами потрібно бути обережними, адже вони кусаються, коли їм загрожують.

Орхідейний богомол (Hymenopus coronatus)

Ці дивовижні богомоли походять із лісів Індії та Малайзії. Вони мають одне з найдивовижніших забарвлень серед комах цього типу.

Тіло в орхідейного богомола біле з рожевими, помаранчевими або зеленими плямами. До того ж ці комахи мають великі частки на тілі та ногах, через що нагадують яскраву квітку.

Орхідейний богомол (Hymenopus coronatus)

Цей вид також відомий одним із найвиразніших випадків статевого диморфізму. Довжина тіла у самиць сягає 7 см, тоді як у самців лише 2,5 см.

Самиці тихі та спокійні та часто залишаються на одному місці протягом тривалого часу. Самці вередливі та легко лякаються контакту з людьми.

Аризонський богомол-одноріг (Pseudovatesarizonae)

Цей вид походить із Північної Америки та є ендеміком штату Аризона, хоча 3 споріднені йому виду зустрічаються у Мексиці, а ще один знайдений у Техасі. Це дуже стрункі комахи з характерними двома шишками на маківці, які нагадують ріг однорога.

Зазвичай вони мають коричневе забарвлення з чорно-білим візерунком. Крила у них зелені, і при піднятті нагадують гілочки. Це сприяє маскуванню цих комах під час очікування здобичі із засідки. Самці та самиці схожі за розміром та сягають 6,5-7 см завдовжки.

Види богомолів з фото: диявольський квітковий або бісова квітка (Idolomantis diabolica)

Це одні з найбільш дивовижних, але при цьому рідкісних видів богомолів у природі. Поширені вони у Східній Африці, переважно у Танзанії, Ефіопії, Кенії. Ці комахи полюбляють середовище із великою кількістю листя, де вони можуть сховатися та почуватися захищеними.

Види богомолів з фото - диявольський квітковий або бісова квітка (Idolomantis diabolica)

Самиці можуть сягати 13 см, а самці – 10 см. Вони мають багато складних часток, які імітують квіти. У разі загрози життю ці дивовижні богомоли виглядають як коричневе сухе листя або пелюстки квітів із витонченими часточками.

Проте вони також можуть блимати яскраво-червоними, білими, синіми та чорними плямами на внутрішній стороні передніх лап, щоб відлякувати хижаків.

Індійський квітковий богомол (Creobroter gemmatus)

Ці привабливі богомоли походять з Азії. Вони мають біле тіло з коричневими та зеленими смугами. Їхні крила яскраво-зелені з жовто-білою плямою на очах посередині, яка використовується для демонстрації хижакам. Самиці виростають до 4 см завдовжки, а самці – приблизно до 3-х см.

Індійський квітковий богомол (Creobroter gemmatus)

Представники цього виду надають перевагу вологому середовищу. Вони покладаються на свій яскравий вигляд, щоб утримувати хижаків якнайдалі, але також здатні дуже швидко переміщуватися, щоб втекти. Щоб заощадити енергію, ці хижі комахи сидять та чекають, поки здобич наблизиться, а потім женуться за нею.

Богомоли України з фото: емпуза (Empusa)

На теренах України існує 2 види богомолів цього роду: емпуза піщана (Empusa pennicornis) та емпуза смугаста (Empusa fasciata). Перший з них зустрічається у Миколаївській та Херсонській областях, а другий – у гірських районах та на південному узбережжі Криму. В Україні обидва види є рідкісними та занесеними до Червоної книги.

Взагалі емпуза піщана – вид богомола, поширений у Східній Європі, Центральній Азії та на Близькому Сході. Представники цього виду мають сильно видовжене тіло, що сягає 5,5-6 см завдовжки. Забарвлення у них зеленувато-жовте або сіро-коричневе, а на кінцівках помітні світлі плями.

Богомоли України з фото - Емпуза смугаста (Empusa fasciata)

Емпуза смугаста – вид богомолів, поширений у Південній Європі. Він має сильно витягнуте тіло зеленувато-жовтого або сіро-коричневого кольору.

Завдовжки представники цього виду сягають 4,7-6,4 см. На голові у цих богомолів добре помітний конічний виріст з роздвоєною верхівкою. На задніх лапах у них є пластинкоподібні вирости з помітними плямами.

Види богомолів в Україні: ірис плямистий (Iris polystictica)

Цей вид в Україні зустрічається у південних регіонах, є доволі рідкісним та занесеним до Червоної книги. Взагалі ареал його поширення у світі охоплює терени від Північної Європи до Далекого Сходу.

Види богомолів в Україні - ірис плямистий (Iris polystictica)

Представники цього виду мають доволі скромні габарити – лише 2,8-4,8 см. Забарвлення у них зеленувате або жовтувато-буре. Проте на тілі також помітні білі чи світло-рожеві смужки. Зазвичай ці богомоли населяють степові, пустельні та напівпустельні ландшафти.

Види богомолів в Україні: боліварія короткокрила (Bolivaria brachyptera)

На українських теренах ці богомоли зустрічаються у південних регіонах країни та у степах Криму. Вони є майже зниклим видом у фауні України та занесені до Червоної книги. У світі ці комахи також зустрічаються на теренах від Греції та Туреччини до Монголії.

Види богомолів в Україні - боліварія короткокрила (Bolivaria brachyptera)

Довжина тіла у представників цього виду сягає 4-5 см. Забарвлення може бути бурувато-сірим, рідше – жовтуватим із зеленим відтінком. На передній частині голови у цих богомолів добре помітна чорна поперечна смужка з білою облямівкою.

До уваги! Загалом в Україні існує 7 видів богомолів, більшість з яких є доволі рідкісними та поширеними винятково на півдні країни та у Криму.

Різновиди богомолів з фото: амелес (Ameles)

Ці невеликі богомоли поширені переважно у Середземномор’ї, через що іноді звуться середземноморськими. Також їх можна зустріти у прилеглих країнах Африки та Азії.

Існує приблизно 25 видів цих богомолів. В Україні зустрічається один з них – богомол кримський (Ameles heidreichi taurica), який є підвидом богомольчика Гельдрейха. Він поширений на півдні країни та у Криму.

Різновиди богомолів з фото - амелес (Ameles)

При довжині тіла 2,2-2,7 см він є найменшим богомолом у фауні України. Забарвлення у нього бурувато-сіре, з дрібними темними цятками та рисочками, а на крилах ледь помітна чорно-фіолетова пляма.

Загалом богомоли амелес доволі маленькі хижі комахи. Зазвичай їхні розміри становлять 2-3,5 см. Забарвлення у них може бути зеленим або сірувато-охристим. Зазвичай богомоли амелес мешкають у посушливих теплих місцевостях, а у горах зустрічаються до відмітки 2000 м.

Різновиди богомолів з фото: звичайний (Mantis religiosa)

Список видів богомолів був би незавершеним без найпоширеніших комах цієї родини. Звичайні богомоли поширені на теренах Європи, Африки та Азії, а також завезені до Північної Америки. Вони є найпоширенішим видом цих хижих комах у помірному кліматі.

Різновиди богомолів з фото - звичайний богомол (Mantis religiosa)

В Україні звичайні богомоли зустрічаються майже усюди, крім Карпат. У окремих регіонах країни він визнаний регіонально рідкісним видом тварин.

Забарвлення представників цього виду може варіюватися від зеленого до вохристого. Зазвичай воно залежить від вологості повітря та освітлення. Довжина тіла у представників цього виду сягає 4,5-8,8 см. Самці зазвичай дрібніші, ніж самиці, та мають тендітніше тіло.