Метелик язикан звичайний – дивовижна комаха, яку легко сплутати з пташкою колібрі. Коли бачиш його у польоті біля квітки, то дійсно дуже складно зрозуміти, що саме за істота так швидко рухає крилами. Тому не дивно, що язикан звичайний також добре відомий як метелик-колібрі.
Язикан звичайний – класифікація та наукова назва
Язикан звичайний – комаха, схожа на колібрі. До маленьких пташок він жодного відношення не має. Метелик-колібрі належить до ряду Лускокрилі та є представником родини Бражникові (Sphingidae).
До останньої належать доволі великі чи середнього розміру метелики з товстим та міцним тілом. Переважна більшість з них відома як «бражники».
Найвідомішим представником родини Бражникові в Україні є бражник мертва голова. Він належить до підродини Sphinginae.
На відміну від нього, язикан звичайний є представником іншої підродини – Довгоязикові (Macroglossinae). Він належить до роду Язикан (Macroglossum).
Останній налічує 116 видів. Серед них поширеним на теренах Європи є саме язикан звичайний. Його наукова назва – Macroglossum stellatarum.
Нерідко бражника-колібрі помилково вважають представником роду Хемаріс (Hemaris). Останній також належить до родини Бражникові, але більш нагадує великого джмеля та має прозорі крила. Зовні ці різні метелики доволі схожі, хоча саме бражник язикан більш нагадує колібрі у польоті.
Як виглядає метелик-колібрі – язикан звичайний?
Язикана звичайного легко прийняти за справжнього колібрі. Він має не лише схожий політ та харчові звички, але й подібні розміри. Звичайний язикан – доволі великий метелик. Розмах крил у нього сягає 3,8-5 см.
Дорослі метелики-колібрі поєднують сіро-коричневі та помаранчеві кольори у своєму забарвленні. Передні крила у них сірі, з хвилястим поперечним коричневим візерунком.
Язикан звичайний
Бражник хемаріс (Hemaris), також відомий як метелик-колібрі
Задні крила у бражника-колібрі помаранчеві, з темною облямівкою, що дозволяє легко зливатися з квітами. Саме за цим забарвленням його легко відрізнити від інших, схожих метеликів. Наприклад, від бражника хемаріс, який відрізняється прозорими смужками на крилах.
Кінчик черевця у звичайного язикана нагадує хвіст дрібної пташки, через що ці метелики ще більше схожі на колібрі. Крім того, ці комахи мають розвинений, доволі великий та добре помітний хоботок, якими споживають нектар.
Цікавий факт! Те, що колібрі та метелик язикан мають хоботок для споживання нектару, є яскравим прикладом конвергентної еволюції.
Де живе метелик-колібрі язикан?
Метелики-колібрі поширені на теренах Європи, Західної та Середньої Азії та Північної Африки. Добре прогріті місця на узліссі – типове середовище існування язикана звичайного.
В Україні метеликів-колібрі можна зрідка зустріти переважно на Закарпатті та у Криму. Хоча іноді їх також помічають в інших регіонах країни. Наприклад, на Полтавщині чи Тернопільщині.
Язикан звичайний надає перевагу місцевостям, де росте чимало квітів з великою кількістю нектару. Найчастіше за все його приваблюють жимолость та червоний остріжник.
Поки у метелика-колібрі є джерело їжі, він може жити практично будь-де. У Сполучених Штатах язикан звичайний зустрічається майже у всіх штатах. Він може жити як у теплому, так й у доволі прохолодному кліматі за умови наявності доступної їжі.
У деяких частинах світу метелики-колібрі є сезонним, мігруючим видом. Наприклад, закарпатські язикани на зимівлю відлітають до Африки.
Поведінка та спосіб життя метелика-колібрі
Язикан звичайний кружляє навколо квітів та споживає нектар через хоботок – придаток рота, що дозволяє йому їсти. Саме через це він дуже схожий на пташку колібрі.
Звичайний язикан може довго літати та зависати на одному місці під час харчування, подібно до колібрі чи бабки. Відомо, що під час здійснення сезонних міграцій він може літати зі швидкістю до 50-80 км/год. За секунду метелик-колібрі здійснює приблизно 70 помахів крилами, які під час польоту у нього через це просто неможливо помітити.
Хоботок у бражника-колібрі значно більший, ніж у будь-яких інших метеликів. За його допомогою метелик може легко отримувати нектар з квітів. Коли язикан відпочиває, то хоботок у нього згорнутий та майже непомітний.
Метелики-колібрі часто повертаються на ті самі клумби щодня у той же самий час, щоб поїсти. Вони відкладають свої яйця на листя рослин або біля них, щоб личинки після вилуплення мали доступ до їжі.
Що їсть бражник-колібрі?
Дорослий метелик язикан звичайний харчується винятково нектаром. Його гусені споживають листя рослин.
Харчується метелик язикан звичайний переважно у сутінках. Тому найчастіше за все його можна побачити у саду надвечір. Крім квітів, привертають увагу метелика-колібрі й бджолині вулики, до яких він іноді залітає, щоб поласувати медом.
Цікавий факт! Відомо, що при вазі тіла у 0,3 г метелик-колібрі щоденно споживає нектару у 1,5 рази більше за власну вагу.
Життєвий цикл метелика-колібрі
Гусениці язикана звичайного мають жовтий колір, коли з’являються на світ. Згодом вони стають зеленими, коли споживають зелень та ростуть. Гусениці метеликів-колібрі також мають 2 смужки уздовж тіла – сірі та кремові.
Крім того, вони мають невеликий виступ на задній частині тіла. Коли гусениця метелика-колібрі стає синьою з помаранчевим кінчиком, то це значить, що вже незабаром вона залялькується у шовковий кокон навколо свого тіла.
Язикан звичайний має відносно коротку стадію гусениці. Доволі швидко вона заляльковується та перетвориться на дорослого метелика. Самиці одразу після появи на світ починають відкладати яйця. Щороку розвивається 2 покоління звичайних язиканів.
Кажани та сови – головні природні хижаки метелика-колібрі. Крім того, чимало язиканів гине під час міграцій. Також на них негативно впливають різні зміни погодних умов та забруднення пестицидами.
Подібно до бджіл, метелики-колібрі можуть сприяти поширенню пилку. Тому ці комахи є важливою частиною екосистеми. Популяція язикана звичайного постійно змінюється. Проте, поки що ці метелики не належать до видів, яким загрожує знищення.