Колібрі: дивовижна дрібна пташка – фото, опис, ТОП-7 цікаві факти

Колібрі – фото, опис, цікаві факти

Колібрі – дивовижні маленькі пташки, що походять з Америки та широко розповсюджені у тропічних лісах. Вони змахують крилами до 80 разів на секунду та через різноколірне забарвлення нагадують мерехтливі райдужні плямки у повітрі.

Колібрі – класифікація та походження назви

Колібрі називають усіх маленьких пташок, що належать до родини Колібрієві або Коліброві (Trochilidae). Остання налічує 6 підродин. Типовим родом цих птахів, що належать до ряду Серпокрильцеподібні (Apodiformes), вважається Колібрі (Trochilus). До нього належать лише 2 види, які є ендеміками Ямайки.

Взагалі різноманітність пташок колібрі є просто дивовижною. Спільними рисами для них мініатюрні розміри, райдужне забарвлення та витончений довгий та тонкий дзьоб, що дозволяє харчуватися нектаром.

Назви різновидів цих маленьких пташок не менш дивовижні. У світі існують колібрі-шаблекрили, -смарагди, – діаманти, -феї, – берили, -якобіни та чимало інших, що зачаровують як своїм зовнішнім виглядом, так і найменуваннями.

Колібрі – класифікація та походження назви

Відомо про існування приблизно 350 видів цих тропічних пташок. Однак цей список оновлюється щороку в міру виявлення нових варіацій.

Взагалі наукова назва «колібрі» – Trochilus походить від давньогрецького слова, що означає «дрібний птах». Його використовував ще Аристотель, проте, скоріш за все, щодо кропив’янки, ніж до цих тропічних пташок, за якими воно закріпилося.

Слово «колібрі» походить з іспанської чи французької мови, до якої воно потрапило з мови карибів. Вважається, що його початкове значення – «блискуча поверхня» – пов’язано із блискучим оперенням пташки.

Як виглядає птах колібрі?

Колібрі – дуже маленькі пташки. Найбільший представник цих птахів – велетенський колібрі – сягає 23 см завдовжки та важить 18-24 г. Проте різні види можуть значно відрізнятися за розміром.

Як виглядає птах колібрі

Залежно від різновиду довжина тіла у цих маленьких пташок може сягати від 6 до 13 см, а вага варіюється у межах 3-7 г. Найменшою вважається колібрі-бджола, яка важить лише 2 грами. Розмах крил у більшості видів варіюється у межах 7,5-12,5 см.

Цікавий факт! Приблизно 25-30% ваги колібрі припадає на широкі грудні м’язи, які відповідають переважно за політ.

Ці маленькі птахи значно відрізняються від більшості інших та зачаровують своєю дивовижною красою. Колібрі мають обтічне коротке тіло, витончені довгі дзьоб та крила. У цих пташок понад 900 пір’їн, і це є найменшою кількістю пір’я серед усіх видів птахів у світі, проте саме завдяки цьому вони здатні до легшого польоту.

Як виглядає пташка колібрі

Яскравий колір колібрі спричинений не пігментацію пір’я, а скоріше райдужними переливами в їх розташуванні. Рівень освітлення, вологість, кут огляду, знос та інші чинники впливають на те, наскільки яскравим та барвистим може виглядати пташка.

Цікавий факт! Мечодзьобий колібрі має найдовший дзьоб щодо загального розміру тіла. Він сягає завдовжки 10 см.

Поведінка птаха

Ці пташки мають надзвичайно крихітні ніжки, та не вміють ходити чи стрибати. Проте це й не потрібно колібрі, адже через менші ноги вони значно легші для ефективнішого польоту.

Крила у цих маленьких пташок приблизно 10-15 разів на секунду, дозволяючи зависати на місці. Проте свої коротенькі ніжки вони можуть використовувати для свербіння.

Неймовірна швидкість руху крил колібрі є лише однією з рис, що робить політ цих пташок незвичайним та захопливим. Вони є єдиними птахами у світі, які здатні літати задом наперед завдяки розмаху крил, який зазвичай перевищує їх повну довжину принаймні на 0,6 см.

Поведінка пташки колібрі

Колібрі здатні майже миттєво змінювати напрямки, ніби зависаючи у повітрі. До того ж вони можуть навіть літати вниз головою.

Відомо, що колібрі – доволі агресивні пташки, які часто відганяють зловмисників. Попри свої мініатюрні габарити, вони є одними з найлютіших птахів. Колібрі не лише успішно відганяють великих птахів, але можуть нападати на інших тварин та навіть на людей.

ТОП-7 цікаві факти про колібрі

 • У стані спокою ця маленька пташка робить в середньому 250 вдихів за хвилину, але під час польоту її дихання прискорюється.
 • Середня частота серцевих скорочень колібрі перевищує 1200 ударів на хвилину.
 • Крила колібрі роблять від 50 до 200 змахів на секунду залежно від напрямку та мети польоту, а також умов навколишнього повітря.
 • Ці птахи не мають нюху, але мають дуже гострий зір.
 • Під час годування колібрі може облизуватися 10-15 разів на секунду.
 • Максимальна швидкість польоту колібрі становить 48 км/год.
 • Ці птахи можуть розвивати швидкість до 96 км/год під час занурення.

Де живе птах колібрі?

Переважна більшість колібрі у дикій природі мешкає лише на теренах Америки. Проте деякі види можна зустріти у різних частинах світу. Зазвичай колібрі населяють тропічні ліси та джунглі.

Найбільші шанси зустріти цих птахів у країнах поблизу екватора, оскільки вони полюбляють тепло. Проте деякі види зустрічаються і у Мексиці.

У світі існує понад 300 видів колібрі. Лише 17 з них регулярно розмножуються у Сполучених Штатах, і ще 9 можуть відвідувати країну.

Де живе птах колібрі

Решта різновидів – переважно тропічні види, які не мігрують регулярно. Вони зустрічаються у Центральній та Південній Америці, а також по всьому Карибському басейну.

На теренах Сполучених Штатів ці маленькі пташки поширені переважно у таких штатах, як Каліфорнія, Техас, Аризона і Нью-Мексико. Проте північноамериканські види зазвичай мігрують на зимівлю до тепліших регіонів. Пік міграції припадає на середину липня або серпня чи на початок вересня – залежно від маршруту та конкретного виду.

Цікавий факт! Рубіновогорлий колібрі пролітає 800 км без зупинки через Мексиканську затоку під час весняної та осінньої міграції. Найдовшу міграцію серед усіх видів цих птахів має рудий колібрі, що долає понад 4800 км від Аляски чи Канади до Мексики.

Місця гніздування

Для розташування гнізда ці пташки обирають безпечні, захищені місця, де їхні пташенята будуть захищеними від сонцю, дощу, вітру та хижаків. Найчастіше за все вони гніздуються на роздвоєних гілках дерев, уздовж тонких гілочок рослин або в густих та колючих чагарниках.

До інших, доволі незвичних міст гніздування колібрі належать:

 • тонкі дроти або навіть білизняні мотузки;
 • внутрішні світильники на веранді або зовнішні світильники камер спостереження;
 • верхівки вітряних курантів, статуй або інших садових прикрас;
 • верхівки кактусів;
 • поверхня невеликих труб та інших зовнішніх конструкцій.
Місця гніздування колібрі

Вибираючи місце для гнізда, самиця колібрі може неодноразово сідати на нього, щоб упевнитися у його стійкості. Висота гнізда дуже різниться залежно від виду та наявності відповідних місць для гніздування. Зазвичай ці птахи розмішують свої гнізда на висоті 3-18 м над землею та на відстані до 800 м від бажаних джерел харчування.

До уваги! Колібрі не гніздяться у дуплах та не використовують як своє житло шпаківні.

Як виглядає гніздо колібрі?

Гнізда колібрі – дивовижні архітектурні витвори. Будуть їх лише самиці. Вони витрачають декілька годин на день протягом тижня, збираючи матеріали для його будівництва. Зазвичай для цієї мети підходять шматочки моху та лишайників, павутиння, пух кульбаби та рогозу, бавовняні волокна, невеличкі шматочки кори або листя, пір’я, пух та хутро.

Самиця сплітає усі ці матеріали разом у щільну чашку, яку часто прикрашає мохом та лишайниками для маскування. Край чашки трохи загнутий усередину, що захищає яйця від випадання під час сильного вітру. Павутиння, яке використовується для зв’язування гнізда колібрі, надає йому еластичності, щоб збільшуватись у міру росту пташенят.

Гніздо колібрі

Точні розміри гнізда різняться залежно від виду колібрі та матеріалів, які для нього використовуються. Більшість з них мають діаметр 3,8 см. Після відкладання яєць гніздо колібрі має розтягнутися.

Після вилуплення пташенята швидко ростуть, тому житло має відповідати їх розміру. Крім того, самиця часто латає та ремонтує його навіть після того, як з’явилися пташенята, щоб переконатися у необхідній міцності.

Більшість гнізд колібрі вистачає лише на один виводок або на один сезон. Проте, якщо місце залишається придатним, самиця або її потомство можуть повертатися рік за роком, щоб відновити гніздо поблизу або навіть поверх залишків попереднього.

Що їсть птах колібрі?

Щоденний раціон колібрі включає споживання цукру, що становить приблизно половину ваги самої пташки. Харчуються вони приблизно 5-8 разів на годину, споживаючи нектар квітів та сік фруктів та дерев.

Також колібрі можуть шукати комах та безхребетних як поживу. Їх улюблений раціон поза нектаром складається з мурах, жуків, плодових мушок, попелиць та комарів. У крайньому разі ці пташки можуть знаходити їжу у павутинні сплетеному павуком.

Що їсть птах колібрі

Колібрі не висмоктують нектар через свій довгий дзьоб. Замість цього вони злизують його своїм роздвоєним язиком з бахромою. Капілярна дія вздовж краю їх язика допомагає втягувати нектар у горло, щоб птахи могли ковтати.

Цікавий факт! Колібрі дуже швидко перетравлюють природну сахарозу – цукор, що міститься у квітковому нектарі – з 97%-ю ефективністю для перетворення її в енергію.

Розмноження пташки

Ці маленькі птахи починають спаровуватися у віці 1 року. Самиця колібрі може вирощувати щороку до трьох виводків.

Перед спаровуванням самець повинен переконати самицю обрати саме його як партнера для майбутнього потомства. Для цього він використовує своє барвисте забарвлення. Саме тому самці колібрі зазвичай яскравіші та барвистіші, ніж самиці.

Розмноження пташки колібрі

Самиця відкладає 2 яйця розміром як боби та сама висиджує їх протягом приблизно двох тижнів. Після появи на світ пташенята залишаються у гнізді поряд із матір’ю протягом чотирьох тижнів. Тривалість життя колібрі становить приблизно 3-5 років.

До уваги! Багато видів колібрі можуть розмножуватися разом, створюючи гібридні види, що робить ідентифікацію цих маленьких пташок дуже складним завданням.

Хижаки, загрози та популяція колібрі

Через свої крихітні розміри колібрі мають чимало хижаків. На них можуть полювати жаби та ропухи, змії та ящірки, вивірки, бурундуки, сизойки, ворони, яструби та багато інших агресивних птахів.

Особливої уваги потребують яйця, якими полюбляють ласувати чимало різноманітних хижаків. Гніздо з ними або пташенятами може бути атаковане сизойками, воронами, вивірками, бурундуками.

Хижаки, загрози та популяція колібрі

Проте найбільшу загрозу для колібрі становить людська діяльність. Через процеси урбанізації скорочуються природні середовища цих птахів. Вирубка лісів є серйозною загрозою для них.

Точна популяція цих пташок у світі невідома, але існують певні дані за окремими різновидами. Наприклад, чисельність рубіновогорлових колібрі сягає 34 млн особин.