Рослини тропічних лісів: ТОП-30 види – фото, назви, опис

Рослини тропічних лісів – фото, назви, опис

Тропічні ліси відомі своїм величезним різноманіттям флори завдяки постійному вологому та теплому клімату. Вони містять більше різновидів рослинності, ніж будь-який інший біом у світі. Нижче наведені найбільш відомі рослини тропічних лісів з фото та описом.

Рослини тропічних лісів – загальна характеристика

Тропічні ліси – високі густі джунглі, які нерідко називають «дощовими» через величезну кількість дощів щороку (2000-10 000 мм). Вони зазвичай рясніють вічнозеленими (проте не хвойними) деревами та вкриті одними з найдавніших рослин на планеті. 

Флора у тропічних лісах часто росте набагато швидше, ніж в інших середовищах та кліматичних умовах. Річний цикл росту, цвітіння, плодоношення, зберігання та підготовки до зими менший, оскільки цілий рік тепло та волого. Це дозволяє тропічній рослинності витрачати більшу частину своєї енергії на безперервне зростання.

Рослини тропічних лісів – загальна характеристика

Рослини тропічних лісів набагато витриваліші, ніж здаються загалом. Вони розвинули певні адаптації, що дозволяють їм виживати та захищатися від тварин, комах та людей. Наприклад, чимало рослин тропічного лісу колючі та дуже гострі. Це не дозволяє тваринам їсти їх, а паразитичним ліанам забиратися на них.

Рослинний світ лише тропічних лісів Амазонки налічує понад 40 000 різновидів. Зазвичай усі вони поділяються на 4 основні категорії: дерева, плодові, квітучі та трав’янисті рослини.

Загалом у тропічних лісах існує понад 2/3 різновидів рослин у світі. Вони забезпечують їжу та притулок для тварин, які тут мешкають, а також беруть участь у газообміні, забезпечуючи основний запас кисню у світі.

Рослини тропічних лісів: епіфіти (Epiphytes)

Епіфіти – види рослин, які ростуть на іншій рослинності тропічних лісів. Вони не мають коріння, яке занурюється у ґрунт. Замість цього епіфіти отримують воду та поживні речовини з інших рослин. Іноді вони просто спираються на іншу рослинність для власної стійкості.

Рослини тропічних лісів - епіфіти (Epiphytes)

Загалом епіфітні рослини не є паразитами. Вони знаходяться у симбіотичних стосунках. Наприклад, головна рослина надає епіфіту деякі поживні речовини або воду, а той своєю чергою захищає її або повертає їй певну поживну речовину.

У тропічних лісах часто можна помітити, що на одному дереві ростуть десятки або навіть сотні епіфітних рослин – від великих до малих. Через це дерево може важити декілька тонн замість очікуваної ваги. Епіфітні рослини можуть навіть рости одна на одній.

Квітучі рослини джунглів: бромелієві (Bromeliaceae)

Це одні з найгарніших видів епіфітів. Це квітучі рослини тропічних лісів мають приголомшливе довге листя, розташоване навколо центральної квітки у формі розетки. Воно прикріплюється до дерева-господаря, обвиваючи коріння навколо його гілок.

Доволі поширеними представниками родини Бромелієві є:

  • ехмея смугаста, поширена у тропічних лісах Бразилії;
  • гузманія або гусманія язичкова, що походить з джунглів Центральної Америки;
  • неорегелія, що зустрічається у джунглях Південної Америки.
Квітучі рослини джунглів - бромелієві (Bromeliaceae)

Зазвичай бромелієві мають яскравий колір (наприклад, червоний або помаранчевий). Пишне листя виконує функцію воронки, збираючи воду, що зберігається у центральній частині рослини.

Воно забезпечує поживною вологою не лише рослину, але й багатьох тварин тропічного лісу. Птахи та ссавці п’ють з цього природного резервуара води.

Рослини тропічних лісів з фото: орхідеї (Orchids)

Орхідеї – найкрасивіші, надвишукані та найвідоміші квітучі рослини тропічних лісів. Вони є ще одним різновидом епіфітів, але їх вилучили через їхню унікальність, популярність та величезну кількість видів.

Деякі орхідеї мають спеціально пристосоване коріння, яке дозволяє їм захоплювати воду та поживні речовини з повітря. Інші різновиди цих тропічних рослин мають коріння, яке розповзається по гілці дерева-господаря, захоплюючи воду без необхідності занурювання у землю.

Рослини тропічних лісів з фото - орхідеї (Orchids)

Родина Орхідні налічує понад 30 тисяч видів, що робить її однією з найбільших родин квіткових рослин. При цьому всі різновиди мають свої унікальні особливості.

Орхідеї тропічних лісів вражають різноманіттям форм та розмірів. Їхнє запилення залежить від комах, які прилетять за нектаром.

Рослини тропічного лісу: латаття (Nymphaea)

Не дивно, що у вологому кліматі джунглів можна зустріти чимало різновидів латаття. Ці квітучі водні рослини демонструють свої дивовижні квітки протягом 3-5 днів щороку, перш ніж повільно зануритися у воду.

Тропічні рослини з фото - амазонська вікторія регія (Victoria amazonica)

Найбільш відомим видом латаття, що росте на озерах та річках у тропічних лісах, є амазонська вікторія регія (Victoria amazonica). Її велика квітка (до 40 см у діаметрі), пишна, біла з чарівним фіолетовим відтінком. З’являється вона вночі та квітне лише дві доби.

Амазонська вікторія регія має величезне листя, що сягає 3-х метрів у діаметрі. Саме це робить цю тропічну рослину найбільшим видом латаття у світі. На нижньому боці листя є ряди гострих шипів, які заважають тваринам (наприклад, ламантинам) їсти їх.

Рослини тропічних лісів: бугенвілія (Bougainvillea)

Ці вічнозелені квітучі рослини поширені у Південній Америці. Вони являють собою декоративні ліани або колючі чагарники, іноді – невеликі деревця. У дикій природі бугенвілія може сягати 5 м заввишки.

Тропічні рослини з фото - бугенвілія (Bougainvillea)

Квіти дрібні, мають яскраве забарвлення – від яскраво-рожевого та фіолетового до жовтого та білого. Ці рослини зазвичай становлять підлісок тропічного лісу. Вони можуть дуже посухостійкими, навіть у період цвітіння.

Рослини тропічного лісу: пасифлора інкарната або страстоцвіт (Passiflora incarnata)

Ці неймовірно гарні квіти тропічного лісу походять з Бразилії. Вони являють собою трав’янисті ліани, які можуть приклеїтися до будь-чого, та сягати завдовжки до 9 м. Цвіте страстоцвіт дивовижними білими або фіолетовими квітками.

Рослини тропічного лісу - пасифлора інкарната або страстоцвіт (Passiflora incarnata)

Крім того, ця тропічна рослина відома своїми плодами, що мають вигляд зеленувато-жовтої ягоди. Загалом у роді Пасифлора налічується понад 550 видів, які зустрічаються у багатьох тропічних лісах.

Рослини тропічних лісів з фото: «Мавпяча щітка» (Combretum rotundifolium)

Ця квітуча рослина джунглів має дивовижний вигляд через унікальну пухнасту квітку. Вона нагадує яскраву щітку, яку водночас замочили у яскраво-червоні, жовті та помаранчеві фарби.

Тропічні рослини з фото - «Мавпяча щітка» (Combretum rotundifolium)

Батьківщиною цієї квітки є джунглі Південної Африки. Місцеві жителі збирають ці дивовижні рослини у лікувальних цілях.

Вважається, що жування квітів «мавпячої щітки» допомагає зміцнити слабкі ясна. Також люди натирають її соком лоб, щоб полегшити головний біль.

Гарні тропічні квіти з фото: геліконія (Heliconia)

Ці дивовижні квіти зустрічаються у тропічних лісах по всій Америці. Ростуть вони на лісовій підстилці.

Тропічні квіти з фото - геліконія (Heliconia)

Унікальна структура геліконії дозволяє пташкам колібрі легко виконувати роль її запилювачів. Через дивовижний вигляд жовто-червоних суцвіть ці тропічні квіти ще відомі під назвою «кігті омара».

Геліконія – одна з найгарніших тропічних квіток. Вона може сягати заввишки від 40 см до 4,5 м, а її листя може бути від 15 см та 3-х м завдовжки, залежно від висоти рослини.

Рослини тропічних лісів: пальма асаї (Euterpe precatoria)

Ця плодоносна рослина дощових лісів Амазонки є важливим джерелом їжі для людей, які мешкають у дельті річки. Вона є найпоширенішим видом пальм у джунглях Амазонки. Сягає це дерево 20 м заввишки.

Пальма асаї має темно-фіолетові ягоди. На кожній гілці налічується 500-900 ягід. Вони здавна були їжею для птахів та ссавців тропічних лісів. Зараз ці ягоди стають все більш популярним як їстівні серед людей.

Рослини тропічного лісу: анато або бікса Орельяна (Bixa orellana)

Це невелике вічнозелене деревце або чагарник походить з тропічних лісів Південної Америки. Заввишки воно сягає до 3,6 м. Ця тропічна рослина має дуже гарні маленькі рожеві квітки з безліччю тичинок.

Рослини тропічного лісу - анато або бікса Орельяна (Bixa orellana)

Плоди мають вигляд коробочок. При дозріванні вони лопаються яскравими, колючими плодами, які містять смачне насіння всередині. Всередині однієї коробочки знаходиться до 50 насінин.

Відомо, що інки використовували ці фрукти та насіння як інгредієнти для криваво-червоних шоколадних цукерок. Наразі дозріле насіння використовують для ароматизації різних страв, а також як природний харчовий барвник.

Плодові дерева тропічних лісів з фото: какао (Theobroma cacao)

Це невелике вічнозелене дерево найбільш поширене у густих джунглях Амазонки. Загалом воно є доволі розповсюдженим у тропіках Південної та Центральної Америки.

Дерева тропічних лісів з фото - какао (Theobroma cacao)

Дерево какао сягає заввишки 4-8 м. Плоди у нього доволі великі. Проте головним є жирне насіння всередині, яке збирають та використовують для виготовлення шоколаду. Також какао поліпшує концентрацію уваги та дозволяє зберігати здоров’я мозку та серця, бо насичене залізом та кальцієм.

Плодові рослини тропічних лісів з фото: дуріан (Durian)

Плодові рослини тропічних лісів з фото - дуріан (Durian)

Дуріан – один з найвідоміших їстівних плодів у тропічних лісах Південно-Східної Азії. Він має вигляд шару, поверхня якого вкрита гострими шипами. М’якота дуріана соковита, жовтого кольору, насичена вітаміном С.

Дерева тропічних лісів: пальма карнауба (Copernicia prunifera)

Цей вид плодових рослин зустрічається у тропічних лісах у північно-східній частині Бразилії. Він також відомий як «дерево життя», що пов’язано з багатьма продуктами, які з нього отримують.

Найвідомішим з них є пальмовий або бразильський віск, який виготовляють з листя цієї пальми. Плоди цього дерева споживають як тварини, так і люди. Деревина пальми карнауба слугує чудовим будівельним матеріалом.

Рослини тропічного лісу: бертолетія або бразильський горіх (Bertholletia excelsa)

Бразильський горіх – найвідоміше дерево тропічного лісу Амазонки. Воно виростає до 50 м заввишки та має прямий стовбур з густою кроною.

Рослини тропічного лісу - бертолетія або бразильський горіх (Bertholletia excelsa)

Проте найбільш відоме це тропічне дерево своїми горіхами. Вперше вони були описані на початку 1800-х років і з того часу стали відомим делікатесом.

Рослини тропічних лісів з фото: банан (Musa)

Батьківщиною найвідомішого тропічного фрукта є тропіки Південно-Східної Азії. Проте наразі банани з великим успіхом вирощують у Центральній та Південній Америці. Загалом родина Бананові налічує чимало різновидів, проте лише декілька з них дають смачні плоди.

Рослини тропічних лісів з фото - банан (Musa)

Хоча банан нерідко вважають деревом, насправді це трав’яниста рослина. У його стовбура немає справжньої деревної тканини.

Банан росте на прямих м’ясистих стеблах з величезним овальним яскраво-зеленим листям. Навесні він цвіте гарними фіолетовими квітами, які розвиваються у довгі м’ясисті зелені плоди, що при дозріванні жовтіють.

Флора тропічних лісів: каму-каму (Myrciaria dubia)

Це невелике вічнозелене дерево зустрічається у тропічних лісах Амазонки. В останні роки воно все частіше культивується заради їстівних червоно-фіолетових плодів. Також це деревце має привабливий декоративний вигляд через наявність красивих кремових квітів.

Флора тропічних лісів - каму-каму (Myrciaria dubia)

Каму-каму – терпкий цитрусовий фрукт. Зазвичай він росле поблизу води, що дозволяє рибам розносити його насіння. Цей тропічний фрукт містить чимало вітаміну С та є доволі популярним серед жителів північних регіонів Перу.

Рослини тропічного лісу: пістія або водяний латук чи водяна капуста (Pistia stratiotes)

Ця вічнозелена водяна рослина доволі поширена у прісноводних водоймах тропіків та субтропіків. Через екстенсивне зростання вона вважається інвазивним видом. До того ж водяний латук сприяє розмноженню комарів.

Тропічні рослини - пістія або водяний латук чи водяна капуста (Pistia stratiotes)

Попри це, виглядає тропічна рослина пістія доволі декоративно. Вона має насичено-зелене м’яке листя, яке кількома шарами підіймається над водою. На жаль, якщо дозволити водяному латуку розростися, то він може перешкоджати обміну газів у водоймі та зрештою знищить більшість іншого життя в озері чи ставку.

Рослини тропічних лісів з фото: психотрія піднесена (Psychotria elata)

Ця дивовижна тропічна рослина ще відома як «Гарячі губи». Здається, що це така незвична яскраво-червона квітка, проте насправді такий вигляд має кольорове листя психотрії піднесеної.

Рослини тропічних лісів з фото - психотрія піднесена (Psychotria elata)

Зустрічається ця дивовижна рослина у тропічних лісах по всій Америці. Червоні «губи» слугують для приваблення запилювачів – метеликів та колібрі. Форма квітки разом із міцними приквітками також надає цій рослині ідеальну форму для постачання нектару багатьом видам метеликів.

Види тропічних дерев з фото: гевея бразильська (Hevea brasiliensis)

Це дерево поширено у тропічних лісах Америки. Також його вирощують на плантаціях у тропіках по всій Південно-Східній Азії та Африці. З економічної точки зору це дерево є найважливішою рослиною тропічного лісу.

Гевея бразильська є основним джерелом натурального каучуку, тому ще відома як каучукове дерево. Вона має хвойну деревину з високими розгалуженими гілками. Заввишки каучукове дерево сягає 30 м.

Види тропічних дерев з фото - гевея бразильська або каучукове дерево (Hevea brasiliensis)

Однією з визначальних характеристик цього тропічного дерева є те, що з нього сочиться рідкий латекс, який можна збирати та обробляти, перетворюючи на хірургічні рукавички, шини тощо.

Цікавий факт! У тропічних лісах Амазонки росте майже 2 млн каучукових дерев.

Тропічні рослини з фото: диптерикс пахучий (Dipteryx odorata)

Ці листяні дерева ростуть у джунглях Амазонки. Вони є однією з найбільших порід, що становить значну частину екосистеми тропічного лісу. Це дерево може виростати до 50 м заввишки. Попри те, що ця деревна рослина росте швидко, вона продовжує рости та живе понад 700 років.

Тропічні дерева з фото - диптерикс пахучий (Dipteryx odorata)

Диптерикс пахучий є важливою частиною екосистеми, адже забезпечує домівку та харчування тваринам тропічного лісу (наприклад, великим орлам-гарпіям).

Рослини тропічних лісів з фото: бавовняне дерево (Ceiba pentandra)

Це поширене тропічне дерево також відомо під назвами «капок» та «сейба п’ятитичинкова». Перше найменування стосується волокна, яке отримують з насіння цієї рослини. Цей матеріал часто використовують для наповнення подушок, спальних мішків та матраців.

Рослини тропічних лісів з фото - бавовняне дерево (Ceiba pentandra)

Бавовняне дерево виростає приблизно до 50 м заввишки. Його також легко впізнати за гладкою корою. Ростуть бавовняні дерева у тропічних лісах Африки та Америки, зазвичай на узліссях та вздовж річок.

Вони скидають листя під час сухого сезону, а не через зміну температури, як інші листяні дерева. Натомість це допомагає їхнім запилювачам – кажанам отримати доступ до великих білих квітів.

Види тропічних дерев з фото: сократея голокоренева або голокорінна (Socratea exorrhiza)

Це тропічне дерево ще відоме як кашапона або ходяча пальма. Остання назва пов’язана з тим, що коріння продовжує розгалужуватися, відходячи від стебла, щоб рослини могли переміщатися на нові території з більшою кількістю водних ресурсів та поживних речовин.

Тропічні дерева з фото - сократея голокоренева або голокорінна (Socratea exorrhiza)

Коріння ходячої пальми слугує своєрідними ходулями для цього дерева. Воно виростає зі стовбура приблизно на 1-2 м від землі. Зустрічається це дерево у тропічних лісах Центральної та Південної Америки.

Місцеві племена вірили, що ця рослина гуляє по лісі вночі. Звісно, це лише міф, проте дослідники досі не зовсім впевнені, чому ці тропічні дерева адаптувалися таким чином. Сучасна теорія полягає у тому, що рослина використовує це для забезпечення додаткової стабільності під час росту.

Види тропічних дерев: махагоні (Swietenia macrophylla)

Бразильське червоне дерево тривалий час було одним з найцінніших дерев у світі через цінність деревини. Воно також відоме як справжнє червоне або американське червоне дерево. Зустрічається махагоні у тропічних лісах Центральної та Південної Америки.

Види тропічних дерев - махагоні (Swietenia macrophylla)

Заввишки це тропічне дерево сягає до 15 м. Його деревина від природи червонувато-коричнева, красива навіть без додаткової обробки. Вона дуже тверда, міцна, важка та має красиву текстуру та йде переважно на створення меблі та гітар.

Рослини тропічних лісів: індійський деревний бамбук (Bambusa tulda)

Ця рослина тропічних лісів Південної Азії вважається одним з найкорисніших видів бамбука. Її використовують для виготовлення меблів, паперу та музичних інструментів.

Індійський деревний бамбук росте у тропічних лісах Індійського субконтиненту та Індокитаю. Подекуди його вирощують у Південній Америці та Пуерто-Рико.

Заввишки цей вид бамбука виростає до 15 м, а у товщину – до 8 м. Він є неймовірно міцним різновидом цих тропічних рослин. Індійський деревний бамбук має тьмяно-зелений колір, який з віком стає сірувато-зеленим, а при висиханні – коричневим.

Дерева тропічних лісів: гревілея могутня (Grevillea robusta)

Це величезне та могутнє дерево тропічних лісів на східному узбережжі Австралії ще відоме як «шовковий» або «австралійський срібний» дуб. Проте насправді ніякого стосунку до справжніх дубів воно не має.

У роді Гревілея цей вид дерев є найбільшим. Заввишки він сягає 18-35 м, а діаметр стовбура становить понад 1 м. Деревина гревілеї могутньої стійка до гниття. Вона використовується у теслярській та столярній справі.

Дерева тропічних лісів - гревілея могутня (Grevillea robusta)

Гревілея могутня – вічнозелене дерево з темно-зеленим листям. Проте деякі науковці вважають його напівлистопадним через те, що воно частково скидає листя наприкінці весни.

Гревілея могутня має дивовижні суцвіття, які з’являються навесні. Вони сягають 8-15 см завдовжки та мають яскравий золотисто-помаранчевий колір.

Види тропічних дерев: компасія або туаланг (Koompassia excelsa)

Ці дерева поширені у тропічних лісах Південно-Східної Азії. Вони зустрічаються на теренах Таїланду, Індонезії та Малайзії. Заввишки компасія сягає понад 80 м, через що вважається одним з найвищих дерев тропічного лісу.

Ці дерева мають дуже гладку кору, через що тварини не можуть лазити по ним. Вони є джерелом дуже цінної деревини.

Рослини тропічних лісів: рафлезія Арнольда (Rafflesia arnoldii)

Це найбільш дивовижна рослина тропічних лісів. Рафлезія Арнольда має найбільшу квітку у світі, яка у діаметрі сягає 1 м.

Рослини тропічних лісів - рафлезія Арнольда (Rafflesia arnoldii)

Аромат у неї схожий трупний запах, через що рафлезія ще відома як «трупна квітка». Проте цей неприємний аромат приваблює мух, які запилюють дивовижну квітку.

Ця рідкісна рослина росте на ліанах, які перетинають лісову підстилку. Зустрічається вона у тропічних лісах Борнео та Суматри.

Рослини тропічного лісу: аморфофалюс велетенський (Amorphophallus titanium)

Ця дивовижна квітуча рослина відома як найсмердючіша квітка у світі. Подібно до рафлезії, вона має смердючий трупний запах під час цвітіння. Проте випускає ця рослина свою величезну квітку лише раз на десятиріччя.

Тропічні рослини з фото - аморфофалюс велетенський (Amorphophallus titanium)

Зустрічається аморфофалюс велетенський у тропічних лісах на заході острова Суматра. Росте він на низьких висотах вапнякових пагорбів. Ця тропічна рослина має величезне листя та суцвіття та росте там, де достатньо простору та світла для цвітіння.

Тропічні рослини з фото: непентес (Nepenthes)

Жоден список рослин тропічних лісів не обійдеться без цих рослин-хижаків. Непентес ще відомий як рослина-глечик через свій характерний вигляд. Зустрічаються ці рослини у тропічних лісах Південно-Східної Азії, Австралії, західної частини Океанії та Мадагаскару.

Тропічні рослини з фото - непентес (Nepenthes)

Непентеси полюють на різноманітних комах, павуків та навіть дрібних ссавців. Вони заманюють свою здобич у середину трубчастого тіла, що нагадує глечик, за допомогою ароматного нектару.

Потрапивши у цю пастку, комахи вже не можуть вийти з неї, бо їм заважає липкий сік та волоски на внутрішньому боці «глечика». Згодом вони тонуть у рідині на дні трубчастого тіла, а непентес витягує поживні речовини зі своєї здобичі.

Рослини тропічних лісів з фото: кавове дерево (Coffea)

Найбільш відомим тропічним деревом, окрім пальми, є кава. Саме плоди кавового дерева використовують для створення найвідомішого та улюбленого багатьма напою.

Рослини тропічних лісів з фото - кавове дерево (Coffea)

Зрілі ягоди мають червоний колір та схожі на вишню. Всередині них знаходяться насінини («зерна» або «боби»), що до обробки мають жовтувато-сірий або синьо-зелений колір.

Існує 128 видів цих дерев, які поширені у тропічних лісах Африки та Азії. Також кава інтродукована у Центральну та Південну Америку. Проте, слід зазначити, що не всі види кавових дерев дають ті самі зерна, з яких роблять відомий напій.