Комар: дратуюча, але важлива комаха

Комар - фото та опис комахи

Комар – комаха, що дошкуляє людям протягом тисячоліть. Його укус досить болючий та викликає свербіння, а у деяких випадках може стати причиною зараження тяжкою хворобою. Проте насправді лише невеликий відсоток представників родини комарів споживає людську кров. Крім того, якими би неприємними не були ці комахи, вони є невід’ємною частиною загальної екосистеми.

Комар – наукова назва, класифікація, походження

Комар – комаха, що належить до ряду Двокрилі, підряду Довговусі, родини Комарі. Наукова його назва – Culicidae походить від латинського «culex», що означає «мушка».

Слово «комар» має праслов’янське походження. Найбільш вірогідно, що походить воно від звуку дзижчання, яке видає ця комаха при польоті, та споріднене слову «джміль». Синонімом слова «комар» є «москіт», що походить від іспанського «mosquito» («мушка»).

Комар – наукова назва та класифікація

До родини Комарі належать понад 3500 видів, які об’єднуються в 3 підродини та 112 родів. Найбільш поширеним є комар звичайний, який зустрічається всюди.

Вчені вважають, що комарі з’явилися близько 170 млн. років тому, ще у Юрському періоді. Найдревніші знайдені скам’янілості цих комах належать до Крейдяного періоду.

Спочатку комарі мешкали в Південній Америці, а потім поширилися на північ, звідкіля знову повернулися до тропіків. Перші існуючі комарі були втричі більші за сучасних.

Як виглядає комар, його личинка та лялечка?

Життєвий цикл комара складається з чотирьох стадій: яйця, личинки, лялечки та дорослої особини. Останніх можна легко впізнати за тонким струнким тілом, однією парою вузьких прозорих крил на грудях та довгим хоботком, що утворює частину рота.

Як виглядає комар

Комар має 2 пари щелеп, які виглядають як довгі тонкі голки. У самців вони недорозвинені, саме тому вони не кусаються.

Дорослий комар має шість довгих та жилавих ніг, що відходять від його тіла. Забарвлення у цих комах зазвичай чорне або коричневе, жовте або сіре. Від мухи комар відрізняється більш струнким тілом, а від бабки – лише однією парою крил. Черевце у нього складається з 10 сегментів.

Довжина тіла у більшості видів комарів становить не більше 1,5 см, тому їх важко побачити. Швидше за все можна почути їхнє дзижчання, яке сповіщає про наявність поблизу цієї комахи. Найбільшим у світі є австралійський слоновий комар. Довжина тіла у нього становить приблизно 3,8 см.

Як виглядає личинка комара

Личинка комара зовсім не схожа не дорослу особину. Для неї характерно довге тіло з вісьмома черевними сегментами, крихітні ротові кисті та відсутність ніг. Лялечка комара виглядає як мішечок, який залишається нерухомим біля поверхні води кілька днів.

Цікавий факт! Хоча личинки та лялечки комара живуть на мілководді, вони все одно повинні вдихати повітря, щоб вижити.

Де живе комар?

Комарі мешкають майже у всіх типах середовищ існування в усьому світі, крім Антарктиди. Проте найбільша концентрація цих комах спостерігається в теплих тропічних середовищах ближче до екватора. Північні популяції комарів зазвичай переживають зиму, ховаючись у будівлях або дуплах дерев.

Найбільш поширеною є популяція комара звичайного. Ці комахи зустрічаються майже всюди, де є люди. Личинки та лялечки комарів живуть в стоячих водах.

Де живе комар

В помірному поясі комарі активні з травня по жовтень. Проте, якщо зима була тепла, а весна – рання, то вони можуть з’явитися вже в квітні. Більшість різновидів цих комах зазвичай ведуть нічний спосіб життя.

Влітку комарі найчастіше зустрічаються у заболочених та сирих місцях. Також вони нерідко з’являються в приміщеннях для худоби, на стінах та вікнах у людських домівках та у будь-яких затінених місцях.

Що їсть комар?

Незважаючи на репутацію комах, що споживають кров, комарі насправді мають досить різноманітний раціон харчування. Дорослі самці споживають нектар, медяну росу та сок рослин.

Що їсть комар

Лише самиці комара харчуються кров’ю. Роблять вони це лише під час розмноження, тому що кров містить білок і залізо, яке необхідне їм для відкладання яєць.

Гострий ротовий апарат цих комах призначений для проколювання шкіри або витягування нектару з рослин. Личинки комара взагалі є рослинноїдними. Вони споживають водорості та бактерії. Лялечки комара можуть взагалі не харчуватися.

Укус комара

Слина комарів містить антикоагулянт, який допомагає запобігти утворенню тромбів і дає змогу всмоктувати більше крові. Саме ця слина зазвичай провокує у людей алергічну реакцію. Свербіж і почервоніння від укусу комара можуть тривати 3-4 дні, а набряк – до 1 тижня.

Є декілька засобів, як найшвидше позбутися «спецефектів» від комара. У домашніх умовах з цією метою можна використовувати каламіновий лосьйон, гідрокортизоновий крем, харчову соду та воду, пакет з льодом або вологу тканину.

Укус комара

При сильніших алергічних реакціях допоможе пероральний антигістамінний препарат. Проте при підвищенні температури після укусу комара варто проконсультуватися з лікарем.

Взагалі комарі самі по собі не є небезпечними для людей. Проте вони можуть поширювати небезпечні збудники захворювань (зокрема малярії, жовтої лихоманки, лихоманки денге, Зіка, Західного Нилу).

Чому комарі кусають одних людей частіше, ніж інших?

Комарів може приваблювати вуглекислий газ, молочна кислота та октенол, які містяться в диханні та поті, а також надмірне тепло тіла. Тому у «поле зору» цих комах найчастіше потрапляють поціновувачі пива, спортсмени та вагітні жінки. Крім того, комарів можуть більше приваблювати люди з великою кількістю шкірних бактерій.

Іншим важливим фактором може виступати група крові. Схоже, що комарів найбільше приваблює перша, третя, а потім вже друга група крові.

Чому комарі кусають одних людей частіше, ніж інших

Ці комахи можуть «зчитувати» таку інформацію за хімічними сигналами, які виділяє організм. Близько 15% людей не виділяють таких сигналів. Саме тому, швидше за все, комарі уникають такі «незнайомі об’єкти», незалежно від групи крові.

Цікавий факт! Комарів відлякують запахи олії цитронелла, м’яти перцевої, лимонного чебреця, розмарину та лаванди.

Хижаки комара

Комар має величезний список потенційних хижаків. До числа найпоширеніших з них належать бабки, риби, павуки, ящірки.

Проте будь-які хижі тварини (птахи, амфібії, рептилії, тощо), які харчуються комахами, можуть розглядати комарів як додаткову здобич. Бабки харчуються не лише дорослими комарами, а й їхніми яйцями та личинками у воді.

Хижаки комара

Взагалі комарі є важливою частиною загальної екосистеми. Вони слугують їжею для багатьох інших тварин, тому не можна повністю знищити цих дратівливих для людини комах.

Розмноження комарів

Самиці привертають увагу самців тонким звуком, схожим на писк, який вони створюють за допомогою крил. Звукові коливання ці комахи вловлюють завдяки своїм чуттєвим вусикам. Писк молодих та старих самиць комара не схожий, тому самці завжди можуть зробити вірний вибір.

Це цікаво! У наведеному нижче відео можна побачити весь життєвий цикл комара.

Для спарювання ці комахи утворюють рій, в який збиваються самці та самиці. Останні відкладають кожні 2-3 дні від 30 до 150-280 яєць, зазвичай в стоячу воду на мілководді або у вологий ґрунт. Чим більше крові споживає самиця, тим більшою буде кількість яєць, які вона відкладе.

Типова тривалість життя комара від стадії яйця до дорослої особини може тривати лише 7-10 днів. Однак є декілька видів, які можуть жити тижнями або навіть місяцями.

Сьогодні у світі існує близько 110 трильйонів комарів. Це майже по 16 тисяч цих комах на кожну людину, яка живе на планеті.