Руда лисиця – найбільш розповсюджений вид хижих ссавців на планеті. Ця хижачка легко адаптується майже до будь-яких кліматичних умов та міст існування. Вона зустрічається всюди: від крутих гірських скель до плоских пустель, непридатних до життя. Ця красива хижачка відома як персонаж багатьох міфів та казок і зазвичай шанується як символ мудрості та хитрощі.
Руда лисиця – наукове визначення
Наукова назва рудої лисиці – Vulpes vulpes, що перекладається як «лисиця звичайна». Існує понад 40 підвидів цих тварин, які є найближчими родичами фенека та песця.
Вони класифікуються як один з 12-ти видів роду Vulpes (Лисиця), який належить до родини Canidae (Псові). Незважаючи на видову назву, хутро у рудої лисиці може бути не лише рудо-помаранчевим, але й сріблястим або коричневим.
Символіка рудої лисиці
Руда лисиця – символ хитрості та спритності у багатьох стародавніх культурах по всьому світу. Особливо важливу роль ця тварина відіграє у кельтській, арабській та індіанській міфології.
Чарівна лисоподібна істота – кицуне є невід’ємною складовою японської культури, а дев’ятихвоста лисиця – розповсюджена істота у давньокитайських міфах. У залежності від своєї природи руда лисиця може бути як добрим, так і злим духом.
Руда лисиця – героїня багатьох українських казок («Пан Коцький», «Лисиця і журавель» та інші). У них вона зазвичай зображується як дуже хитра, кмітлива та підступна.
Як виглядає руда лисиця – фото та опис
Руда лисиця – одна з найбільш відомих диких тварин. Для неї характерні тонкі лапи, великий пухнастий хвіст, загострені вушка та мордочка. Хутро у рудої лисиці має два окремі шари: більш грубий верхній та м’якіший нижній.
Найбільш розповсюджене забарвлення поєднує переважаючий червоно-помаранчевий колір з білосніжною грудкою, черевом, нижньою частиною мордочки та кінчиком хвоста. При цьому ноги вкриті темним хутром. Зазвичай цих лисиць звуть «вогнівками».
До інших кольорових варіацій відносяться:
- чорно-бурі, у яких поєднується чорне та сріблясте забарвлення;
- хрестовки, забарвлення яких поєднує жовто-коричневий та чорний кольори;
- сиводушки.
На тлі інших хижих тварин руда лисиця – досить невеликий хижак. Довжина тіла у неї у межах 45-90 см, з яких 35-40 см приходиться на хвіст.
Вага більшості дорослих рудих лисиць – у межах 4,5-6,8 кг, але у деяких окремих осіб перевищує 9 кг. За своїми габаритами ці хижачки подібні до невеликого домашнього собаки. Їхні розміри можуть значно відрізнятися в залежності від підвиду.
Поведінка та спосіб життя рудої лисиці
Руді лисиці відносяться до тієї ж родини, що й вовки, але їхня поведінка значно відрізняється. Вони не створюють зграй, а живуть невеликими родинними групами, які складаються із одного дорослого самця, 1-2 дорослих самок та їхнього потомства.
Їхні територіальні угіддя охоплюють 12-13 кв. км у місцях, де забагато їжі, та до 50 кв. км – у місцях, де здобич дуже рідка. На цій території звичайно знаходиться головна нора (з декількома простими розгалуженнями) та декілька тимчасових або запасних нір, де можна сховатися чи відпочити. Свою оселю руді лисиці створюють поблизу схилів, на узбережжі, у ярах та ущелинах.
Хоча ці хижачки здатні рити нори самостійно, вони зазвичай займають вже існуючі, створені кроликами, бабаками або іншими тваринами. Нерідко одна оселя слугує домівкою для декількох поколінь родини.
Руді лисиці найбільш активні у сумерках та на світанку. У цей час вони зазвичай полюють за здобиччю.
Руді лисиці бігають зі швидкістю близько 50 км/год та підстрибують на 1,8 м. Довгий хвіст забезпечує їм баланс рівноваги при цьому. Також він грає роль теплого укриття при холоді.
Цікавий факт! Руді лисиці дуже розумні. Вони можуть спілкуватися один з одним за допомогою рухів вушок, хвостів та тіла. Крім того, руді лисиці мають 28 голосових сигналів, включно варіації гавкотіння та верещання. У цих тварин також чудово розвинені зір, слух та нюх.
Де живе руда лисиця?
Цей вид лисиць мешкає виключно у Північній півкулі, включаючи країни Північної Америки, Європи, більшої частини Азії та Північної Африки. У 19-му ст. руді лисиці були завезені до Австралії, де добре адаптувалися.
Ці хижі тварини зустрічаються у різних місцевостях. Руді лисиці мешкають у тундрі та преріях, на луках та у лісах, серед гір (на вишині до 4500 м) та навіть у пустелях. Існує понад 40 підвидів цих тварин, кожний з яких зустрічається лише у межах певного ареалу.
В Україні лисиця руда або звичайна зустрічається майже повсюди.
Що їсть руда лисиця?
Руді лисиці всеїдні. Переважну частину їхнього раціону складають зайці, кролики, миші, полівки, птахи, жаби, риба, яйця та падаль. Фрукти та овочі – вторинне джерело їжі для цих тварин.
В цілому руді лисиці не дуже розбірливі у їжі. Знаходячись поблизу людського житла, вони не гребують споживати останки сміття та кормів для домашніх тварин. Щоденний раціон рудої лисиці складає 500-1000 гр. їжі. Залишки добичі ці тварини ховають у різних схованках.
Руді лисиці відіграють важливу роль в екосистемі, оскільки регулюють чисельність мілких гризунів, які швидко розмножуються. Проте вони також нерідко нападають на домашніх тварин, через що вважаються шкідниками.
Розмноження рудих лисиць
Для цих тварин характерні як моногамні, так і полігамні зв’язки. Деякі руді лисиці створюють постійну пару, інші – паруються з декількома партнерами. При цьому самиця має потомство лише від одного самця.
Сезон розмноження у рудих лисиць припадає на зиму або ранню весну. Самці нерідко серйозно конкурують за самиць, здатних народити потомство. Період вагітності у самиці рудої лисиці складає 49-58 діб.
На світ з’являється від 5 до 13 малюків – сліпих та повністю безпорадних при народженні. Спочатку хутро у них має коричневий або сіруватий колір, але приблизно за місяць воно набуває остаточного забарвлення. Батьки та старше потомство відіграють значну роль у вихованні маленьких лисенят.
Самець полює за здобиччю, яку приносить та залишає поруч з норою. Самиця забирає їжу та годує нею малят. Восени молоді лисенята стають повністю самостійними.
До головних ворогів рудої лисиці відносяться вовки, пуми, рисі. Останні нерідко знищують лисиць, але при цьому ніколи не харчуються їхнім м’ясом.
На лисенят зазвичай полюють орли та сови. У неволі руді лисиці живуть до 10-12 років, а в дикій природі – всього 2-4 роки. Більшість з них стає здобиччю більш крупних хижаків або гине від хвороб.
Популяція рудої лисиці
Руда лисиця – один із небагатьох хижих ссавців, на якого ніяк не вплинула діяльність людей. Незважаючи на те, що на цих гарних хижаків здавна ведеться полювання, їхня популяція залишається стабільною.
Важливо! Руда лисиця – один із найбільш розповсюджених переносників сказу в дикій природі. Нерідко доводиться знищувати цілі групи цих тварин, щоб завадити розповсюдженню захворювання.
Достовірна кількість рудих лисиць в природі невідома. Проте, скоріше за все, їхня популяція нараховує десятки або сотні мільйонів осіб по всьому світу. Тому чисельність цих диких тварин поки викликає найменше занепокоєння.