Ластівка – найбільш відомий перелітний птах. Вона є віддаленою родичкою горобця звичайного, проте на відміну від більшості представників Горобцеподібних здатна виконувати складні акробатичні трюки при польоті. В Україні ластівка вважається одним із народних символів та вісницею весни.
Ластівка – класифікація птаха
Ластівка – перелітний співочий птах із ряду Горобцеподібні. Вона є представницею родини Ластівкові (Hirundinidae), яка налічує 90 видів та 19 родів.
Серед останніх найбільш відомим є рід Ластівка (Hirundo), що об’єднує 15 видів. Типовим його представником є ластівка сільська. Саме її в Європі вважають справжньою ластівкою.
До інших відомих родів родини Ластівкові належать:
- рудогуза ластівка (9 видів);
- гірська ластівка (4 види);
- берегова ластівка (5 видів);
- міська ластівка (4 види);
- степова ластівка (2 види);
- амазонійська ластівка (3 види).
Вважається, що назва «ластівка» походить від давньослов’янського слова «ласта», що означає «літати туди-сюди». Вона найбільш влучно відображує поведінку цих перелітних птахів, які майже 90% свого життя проводять у польоті.
Цікавий факт! Моряки вважають ластівку символом удачі. Ймовірно, тому, що вона не є морським птахом, та дуже рідко зустрічається далеко від суші, лише під час міграції.
Як виглядає ластівка? Опис птаха
Ластівка – невеликий співочий птах. У більшості видів довжина тіла варіюється в межах 10-23 см, розмах крил становить 27-33 см, а вага – 10-60 г.
Всі ластівки мають обтічну форму тіла, що добре пристосоване до маневрування в польоті. Для цих птахів властиві довгі загострені крила, короткий дзьоб та широкий рот. Хвіст довгий, у багатьох видів – роздвоєний, так званий «ластівчин хвіст».
У ластівок короткі ноги, пристосовані для сидіння, але не для ходьби. Проте ці птахи здатні ходити і навіть бігати, але роблять це шаркаючи, перевалюючись.
Зазвичай ці птахи мають блискуче темно-синє або зелене оперення зверху та густі білі смуги або руде пір’я знизу. Проте у деяких видів забарвлення може варіюватися від коричневого, чорного та сірого до переливчастого зеленого, синього, червоного та помаранчевого.
Види ластівок, які риють нори або живуть у сухих чи гірських районах, часто мають матово-коричневе оперення. Зазвичай статевий диморфізм у цих птахів відсутній.
Дорослого самця ластівки можна впізнати та відрізнити від самиці лише за трохи довшими зовнішніми перами хвоста. Молоді особини відрізняються від дорослих більш тьмянішим забарвленням.
Поведінка та спосіб життя ластівки
Ластівки – перелітні птахи, що здійснюють тривалі міграції, долаючи тисячі кілометрів. Зазвичай вони живуть великими зграями поза сезоном розмноження та навіть спільно ночують. Проте існують деякі види, що не є зграйними, живуть поодинці та утворюють лише моногамні пари.
Незалежно від різновиду, ластівки здебільшого ведуть денний спосіб життя та активні вдень. Пари, що розмножуються, дуже територіальні, та агресивно захищають своє гніздо від будь-яких потенційних ворогів.
Ластівка – співочий птах, що має чимало пісень, часто схожих на музичне щебетання. Вона дуже голосна та зазвичай використовує пісні, щоб висловити хвилювання, спілкуватися зі своїм партнером та іншими представниками свого виду або попереджувати про хижаків.
Де живе ластівка?
Ці маленькі перелітні птахи зустрічаються на всіх континентах, крім Антарктиди, хоча деякі види мандрують навіть на віддалені острови. Ластівки мають великі ареали розповсюдження. Проте деякі різновиди живуть лише на невеликих територіях, а інші – неймовірно поширені у світі.
Ластівки розмножуються в Північній півкулі та зимують у Південній півкулі. Проте види, що мешкають у тропічних регіонах, можуть вести більш осілий спосіб життя. Деякі різновиди жив
Ці птахи зустрічаються у будь-якому відкритому середовищі існування. Ластівок можна побачити на луках, лісових галявинах, болотах, серед заростів чагарників та мангрових лісів, на сільськогосподарських угіддях, у саванах та навіть в міських районах. Ці птахи зустрічаються від рівня моря до високих альпійських середовищ, а також легко пристосовуються до штучних територій.
В Україні зустрічається 5 видів ластівок. До них належать:
- берегова;
- міська;
- сільська;
- скельна;
- даурська ластівка.
Перші 3 види є доволі розповсюдженими в Україні перелітними птахами, а 2 останні – доволі рідкісними, залітними. Зазвичай на зимівлю ластівки відлітають до Африки та Південної Азії.
Ластівки Нового Світу зазвичай гніздяться в дуплах дерев (наприклад, у старому гнізді дятла), а Старого Світу – будують гнізда з мулу. Деякі види цих птахів риють тунелі у піщаних берегах.
Також ластівки можуть створювати свої гнізда в печерах та коморах, під мостами та в тунелях. Зазвичай птахи, що гніздяться у печерах, на берегах рік та у скелях, живуть великими колоніями.
Види ластівок в Україні
Ластівка сільська (Hirundo rustica)
Це найбільш поширений вид ластівок в світі, зокрема й на теренах України. Сільські ластівки зустрічаються в Європі, Америці, Азії та Африці. З теплих країв до місць розмноження вони прилітають в другій половині квітня, а на зимівлю мігрують на початку вересня.
Зазвичай ці птахи гніздяться в неглибоких печерах, усередині сараїв та комор, під карнизами будинків, під мостами або причалами. Гніздо сільської ластівки схоже на чашу, зроблену з мулу та приліплену до стелі, тому його легко помітити під дахом оселі або хліва.
Зазвичай птахи цього виду збираються великими групами, які нерідко можна побачити сидячими на дротах електропередач. Крім того, вони частіше за інші види сідають на землю.
Ластівка сільська має доволі яскраве забарвлення: ультрамариново-синє на спині та біле або рудувате – на черевці. Шия та лоб у неї мають червоне-коричневий відтінок.
Ластівка міська або білогурка (Delichon urbicum)
Цей вид ластівок зустрічається майже по всій Європі, крім крайньої півночі. На зимівлю вони відлітають до Африки та Південно-Східної Азії.
Зазвичай міські ластівки гніздяться у світлих скелястих печерах. Також їхні гнізда з мулу можна побачити під стріхами кам’яних будинків. Видова назва пов’язана з тим, що ці птахи частіше зустрічаються в містах, ніж в селах.
Розмір тіла у ластівки-білогурки сягає 12-17 см, розмах крил – 20-33 см, а вага – 18-19 г. Спина у неї синьо-чорна з синім відливом, а черевце та нижня частина крил – білі. Від більшості інших схожих видів міська ластівка відрізняється повністю білим низом, включаючи опушені білим пір’ям ноги.
Ластівка берегова (Riparia riparia)
Цей вид ластівок зустрічається на всіх континентах, крім Антарктиди та Австралії. На теренах Європи він існує майже усюди. Від попередніх видів ластівок, поширених в Україні, ластівка берегова відрізняється сірувато-бурим кольором спини, брудно-білим низом та трохи коротшим хвостом.
Гніздяться представники цього виду колоніями на берегах річок або старих піщаних кар’єрів. Іноді в таких місцях можна побачити декілька тисяч норок, які виривають ці маленькі ластівки.
Нерідко довжина підземного тунелю сягає до 1,5 м. Наприкінці літа зграї з сотень берегових ластівок збираються біля озер або боліт перед міграцією на зимівлю.
Ластівка скельна (Ptyonoprogne rupestris)
Ці ластівки мешкають у Південній Європі. В Україні цей вид є доволі рідкісним, залітним, зустрічається в Криму та на острові Зміїний.
Зазвичай скельні ластівки гніздяться в скелястих стінах, під мостами та в тунелях біля води. Проте все частіше вони заселяють ті ж місця на домівках, що й міська та сільська ластівки.
Зовні представники цього виду нагадують берегову ластівку, але трохи більші за неї. Розмах крил в них становить приблизно 26 см. Верхня частина тіла у ластівки скельної сірувато-бура, а нижня – білувата з бурим відтінком.
Ластівка даурська (Cecropis daurica)
Цей вид ластівок поширений в помірних районах Європи та Азії (від Португалії до Японії та Індії) та в тропічній Африці. Європейські та азійські популяції є перелітними птахами, а африканські та індійські – осілими. Перші на зимівлю відлітають до Африки або Індії, а деякі – навіть до Австралії.
Цей вид ластівок в Україні є доволі рідкісним, залітним. Він зустрічається подекуди в південних районах країни, переважно в Криму.
Зазвичай даурські ластівки облаштовують гнізда під схилами скель та в печерах. Вони можуть існувати як в містах, так і в селах, облаштовуючи своє житло на кам’яних та цегляних будівлях.
Довжина тіла у даурської ластівки сягає 20 см, а вага – 18-21 г. Спина та верхня частина крил у неї синя з металевим блиском, а шия, горло та груді – рудуваті, тоді як хвіст – чорний.
Що їсть ластівка?
Ластівки – переважно комахоїдні птахи, через що екологічно відіграють важливу роль у контролі чисельності комах. Свою здобич вони добувають у польоті.
Зазвичай раціон ластівок складається з коників, цвіркунів, гусениць, павуків, бабок, черв’яків та равликів. При цьому ці птахи уникають жалячих комах (бджіл, ос). Деякі види ластівок доповнюють свій раціон ягодами, насінням та рослинними речовинами.
Зазвичай ластівки добувають їжу в повітрі. Проте іноді можна побачити, як ці птахи хапають здобич з гілок або землі. Деякі види ластівок харчуються зграями, утворюючи при цьому окремі групи, де одні харчуються на землі, а інші – у повітрі.
Всі ластівки мають довгі загострені крила, що дозволяють їм швидко та вправно наздоганяти здобич в польоті. Маленький дзьоб вкупі з неймовірно широким ротом дозволяє цим птахам з легкістю захоплювати їжу на льоту. Крім того, ластівки мають по дві ямки в кожному оці, що забезпечує їм чіткий бічний та фронтальний зір та допомагає відстежувати здобич.
Цікавий факт! Зазвичай ластівка добуває їжу зі швидкістю переміщення 30-40 км/год. Взагалі ці птахи здатні літати зі швидкістю від 50 до 65 км/год. Під час дощу вони не полюють, а перечікують негоду в гнізді.
Розмноження ластівки
Чимало ластівок утворюють моногамні пари на все життя. Однак деякі різновиди цих птахів практикують полігамію та можуть мати декілька партнерів.
Зазвичай самець вибирає місце для гнізда, а потім обирає собі пару, залучаючи самицю за допомогою пісень та віртуозних маневрів у польоті. Він також охороняє свою територію.
Мігруючі види ластівок часто повертаються на ту саму територію розмноження щороку. Вони можуть вибирати те саме місце гніздування, де мешкали у попередні роки.
Самиця ластівки відкладає 2-5 яєць (білих або в крапинку) та висиджує їх протягом 10-21 дня (найчастіше за все 14-18 днів). У деяких видів у процесі висиджування приймає участь й самець.
Пташенята ластівки розвиваються довше, ніж у інших птахів ряду Горобцеподібні. Вони народжуються сліпими та відкривають очі лише на 10 день життя.
Пір’я на тілі у них з’являється вже за декілька днів після народження. Поки пташенята не мають пуху, їх зігрівають батьки. У вигодуванні приймають участь як самиця, так і самець.
Приблизно через 3 тижні після народження пташенята ластівки вперше намагаються покинути батьківське гніздо. Однак потім ще тривалий час повертаються туди для ночівлі. Більшість ластівок стають статевозрілими приблизно через рік. В дикій природі ці птахи живуть від 2-х до 16 років.
Хижаки та загрози для ластівки
Основними хижаками ластівок є яструби, соколи, сови, боривітер. Пташенята та яйця цих птахів нерідко стають здобиччю граків, щурів, ласки, вивірки, диких та домашніх котів, рисі, ракунів та змій.
Більшість видів ластівок викликають найменше занепокоєння та мають доволі стабільні популяції. Проте деякі різновиди перебувають під загрозою зникнення через втрату свого середовища існування.
Загальна чисельність ластівок в світі невідома. Проте відомо, що популяція розповсюдженої в Україні та Європі сільської ластівки становить від 290 до 487 млн. дорослих особин.