Змії: класифікація, види, фото та опис

Змії - класифікація, фото та опис

Змії – близькі родичі ящірок, які на відміну від більшості останніх не мають ніг та повзають по поверхні. Вони зустрічаються в різних екосистемах на всіх континентах, крім Антарктиди. В світі існує понад 3000 змій, майже чверть з яких є отруйними.

Класифікація змії

Подібно до ящірок, змії є представниками класу Плазуни (Reptilia), ряду Лускаті (Squamata). Всі вони належать до підряду Змії (Serpentes), який в свою чергу об’єднує 2 інфраряди, 3 надродини та 18 родин.

Надродини Нижчі та Вищі змії створюють найбільший інфраряд цих плазунів – Alethinophidia. До нього належать близько 3200 видів та 391 рід. Найбільш відомими родинами Нижчих змій є Удавові та Пітони, а Вищих або Полозуватих – Вужеві та Гадюкові.

Класифікація змії

Значно меншим є другий інфраряд – Сліпуноподібні (Scolecophidia). До нього належить 30 родів та 352 види. Найбільш відомими родинами цього інфраряду є Сліпуни, Американські та Стрункі сліпуни.

Відомо, що викопні змії існували ще на початку крейдового періоду. Вважається, що вони походять від вараноподібних плазунів. Можливо, що втрата кінцівок була їхнім еволюційним пристосуванням до життя серед каміння та густих кущів.

Як виглядають змії?

Змії – плазуни, що не мають ніг. Вони пересуваються за рахунок бокових вигинів, що можливі завдяки дуже рухомим ребрам тіла. Тому здається, що ці плазуни мають лише голову та хвіст, який займає всю довжину тіла.

Як виглядають змії

Зміїне тіло вкрито лускою, під якою розміщується шкіра. У одних різновидів ця луска може бути кілеподібною, у інших – гладкою. Забарвлення змії варіюється в залежності від виду, проте навряд чи є такий колір, що відсутній у цих плазунів. Чим воно яскравіше, тим вище ризики, що ця змія – отруйна.

Найчастіше за все, ці плазуни зустрічаються в усіх кольорах веселки. Вони можуть бути червоними, зеленими, жовтими, синіми та чорними.

Цікавий факт! Значна кількість яскравих барв на тілі вказує на те, що ця змія більш небезпечна, ніж інша. Проте більшість отруйних видів цих плазунів мають трикутну форму голови.

Хоча сучасні змії не мають ніг, у багатьох з них є шпори – рудиментарні залишки задніх лап, що залишилися від їхніх пращурів. Від ящірок ці плазуни відрізняються відсутністю не лише ніг, але й повік або отворів для вух. Слух у змій майже не розвинений, проте вони можуть сприймати деякі низькочастотні звуки та вібрацію ґрунту.

Змія - опис плазуна

Зуби у змій також відрізняються залежно від виду. Деякі з цих плазунів мають декілька гострих, як голки, зубів, а деякі – ікла. Змії з іклами зберігають свою отруту в мішечках, що знаходяться за очима. Також для цих плазунів характерний роздвоєний язик.

Цікавий факт! Приблизно 600 видів з усіх існуючих змій мають отруйні ікла. Проте з них лише 200 різновидів мають достатню силу, щоб завдати шкоди людині. З них лише 22 види становлять серйозну загрозу для людини.

Розміри змій

Викопні змії були дуже великими. Довжина їхнього тіла сягала до 15 м. Найбільшою змією сучасності є анаконда, рекордні розміри тіла якої досягають до 12 м а вага – від 30 до 70 кг. До числа найтовстіших змій у світі належать деякі види пітонів та удавів, включаючи зелену анаконду.

Розміри змій

Проте у більшості цих плазунів досить невеликі габарити тіла. Їхня довжина варіюється в межах 8-10 см, а товщина становить декілька міліметрів. Найменшою у світі є барбадоська нитяна змія, довжина тіла якої становить лише 10 см.

Розміри представників надродини Полозуваті варіюються від 10 см до 3,5 м. Більшість різновидів цих змій мають велику голову та кремезний, але стрункий тулуб. Довжина тіла у представників надродини Нижчі змії варіюється від 40 см до 11 м. Габарити тіла у Сліпуноподібних змій – від 5 до 97 см.

Поведінка та спосіб життя змії

Ці плазуни є холоднокровними, тому вони шукають середовище, де зможуть зберегти своє тіло в теплі. Найчастіше за все вони гріються на сонці, та ховаються в затінку, коли бажають охолодитися.

У холодних регіонах змії з початком холодів лягають у зимову сплячку. Проте за теплої зими вони можуть залишатися активними. Види, що мешкають в теплих країнах, в сплячку не впадають взагалі або лише на дуже короткий час.

Чи сплять змії взимку

Змії скидають шкіру, коли ростуть. Під час линьки деякі види можуть змінювати колір очей, щоб ставити більш непомітними.

Під час полювання змії покладаються на свій неймовірний нюх. Завдяки висунутому язику вони шукають пахучі речовини в повітрі, які вказують їм на ймовірну здобич чи на наявність поблизу представника свого виду або хижака. Деякі змії для цього використовують свою здатність виявляти тепло тіла.

Камуфляжне забарвлення тіла відіграє головну роль в природньому захисті цих плазунів. Отруйні види кусаються лише в крайньому випадку, але насамперед вони намагаються втекти.

Поведінка та спосіб життя змії

Змії можуть переміщуватися зі швидкістю до 32 км/год. Проте існують найповільніші різновиди, серед яких найбільш відомі рожевий удав та бірманський пітон. Останній переміщується зі швидкістю всього 1 км/год.

Всі існуючі види вміють плавати. Слід зазначити, що більшість отруйних різновидів надає перевагу саме водному середовищу існування. Найсильнішими зміями в світі є удави, пітони та анаконди, а найбільш агресивними – чорні мамби.

Цікавий факт! Змії не люблять запахи гвоздики та кориці, лайму, цибулі та часнику, а також диму.

Середовище існування змії

Змії – досить поширені в світі плазуни. Вони зустрічаються в найрізноманітніших куточках планети, де панує різний клімат. Змій немає лише в крижаній Антарктиді.

Проте існують певні регіони світу, де немає місцевих видів цих плазунів. До них належать Ірландія, Ісландія та Нова Зеландія. Хоча це звучить дивно, проте на Алясці також немає місцевих видів змій.

В тропічних регіонах змій можна зустріти у водному та наземному середовищі. Хоча окремі види цих плазунів живуть біля води та в ній, більшість з них мешкає на суші. Залежно від різновиду змії можуть населяти пустелі, луки, ліси або степи. В горах вони зустрічаються до альпійського поясу.

Середовище існування змії

Представники надродини Вищі змії можуть мешкати на деревах, на суші або у воді (як прісній, так і морській). Переважна більшість з них активна вночі, але є й деякі денні види.

Представники надродини Нижчі змії здебільшого зустрічаються на деревах в лісах. Хоча існують окремі види, що ведуть напівпідземний спосіб життя.

Представники інфраряду Сліпуноподібні мешкають на луках, у саванах та серед лісистих місцевостей. Зазвичай вони ведуть підземний спосіб життя та активні вночі.

Поширені види змій у світі

  • Пітони – родина змій, що налічує 42 види, які зустрічаються в Азії, Африці та Австралії. Більшість з них полює із засідки, залишаючись нерухомими, поки поруч не з’явиться здобич.
  • Кобри – змії-ендеміки тропічних та субтропічних регіонів по всьому світу, можуть бути наземними або водними. Для них характерні прямі отруйні ікла в передній частині рота та здатність сплющувати свою шию.
  • Мамба або «деревні аспіди» – дуже отруйні змії, які мають яскраве забарвлення та зустрічаються в тропічних лісах Африки.
  • Гримучі змії – ендеміки американських континентів. Мають отруйні ікла та характерне брязкальце на кінці хвоста, яким відлякують хижаків.
  • Полози – одна з найбільш численних родин сучасних змій, які поширені на всіх континентах, крім Антарктиди. В усіх біотопах їхня чисельність завжди більша, ніж представників інших родин.
  • Гадюки – отруйні змії, що поширені по всьому світу, крім Антарктиди, Австралії та Мадагаскару. Зазвичай ведуть наземний спосіб життя та можуть зустрічатися в будь-яких ландшафтах, на висоті до 3000 м.
  • Морські змії – отруйні представники родини Аспідових, що зустрічаються у відкритих тропічних морях Індійського та Тихого океанів, зазвичай поблизу узбережжя або серед рифів.

Змії в Україні: 11 існуючих в країні видів

В Україні поширені 3 види гадюки: звичайна, степова та лісостепова (Нікольського). Остання є досить поширеною в степових районах на півдні країни.

Гадюка степова зустрічається в Україні лише в лісостепу та є нечисельним в країні видом. Найбільш поширеною є гадюка звичайна, яка зустрічається на луках, болотах, галявинах та узбережжі водойм в різних регіонах країни.

Досить розповсюдженими в Україні є полози. На теренах країни зустрічаються 5 видів цих змій. До них належать жовточеревний (жовтобрюх), сарматський, візерунковий, лісовий та леопардовий полоз. Усі вони є неотруйними зміями. Полоз леопардовий є досить рідкісним видом, що зустрічається лише в Криму.

Змії в Україні

Також в Україні доволі поширені 2 види вужів – звичайний та водяний (обидва неотруйні). Перший вид зустрічається по всій території країни, найчастіше – на узбережжі водойм, на болотах та лісових галявинах. Водяний вуж мешкає переважно в степовій зоні та інколи – у лісостепу, зазвичай на кам’янистому узбережжі.

До списку змій України також належить неотруйна мідянка звичайна. Вона зустрічається майже по всій території країни, але найчастіше – в західних регіонах (переважно в Карпатах) та Криму. Цей вид занесений до Червоної книги України як вразливий.

Цікавий факт! Жовточеревний полоз – найбільша змія не тільки в Україні, але й на теренах всієї Європи. Довжина його тіла становить до 2-х метрів.

Чим харчуються змії?

Змії – плазуни-хижаки, які харчуються виключно м’ясом. Вони можуть полювати на теплокровних або холоднокровних тварин. Здебільшого змії не харчуються іншими плазунами. Проте деякі з них можуть полювати на менші види.

Кожний окремий вид змій має свій власний раціон із земноводних, ссавців, риби, птахів та комах. Наприклад, вуж звичайний харчується переважно жабами та мишами. Деякі види можуть харчуватися яйцями.

Чим харчуються змії

Незважаючи на наявність зубів, змії не пережовують їжу, а ковтають її цілком. Проте спосіб, яким вони це роблять, може відрізнятися залежно від виду. Наприклад, удави та пітони кусають свою здобич та обвивають її своїм тілом. Якщо змія має ікла, то вона вражає ними.

Цікавий факт! Змії з довгим і тонким тілом зазвичай полюють на свою здобич серед чагарників. Різновиди з коротким та товстим тілом чекають на потенційну їжу зі схованки.

Розмноження змій

Подібно до ящірок, змії відкладають яйця, та деякі їх різновиди є живородними. Самець відшукує самицю, нюхаючи повітря язиком та знаходячи її за залишками незначної кількості хімічних речовин.

Деякі види змій можуть мати досить складні шлюбні ритуали. Самиці здатні відкладати потомство як відразу, так і через декілька місяців після спаровування. У більшості існуючих різновидів цих плазунів яйця вкриті м’якою оболонкою та відкладаються у листя або пухкий ґрунт. Деякі види (морські або гірські змії) є яйцеживородними.

Розмноження змій

Залежно від виду кількість дитинчат може налічувати від кількох штук до кількох десятків (навіть до сотні). Проте у більшості змій потомство у середньому не перевищує 10-12 особин.

Тривалість життя змій варіюється залежно від виду. Деякі різновиди живуть менше 10 років. Тривалість життя окремих видів удавів може становити 20-25 років. Відомо, що в зоопарку штату Міссурі кулястий пітон прожив 62 роки.

Хижаки та загрози для змій

Ці плазуни – досить швидкі та вправні мисливці. Проте чимало видів має власних хижаків, які полюють на них. Змії найчастіше стають частиною раціону багатьох хижих птахів та койотів. Також на них можуть полювати дикі свині, мангусти, ракуни та лисиці.

Вужі та гадюки найчастіше стають їжею лелек та чапель. Деякі змії їдять менших представників своєї родини.

Хижаки та загрози для змій

Значну загрозу для змій становлять й люди. У деяких культурах зміїне м’ясо вважається делікатесом. На популяцію змій також можуть негативно впливати вирубки лісів та зміни клімату.

В цілому ці плазуни вважаються досить розповсюдженими. Проте деякі види знаходяться під загрозою зникнення. Загальна популяція змій варіюється від країни до країни.