Бабка: одна з найшвидших комах у світі

Бабка - класифікація, фото та опис комахи

Бабка – дивовижна хижа комаха, яка зустрічається на всіх континентах, за винятком Антарктиди. Її личинки народжуються та живуть у воді, тоді як дорослі особини мешкають на поверхні і значний час проводять в польоті. Бабки існують ще з кам’яновугільного періоду, тому разом із кониками вони вважаються одними із найдавніших комах на Землі.

Бабка – наукова назва та класифікація

Ці комахи належать до ряду Бабки (Odonata). Їхня наукова назва у перекладі з грецької означає «зубатий». Вона пов’язана з характерними щелепами, які мають ці комахи.

Бабка - походження назви комахи

Вважається, що українська назва – «бабка» походить від слова «баба» у значенні «відьма» або «чарівниця». Пов’язано це з тим, що ці комахи здавна вважалися злими чарівниками. Також можливо, що ця назва зумовлена міфами про перетворення душ померлих предків на комах.

Усі існуючи бабки поділяються на 3 підряди:

  • різнокрилі (Anisoptera);
  • рівнокрилі (Zygoptera);
  • рівно-різнокрилі (Anisozygoptera).

До різнокрилих бабок належать надродини Aeshnoidea (типові родини – Коромисла та Дідки), Cordulegastroidea (найпоширеніша родина – Кордулегастерові) та Libelluloidea (типові родини – Бабки справжні та Кордуліїди).

Класифікація бабок
Бабка - класифікація, родини та види

До рівнокрилих бабок належать надродини Calopterygoidea (типова родина – Красуні), Coenagrionoidae (найбільш відомі родини – Стрілки та Плосконіжки), Lestoidea (найбільш відома родина – Лютки) та Hemiphlebioidea. Серед цього підряди налічується понад 4500 видів.

У світі існує більш ніж 6650 видів бабок. Усі вони об’єднуються приблизно у 40 родин. Найбільш поширені бабки справжні (Libellulidae), яких налічується понад 1000 видів.

Як виглядає комаха бабка?

Дорослих бабок легко впізнати за вузьким голчастим тілом і двома парами тонких різнокольорових крил. Забарвлення залежить від виду.

Бабки можуть бути коричневими, синіми, жовтими, зеленими або червоними. Деякі види мають затемнення і плями на тілі. Крила у цих комах зазвичай прозорі, з густим мереживом жилок та можуть мати райдужний або металевий вигляд.

Як виглядає комаха бабка

Довжина тіла у дорослої бабки сягає від 1,5 до 12,7 см, а крил – до 9 см, тоді як вага становить менше 28 г. Ці комахи мають 6 жорстких волохатих лапок та 2 пари крил, розмах яких може досягати 15 см.

Голова у бабки рухливо скріплена з довгим тонким тілом. Черевце довгасте та зазвичай яскраве блискуче. Майже три чверті голови у бабки займають величезні фасеточні очі. Вони мають 30 тисяч елементів (фасеток), кожний з яких функціонує як окремий незалежний орган.

Бабка може розрізняти форму та обсяг предмету (за рахунок верхніх фасеток) та сприймати різні колірні хвилі, включаючи ультрафіолетові (за рахунок лише нижніх фасеток). Також вона здатна розрізняти об’єкти на відстані 2 м від них.

Очі бабки

Різнокрилі та рівнокрилі бабки мають схожий вигляд та однаковий тип середовища. Проте їх легко відрізнити, коли вони відпочивають. Рівнокрилі бабки відпочивають, притиснувши крила докупи, тоді як різнокрилі – розправивши крила.

Цікавий факт! Найбільшою у світі серед цих комах є гігантська бабка Гарнера (Anax walsinghami). Вона має довжину тіла 12,7 см та такий самий розмах крил.

Поведінка та спосіб життя бабки

Бабка має декілька пристосувань для захисту від хижаків. Вона може дуже вправно літати зі швидкістю 56 км/год, а інколи – навіть понад 100 км/год. Крім того, бабка може змінювати напрямок польоту у повітрі, що дозволяє їй уникати деяких хижаків.

Поведінка бабки

Очі у цих комах дозволяють мати панорамний огляд середовища на 360 градусів. Тому вони дуже швидко бачать хижака та мають змогу втекти від нього.

Бабка має лише унікальний зір. Нюх в неї досить обмежений, а слух зовсім відсутній. Лише вусики-антени біля основ крил дозволяють бабці вловлювати деякі звукові коливання.

Бабки – поодинокі комахи. Проте іноді вони утворюють групи. Самці бабки можуть бути дуже агресивними при захисті своєї території від інших самців.

Більшість різновидів цих комах веде денний спосіб життя. Найбільш активні вони у сонячні дні. Проте полюють бабки зазвичай вранці та вечорами. Вночі вони відпочивають в заростях поблизу водойми.

Спосіб життя бабки

Бабки полюбляють сідати на рогоз та іншу рослинність, що росте біля води. Вони також можуть зависати у повітрі або швидко літати над водоймою у пошуках їжі.

Цікавий факт! Бабки бродяжки руді при перельотах долають понад 6,5 тисяч кілометрів.

Де живе бабка?

Ці комахи зустрічаються по всьому світу, крім Антарктиди, Ґренландії та Ісландії. Живуть вони у теплому кліматі, у заболочених місцях та біля води.

Таке середовище існування пов’язано з тим, що личинки бабки народжуються та до 3-х років живуть у воді. У країнах із засушливим кліматом ці комахи не зустрічаються.

Де живе бабка

Найчастіше бабок можна побачити біля водойм, включаючи прісноводні ставки, струмки, болота, озера та річки. Якщо біля будинку є ставок, то біля нього, швидше за все, є ці комахи.

Близько 1660 різновидів бабок зустрічається в Індо-Малайській області. У неотропіках мешкає 1640 видів бабок, у тропіках Африки – 889, а у Австралії – 870 різновидів.

Цікавий факт! Більшість різновидів рівнокрилих бабок мешкає в тропіках та вологих субтропіках Азії та Південної Америки.

Види бабки в Україні

У фауні України налічується приблизно 75 видів бабок, 9 з яких занесено до Червоної книги. Їх можна побачити з середини весни до середини осені.

Красуні

Види бабки в Україні - Красуні

Майже по всій країні поширені представники родини рівнокрилих бабок – Красуневі або Красуні (Calopterygidae). До них належать красуня блискуча та красуня діва. Ці бабки середньої величини мають струнке тіло з металевим блиском.

Лютки

Ще більш поширеними бабками в Україні є родина Лютки (Lestidae). По всій території країни зустрічаються лютка повільна та лютка-дріада.

У південних областях поширені лютка дрізнозубчаста та сіролютка руда, а у Поліссі – сіролютка кільчаста. У степовій зоні зустрічається лютка великовічкова, а на Закарпатті – лютка зелена.

Види бабки в Україні - Лютки

Лютки – бабки невеликих розмірів, з тонким та подовженим тілом. Самців можна впізнати по блакитній голові та темно-синій або зеленій грудці з металевим блиском. Самиці мають коричневе або темно-зелене забарвлення.

Плосконіжки

Поширеною по всій території України є плосконіжка звичайна, яка належить до родини Плосконіжки (Platycnemididae). Цю бабку можна впізнати по дуже широкій голові та прозорим крилам.

Стрілки

Види бабки в Україні - Стрілки

Подекуди в Україні зустрічаються бабки із родини Стрілки (Coenagrionidae). Найбільш поширеними серед них є стрілка-дівчина, стрілка чудова, червоноочка-наяда, тонкохвіст маленький та еналягма чашоносна. На Західній Україні іноді зустрічається рідкісна стрілка озброєна, а на Правобережній Україні – стрілка прикрашена.

Коромисла

Також досить поширеними є різнокрилі бабки із родини Коромисла (Aeschnidae). Вони є найбільшими бабками в Україні та Європі та одними із найбільших у світі. Довжина тіла у цих бабок сягає 7,8 см, а розмах крил – 11 см.

Види бабки в Україні - Коромисла

Майже по всій Україні зустрічаються коромисло зеленобоке, руде та мале, а також дозорець-імператор. Коромисло синє поширене на заході, тоді як коромисло зелене є дуже рідкісним видом в країні.

Дідки

Види бабки в Україні - Дідки

Досить поширеними в Україні є й різнокрилі бабки з родини Дідки (Gomphidae). Вони мають середні розміри тіла та прозорі крила без візерунків. На теренах України зустрічаються 5 видів цих бабок, включаючи рідкісного дідка жовтоногого.

Кордулегастерові

На теренах України також зустрічаються 3 види різнокрилих бабок із родини Кордулегастерові (Cordulegastridae). До них належать кордулегастер кільчастий, двозубчатий та балканський. Останній зустрічається лише в Чернівецькій області.

Види бабки в Україні - Кордулегастерові

Представники цієї родини – досить великі бабки. Вони мають чорне або коричневе тіло з жовтими відмітками та великі зелені або синюшні очі. Крила у них вузькі та без візерунків.

Кордуліїди

Види бабки в Україні - Кордуліїди

В Україні зустрічається 7 видів різнокрилих бабок із родини Кордуліїди (Corduliidae). Вони мають темне забарвлення з металево-зеленим або жовтим відблиском та великі смарагдово-зелені очі. На більшій частині України поширені кордулія бронзова та зеленотілка жовтоплямиста.

Бабки справжні

Це найбільш різноманітна родина з ряду бабок на теренах України. На півдні країни зустрічається досить рідкісна шафранка червона. Вона має гарне червоне забарвлення тіла та ніг та жовтуваті плями на прозорих крилах.

Види бабки в Україні - Бабки справжні - Шафранка червона

На Поліссі зустрічаються білоноска червонувата та білолоба. Майже по всій країні є бабки чотириплямисті, рівночеревець білохвостий та коричневий, тонкочеревець чорний, південний та жовтий.

Бабки справжні мають невеликий або середній розмір. Довжина їх тіла становить 3-5 см, а розмах крил – 5-10 см. У цих бабок немає характерного для більшості інших видів цих комах металевого блиску. Тіло у них зазвичай жовто-коричневе або з червонуватим малюнком.

Що їсть бабка?

Ці комахи та їхні личинки м’ясоїдні. Зокрема, вони їдять інших комах, тому класифікуються як комахоїдні. Зазвичай бабки ловлять комарів, мошок і цикад, мух та бджіл.

Великі різновиди цих комах харчуються хрущами, мурашими левами та навіть богомолами. Також більші види бабок можуть нападати на представників менших видів.

Щоденний раціон дорослої особини становить від 30 до понад 100 комарів. Саме тому бабки відіграють важливу роль у збереженні популяції комарів під контролем і є важливою частиною екосистеми.

Деякі види цих комах полюють вночі, а інші шукають їжу лише вдень. Рівнокрилі бабки зазвичай хапають здобич на льоту. Найчастіше за все вони харчуються комарами, мошками та іншими шкідливими комахами. Різнокрилі бабки зазвичай полюють на мух, бджіл, москітів, мурашок та метеликів.

Личинки бабки також є хижаками. Вони харчуються личинками інших водних комах, а також можуть нападати на пуголовків та мальків риб.

Цікавий факт! Бабка – дуже ненажерлива комаха. За годину вона може зловити та з’їсти до 50 мух.

Які є хижаки у бабки?

Жаби, риби, птахи та великі павуки є головними хижаками дорослих бабок та їхніх личинок (німф). На цих комах також полюють ящірки.

Які є хижаки у бабки

Бабки є джерелом їжі для найрізноманітніших риб та птахів. Також вони можуть гинути, потрапивши до пастки комахоїдних рослин. Загрозу для життя бабки становить й забруднення водойм.

Цікавий факт! Бабки займають важливе місце у функціонуванні екосистеми, оскільки контролюють чисельність комах-шкідників та слугують їжею для багатьох риб, птахів та інших тварин.

Життєвий цикл бабки

Життєвий цикл бабки має кілька етапів. Доросла особина живе близько півроку. Однак личинка або німфа бабки живе до 2-3-х років, перш ніж стати дорослою.

Розмноження бабки

Паруються бабки в повітрі. Самці можуть залицятися, виконуючи шлюбні «танці» у вигляді різних піруетів.

Самиця відкладає яйця у воду або у мокрий ґрунт чи на рослини біля водойми. У кладці може бути до 500 яєць, проте виживають лиш деякі.

Личинки бабки, більш відомі як німфи або наяди, розвиваються у воді. Вони мають зябра, які у рівнокрилих бабок розташовані на хвостових придатках, а у різнокрилих бабок – на стінках прямої кишки.

Життєвий цикл бабки

Процес розвитку німфи може тривати від декількох місяців до 2-4 років. Після його завершення вони виходять із води та прикріплюються до рослин поблизу. Останнє линяння у них відбувається вже на суші.

Небезпеки для людей бабка не несе. Вона не кусається і не жалить. Шкідником ця комаха також не вважається. Різнокольорові бабки, що створюють літаючі візерунки над ставками, притягують увагу фотографів та інших цінителів природної краси.