Крук або ворон звичайний – чорний птах, якого нерідко плутають з вороною. Проте він значно більший за неї, має важкий дзьоб та клиноподібний хвіст, а також відрізняється більш різноманітною вокалізацією. В багатьох культурах світу крук (ворон) вважається вісником з потойбіччя. Також цей птах має славу одного із найрозумніших в світі.
Крук або ворон – класифікація та наукова назва
Крук – найбільший птах в ряді Горобцеподібні. Він є представником родини Воронові (Corvidae), роду Крук (Corvus). До останнього, крім ворона звичайного, належать ще 8-11 підвидів.
Кожний з них має свій окремий ареал існування. Наприклад, тибетський крук зустрічається лише в Гімалаях та є національним птахом Бутану.
Наукова назва ворона звичайного – Corvus corax. Перше слово в ній походить з латинської, а друге – з давньогрецької мови. Обидва вони мають однакове значення – «ворон».
Вважається, що назва крук та її застаріла варіація – кракун мають звуконаслідувальний характер. Тобто вони відображують характерну для цих птахів вокалізацію.
Цікавий факт! У деяких культурах крук через чорне оперення та звичку їсти падло вважається вісником з потойбіччя, що накликає біду. Проте в інших культурах цей птах вшановується як божество. Так, в скандинавській міфології Одіну слугують два ворони, ім’я яких перекладається як «пам’ять» та «думка».
Як виглядає крук або ворон звичайний?
Крук – найбільший представник Горобцеподібних. Довжина тіла в нього становить 53-66 см, розмах крил – до 1,5 м, а вага – до 1,3-1,6 кг. Самиці можуть бути трохи меншими за самців.
Впізнаний вид круку або ворону звичайному надає глянцево-чорне оперення. Пір’я при потраплянні на нього світла має характерні сині або пурпурні переливи. Проте у молодих птахів цей блиск відсутній, а пір’я має трохи буруватий відтінок.
Також для крука характерний товстий вигнутий чорний дзьоб та хвіст клиноподібної форми. На горлі є пір’я, яке птах може піднімати або опускати, щоб «спілкуватися». Ноги чорні та до цівки вкриті пір’ям.
До уваги! За формою хвоста, міцним дзьобом та значними габаритами тіла крука можна відрізнити від схожої на нього ворони.
Середовище існування крука або ворона звичайного
Крук – доволі розповсюджений птах в Європі, Азії та Північній Америці. Подібно до ворони, його можна зустріти в містах та біля людських домівок. Проте найчастіше крук віддає перевагу лукам, морському узбережжю, горам, та більш за все – старим лісам.
В Україні ворон звичайний не настільки численний та розповсюджений, як ворона. Проте він також зустрічається по всій території країни.
Типовим середовищем існування крука є рівнинні та гірські ліси, а також заплави річок. Зазвичай ці птахи не мігрують, але можуть пересуватися в межах свого ареалу, щоб уникнути суворої зими.
Цікавий факт! Лондонський Тауер охороняють сім круків. За легендою, монархії Великої Британії настане кінець, якщо ці птахи покинуть вежу. Має бути 6 воронів-охоронців Тауера та один про всяк випадок. В цих круків підрізані махові пера на одному з крил, щоб птахи не змогли далеко відлетіти.
Поведінка крука
Ці птахи найчастіше зустрічаються поодинці, проте іноді вони подорожують парами. Молоді круки можуть утворювати зграї для ночівлі, але пошуки їжі вони ведуть окремо. Зазвичай ворон звичайний не мігрує, але може переміщуватися навколо свого ареалу через несприятливі погодні умови (сильну спеку або холод).
На відміну від ворони, крук має більш граціозний політ. Він може літати зі швидкістю 40 км/год. Проте навчений ворон звичайний здатний летіти зі швидкістю навіть 64 км/год.
Пари круків в сезон розмноження є дуже територіальними. Вони дуже енергійно захищають своїх пташенят від потенційних хижаків.
У таких випадках крук не лише з голосними криками переслідує ворога, але й може завдавати йому немалу шкоду своїми грізними кігтями та міцним дзьобом. Для захисту своїх пташенят ці птахи здатні скидати каміння на голову потенційних ворогів, якщо ті підходять занадто близько до гнізда.
Молоді круки захоплюються новими предметами, особливо, якщо вони яскраві та блискучі. З віком ці птахи стають більш стійкішими та навіть краще вирішують існуючі проблеми.
Цікаві факти про крука або ворона
Круки надзвичайно розумні та мають більший мозок, ніж у будь-якого іншого виду птахів. Вони здатні вирішувати складні проблеми, демонструвати імітацію та розуміння. Наприклад, якщо дати ворону твердий сухар та залишити поруч воду, то птах перед споживанням розмочить їжу.
Крім того, круки можуть розповідати іншим птахам свого роду про події та об’єкти, які побачили. Зазвичай вони здатні розпізнавати окремих птахів та навіть окремих людей.
Крук має різноманітну вокалізацію. Вчені ідентифікувати до 30 різних звуків, характерних для цього птаха. Крім того, ворон використовує різні жести для привертання уваги та має здатність повторювати звуки інших, включаючи людські слова.
Що їсть крук або ворон звичайний?
Ці птахи – всеїдні. Вони харчуються майже всім, що відповідає їх травній системі. Крук може полювати на дрібних гризунів (переважно – миш), земноводних, плазунів, павуків та комах.
Також ці птахи можуть їсти зерно, фрукти та ягоди, насіння. Інколи круки збирають сміття та їдять падло і комах, яких воно приваблює. Взимку їх найчастіше можна побачити на міських звалищах.
Крім того, ці птахи можуть красти їжу у ворон та тварин, які мають власні схованки. Крук може викрадати та їсти яйця і маленьких пташенят інших птахів. Дорослий ворон може з’їсти навіть невеликих пташок (наприклад, синиць чи горобців) та новонароджених ягнят, козлят, зайців.
Розмноження крука або ворона звичайного
Шлюбний період у круків починається ще взимку. Самиці відкладають яйця переважно ранньою весною, незалежно від ареалу існування. Статевозрілими ці птахи стають у віці приблизно 3-х років.
Круки створюють пари на сезон розмноження. Проте вчені не впевнені, що ці птахи є моногамними все своє життя. Для круків характерні шлюбні ритуали у вигляді акробатичних трюків, демонстрації свого інтелекту та навичок здобування їжі. Самиця демонструє свою прихильність до самця присіданнями та махами крилами, а також підняттям хвоста.
Новостворена пара круків знаходить територію для створення своєї оселі, а потім разом будує її. Гніздо ворона являє собою глибоку, але асиметричну чашу з палиць і гілочок. Воно вимазано глиною, вислане корою дерев та пом’якшено мохом і клаптями шерсті. Діаметр всієї споруди становить від 0,4 до 1,5 м, а глибина – 12-15 см.
Гніздо крука може бути розташоване на великому дереві, на краю скелі, на даху покинутої будівлі або на електроопорі. Самиця відкладає 3-7 яєць. Вони мають блідо-блакитно-зелене забарвлення та вкриті коричневими цятками. Зазвичай круки розмножуються лише раз на рік.
Самиця насиджує яйця приблизно 3 тижні. Самець не замінює її в гнізді, але захищає майбутнє потомство, знаходячись поруч. Вигодовують пташенят обидва батьки. Молоді круки починають самостійно літати у віці трохи більше місяця. Проте вони можуть залишатися разом із батьками до півроку.
Хижаки та загрози для крука (ворона звичайного)
Круки – дуже пильні та розумні птахи. Саме тому вони рідко стикаються з природними ворогами. Проте сови та інші хижі птахи, ласки та куниці іноді можуть красти яйця крука.
На дорослого ворона звичайного може напасти беркут, яструб чи пугач, які мають над ним перевагу. Інколи крука переслідує рись, пума або койот, проте ці випадки є поодинокими.
В дикій природі існує приблизно 16 млн. круків (воронів звичайних). Поки що їхня чисельність лише зростає. В дикій природі ворон звичайний живе від 13 до 23 років. Проте більшість птахів гине в перші роки життя. В умовах зоопарку крук може прожити до 40 років.