Болотні ягоди: ТОП-6 види – фото, назви, опис, цікаві факти

Болотні ягоди – фото, назви, опис, цікаві факти

Болота здавна приваблюють людей прихованими скарбами, про які розповідають легенди. Проте у болотяних глибинах частіше знаходяться мумії людей та тварин, що загинули у трясовині. Справжні скарби боліт – це смачні та корисні болотні ягоди, що ростуть вдосталь у цій екосистемі.

Ягоди боліт з фото: журавлина

Ця найвідоміша болотна ягода найчастіше за все викликає асоціації з рослинністю боліт. З настанням вересня журавлина яскраво-червоним килимом прикрашає заболочену місцевість. Саме за характерне забарвлення ягід вона ще відома як «рубін боліт».

В Америці журавлина відома як «журавлина ягода». Як і українська назва, вона пов’язана з тим, що квіти на стеблині нагадують журавля. У Великій Британії журавлина відома як «ведмежа ягода». Пов’язано це з тим, що місцеві мешканці нерідко спостерігали, як ведмеді споживають журавлину на болотах.

Ягоди боліт з фото - Журавлина

Загалом ця болотна ягода зустрічається у помірній зоні Північної півкулі. Вона поширена на перехідних та верховинних болотах у лісах, лісотундрі та тундрі в Європі, Азії та Північній Америці. В Україні зустрічається 2 види журавлини – звичайна чи болотяна та дрібноплода. Зазвичай ці ягоди ростуть на мохових болотах на у заболочених соснових лісах, переважно на Поліссі.

Нерідко журавлина зустрічається на узбережжі заболочених озер. Найбільше шансів відшукати ці болотні ягоди там, де суцільним килимом росте молодий сфагнум.

Врожай журавлини є ознакою завершення сезону збору болотних ягід. На відміну від іншої рослинності боліт, ці ягоди добре зимують під товщею снігу. Навесні журавлина, що перезимувала під снігом, стає бажаною їжею для болотних птахів та тварин. Ці смачні ягоди можна відшукати навіть у травні та на початку літа.

Журавлина - фото та опис болотної ягоди

Проте вже ближче до середини липня журавлина прикрашає болота своїм рожевим цвітінням. На початку осені її стиглі ягоди прикрашають всю поверхню мохових боліт.

Журавлина – доволі примхлива болотна ягода. Навіть якщо в один рік десь на болотах зустрівся її значний врожай, це не гарантує такої вдачі наступного року у тому ж місці. Річ у тім, що ці болотні ягоди дуже вимогливі до ідеального поєднання тепла та вологи. Проте у зв’язку зі зміною клімату це не завжди відбувається.

Болотні ягоди: морошка

Ці болотні ягоди прикрашають болота у мальовничі килимки червоно-помаранчевого відтінку. Стиглими вони стають вже у середині липня.

Морошка росте на околицях верховинних боліт, серед сфагнових сосняків та чагарнико-сфагнового рідколісся. Найчастіше за все ці болотні ягоди можна помітити на купинах.

Болотні ягоди з фото - Морошка

Ареал поширення морошки охоплює скандинавські країни, Канаду, Англію, південь Гренландії. Подекуди ця болотна ягода зустрічається у Білорусі та в окремих районах Сполучених Штатів.

Зазвичай морошка росте на болотах у тундрі, тайзі та лісотундрі. Вона переважає у місцевості, де є мохи та чагарники.

Морошка дуже схожа на малину, але відрізняється від неї забарвленням. Нестиглі ягоди мають оманливий червоний колір. Проте стиглою є лише яскраво-жовта чи помаранчева ягода. Через це морошку нерідко звуть «жовтим малинником» чи «ягідним бурштином боліт».

Морошка - фото та опис ягоди боліт

Цвітуть ці болотні ягоди білими квітами. В одних місцях на болотах морошка утворює суцільний килим, а в інших – оточена багном чи тулиться своїми квіточками до сфагнуму.

Квітне ця болотна ягода щороку, а ось плоди дає далеко не кожен рік. Тому якщо рік видався врожайним, і морошка бурштинним килимком прикрашає болота, то намагаються зібрати її якомога більше.

Ягоди, що ростуть на болоті: водянка чорна

Ці болотні ягоди з’являються на болотах наприкінці липня – на початку серпня. Вони дуже соковиті та мають чорний колір, з чим і пов’язана їхня назва.

Ягоди, що ростуть на болоті - Водянка чорна

Найчастіше за все водяника чорна росте на сфагнових болотах у тайзі та рідше – у тундрі. Зазвичай вона росте на самих верхівках купин. На сфагнових болотах гілочки цієї болотяної ягоди ледь помітні над мохами.

Зустрічається водянка чорна на болотах у багатьох країнах Європи та Азії, а також у Північній Америці. В Україні ці болотні ягоди ростуть на торф’яних болотах та полонинах Карпат.

Чорна водянка дуже добре втамовує спрагу. Ця болотна ягода також слугує їжею для багатьох тварин тундри, включаючи північних оленів та песців.

Болотні ягоди з фото та описом - Водянка чорна

Водянку чорну легко впізнати не лише по чорним ягодам, але й за дуже дрібним вічнозеленим листям, що нагадує хвою. Цвіте ця болотна ягода у другій половині травня. Врожай ягід чорної водянки збирають у серпні.

Болотні ягоди: лохина чи буяхи

Кущики цих болотних ягід цвітуть водночас, що й водянка чорна. Лохина – карликовий чагарник з широким пласким листям. Її кущики сягають від 30 см до 1,2 м заввишки.

Ягоди лохини дуже смачні та ароматні. Вони мають синій колір з сизуватим відтінком та вкриті восковим нальотом. Зовні вони дуже схожі на чорницю.

Болотні ягоди з фото - Лохина чи буяхи
Ягоди боліт - Лохина чи буяхи

Лохина росте на торф’яних болотах, на заболоченому узбережжі озер та у заболочених лісах. В Україні ці болотні ягоди зустрічаються у Карпатах та на Поліссі.

На болотах на одному кущику лохини росте лише 1-2 ягоди. У заболочених лісах ця болотяна ягода виглядає як високий кущик з гронами ягід. При цьому лохина може мати різну форму плодів – від круглих та грушоподібних до ромбічних.

До уваги! Їстівну лохину слід відрізняти від отруйного воронячого ока. В останнього на стеблині росте лише одна ягода в оточенні 4-х великих листків.

Болотяні ягоди: брусниця

Це одна з найпоширеніших північних ягід. Низькорослі кущики брусниці зустрічаються у лісах та на торф’яних болотах переважно у тундрі та лісотундрі. Загалом ареал поширення цих болотних ягід охоплює Північну півкулю – від тундрової зони Євразії до Північної Америки.

В Україні брусниця росте у Карпатах та на Поліссі, іноді навіть у гірській місцевості. Місцями ці болотяно-лісові ягоди утворюють суцільні зарості значної площі.

Болотяні ягоди з фото - Брусниця

З серпня по вересень кущики брусниці рясно вкриті дрібними ягодами яскраво-червоного кольору. На смак вони гірко-кислі, що надає їм особливої пікантності.

Брусницю вважають королевою болотних ягід. У стародавні часи її навіть вважали за засіб для досягнення безсмертя. Скоріш за все, це пов’язано з чималою кількістю корисних речовин у цих ягодах, що ростуть у лісах на болотах.

Болотні ягоди: княженіка звичайна

Ця рідкісна болотна ягода також відома як «арктична малина» чи «арктична ожина». Її кущики зустрічаються на околицях боліт та серед заболочених лісів у тундрі та лісотундрі.

Ареал поширення княженіки звичайної охоплює північні території Європи, Азії та Північної Америки. На теренах Європи вона зустрічається переважно у скандинавських країнах.

Болотні ягоди - Княженіка звичайна чи арктична малина

Цвіте арктична малина рясними яскраво-червоними чи рожевими квітами у червні-липні. Її ягоди дозрівають у серпні. Зовні вони схожі на звичайну малину, але трохи дрібніші, менш соковиті та мають темно-вишневий відтінок.

Аромат у них дуже приємний, схожий на ананасовий. Відомий науковець Карл Лінней вважав арктичну малину однією з найкращих дикорослих ягід.