Жуки – найпоширеніші комахи на Землі. Існує майже 400 тисяч їх різновидів – від настирливого довгоносика до милого сонечка. Нижче наведені найпоширеніші види жуків у світі з фото та описом.
Види жуків із фото: сонечко (Coccinelidae)
Сонечка або Кокцінеліди – найбільш відомі яскраві жуки у світі. Вони мають доволі впізнаний вигляд через наявність темних точок на яскраво-забарвленому тілі. У світі існує понад 5000 видів цих жуків.
Найчастіше за все зустрічаються сонечка із червоним тілом, вкритим великим темними крапками. Проте забарвлення у цих жуків також може бути жовтим, помаранчевим, сірим або коричневим. Навіть існують сонечка із темним тілом, вкритим червоними або жовтими крапками.
Різновиди жуків: мертвоїди (Silphidae)
Ця родина жуків налічує приблизно 200 видів. Вони зустрічаються на всіх материках, але переважно у Північній півкулі. Жуки-мертвоїди дуже різноманітні за виглядом та забарвлення. Довжина тіла у них залежно від виду може варіюватися від 6 мм до 4 см.
Об’єднує представників цієї родини те, що вони харчуються падлом на стадії імаго та личинки. Деякі види мертвоїдів також можуть споживати живих равликів та слимаків.
Види жуків: шкіроїди (Dermestidae)
Ця родина жуків об’єднує понад 1400 видів. Жуки-шкіроїди зазвичай невеликі: завдовжки лише 3-9 мм. Тіло у них овальної форми, опукле і вкрите лусочками або волосками. Забарвлення переважно чорне або темно-коричневе, на надкрилах можуть бути жовті або червоні ділянки.
Живляться жуки-шкіроїди рослинними та органічними рештками. Саме ці жуки нерідко становлять головну загрозу для музейних екземплярів.
Жуки-хижаки або стафіліни (Staphylinidae)
Ця родина жуків займає друге місце у світі за чисельністю. Вона налічує понад 46 тисяч видів, що зустрічаються в різноманітних куточках планети, але переважно у вологих місцях. Довжина тіла у жуків-стафілінів варіюється у межах від 5 мм до 5 см, хоча у переважної більшості вона не більш 8 мм.
Забарвлення у жуків-хижаків червонувато-коричневе або коричнево-чорне, інколи – з жовтими або червоними відмітинами. Задні крила зазвичай добре розвинені, ці твердокрилі вправно літають.
Види жуків з фото: довгоносики, слоники або свинки (Curculionoidae)
Ця родина твердокрилих є найбільшою за чисельністю. Вона налічує понад 60 тисяч видів. Більшість із них вважаються шкідниками сільськогосподарських угідь та запасів зерна.
Розміри тіла у жуків-довгоносиків варіюються в межах від 1 мм до 4 см. Забарвлення може бути від коричневого до чорного. Форма тіла у цих жуків овальна, тонка, рідше – витягнута.
Всі різновиди довгоносиків умовно поділяються на 2 групи: коротко- та довгохоботкові. У перших із них хоботок не довше, ніж основна частина голови, а у других – навпаки.
Різновиди жуків: туруни або жужелиці (Carabidae)
Ця родина твердокрилих займає третє місце у світі за чисельністю. Налічується понад 40 тисяч видів жужелиць у світі. З них приблизно 2700 видів зустрічається в Європі та 2000 – у Північній Америці.
Більшість цих жуків металева або блискуче чорна. Залежно від виду туруни можуть відрізнятися кольором та розміром, але всі вони мають ребристі крильця.
Більшість різновидів жужелиць не літають. Харчуються ці жуки іншими комахами, равликами, черв’яками, слимаками та насінням рослин, у тому числі бур’янів.
Види жуків з фото: пластинчастовусі або скарабеї (Scarabaeidae)
У світі існує близько 30 тисяч видів пластинчастовусих. До них належать в першу чергу гнойовики, а також бронзівки та чимало хрущів.
Всі ці жуки мають міцне тіло здебільшого яскраво металевого кольору. Їх розмір варіюється від 1,5 мм до 16 см. Найбільшим представником цієї родини є жук-геркулес.
Взагалі пластинчастовусі дуже відрізняються за формою, кольором, розміром, наявністю шипів, рогів та виростів на спині або голові. Через це саме ці види жуків найчастіше за все приваблюють колекціонерів.
Різновиди жуків з фото: рогачі (Lucanidae)
Ця родина налічує приблизно 1200 видів жуків. Видова назва пов’язана з наявністю схожих на роги великих щелеп у самців. Рогачі – доволі великі жуки.
Розмір тіла у них сягає 5-8 см. Забарвлення зазвичай чорне, коричневе, зелене або червонувато-коричневе.
Переважна більшість рогачів зустрічається у тропічних лісах, де достатньо гнилої деревини. Всі ці жуки живляться соком рослин.
Види жуків з фото: м’якотілки (Cantharidae)
Існує 35 тисяч різновидів м’якотілок. Ці жуки мають м’які крила та прямі боки. Розмір тіла у них в межах 8-13 мм. Забарвлення жуків-м’якотілок може варіюватися від жовтого до червоного з коричневими або чорними крилами.
Через поєднання жовто-червоних барв їх іноді ще звуть жуками-пожежниками. Харчуються м’якотілки рослиноїдними комахами.
Різновиди жуків у світі: світляки (Lampyridae)
Ця родина жуків об’єднує приблизно 2000 різновидів. Світляками їх звуть через біолюмінесценцію вночі. Зустрічається цей вид жуків по всьому світу.
Проте найбільше різноманіття світляків спостерігається у тропічних широтах. Найчастіше за все ці жуки зустрічаються на болотах та луках, в лісах та лісостепу поблизу води.
Довжина тіла у світляків у межах 1-2,5 см. Ці жуки мають маленьку голову з великими очима. Вони можуть випромінювати зелене, червоне, блакитне або жовте світло. Орган, який за це відповідає у світляків, зазвичай розташований в задній частині черевця.
Види жуків у світі: крайовики (Coreidae)
Ці рослиноїдні клопи зустрічаються в різних регіонах світу, але найчастіше за все в тропіках або субтропіках. Розмір тіла у них варіюється від 7 мм до 4 см. Проте більшість жуків крайовиків не більш 2 см.
Форма тіла у крайовиків може бути різною, але найчастіше за все розпластана. У деяких видів цих жуків надкрила вкриті шипами або горбками.
Колорадські жуки (Leptinotarsa)
Через свій яскравий вигляд і славу шкідника картоплі цей вид жуків є дуже відомим. Він має яскраво-жовте або помаранчеве забарвлення із 5 темно-коричневими смужками, розташованими поздовж тіла.
Вважається, що батьківщиною колорадського жука є Мексика та американський штат Колорадо. До Європи він потрапив у 1877 р., але найбільш поширився впродовж Другої світової війни.
Види жуків з фото: листоїди (Chrysomelidae)
Ця родина жуків займає 4 місце у світі за чисельністю. Налічується понад 35 тисяч видів листоїдів. Вони є одним із найпоширеніших видів жуків у світі. При цьому кожен з них харчується певними рослинами.
Розмір жуків-листоїдів варіюється в межах 1-35 мм. Форма тіла у них є більш-менш округлою, а забарвлення може бути доволі різним.
Різновиди жуків у світі: короїди (Ipidae)
У порівнянні з багатьма іншими видами жуків це доволі невелика родина. У світі налічується понад 3000 різновидів короїдів. Ці жуки доволі поширені в лісах різних куточків планети.
Тіло у короїдів циліндричне, невелике. Його довжина варіюється у межах 0,8-1,2 мм. Більшість короїдів живуть під корою або в деревині стовбурів дерев.
Види жуків з фото: ковалики (Elateridae)
Ця родина жуків налічує приблизно 7000 видів, що розповсюджені по всій земній кулі. Розмір у більшості з них становить менш ніж 2 см. Тіло у жуків коваликів видовжено-овальне, коричневе або чорне без відміток, хоча деякі барвисті.
Ці жуки використовують характерне клацання для відлякування хижаків. Якщо їх перевернути на спину, то вони не можуть перевернутися лише завдяки ногам.
Різновиди жуків: вусачі (Cerambycidae)
Ця родина твердокрилих є п’ятою у світі за чисельністю. Вона налічує приблизно 33 тисячі видів, які розповсюджені по всьому світу. На теренах України існує приблизно 280 різновидів цих жуків.
Вусачі – один з найбільш вивчених видів жуків. Це зумовлено їх естетичною привабливістю та високою популярністю серед колекціонерів. Довжина тіла у вусачів варіюється у межах 1,5-4 см. Деякі представники цих жуків причиняють серйозну шкоду хвойним деревам.
Види жуків: златки (Buprestidae)
У світі налічується 16 тисяч видів жуків златок. Вони розповсюджені на всіх континентах та островах, крім Антарктиди та Арктики. Найбільша кількість різновидів златок зустрічається у тропічному та субтропічному кліматі. В Україні відомо 104 види цих жуків.
Розмір тіла у златок у межах від 2 мм до 100 см, хоча у більшості – 1-3 см. Забарвлення у них блискуче металеве, варіюється від мідно-червоної до синє-фіолетового. У пустельних різновидів зазвичай є восковий наліт.
Види жуків з фото: плавунці (Dytiscidae)
Існує понад 4000 видів плавунців. Вони є найбільш відомими водяними жуками. Плавунці населяють як природні (озера, болота, річки), так і штучні водойми (колодязі, канали), зазвичай із прісною, рідше – солонуватою водою.
Плавунці мають тіло зазвичай овальної форми, переважно чорного або коричневого кольору. Цей вид жуків є хижаками, що харчуються водяними комахами, тритонами, мальками та пуголовками.