Види равликів: ТОП-20 – фото, назви, опис

Види равликів – фото, назви, опис

В світі існує чимало видів равликів (лише наземних – понад 4000). Більшість з них викликає асоціації саме із наземними молюсками, яких можна побачити в садах та на луках. Проте також існують прісноводні та морські представники цих тварин. Нижче наведені найбільш відомі види равликів, що мешкають на землі, в прісних та морських водах.

Види равликів наземних – фото та опис

Слід зазначити, що до наземних равликів також можуть належати види, що здатні жити як на землі, так і у воді. Проте більшість представників цієї групи віддають перевагу саме суходолу.

Види равликів: гігантський африканський або ахатина (Achatina fulica)

Ахатина – найбільший равлик в світі. Довжина тіла в нього сягає 19,8 см, а висота – 6,9 см. Вага цього великого наземного равлика в природі може сягати 450 г, а мушля в нього до 40 см завдовжки. Проте в неволі його розміри зазвичай вдвічі менші.

Ахатина в дикій природі доволі поширена в Африці. Проте її можна зустріти на всіх континентах, крім Антарктиди.

Ахатина найчастіше за все зустрічається як інвазивний вид равликів. Проте в країнах Європи з помірним кліматом (зокрема в Україні) вона не виживає в природі, але популярна як домашня тварина.

Види равликів - гігантський африканський або ахатина (Achatina fulica)

В природі цей вид равликів вважається шкідником, адже завдає значної шкоди сільськогосподарським рослинам та культурам. Крім того, виявлено, що ахатина є носієм рослинних інфекцій.

Гігантські африканські равлики мають товсту мушлю зазвичай коричневого кольору. Проте її забарвлення може різнитися залежно від раціону цих тварин та мати смугасті жовті або червоно-коричневі відтінки. Ахатини – травоїдні равлики, що споживають велику кількість рослин, фруктів та зелені.

Види равликів: середземноморський або садовий зелений (Cantareus apertus)

Цей наземний вид равликів зустрічається на теренах Європи (переважно у Середземноморському регіоні) та Африки, де його можна побачити переважно у тропічних лісах. У Сполучених Штатах він є інвазивною твариною, яка може завдавати шкоди сільському господарству та навколишньому середовищу.

Види равликів - середземноморський або садовий зелений (Cantareus apertus)

Довжина тіла у цих наземних равликів сягає до 11,9 см. Мушля має оливково-зелений колір, а останній виток в неї значно більший за інші. Її ширина та висота  становлять 2,2-2,8 см.

Цей вид равликів переважно травоїдний. Харчується він зеленими овочами, фруктами, травами. У спекотну суху погоду ці равлики можуть зариватися під землю на глибину 7-15 см та перебувати там в стані спокою, доки не піде дощ.

Види равликів: виноградний равлик (Helix pomatia)

Цей вид наземних равликів – один з найвідоміших та найбільших на теренах Європи. Він є їстівним та дуже популярним делікатесом, що більш відомий як «ескраго». Наразі ці равлики доволі розповсюджені по всьому світу.

Види равликів - виноградний равлик (Helix pomatia)

Мушля у виноградного равлика має 4-5 обертів та сягає в діаметрі 3-5 см. Вона має кулясто-дзигоподібну форму та доволі міні стінки. Забарвлення мушлі зазвичай жовтувато-коричневе, хоча інколи може бути сірувато-білим з більш темними коричневими смугами.

Раніше цей вид равликів був поширений лише в Європі. Наразі він розповсюджений в більшості частин світу. Зазвичай виноградний равлик мешкає в помірних лісах.

Види равликів: смугастий садовий або цепея садова (Cepaea hortensis)

Ці наземні равлики розповсюджені на значній частині Західної та Північної Європи, а також завезені до Сполучених Штатів. В Україні вони подекуди зустрічаються на заході країни.

Види равликів - смугастий садовий або цепея садова (Cepaea hortensis)

Цепея садова має доволі різноманітне середовище існування. Вона зустрічається в садах і парках, букових лісах та навіть серед піщаних дюн або на узбіччі доріг.

Висота мушлі у дорослих равликів цього виду сягає 1-1,7 см, а діаметра – 1,4-2,2 см. Забарвлення найчастіше за все жовте, але також може бути рожевим, білим або коричневим. Наявність білого кільця біля отвору мушлі відрізняє цей вид равликів від схожих на нього різновидів.

Цепея лісова або смугастий лісовий равлик (Cepaea nemoralis)

Цей вид равликів доволі схожий на попередній. Головна різниця полягає в наявності коричневої смуги навколо входу мушлі.

Цепея лісова або смугастий лісовий равлик (Cepaea nemoralis)

Забарвлення останньої може бути найрізноманітніших відтінків. Найчастіше за все можна побачити цих равликів із жовтою, рожевою, коричневою або темно-червоною мушлею.

Цепея лісова найбільш поширена в Центральній та Західній Європі, проте може зустрічатися й в інших регіонах. Ці равлики доволі розповсюджені по всій території Великобританії, за винятком деяких частин Шотландії.

Садовий равлик (Cornu aspersum)

Цей вид равликів – один із найбільш поширених наземних молюсків у світі. Він походить із Середземномор’я, але наразі зустрічається на всіх континентах, крім Антарктиди.

Садовий равлик (Cornu aspersum)

У деяких регіонах садових равликів споживають як делікатес. Проте у більшості інших частин світу вони вважаються шкідниками садів та полів. Садові равлики споживають фрукти, овочі, квіти, деревину, кущі троянд, зернові та навіть гнилі уламки.

Дорослі садові равлики мають тонку, але тверду вапняну мушлю з 4-5 завитками. Її діаметр сягає 2,5-4 см, а висота – 2,5-3,5 см. Забарвлення може різнитися, але зазвичай мушля має сітчастий візерунок темно-коричневого, каштанового або коричнево-золотистого кольору.

Види наземних равликів: білий садовий (Theba pisana)

Цей їстівний вид наземних равликів походить із Середземномор’я. Проте наразі він є інвазивним для багатьох інших країн, де вважається шкідником. Зазвичай ці равлики мешкають на узбережжі, в піщаних місцях або поблизу них. В деяких країнах їх можна зустріти на узбіччях доріг.

Види наземних равликів - білий садовий (Theba pisana)

Забарвлення мушлі у білого садового равлика може варіюватися від білосніжного до жовтувато-коричневого. Також на ній помітні світло-коричневі спіральні смужки. Діаметр мушлі у цих наземних равликів сягає 1,2-2,5 см, а висота – 0,9-2 см.

Види наземних равликів: молочний або іспанський (Otala lactea)

Ці доволі великі равлики є їстівними. Вони масивні та доволі приємні на смак. Цей вид ендемічний для Європи та деяких районів Північної Африки.

Види наземних равликів - молочний або іспанський (Otala lactea)

Його батьківщиною є західна частина Середземноморського басейну. Здавна цей вид равликів використовують у популярній португальській закусці – каракойш.

Види равликів прісноводних – фото і опис

Прісноводні равлики – черевоногі молюски, що живуть у прісній воді. Вони зустрічаються по всьому світу в різних середовищах існування – від природних басейнів до найбільших озер.

Деякі види дихають за допомогою зебр, тоді як іншим потрібно виходити на поверхню, щоб подихати повітрям. Прісноводні равлики – найбільш популярні серед акваріумістів. Саме ці види найчастіше за все тримають в домашніх акваріумах.

Види равликів: ампулярія (Ampulariidae)

Ці тропічні прісноводні равлики доволі популярні як об’єкт акваріумістики. Вони здатні очищувати стінки акваріума від водорості. Крім того, ці равлики мають доволі екзотичний вигляд та слугують справжньою прикрасою.

Ампулярія – великий прісноводний равлик. Її довжина може сягати до 14,9 см. Забарвлення мушлі може бути золотистим, блакитним, смугастим або кольору слонової кістки.

Види равликів прісноводних – Ампулярія (Ampulariidae)

В Європу ці тропічні равлики були завезені із Південної Америки ще на початку 20-го ст. Першими вони з’явилися у Германії. Наразі ці прісноводні равлики доволі поширені по всьому світу.

Проте в Європейському Союзі з 2013 р. діє заборона на їхній ввіз та розповсюдження. Пов’язано це з тим, що ампулярії нанесли значної шкоди посівам рису в Іспанії.

Види прісноводних равликів: ставковик (Lymnaeinae)

Цей вид равликів – доволі розповсюджений мешканець прісноводних водойм Європи. Найчастіше за все ставковика можна побачити на водяних рослинах у ставках, тихих затонах та озерах.

Види прісноводних равликів - ставковик (Lymnaeinae)

Мушля у ставковика несиметрична, спірально закручена та нагадує міні-вежу з гострою верхівкою. Колір зазвичай бурий або зеленувато-коричневий. Довжина мушлі ставковика сягає 4,5-6 см, ширина – 2-3 см, а кількість завитків – 3-5.

Види прісноводних равликів: золотистий яблуневий (Pomacea canaliculata)

Ці прісноводні равлики – ендеміки Південної Америки. Проте вони доволі поширені по всьому світу.

У країнах Південно-Східної Азії (Таїланді, В’єтнамі) ці равлики вважаються серйозним шкідником через знищення посівів рису. Мешкають вони у прісноводних озерах, річках, ставках та на болотах.

Види прісноводних равликів - золотистий яблуневий (Pomacea canaliculata)

Мушля у цих прісноводних равликів має кулясту форму. Її типове забарвлення – коричневі, чорні та жовтувато-коричневі смуги. Кольорові візерунки можуть бути надзвичайно різноманітними. Проте існують альбіноси та повністю золотисті особини. Розмір мушлі сягає 1,5 см.

Види равликів: колумбійський яблуневий (Marisa cornuarietis)

Ці величезні прісноводні равлики також відомі як «гігантська котушка» або «колумбійський равлик-баран». Вони широко використовуються як засіб біоконтролю як в акваріумах, так і в дикій природі.

Види равликів - колумбійський яблуневий (Marisa cornuarietis)

Походить цей вид равликів з Південної та Центральної Америки. Як інвазивні тварини вони також розповсюджені в Європі та Сполучених Штатах. Зазвичай «гігантські котушки» мешкають в тихій або повільній прісній воді.

Ці великі прісноводні равлики мають плоскоспіральну мушлю. Її забарвлення варіюється від блідого до темно-червоного або коричневого або більш яскравих відтінків. Нерідко мушля у цих равликів може бути смугаста. Її діаметр сягає 3,5-5 см та навіть більше.

Червоний плямистий/тигровий равлик або нерітіна наталенсіс (Neritina natalensis)

Цей вид прісноводних равликів доволі поширений серед акваріумістів. В дикій природі він зустрічається на прибережних рівнинах Східної Африки.

Червоний плямистий/тигровий равлик або нерітіна наталенсіс (Neritina natalensis)

Він може харчуватися водоростями в прісноводних резервуарах, але не розмножується в умовах акваріуму. Для розмноження їм потрібна солонувата вода.

Через смугасту мушлю цей вид ще відомий як тигровий равлик або равлик-зебра. У деяких особин смуги можуть виглядати як зигзаги, штрихи або плями. В акваріумних умовах діаметр мушлі у тигрових равликів сягає до 2,5 см.

Види равликів морських – фото та опис

Морські равлики – повільні морські черевоногі молюски, зазвичай з видимою зовнішньою мушлею. Проте не завжди легко відокремити представників цієї групи, адже чимало з них живуть у солонуватій воді, тоді як деякі – у припливно-відпливній зоні та ближчі до наземних різновидів. Мушлі у більшості морських равликів закручені спірально, хоча у деяких вони конічної форми.

Види морських равликів: букцінум звичайний або ріжок хвилястий (Buccinum undatum)

Ці морські равлики – найбільші молюски на теренах Північного моря. Довжина їхньої конічної ребристої мушлі сягає 6-11 см. Зазвичай вона має жовтувато-коричневий колір.

Види морських равликів - букцінум звичайний або ріжок хвилястий (Buccinum undatum)

Ці равлики доволі розповсюджені поблизу узбережжя по всій Північній Атлантиці. Зазвичай вони мешкають в холодних солоних водах на глибині від 5 м до 1200 м.

Цікавий факт! Раніше ці морські равлики були важливим їстівним продуктом для бідного населення прибережних регіонів Західної Європи.

Види равликів: літорина звичайна (Littorina littorea)

Ці морські равлики також доволі поширені на кам’янистих узбережжях Північної Атлантики – від Північного до Балтійського морів. Вони доволі маленькі, але дуже смачні.

Види равликів - літорина звичайна (Littorina littorea)

У давнину ці равлики вважалися життєво важливим джерелом їжі в Шотландії. Наразі вони є визнаною фірмовою стравою африканської та азіатської кухні. Крім того, цих равликів використовують як приманку для лову риби.

Мушля у літорини звичайної яйцеподібна, сіра або чорно-бура з різноманітними відтінками. Найчастіше за все вона має більш темні спіральні смужки та 6-7 обертів. Довжина мушлі – приблизно 1,8-2,5 см. Тіло цього равлика жовтувато-сіре з чорними крапками.

Хелена або равлик-вбивця чи равлик-джміль (Clea helena)

Цей вид равликів є прісноводним, проте більшість з його представників також мешкають у морських водах. Зустрічаються вони по всій Південно-Східній Азії.

Хелена або равлик-вбивця чи равлик-джміль (Clea helena)

Довжина равлика-джмеля сягає 1,8-3,2 см, проте в акваріумах розміри значно менші, ніж в природі. Мушля у представників цього виду конічної форми, часто з темно-коричневими і жовтувато-коричневими смугами, через що нагадує джмеля. Проте деякі екземпляри можуть бути повністю коричневими, без смуг.

Ці равлики є хижими істотами. Вони харчуються хробаками та черевоногими молюсками, через що й отримали назву «равлика-вбивці». Часто равлик хелена закопується, щоб підстерігати здобич. Він може нападати навіть на великих равликів, але ніколи не споживає представників свого виду.

Види равликів: гігантський австралійський трубач (Syrinx aruanus)

Цей вид є найбільшим морським равликом та найбільшим черевоногим молюском у світі. Висота його мушлі сягає до 91 см, а маса разом із молюском – до 18 кг. Проте більшість раковин цього виду морських равликів сягає лише приблизно 25 см.

Види равликів - гігантський австралійський трубач (Syrinx aruanus)

Мушля має світло-абрикосовий відтінок та може вицвітати до світло-жовтого кольору. Форма у неї веретеноподібна, з 5 витків.

Зустрічаються ці великі морські равлики у прибережній зоні на півночі Австралії, а також біля Індонезії та Папуа-Нової Гвінеї. Зазвичай вони живуть на піщаних ґрунтах на глибині до 30 м.

Види морських равликів: ципреїди або каурі (Cypraeidae)

До цієї родини належить чимало видів морських равликів дрібного та середнього розміру. Форма мушлі у дорослих особин округла, майже яйцеподібна. Таким чином вона суттєво відрізняється від типової оболонки черевоногих молюсків.

Види морських равликів - ципреїди або каурі (Cypraeidae)

У майже всіх видів морських равликів цієї родини мушля надзвичайно гладка та блискуча. Забарвлення в них доволі строкате, але завжди з багатьма плямами та смужками, що мають контрастним колір по відношенню до загального фону.

Цікавий факт! Деякі види каурі в давнину використовувалися як валюта. Відомо, що вперше ними розраховувалися як грошима ще 3500 років тому, у Стародавньому Китаї, а в провінції  Юньнань їх використовували навіть до кінця 19-го ст.

Види равликів: мурекси (Muricidae)

Ця родина черевоногих морських равликів налічує приблизно 1600 видів. Крім того, відомі ще 1200 викопних різновидів. Для більшості з цих молюсків характерні мушлі незвичної форми.

Види равликів - Мурекси (Muricidae)
Види морських равликів - Мурекси (Muricidae)

Вони можуть мати дивовижні шипи та пальчасті вирости, а також відрізнятися яскравим забарвленням. Через це раковини цих морських равликів дуже популярні серед колекціонерів.

Більшість з існуючих видів мурексів – хижаки, що полюють на інших черевоногих та вусоногих. Також відомо, що ці морські молюски ростуть не безперервно, а «скачками». Значний час розмір їх мушлі може залишатися незмінним, а потом раптом значно збільшується.

Морське блюдечко (Patella)

Ця назва стосується різноманітних равликів, що мешкають у солоних та прісних водах. На відміну від багатьох інших видів, вони мають звичайну мушлю широко конічної форми, блюдцеподібну, не згорнуту у спіраль, та сильну м’язисту ногу.

Ці морські равлики доволі поширені в береговій зоні морів Європи. В Чорному морі доволі численним є вид, що відомий як морське блюдечко із блакитними смугами (Patella pellucida).

Види морських равликів - Морське блюдечко (Patella)

Також цей вид зустрічається біля східного узбережжя Атлантики. Дорослі особини мають довжину до 1,5 см. Мушля в них напівпрозора бурштинова з блискучими синіми лініями у верхній частині.

Середземноморське морське блюдечко (Patella caerulea) – різновид, поширений у Середземному морі. Також він зустрічається в Атлантичному океані поблизу Канарських та Азорських островів. Розмір мушлі у цих морських равликів сягає від 2-х до 7,2 см. Тонка мушля вдавлена, розпростерта, більш-менш виразно 6-7-кутна.