Ай-ай або мадагаскарська руконіжка – одна з найбільш дивовижних та рідкісних тварин у світі. Цей примат є ендеміком тропічних лісів Мадагаскару. До 1957 р. він вважався вимерлим, але наразі ай-ай ще існують у світі, хоча й вважаються тваринами на межі зникнення.
Ай-ай або мадагаскарська руконіжка – класифікація та наукова назва
Ці ссавці належать до ряду Примати, підряду Мокроносі мавпи. Вони є представниками родини Айаві (Daubentoniidae) та єдиним нині існуючим видом роду Ай-ай або Руконіжки (Daubentonia).
Мадагаскарська руконіжка – найбільший нічний примат у світі. Вона була відкрита в 1780 р. П’єром Соннера, який працював на західному узбережжі острову.
Ця тварина Мадагаскару настільки дивно виглядає, що тривалий час після виявлення ай-ай вважався різновидом великої білки. Лише у середині 1980-х років мадагаскарська руконіжка була визнана видом лемура. Проте ці тварини були класифіковані у власну групу.
Наукова назва мадагаскарської руконіжки – Daubentonia madagascariensis. Перша її складова є похідною від прізвища французького вченого Добантона. Вважається, що більш відома назва тварини – ай-ай походить від її стривоженого крику.
За іншою версією, це найменування походить із малагасійської мови та перекладається як «не знаєш». Пов’язано це із давніми забобонами місцевих жителів, які навіть ім’я мадагаскарської руконіжки побоювались згадувати. Дивний вигляд ай-ай відлякував людей, які через це побоювались її та вважали носієм невдачі.
Цікавий факт! Ай-ай гігантський (Daubentonia robusta) – другий вид роду Руконіжки, що мешкав на Мадагаскарі та вимер приблизно 1000 років тому. Вважається, що він був схожий на сучасний вид, але в 2-2,5 раза більший за розміром.
Як виглядає ай-ай або мадагаскарська руконіжка? Опис тварини
Мадагаскарська руконіжка – примат, близький до лемурів. Вона є однією з найбільш унікальних тварин на планеті через низку дуже різних особливостей. Довжина тіла у мадагаскарської руконіжки становить 45 см. Важить ця тварина приблизно 2-3 кг.
Тіло та хвіст у ай-ай вкриті грубим кудлатим хутром чорного або темно-коричневого кольору із шаром білих захисних волосків. Таке забарвлення дозволяє мадагаскарській руконіжці зливатися з навколишнім середовищем у темряві. Великий та пухнастий хвіст схожий на той, що має вивірка.
Ай-ай має дуже великі очі (яскраво-жовті, рідше – зелені) на загостреній мордочці, рожевий ніс та зуби, як у гризунів, із різцями, що постійно ростуть. Великі заокруглені вуха без шерсті неймовірно чутливі. Завдяки ним, мадагаскарська руконіжка може почути рух личинок під корою дерева.
Також тварина ай-ай має довгі і кістляві пальці з гострими кігтями на кінчиках. Вони дозволяють їй звисати з гілок.
Проте найбільш вражаючою особливістю зовнішнього вигляду ай-ай є середні пальці на передніх лапах. Вони набагато довші за інші, мають подвійні шарнірні кінчики та гачкуваті кігті. Саме ці пальці мадагаскарська руконіжка використовує для пошуку та вилучення личинок у мертвій деревині.
Цікавий факт! Передні кінцівки у мадагаскарської руконіжки коротші за задні, через що тварини переміщується доволі повільно.
Де живе ай-ай або мадагаскарська руконіжка та яке її середовище існування?
Ай-ай здавна населяли прибережні ліси на сході та у північно-західній частині Мадагаскару. Проте до 1983 р. вважалося, що ці тварини майже вимерли, і в цьому середовищі існування залишилося лише декілька особин.
З того часу популяція ай-ай зросла. Чисельність мадагаскарських руконіжок не дуже велика, але вони зустрічаються у все більшій кількості місць. Відомо, що зараз ці тварини мешкають в різних лісових середовищах Мадагаскару.
Зазвичай мадагаскарська руконіжка або ай-ай віддає перевагу густим тропічним та прибережним лісам. Також ці тварини можуть мешкати й у вторинних лісах, бамбукових та мангрових заростях та навіть у кокосових гаях уздовж східного узбережжя Мадагаскару.
Поведінка та спосіб життя ай-ай або мадагаскарської руконіжки
Ай-ай – деревна тварина, що веде нічний спосіб життя. Тобто значну частину свого життя вона проводить високо на деревах, а активна – переважно вночі.
Відомо, що іноді мадагаскарська руконіжка може спускатися на землю. Проте сплять, їдять, переміщуються та спаровуються ці тварини лише на деревах. Переміщуються ай-ай зі швидкістю до 32 км/год.
Найчастіше за все мадагаскарська руконіжка знаходиться поблизу крони, де є укриття з густого листя. Протягом дня ці тварини сплять у сферичних гніздах на розвилках гілок дерев.
Житло ай-ай будують з листя, гілок та ліан. З настанням темряви, ці примати вибираються із своєї домівки, щоб почати пошуки їжі.
Мадагаскарська руконіжка – поодинока тварина, що позначає свій великий ареал за допомогою запаху. При цьому менша територія самиці нерідко перекриває територію принаймні двох самців. Останні зазвичай поділяють свої території з іншими самцями. Вони можуть терпіти один одного поряд, але лише до настання шлюбного періоду.
Ай-ай будують свої гнізда високо на деревах. Проте ці тварини рідко сплять в одному і тому самому місці 2 дні поспіль. Таким чином на одній території, де мешкає мадагаскарська руконіжка, може бути чимало її гнізд (лише на одному дереві – до 6 штук).
Що їсть ай-ай або мадагаскарська руконіжка?
Ці тварини всеїдні. Вони можуть споживати як рослини, так і тварин. Свою здобич ай-ай шукають в темряві, пересуваючись високо на деревах. Відомо, що самці долають за ніч до 4 км у пошуках їжі.
Взагалі мадагаскарська руконіжка харчується різними фруктами, насінням, комахами та нектаром. Ця тварина добре пристосована до полювання на деревних комах.
Вона використовує свій подовжений середній палець, щоб стукати по мертвій деревині. Таким чином мадагаскарська руконіжка ай-ай шукає порожнисті тунелі, утворені жуками та личинками комах. Вона прислуховується до найменшого звуку своїми надто чутливими вухами, через які ця тварина трохи схожа на кажана.
Як тільки ай-ай виявить свою здобич, вона використовує гострі передні зуби, щоб прогризти отвір у деревині. Потім вона встромляє довгий середній палець, щоб зачепити личинку кігтем та витягнути її. Таким чином, мадагаскарська руконіжка в лісах Мадагаскару виконує ту ж саму функцію «санітара лісу» як дятел.
Також відомо, що ай-ай використовує свій довгий палець, щоб поїдати яйця та кокосову м’якоть. Крім того, мадагаскарська руконіжка вважається єдиним приматом, який використовує ехолокацію під час пошуку їжі.
Розмноження мадагаскарської руконіжки (ай-ай)
Раніше вважалося, що ай-ай мають визначений сезон розмноження, подібно до інших лемурів. Насправді ж ці тварини Мадагаскару розмножуються протягом року, залежно від того, коли настає шлюбний період у самиць, які розмножуються лише раз на 2-3 роки.
Коли самиця готова до розмноження, вони закликає самців. Останні збираються навколо неї та агресивно борються один з одним за право на спаровування.
Самиця виношує дитинча приблизно 5 місяців. На світ у мадагаскарської руконіжки з’являється лише один малюк. Перші 2 місяці він проводить в безпечному гнізді.
Материнським молоком малюк ай-ай харчується принаймні 7 місяців. Поруч із матір’ю він живе перші 2 роки, а потім залишає її, щоб знайти власну територію.
Вважається, що самиця мадагаскарської руконіжки набуває статевої зрілості у віці 3-3,5 років. Самці стають статевозрілими принаймні на півроку раніше. В дикій природі мадагаскарські руконіжки живуть до 10 років, а в неволі – до 23-26 років.
Хижаки та загрози для ай-ай або мадагаскарської руконіжки
Нічний та прихований спосіб життя на деревах дозволяє мадагаскарській руконіжці залишатися не дуже примітною. Через це вона має дуже мало природних хижаків. Головну загрозу для цих тварин становить фоса, що також веде нічний спосіб життя та є найлютішим хижаком на Мадагаскарі.
Крім того, на ай-ай можуть полювати змії та хижі птахи. Найбільш вразливими для них є молоді особини та малюки мадагаскарської руконіжки.
Проте найбільшу загрозу для цих тварин Мадагаскару становлять люди. Чимало ай-ай було знищено через забобони місцевих жителів, які вірять, що побачити цих приматів – погана прикмета.
В регіонах, де мадагаскарських руконіжок не бояться, на цих тварин полюють заради отримання їх м’яса. Проте найбільш значною загрозою для популяції цих рідкісних тварин Мадагаскару є втрата їх середовища існування, спричинена вирубкою лісів та зростанням людських поселень.
Популяція ай-ай або мадагаскарської руконіжки
Ай-ай – тварина, яка перебуває під загрозою зникнення в дикій природі в найближчому майбутньому. Чисельність її популяції трохи зросла з 1980-х років.
Ці тварини були помічені на значній території їх природного ареалу. Наразі ай-ай можна знайти на заповідних територіях острова Нусі Мангабе, що розташований поблизу північно-східного узбережжя Мадагаскару.
Проте мадагаскарським руконіжкам досі загрожує зникнення через людську діяльність. В неволі невеликі популяції цих екзотичних тварин можна знайти по всьому світу у межах програми розведення заради врятування від повного вимирання.
Ще в середині 1990-х років популяція мадагаскарських руконіжок сягала близько 1000 особин. Проте вона значно зменшилася з того часу.
За станом на 2005 р., популяція ай-ай нараховувала декілька десятків особин. Найбільшою загрозою для цих тварин Мадагаскару є втрата середовища існування.