Птахи з довгим дзьобом значно відрізняються від інших, адже мають найбільш унікальний вигляд. Більшість з них зустрічається в тропіках. Чимало болотних птахів також має довгий дзьоб. Завдяки ньому вони можуть знаходити та ловити здобич у воді. Нижче наведені найбільш відомі птахи з довгим дзьобом, що існують в світі.
Чому деякі птахи мають довгий дзьоб?
Зазвичай довгий дзьоб мають птахи з доволі специфічними харчовими звичками. Наприклад, їм потрібно прибрати мул або пісок із захопленої здобичі.
Наявність довгого дзьоба допомагає цим птахам не намочити оперення під час полювання у воді. Завдяки цій особливості свого зовнішнього вигляду вони легко можуть шукати їжу на мілководді, зберігаючи при цьому поле зоре на поверхні.
У багатьох птахів довгий дзьоб має певну гнучкість. Це дозволяє їм закопувати його в пісок або мул у пошуках дрібних хребетних.
Деякі птахи з довгим дзьобом мають ще й довгі ноги. Це дозволяє їм ловити велику рибу подалі від узбережжя. Інші птахи (наприклад, колібрі) мають довгий дзьоб, щоб дістатися до нектару певних квітів. Ще деяким різновидам довгий дзьоб дозволяє створювати отвори в гілках або корі дерев.
Птахи з довгим дзьобом з родини Лелекові
Представники цієї родини є найбільш відомими та доволі поширеними у світі птахами з довгим дзьобом. До них належать білий та чорний лелека, екзотичні марабу та ябіру та інші види.
Окрім довгого дзьоба, ці птахи мають довгу шию та довгі ноги. Все це дозволяє їм пробиратися через заболочені місцевості в пошуках їжі. Ці птахи з довгим дзьобом зустрічаються на більшості континентів.
Переважна більшість різновидів лелеки мешкає в Європі, Азії та Африці. Лише 3 види зустрічаються на американських теренах.
Довжина дзьоба у європейського лелеки білого становить 12,7-20 см. Ці птахи мешкають на відкритих болотах, у саванах та степах, на луках та пасовищах по всій Європі, Малій Азії, на Близькому Сході та у Північній Африці.
Білий лелека візуально шукає їжу під час ходьби, направивши свій довгий дзьоб до землі. Знайшовши здобич, він тицяє дзьобом вперед, щоб схопити та проковтнути її.
Марабу – великий африканський птах із ряду Лелекоподібні. Він має довгий гострий дзьоб, довжина якого сягає 38-40 см.
Марабу – птахи, що харчуються переважно падлом. Довгий дзьоб дозволяє їм з легкістю споживати таку їжу.
Птахи з довгим дзьобом із ряду Пеліканоподібні
До цієї групи довгодзьобих птахів належать всі існуючі види пеліканів та чапель, ібіси, косарі або колпиці, каравайки, а також дивовижні африканські китоголови та молотоголови. Всі вони мають доволі різний за формою, але дуже довгий дзьоб.
Пелікани
Найбільш вражаючим є довгий дзьоб пелікана. Він дуже довгий та великий, міцний та сильно гачкуватий. Крім того, під нижньою щелепою у пеліканів знаходиться великий горловий мішок.
Ця особливість дозволяє ловити рибу та іноді зберігати прісну воду. В середньому довжина дзьоба у пеліканів сягає 20-30 см.
Різні види цих великих водоплавних птахів зустрічаються в різних куточках світу, крім Антарктиди. Зазвичай їх можна побачити на внутрішніх озерах влітку та біля узбережжя взимку. Відомо, що ці птахи з довгим дзьобом співпрацюють один з одним, щоб заганяти рибу на мілководдя.
Вважається, що австралійський пелікан має найдовший дзьоб серед усіх існуючих птахів. Його довжина сягає 38-43 см. Австралійський пелікан має біле оперення з чорними кінчиками крил та рожевий дзьоб, що є рекордно розширеним серед усіх живих птахів.
Цікавий факт! Всупереч поширеній думці, американський білий пелікан ніколи не носить їжу в дзьобі. Він використовує його лише для захоплення їжі, а перед зльотом проковтує весь улов.
Чаплі та чепури
Не менш відомі та поширені в світі такі птахи з довгим дзьобом, як чаплі та чепури. Подібно до лелеки, вони мають тонкий та довгий дзьоб, що дозволяє їм ловити риби.
Крім того, чаплі також мають довгі ноги, завдяки чому здатні ходити та полювати на здобич у воді, не намочивши при цьому пір’я. Ці птахи із довгим дзьобом зустрічаються на всіх континентах, крім холодної та крижаної Антарктиди.
Чапля-велетень– один із найбільших птахів з довгим дзьобом. Висота тіла в неї сягає 1,8 м, розмах крил – 2 м, а вага – до 3 кг. При цьому довжина дзьоба у чаплі-велетня становить 20-23 см.
Ібіси
Ці птахи з довгим дзьобом поширені в теплих та помірних зонах в Південній півкулі. Вони мають довгі, загнуті донизу шиї та витягнуті дзьоби. Саме завдяки цьому ібіси можуть шукати їжу у водоймах та досліджувати воду, пісок або ґрунт на наявність в них здобичі.
Доволі відомим є ібіс священний, що зустрічається в країнах Північної Африки. Цей птах має повністю біле оперення (за винятком хвостової частини), тоді як голова, ноги та довгий дзьоб в нього чорні. Харчується він переважно рибою та жабами.
Карибський ібіс має 2 різновиди – білий та червоний. Перший має повністю біле забарвлення та червоний дзьоб. Червоні ібіси повністю яскраво-червоні, але дзьоб в них чорний.
Коровайка
Цей птах з довгим дзьобом належить до родини Ібісові. Зовні він доволі схожий зі священним ібісом, проте забарвлення тіла в нього зазвичай одного темного кольору, найчастіше за все з глянцево-метелевим блиском.
Коравайки зустрічаються на всіх континентах, крім Антарктикди. В світі існує 3 види цих птахів. Всі вони мають довгий вигнутий дзьоб довжиною приблизно 10-14 см.
Косар або колпиця
Цей птах з довгим дзьобом вражає його дивовижною формою, що нагадує величезну ложку довжиною до 10-15 см. Косарі (колпиці) харчуються на мілководді. Вони використовують свої широкі пласкі дзьоби для просіювання мулу, розгойдуючи головою з боку в бік.
Харчуються косарі переважно дрібною рибою, крабами та креветками, раками та молюсками. Подібно до чапель, ці птахи з довгим дзьобом також мають довгі ноги, що дозволяють ходити по воді та полювати за здобиччю при цьому, не намокнувши.
Найбільш вражаючими птахами цієї родини вважаються рожеві косарі. Вони мають повністю рожеве тіло та чорні кінчики крил. Ці птахи зустрічаються переважно на тропічних болотах. Розмір дзьобу в них може варіюватися залежно від місця існування. У більш теплих регіонах рожеві косарі мають більш довгі дзьоби.
Китоголов
Інколи цього птаха з довгим дзьобом ще звуть китоголовим лелекою. Він трохи схожий на нього, але генетично є ближчим до пеліканів.
Китоголова легко впізнати за значними розмірами тіла та крил та величезним черевикоподібним дзьобом. Довжина останнього становить 18-23 см, тоді як сам птах сягає заввишки до 1-1,5 м.
Зустрічається цей величезний птах з великим довгим дзьобом в тропічній частині Східної Африки. Його можна побачити на великих болотах від Південного Судану до Замбії.
Верхня частина дзьобу китоголова завершуються гострим цвяхом. Останній відіграє значну роль при полюванні цього птаха за здобиччю. Крім того, китоголови відомі тим, що стукають дзьобами, коли вітаються з іншими представниками своєї родини.
Молотоголов
Це ще один екзотичний птах з довгим дзьобом, що зустрічається на болотах Африки. За розмірами він поступається китоголову та більш схожий на звичайних чапель, хоча й не настільки витончений за формою тіла.
Довжина тіла в молотоголова становить 50-56 см, а довгого прямого та гострого дзьобу – 8-8,5 см. Оперення у цього птаха переважно коричневе. На відміну від чапель, шия та ногі в молотоголова відносно короткі.
Цей птах є всеїдним, хоча значну частину його раціону становлять земноводні та риба. Подібно до чаплі, молотоголов ходить по мілководдю та хапає з води помічену здобич.
Птахи з довгим дзьобом із ряду Сивкоподібні
Представники цього ряду є найчисельнішою групою птахів, що пов’язані з водним середовищем. Найбільш відомими серед них є різноманітні кулики. Вони мають невеликий або середній розмір тіла та доволі довгий дзьоб (найчастіше за все – дуже тонкий, інколи вигнутої форми).
Чоботар або шилодзьобка
Цей птах із загнутим догори довгим дзьобом поширений по всій Європі, Азії та Африці. Харчується від переважно дрібними безхребетними, фільтруючи їжу з мулу.
Довжина дзьоба у чоботара австралійського становить 7,6-12,7 см. Впізнаний вид цим птахам надають червона голова та шия. На відміну від інших видів своєї родини, чоботар австралійський не ворушить мул дзьобом у пошуках їжі.
Замість цього він підмітає ним туди-сюди під водою, щоб знайти соляних креветок та кільчастих черв’яків. Крім того, австралійська шилодзьобка може клювати або тицяти дзьобом більшу здобич (наприклад, рибину).
Кульон або кроншнеп
Ці берегові птахи мають тонкий та сильно вигнутий донизу довгий дзьоб, що дозволяє їм шукати їжу в піску або мулі. Зазвичай вони віддають перевагу болотистим місцевостям та заболоченим узбережжям озер, де й здобувають їжу.
Кульон східний схожий на євразійського, проте він трохи більший та має деякі відмінності у забарвленні. Цей птах з довгим дзьобом вважається найбільшим в світі куликом. Довжина тіла в нього становить 60-66 см, а дзьобу – 15-22 см.
Довгодзьобий кульон зустрічається в Північній Америці. Довжина дуже довгого і загнутого дзьоба становить 10-20 см (у самиць він довше). Завдяки ньому цей птах перевіряє мул або інший субстрат на наявність їжі. Харчується він переважно кониками, цвіркунами та жуками, крабами та іноді – навіть жабами.
Баранець звичайний або бекас
Цей невеликий прибережний птах має доволі довгий дзьоб, як і більшість існуючих куликів. Зустрічається він на болотах та вологих луках Європи, Азії та Африки.
Через чорне-буре забарвлення із іржастими та вохристими плямами цей птах з довгим дзьобом майже непомітний серед рослинності. Проте під час шлюбного періоду самців бекасу легко розпізнати у польоті. Він літає колами над болотом та видає рухами крил звуки, схожі на бекання.
Птахи з довгим дзьобом із родини Туканові
Жовтогрудий тукан
Цей яскравий тропічний птах є одним із найвідоміших у світі. Значною мірою він відомий через свій довгий дзьоб, який здається доволі масивним, але насправді порожнистий та дуже легкий.
Наразі невідомо, чому саме жовтогруді тукани мають таку особливість зовнішнього вигляду. Проте вчені вважають, що великий довгий дзьоб у цих птахів відіграє важливу роль у залицяннях та для захисту. Його довжина сягає 15-20 см.
Жовтогруді тукани зустрічаються в Південній та Центральній Америці. Вони харчуються переважно фруктами. Проте іноді ці птахи можуть споживати комах, ящірок та інших плазунів, пташині яйця та навіть маленьких пташенят інших птахів.
Великий тукан або тукан токо
Токо – найбільший тукан у світі. Довжина тіла в нього становить 63 см, а дзьоба – 19 см. Цей птах з довгим дзьобом зустрічається в тропічних лісах Південної Америки.
Корінні народи вважають його провідником між світом живих та духів. Це не дивно, адже впродовж сторічь великий тукан захоплював уяву людей своїм великим яскраво-помаранчевим дзьобом.
Незважаючи на значні розміри та показну масивність, він слугує лише для відлякування хижаків. Насправді довгий дзьоб тукана доволі легкий та тендітний. Також він слугує для регулювання тепла тіла шляхом зміни потоку крові до нього. За цією функцією дзьоб великого тукана еквівалентний величезним вухам слона.
Аракарі
Цей птах з довгим дзьобом віддалено нагадує тукана та разом з ним належить до родини Туканові. Зустрічається він в Центральній Америці та є найпоширенішим представником цієї родини птахів у регіоні.
Забарвлення аракарі схоже на веселку та поєднує червоні, зелені та жовті кольори. Очі оточені червоно-блакитним оперенням.
Довжина дзьобу в аракарі сягає 10 см. Як у тукана, він є порожнистим та доволі крихким, не призначеним для самозахисту. Здебільшого аракарі використовує свій довгий дзьоб для захоплення плодів, що знаходяться на тонких гілках, не здатних витримати вагу самого птаха.
Птахи з довгим дзьобом із ряду Птахи-носороги
Гомрай дворогий
Цей вид птаха-носорога зустрічається в материковій частині Південно-Східної Азії, на Малайському півострові та в Індонезії. Зазвичай він мешкає у вологих, високих, вічнозелених лісах з віковими деревами.
Двурогий калао – доволі яскравий птах. Довжина тіла в нього сягає до 1,1-1,5 м, а дзьоба – 22-25 см. Цей вид є найбільшим птахом-носорогом, що зустрічається в Індостані.
Подібно до інших птахів-носорогів, він має дуже великий, нагадуючий сокиру, шолом на дзьобі, що на кінчику сильно загнутий догори. Він здається масивним, але насправді порожнистий. Самці використовують його для боротьби з конкурентами за самиць та для привертання уваги останніх.
Гомрай великий або малайський калао
Цей вид птахів з довгим дзьобом зовні доволі схожий на попереднього. Він мешкає в тропічних лісах Азії. Як всі інші птахи-носороги, гомрай великий має помітний шолом на верхній частині дзьобу. Через це останній здається ще більш довгим та масивним.
Довжина дзьоба у великого гомрая становить 23-30 см. Він складається із кератину та діє як резонуюча камера, посилюючи крики птаха.
Зустрічаються малайські калао у тропічних лісах Індонезії. Харчуються ці птахи з довгим дзьобом переважно фруктами та комахами. Крім того, вони здатні полювати на дрібних рептилій, гризунів та маленьких пташок.
Намібійський токо
Це ще один вид птахів-носорогів, які відомі своїми довгими дзьобами з дивовижною каскою, що є лише у самців. Намібійський токо доволі відомий через те, що персонаж Зазу із фільму «Король Лев» є представником саме цього виду птахів.
Дзьоб у цих птахів-носорогів яскраво-жовтий, через що їх іноді звуть «летючими бананами». Його довжина сягає 8,8-12,7 см. У самиць дзьоб коротший, ніж у самців.
Ці птахи мають різноманітний раціон, що складається із комах, пташенят, хамелеонів, мурах та термітів. Нерідко вони добувають їжу спільно із мангустами, чекаючи, поки ті виженуть здобич з-під землі та залишать трохи дрібних ссавців або комах.
Кромкач
Цей рід птахів-носорогів зустрічається на теренах Африки. Існує 2 його види – кафрський та абісинський кромкач. Обидва вони є доволі великими птахами з масивним довгим дзьобом.
Висота тіла у кафрського кромкача сягає 1-1,2 м, а вага – 3,2-6,2 кг. Цей птах повністю чорний, за винятком яскраво-червоних ділянок шкіри на шиї та лицьовій частині голови. Дзьоб у нього довгий та прямий, з шоломом, що більш розвинений та помітний у самців.
Кромкач абісинський трохи поступається йому за розмірами. Висота тіла в нього не перевищує 1,1 м, а вага – 4-х кг.
Оперення в цього птаха також чорне, але лицьова частина голови у самців має сині ділянки. Над довгим дзьобом в нього розташований чорний ріг.
Одуд
Цей невеликий птах з довгим дзьобом відомий тим, що має дивовижний чубчик на голові. Останній зазвичай складений, але інколи може бути розкритим наподобі віяла.
Одуд має дуже тонкий та довгий дзьоб, що сягає 4-5 см. На кінчику він трохи заломлений униз. Така особливість дозволяє цим птахам з легкістю колупатися у ґрунті, купах сміття або гнилій деревині у пошуках їжі.
Птахи з довгим дзьобом із ряду Сулоподібні
Птахи-фрегати
Ці морські птахи зустрічаються в тропічних океанських водах планети. Довжина дзьоба в середньому у них становить 12-18 см.
Птахи-фрегати мають довгі вузькі крила, завдяки який можуть літати цілими днями без зупинки. Саме тому вони здатні долати значні відстані.
Крім того, ці птахи здатні спати під час польоту, тому їм не потрібно приземлятися для відпочинку. Харчуються фрегати переважно тією їжею, що крадуть у інших птахів.
Змієшийка
Цей птах з довгим дзьобом є доволі поширеним в субтропічних та тропічних регіонах, а також на півдні в помірних регіонах світу. Зовні він трохи схожий на баклана.
Існує 4 види змієшийок. Всі вони мають довгий прямий дзьоб із зубчастими краями та загострений на кінчику.
Також ці птахи мають повністю перетинчасті лапи та дуже довгу, тонку та гнучку шию, яка при плаванні нагажує змію. Харчуються вони переважно рибою, крабами, земноводними та зміями.
Сулові або олушеві
Ці морські птахи середнього або великого розміру зовні трохи схожі на пінгвинів, але на відміну від них мають довгий дзьоб. Вони зустрічаються на островах поблизу всіх континентів, крім Антарктиди.
Деякі різновиди сули (олуші) можуть сягати до 1 м в висоту та мати розмах крил до 2-х м. Літають ці птахи дуже швидко. Крім того, вони здатні занурюватися під воду, ниряючи з незначної висоти, а також вміють дуже добре та швидко бігати по суші.
Великий дзьоб в них має конічну форму та зазубрини по краям. Забарвлення в нього доволі яскраве та відрізняється від загального кольору оперення, створюючи певний контраст.
Найбільш відомим представником цього роду птахів з довгим дзьобом є сула блакитнонога, що зустрічається переважно на Галапагоських островах. Вона має яскраво-блакитні плавальні перетинки, тоді як оперення в неї коричнево-біле, а дзьоб – сіро-зелений.
Інші птахи з довгим дзьобом
Журавлі
Подібно до чапель, журавлі мають довгі ноги, довгу шию та довгий дзьоб. Ці птахи існують на Землі ще з часів середнього міоцену.
Журавель – найвищий в світі птах, здатний до польоту. У окремих різновидів цих птахів з довгим дзьобом висота тіла може сягати до 1,75 м. Вони здатні підніматися до висоти приблизно 8000 м над землею.
Фламінго
Ці птахи з довгим дзьобом трохи схожі на чапель. Вони мають довгу витончену шию, довгі ноги та доволі довгий дзьоб (до 12,7-17,7 см). Останній ці птахи використовують у якості фільтру для очищення їжі від бруду.
Переважна більшість фламінго харчується синьо-зеленими водоростями. Проте іноді ці птахи їдять ракоподібних та дрібних комах.
Фламінго зазвичай живуть на узбережжі солоних озер та лиманів. Харчуються вони на мілководді, де глибина не перевищує 25 см.
Дереволази або косодзьоби
Ці довгодзьобі птахи належать до ряду Горобцеподібні. Найбільш відомими їхніми різновидами є дереволаз-серподзьоб амазонійський та довгодзьобий дереволаз.
Перший різновид поширений в лісах Південної Америки та на півдні Центральної Америки. Ці птахи мають дуже тонкий та доволі вигнутий дзьоб. Вони використовують його для пошуку їжі під корою гілок та для створення дупел.
На відміні від них, довгодзьобі дереволази мають дуже довгий, але прямий дзьоб. Завдяки ньому вони можуть шукати комах поміж кори дерев та листя. Поширені ці птахи з довгий дзьобом біля Амазонки в Південній Америці.
Дятли
Ці птахи мають не настільки довгий дзьоб, як чаплі, фламінго, лелеки. Проте у порівнянні з більшістю лісових птахів дятел доволі довгодзьобий.
Довжина міцного дзьоба у дятлів може сягати 4-5 см. Він схожий на долото та дозволяє цим птахам свердлити отвори у деревах під час пошуків їжі або для створення гнізда.
Дятел може стукати своїм дзьобом по дереву або іншій твердій поверхні до 20 разів на секунду. Ніздрі в нього захищені пір’ям, що запобігає вдиханню частинок деревини та пилу.
Ківі
Цей маленький нелітаючий та майже безкрилий птах розміром із курку зустрічається лише в лісах та джунглях Новій Зеландії. Він належить до тієї ж родини, що й казуар, ему та страус, проте на відміну від них доволі маленький.
Ківі мають доволі довгий дзьоб у порівнянні з невеликим тілом. Його довжина сягає 3,5-15 см. Довгий дзьоб дозволяє ківі винюхувати личинок і черв’яків та витягувати їх з глибини ґрунту.
Для гніздування нелітаючий ківі риє нору. Також він має модифіковане пір’я, що слугує для захисту обличчя та основи дзьобу. Ківі мають дуже поганий зір та повністю покладаються на свій відмінний нюх при пошуках їжі вночі.
Цікавий факт! Незважаючи на маленький розмір та доволі незграбний вигляд, цей птах з довгим дзьобом здатний втекти від людини та доволі насторожено ставиться до всього, що більше за нього.
Водоріз
Ці морські птахи з довгим дзьобом доволі схожі на звичайних чайок. Проте від них вони відрізняються саме завдяки дзьобові, довжина якого сягає 7,6-10 см. У чорного водоріза він надзвичайно гострий, а нижня щелепа виступає проти верхньої його половини.
Завдяки цьому птах може полювати на здобич, торкаючись нижньою частиною дзьоба до водної поверхні. Він ніби розрізає воду, хапаючи при цьому дзьобом рибу та іншу здобич.
Також чорний водоріз має виразно червоні ноги. Довгий дзьоб в цього птаха яскраво-червоно-помаранчевий, із чорни кінчиком.
Крім того, ці птахи унікальні ще тим, що мають велику зіницю з вертикальною щілиною. Ця особливість зменшує відблиску від піску та води, що дозволяє чорному водорізу бути влучним рибалкою. Зустрічаються ці птахи з довгим дзьобом у Північній та Південній Америці.
Буревісник гігантський
Цей дуже великий хижий морський птах має не лише значні розміри тіла, але й доволі довгий дзьоб. Довжина тіла в нього сягає 86-99 см, а дзьоба – 12,7-15 см.
Гігантський буревісник відомий дивовижною літальною силою та витривалістю. На верхівці довгого товстого гачкуватого дзьоба він має характерну соляну залозу. Завдяки цьому, цей птах здатний виводити надлишки солі зі свого організму.
Гігантські буревісники відомі як морські стерв’ятники за їх уподобання до збирання сміття. Коли можливостей вилову небагато, вони використовують гачок свого довгого дзьоба, щоб зловити кальмарів, рибу, молодих пінгвінів та інших морських птахів. Під час шлюбного періоду гігантські буревісники «цокають» своїми важкими дзьобами, щоб привернути увагу самиць.
Колібрі-списодзьоб
Вже за назвою цього виду колібрі можна зрозуміти, що цей птах має довгий дзьоб, подібний до спису. Довжина тіла в нього становить 13,9 см, тоді як на дзьоб приходиться 10 см.
Саме тому колібрі-списодзьоб вважається птахом з найдовшим дзьобом у світі по відношенню до загальної довжини тіла. Він харчується нектаром лише декількох видів квітів.
Саме через це цей птах еволюціонував разом з ними. Його списоподібний дзьоб дозволяє проникати до вузьких чашечок квітів, щоб отримати їхній нектар.