Чепура велика або велика біла чапля: фото, опис, цікаві факти

Чепура велика або велика біла чапля – білосніжний птах, який зачаровує своєю величчю та витонченістю. Зустрічається цей представник родини Чаплеві на болотах та поруч з болотяною місцевістю у теплих помірних та тропічних широтах. На теренах України чепура велика – досить розповсюджений вид водно-болотяних птахів. Її нерідко можна побачити в плавнях Дунаю, Дніпра та Дністра.

Чепура велика – наукова назва

Наукова назва чепури великої – Ardea alba. «Ardea» у перекладі з латини означає «чапля» та підкреслює належність до цього роду птахів. «Alba» перекладається як «біла», що пов’язано з зовнішнім виглядом чепури великої, яка зачаровує білосніжним пір’ям.

За іншою класифікацією цього болотного птаха відносять до роду Egretta, до якого належать усі білі чаплі. У цьому випадку наукова назва чепури великої – Egretta alba.

Чепура велика – наукова назва

Взагалі між цими двома родами немає великої еволюційної різниці. Зазвичай птахів до них відносять в залежності від габаритів.

Представники роду Ardea більші ніж ті, що відносяться до роду Egretta. По іншій класифікації усі білі чаплі – чепури (Egretta). Незалежно від класифікації за родом, всі чаплі та чепури належать до родини Чаплеві (Ardeidae).

Як виглядає чепура велика?

Велика біла чапля відрізняється надзвичайно довгими стрункими чорно-бурими ногами, великим повністю білим тілом та довгим жовтим дзьобом, подібним до кинджалу. Як і  інші птахи родини Чаплеві, вона має довгу шию S-подібної форми, яка довша за тіло. Хвіст у великої білої чаплі короткий та клиноподібний.

Чепура велика досягає 94-104 см заввишки і важить близько 0,9-1,2 кг. Розмах крил у неї досягає 1,3-1,45 м. Самці зазвичай трохи більші за самок, але більш нічим від них не відрізняються. У період розмноження на потилиці у цих птахів з’являється чуб із довгих пір’їн.

Як виглядає чепура велика

Від інших білих Чаплевих чепуру велику легко відокремити завдяки величезним розмірам тіла. Саме це відрізняє її від менших за габаритами чепури середньої та малої, розмах крил у яких не перевищує 1,2 м. Американська чепура, незважаючи на повністю біле оперення, також відрізняється за меншим розміром тіла та за чорним кольором дзьобу.

Цікавий факт! У деяких культурах чепура велика символізує мир, рівновагу, гармонію та чистоту.

Поведінка та спосіб життя чепури великої

Великі білі чаплі здебільшого оселяються поблизу узбережжя водойм (прісноводних та солоних озер, на болотах, вздовж морського узбережжя, тощо). Більшу частину дня вони проводять на мілководді, в пошуках їжі.

Спосіб життя чепури великої

При цьому чепури великі тримаються зграями, але кожна з них полює самостійно. У пошуках їжі вони прогулюються по мілині або стоять нерухомо на одній нозі, чекаючи, поки поруч з’явиться здобич. З наступом сутінок птахи повертаються до місць ночівлі.

Велика біла чапля може літати зі швидкістю 28-50 км/год. Політ у неї швидкий, а от по суші вона ходить дуже повільно.

Поведінка чепури великої

Своє гніздо ці птахи складають з паличок, гілок і стебел, які збирають поблизу водойми. Воно має форму перевернутого конусу, а його довжина сягає 90 см. Гніздо чепури великої зазвичай розміщується на затоплених кущах або серед очерету.

Чепура велика досить агресивно захищає свою територію, особливо в період розмноження. Вона може стрибнути на зловмисника або вдарити його дзьобом, а також голосно кричати, щоб прогнати ворога.

Місця існування та міграції чепури великої

Велика біла чапля – болотний птах, поширений по всьому світу. Вона зустрічається біля теплих тропічних озер, боліт, ставків та заболочених угідь, переважно з великими заростями очерету та деревами.

Де живе чепура велика

Серед 4-х підвидів чепури великої один зустрічається переважно в Європі, другий – на теренах Америки, а третій – в Африці. Східна чепура велика живе в Азії та Океанії. Вона настільки особлива, що її можна класифікувати як окремий вид. Проте поки її вважають підвидом чепури великої.

В Євразії ці птахи розповсюджені від півдня Іспанії до Японії. В Африці вони поширені від межі Сахари до ПАР та Мадагаскару. У Америці чепура велика зустрічається від півдня Аргентини до півдня Канади.

На теренах України велика біла чапля гніздиться майже по всій території, крім Закарпаття та значної частини Полісся. Найчастіше вона зустрічається в плавнях Дніпра, Дунаю та Дністра.

Місця існування чепури великої

У теплому кліматі велика біла чапля здебільшого веде осілий спосіб життя. Проте північні популяції здійснюють тривалу міграцію на південь задля зимівлі. Американський різновид чепури великої відлітає на південь Сполучених Штатів чи до Центральної Америки.

Популяції цих птахів з Центральної та Східної Азії мігрують на зимівлю до Південної Азії та на тихоокеанські острови у межах свого ареалу. В Україні чепура велика зимує переважно у Придунайському регіоні.

Що їсть чепура велика?

Велика біла чапля – хижий птах. Вона відшукує поживу на мілині поблизу узбережжя, захоплюючи її своїм довгим дзьобом. Конкуренція серед болотяних птахів нерідко дуже жорстока. Проте чепура велика завдяки величезному зросту має перевагу. Іноді вона краде їжу прямо з рота менших птахів.

Що їсть чепура велика

Чепура велика не дуже розбірлива у їжі. Вона має різноманітний раціон і не віддає перевагу якійсь окремій здобичі. Чепура велика полюю переважно на рибу, мишей, жаб, змій, раків і комах (зокрема коників и цвіркунів).

Це цікаво! У наведеному нижче відео можна побачити, як чепура велика полює за здобиччю на водоймі.

Вороги та загрози життю чепури великої

Поки що популяція цих птахів не викликає занепокоєння. Хоча у 19 ст. було вбито чимало великих білих чапель, бо тоді з їхнього пір’я робити модні прикраси. Наразі ці птахи захищені законом.

Вороги та загрози життю чепури великої

Забруднення водойм та знищення водно-болотних угідь – головні загрози для популяції чепури великої. Ці величезні болотяні птахи зазвичай майже не мають хижаків у дикій природі. Проте їхні яйця та молодь особливо вразливі. На них полюють сойки, ворони, грифи та єноти.

Розмноження чепури великої

Сезон розмноження у цих птахів розпочинається у середині квітня. Самець обирає собі територію та намагається привернути увагу самки, демонструючи складні ритуали залицяння.

Він використовує шлюбні крики та кругові польоти. Крім цього, самець витягує свій дзьоб до неба та стоїть так з розпростертими крилами.

Поведінка самця чепури великої у період розмноження

Чепури великі створюють моногамну пару лише на один сезон розмноження. Самка відкладає від 3-х до 6-ти яєць.

Інкубаційний період триває 23-24 дні. Самка та самець по черзі висиджують їх. Протягом року ці птахи виводять лише одне потомство.

Пташенята чепури великої з’являються на світ вкриті білим пуховим пір’ям. Щоб нагодувати їх, батьки відригують їм їжу прямо до рота. Приблизно за 2-3 тижні у пташенят починає рости махове пір’я. Вже за 6-7 тижнів від народження вони зможуть покинути батьківську оселю.

Розмноження чепури великої

Статева зрілість у них настає за 2 роки. Якщо молодняк досягає дорослого віку, то його тривалість життя в середньому становить 15 років у дикій природі, та майже 23 роки – в неволі.

Популяція чепури великої

Чисельність великих білих цапель у дикій природі – від 590 тисяч до 2,2 мільйони дорослих птахів. Їхня популяція стрімко скоротилися на початку 20-го сторіччя. Проте завдяки забороні полювання на цих птахі, їхня чисельність з того часу значно зросла.

Популяція чепури великої

Чепура велика досить поширена на більшій частині свого природного ареалу, але її чисельність залежить від наявності водно-болотних угідь у окремих районах. На теренах України це нечисленний гніздовий птах, якому загрожує втрата середовища існування через людську діяльність та забруднення довкілля пестицидами.