Жук-носоріг: фото, опис, цікаві факти

Жук-носоріг - фото, опис, цікаві факти

Жук-носоріг – одна з найбільш незвичних комах, що зустрічається на теренах Європи. Він відомий тим, що здатний піднімати предмети, маса яких значно перевищує його вагу. Крім того, самців легко відрізнити за рогом на голові, через що вони нагадують носорогів в мініатюрі.

Жук-носоріг – класифікація та наукова назва

Жук-носоріг – крилата комаха, що належить до ряду Твердокрилі. Він є представником підряду Всеїдні жуки, родини Пластинчатовусі (Scarabaeidae), підродини Дупляки (Dynastinae). Останню інколи вважають окремою родиною.

Жук-носоріг є представником однойменного роду з науковою назвою Oryctes (перекладається як «той, що копає»). Останній об’єднує понад 40 видів жуків середнього й великого розміру.

Жук-носоріг – класифікація та наукова назва

Найбільш відомим серед них є жук-носоріг європейський або звичайний (Oryctes nasicornis). Друга складова в його назві перекладається як «носоріг». Він має приблизно 19 підвидів, хоча не всі вчені згодні з такою класифікацією.

Назва цих жуків пов’язана з рогоподібними виступами на головах самців, що нагадують роги носорога. Через цю особливість їх ще звуть жуками-єдинорогами.

Цікавий факт! Перші відомі зображення жука-носорога датуються мінойською культурою. Ними були невеликі теракотові фігурки цих комах, знайдені на Криті.

Як виглядає жук-носоріг?

Представники цього роду мають кремезне довгасте тіло дрібного, середнього чи великого розміру. Наприклад, довжина тіла у жука-геркулеса сягає до 16-18 см, при цьому на ріг приходиться до 10 см.

На відміну від нього, жук-носоріг звичайний або європейський доволі малий. Довжина тіла в нього становить лише 2,5-4,3 см.

Забарвлення тіла у жука-носорога варіюється від каштаново-бурого до зеленувато-сірого та майже чорного. Черевце зазвичай значно світліше.

Деякі різновиди цих твердокрилих блискучі, майже з металевим блиском. Наприклад, жук-носоріг звичайний блискучий, темно-буро-червоного кольору.

Як виглядає жук-носоріг європейський

Дорослі особини мають опуклу спину з гладкими, товстими та твердими надкрилами. Останні прикривають перетинчасті крила, що слугують для польоту. У передній частині спини є горб чи виріст, під яким знаходиться ямка. У самців ця особливість зовнішнього вигляду більш помітна, ніж у самиць.

Подібно до інших Твердокрилих, жук-носоріг має 6 пар лап. Кожна з них закінчується простими та симетричними кігтиками. На голові розташовані антени, краї яких утворюють подобу невеликої булави.

Як виглядає жук-носоріг

Проте легше за все впізнати самців жука-носорога, які мають на лобі різного розміру ріг. У самиць замість нього ледь помітний лише невеликий горбок, хоча у деяких видів – навіть невеликий ріжок. На відміну від жука-оленя, мандибули у представників цього роду без зазубрин.

Залежно від виду, вигляд рогу може бути різним. Наприклад, жук-геркулес має масивний ріг, схожий на пару кліщів. У європейського жука-носорога ріг спрямований назад.

Цікаві факти про жука-носорога

Незалежно від виду, жуки-носороги використовують свої роги для територіальних боїв (особливо під час шлюбного періоду). Крім того, вони можуть рити ними землю. Розмір рогу у жука-носорога є показником фізичного здоров’я та харчування.

В середземноморському регіоні доволі довго була популярна розвага, пов’язана з бійками самців цих жуків. Гравці робили ставки на те, чий «боєць» переможе. Такі розваги існували ще приблизно 2000 років тому.

Жук-носоріг відомий своєю надзвичайною силою. Він здатний підіймати вагу, що значно перевищує його масу тіла.

Жук-носоріг має доволі довгі та міцні лапи з потужними м’язами. Крім того, в нього довгі відростки принаймні на трьох лапах, якими він постійно торкається землі. Ця особливість надає йому надзвичайну рівновагу та важіль.

Жук-носоріг здатний перелітати на відстань до 50 км. При цьому, якщо в польоті він стикається з якоюсь перепоною, то падає, приземлюючись на спину.

У разі приземлення на рівну поверхню жук-носоріг майже не здатний обернутися та стати на ноги. Таким чином він нерідко гине.

Де живе жук-носоріг?

Ці жуки зустрічаються на всіх континентах світу, крім Антарктиди та найбільш північних регіонів Північної Америки та Європи. Зазвичай вони живуть в лісах та лісосмугах, парках та садах.

Жук-носоріг звичайний поширений в Європі, на Близькому Сході та в Північній Африці. Найчастіше за все він зустрічається в широколистяних лісах та лісостепу Європи, на висоті до 800 м.

Де живе жук-носоріг

В Україні жук-носоріг поширений по всій території. Його можна побачити у зволожених лісах та долинах, зазвичай серед опалого листя, гнилих пнів або компостних куп. Також він доволі поширений в міських парках та на лісопильнях.

Дорослі жуки-носороги активні влітку, з кінця червня по кінець липня. Загалом вони ведуть нічний спосіб життя та активні в сутінках та вночі.

Протягом дня їх рідко можна побачити. Зазвичай вдень жук-носоріг ховається під листям, поваленими колодами або мертвими стовбурами дерев.

Що їсть жук-носоріг?

Всі види жуків-носорогів є рослиноїдними. Деякі дорослі особини споживають листя, плоди, нектар та сік різних рослин. Личинки цих жуків харчуються гниючими рослинними речовинами.

Що їсть жук-носоріг

Проте жук-носоріг звичайний протягом дорослого життя майже нічого не споживає. Він покладається на той запас корисних речовин, що були накопичені під час стадії личинки.

Лише зрідка цей вид твердокрилих споживає деревний сік. Квітковий нектар він не здатний пити.

Життєвий цикл жука-носорога

Самиці відкладають до 20-ти яєць на старі пні та гнилі колоди чи під старі листяні дерева. Нерідко місцем розташування їхнього потомства можуть слугувати тирса та компостні ями.

Через 2-3 тижні на світ з’являються личинки жука-носорога. Довжина тіла в них сягає майже 1 см, а наприкінці цієї життєвої стадії – до 12 см. Через це вони вважаються одними з найбільших личинок жуків на теренах Європи.

Життєвий цикл жука-носорога

У стадії личинки жук-носоріг звичайний живе 3-5 роки, у вигляді лялечки – 2-3 тижні. Доросла особина, з’явившись на світ, або виходить назовні, або впадає в зимову сплячку до пізньої весни або початку літа наступного року.

Взагалі дорослий жук-носоріг живе 1-2 місяці. Він гине незабаром після спаровування і відкладання яєць.

Хижаки та загрози для жука-носорога

Завдяки нічному способу життя, жук-носоріг уникає більшості денних хижаків. Крім того, його забарвлення, що добре поєднується з навколишнім середовищем, слугує ефективним камуфляжем. Деякі види цих комах також можуть видавати гучний писклявий звук, що відлякує хижаків.

Хижаки та загрози для жука-носорога

Незважаючи на все це, жуками-носорогами можуть харчуватися дикі свині, щури, змії, птахи та деякі хижі твердокрилі. Їхня популяція також зменшується через вирубку лісів.

Чи є небезпечним жук-носоріг?

Незважаючи на значні розміри та відлякуючий вигляд, жук-носоріг абсолютно нешкідливий для людини. Він не кусає та не жалить. Масивні роги цей жук використовує переважно для риття та боротьби з іншими представниками свого виду за територію та партнерів.

Чи небезпечний жук-носоріг

Жуків-носорогів зазвичай не вважають шкідниками. Вони віддають перевагу вже хворим або вмираючим деревам. Деякі види можуть атакувати здорові дерева. Проте їхня популяція зазвичай доволі мала, тому вони не можуть завдати серйозної шкоди.

У деяких країнах Азії (наприклад, в Японії) жук-носоріг є доволі популярним домашнім улюбленцем. Він відносно чистий, безпечний та не потребує особливих умов при утриманні в домівках.