Яструб великий: поширений хижий птах Європи – фото, опис, ТОП-7 цікаві факти

Яструб великий – фото, опис, цікаві факти

Яструб великий – один із найпоширеніших хижих птахів Північної півкулі. У Середньовіччі він настільки високо цінувався як мисливський птах, що на нього нерідко обмінювали заручників. В Україні яструб великий зустрічається майже по всій території, але для гніздування та полювання зазвичай обирає ліси з високими деревами.

Яструб великий – класифікація та наукова назва

Яструб великий – хижий птах ряду Яструбоподібні, родини Яструбові (Accipitridae). Тобто він споріднений з такими пернатими хижаками як канюки, луні, орли та грифи.

Належить цей птах до роду Яструб (Accipiter), який об’єднує чимало різновидів. З них на теренах України зустрічаються лише три, з яких найпоширенішим та найвідомішим є саме яструб великий (Accipiter gentilis), який ще також відомий як «яструб голуб’ятник».

Як виглядає яструб великий? Опис птаха

Більший розмір – головна відмінність яструба великого від не менш поширеного в Україні яструба малого. Загалом це доволі великий хижий птах. Довжина його тіла від голови до хвоста становить 30-60 см.

При цьому самиці зазвичай більші за самців. Самиці великого яструба важать 860-1360 г та мають розмах крил 1-1,1 м. Самці в середньому сягають до 55 см, мають розмах крил до 1 м та важать у межах 630-1100 г. Яструби великі, які мешкають у північних регіонах, є найбільшими.

Як виглядає яструб великий

Зазвичай яструб великий має темно-коричневе, сіро-буре або чорне забарвлення уздовж крил та спини. Оперення на грудях та черевці у цього птаха біле, але з червоно-коричневими чи сірими горизонтальними смужками.

До інших особливостей зовнішнього вигляду яструба великого належать хвіст квадратної форми та гострий гачкуватий дзьоб темно-сірого кольору. Очі у молодих птахів яскраво-жовті, а у дорослих – червоно-помаранчеві. Над очима добре помітні білуваті «брови». Самиці трохи більші за самців, але в цілому доволі схожі.

Де живе яструб великий та яке його місце існування?

Яструб великий – типовий мешканець лісів. Він зустрічається у лісистих масивах по всьому світу. Яструб великий може населяти ліси будь-якого типу за умови, що там достатньо високих дерев.

Де живе яструб великий

Ареал розповсюдження цього хижого птаха охоплює Європу, Азію та Північну Америку, а також острови Середземного моря. В Україні яструб великий зустрічається на всій території. Проте у степовій зоні він гніздиться лише за наявності великих ділянок старого лісу.

Зазвичай ці хижі птахи надають перевагу хвойним та листяним лісам, де багато старих високих дерев. Також обов’язковою умовою для місця існування яструба великого є наявність поблизу невеликих галявин чи узлісся, де цей птах зможе полювати.

Поведінка та спосіб життя яструба великого

Яструб великий – територіальний птах, який більшу частину свого життя проводить поодинці або з партнером. Крики дорослих особин рідко можна почути поза сезоном розмноження. Проте самиці великого яструба мають глибший та гучніший голос.

Самці, навпаки, зазвичай видають високі та слабкіші звуки. Вони дуже агресивно захищають свою територію, де полюють за здобиччю та розмножуються.

Поведінка та спосіб життя яструба великого

Більшість великих яструбів (особливо з теплих регіонів) проводять значну частину року в одному місці. Проте північні популяції можуть мігрувати на південь взимку.

Більшість яструбів великих зазвичай гніздяться на середніх та великих деревах. Свої гнізда вони складають з гілочок, листя або хвої та кори дерев.

Цікавий факт! Яструб великий має довгий хвіст та порівняно короткі крила, що є його головними рисами пристосованості до життя у лісовому середовищі. Сильні, але короткі крила забезпечують швидкий політ з маневрами серед дерев, а гострий дзьоб дозволяє легко вражати здобич.

Яструб великий – ТОП-7 цікаві факти

  • Вважається, що саме яструб великий був тотемною твариною гуна Аттіли.
  • Цей птах вважається символом сили та люті.
  • Наразі зображення яструба великого можна побачити на прапорі Азорських островів.
  • Великий яструб – популярний хижий птах для полювання серед європейських сокольників.
  • Яструб великий легко навчається полювати за командою.
  • Ці хижі птахи дуже швидкі та спритні та талановито маневрують серед деревного покриву.
  • Ритуали залицяння яструба великого включають швидкісний політ та гучні крики.

Що їсть та як полює яструб великий?

Раціон яструба великого складається з зайців, тетеруків, вивірок, голубів, сірих ворон, дроздів, сойок, ящірок та багатьох інших видів тварин (як великих, так і малих). Молоді птахи зазвичай харчуються комахами та дрібними хребетними. Взимку яструб великий може нападати навіть на свійських птахів.

Що їсть та як полює яструб великий

При полюванні яструб великий вважає за краще сидіти у засідці на високому жерді, з якого можна оглядати навколишню територію. Помітивши здобич, птах ковзає вниз та вбиває її. Також відомо, що ці хижі птахи можуть переслідувати свою здобич.

Розмноження яструба великого

Ці хижі птахи розмножуються один раз на рік у період з квітня по червень. Шлюбні пари починають готувати ще за 2 місяці до розмноження. Самиця яструба великого відкладає від 2-х до 5 яєць. Інкубаційний період триває 30-40 днів.

Майже весь цей час самиця самостійно висиджує яйця. Проте іноді її може підмінити самець, щоб сама самиця змогла полетіти на полювання.

Розмноження яструба великого

Пташенята з’являються на світ вкритими пуховим пір’ям. Самиця продовжує піклуватися про них, а самець буде полювати та забезпечувати їх їжею. Молоді птахи покидають батьківське гніздо через 30-50 днів після появи на світ. Проте чимало з них гине у перший рік життя.

Статевої зрілості яструб великий набуває у віці трьох років. Тривалість життя цих хижих птахів у дикій природі становить щонайменше 11 років. Проте максимальний вік у неволі для яструба великого становить приблизно 27 років.

Хижаки яструба великого та загрози для нього

Дорослий яструб великий у дикій природі має дуже мало хижаків. Сови, вовки, куниці, орли та інші яструби іноді можуть харчуватися його пташенятами та молодняком, коли іншої їжі мало.

Збільшення вирубки лісів та знищення цих птахів селянами – головні загрози для представників цього виду хижих птахів. Подекуди яструб великий захищається законом (наприклад, у Сполучених Штатах).

Хижаки яструба великого та загрози для нього

На теренах Великобританії ці птахи фактично вимерли у 19 ст., але були знову інтродуковані у 1960-х роках. Зараз в країні налічується близько 430 пар яструбів великих.

Загалом на теренах Європи яструб великий – найпоширеніший хижий птах. Його європейська популяція налічує 160-210 тисяч пар. В Україні, за приблизними оцінками, мешкає від 7 до 10 тисяч пар великих яструбів. Загалом цей вид в Європі викликає найменше занепокоєння.