Ящірка прудка: найпоширеніший плазун Євразії – фото, опис, ТОП-6 цікаві факти

Ящірка прудка – фото, опис, цікаві факти

Ящірка прудка – рідкісний вид плазунів на теренах Західної Європи та доволі поширений – у Східній Європі. Зазвичай вона непримітна через своє піщано-коричневе забарвлення. Проте у період розмноження самці прудкої ящірки набувають яскраво-зеленого кольору та мають доволі вишуканий вигляд.

Ящірка прудка – класифікація та наукова назва

Подібно до інших ящірок, представники цього виду належать до ряду Лускаті, родини Ящіркові (Lacertidae). Вони є представника роду Ящірка (Lacerta), який налічує 10 видів. На теренах України з представників цього роду зустрічаються лише 2 види – ящірка прудка та зелена.

Ящірка прудка – класифікація та наукова назва

Наукова назва прудкої ящірки – Lacerta agilis. Перша складова походить з латинської мови та безпосередньо означає назву цих плазунів.

Друга складова є латинським словом, яке перекладається як «рухливий», «швидкий» чи «спритний». Загалом існує близько 10 визнаних підвидів ящірки прудкої, які можуть трохи відрізнятися за забарвленням.

Як виглядає ящірка прудка: форма тіла, розмір, забарвлення

Зазвичай ящірка прудка має піщано-коричневе забарвлення тіла та світле черевце. Проте на боках помітні темні плями, які наче схожі на очі, оскільки світліші у середині та темніші зовні. Ці плями часто можуть відрізнятися за розміром.

Тіло ящірки прудкої видовжене та кремезніше у порівнянні з зеленою ящіркою. Самці мають більші голови, ніж самиці, з помітнішими щелепами. Через цю їхню особливість форми тіла самиці ящірки прудкої здаються менш кремезними.

До того ж різниця між самцями та самицями цих плазунів помітна й за розташуванням очей. Очі у самиці розташовані приблизно на 50% назад на голові, тоді як у самця – лише приблизно на 33%.

Як виглядає ящірка прудка (самець та самиця)

Більшість самців прудкої ящірки мають зелені боки, які стають яскравішими під час шлюбного періоду. Науковці вважають, що таким чином самиці можуть легше їх помітити та вважати привабливішими. Відмітини вздовж боків на самцях розташовані ближче, ніж на самицях.

Доросла прудка ящірка сягає 20-25 см (разом з хвостом) завдовжки та важить близько 10-15 г. Найбільші особини зустрічаються у Криму та на Кавказі.

Представники обох статей мають неймовірно довгий хвіст, що у 1,5 раза довший за їхнє тіло. Подібно до інших ящірок, вони можуть його відкинути, якщо потраплять у пастку.

Цікавий факт! Деякі підвиди прудкої ящірки мають багато строкато-кольорових варіацій, при цьому у мешканців південних регіонів забарвлення майже однотонне.

Поведінка та спосіб життя ящірки прудкої

Ці ящірки ведуть поодинокий спосіб життя. Проте можна побачити двох прудких ящірок, які разом засмагають на великому камені. Часто вони приблизно однакового розміру. Проте у шлюбний період самці прудкої ящірки стають дуже агресивними та можуть битися один з одним до смерті.

Прудкі ящірки активні вдень. Цих плазунів нерідко можна побачити, коли вони гріються на купі піску або камінні. Живуть ящірки прудкі у норах під землею.

Поведінка та спосіб життя ящірки прудкої

Вони не виходять з них, доки не відчують, що вдень потеплішає. Протягом зими прудкі ящірки залишаються у норах, а навесні першими зазвичай покидають підземне житло самці.

Прудка ящірка, коли вилазить з нори, перш за все гріється на сонечку, а потім йде на пошуки їжі. Науковці вважають, що цим плазунам потрібна сонячна енергія для зігрівання тіла, перш ніж у них з’явиться енергія для полювання.

До уваги! Прудка ящірка може вкусити, коли відчуває загрозу, проте її укус не отруйний.

Ящірка прудка – ТОП-6 цікаві факти

  • Прудка ящірка швидко підіймає кожну ногу над землею, якщо температура поверхні стає занадто високою, щоб не виникли опіки на лапах.
  • Коли поверхня доволі гаряча, прудка ящірка може лежати на черевці, водночас піднявши всі чотири лапи.
  • Ящірка прудка може рухатися зі швидкістю до 48 км/год.
  • Проте за швидкого бігу цей плазун долає лише 10-20 м, втомлюється та стає малорухливим.
  • Від переслідувача ці ящірки тікають за зигзагоподібною траєкторією, різко змінюючи курс руху, щоб заплутати хижака.
  • Прудкі ящірки можуть забиратися по стовбурах дерев на висоту 6-8 м. При цьому вони рухаються спіралеподібною траєкторією та часто змінюють напрям.

Що їсть ящірка прудка?

Прудкі ящірки харчуються переважно кониками, павуками та комахами. Проте вони здатні тривалий час виживати без їжі, якщо здобичі немає. Самці прудкої ящірки можуть їсти яйця та малюків свого виду та зелених ящірок, якщо вони дуже зголоднілі.

Що їсть ящірка прудка

Прудкі ящірки пересуваються на декілька метрів, коли шукають їжу. Потім вони зупиняються та прислухаються до руху. Почувши звук, прудкі ящірки повертатимуть голову назад, доки не знайдуть джерело. Потім вони накидаються на нього ротом.

Цікавий факт! Якщо здобич віддаляється на відстань понад 60 см, то прудка ящірка не буде її переслідувати та продовжить шукати іншу їжу.

Де живе та яке середовище існування має ящірка прудка?

Прудка ящірка поширена майже по всій території Європи, проте у країнах Західної Європи вона є видом, що зникає. Крім того, ареал поширення цих плазунів простягається до Азії. Прудка ящірка зустрічається на Кавказі та півдні Казахстану, а також на сході Середньої Азії.

Сухі вереси та трави – типове середовище існування прудкої ящірки. Ці плазуни можуть населяти степи, рідколісся, долини річок. Проте прудкі ящірки доволі адаптивні. Для існування їм зазвичай потрібен гравійний або піщаний субстрат. Деякі підвиди ящірки прудкої можуть мешкати навіть на вершинах скель.

Де живе та яке середовище існування має ящірка прудка

Хоча ці плазуни здатні адаптуватися протягом більшої частини свого життя, вони все ж надають перевагу схилам. Їм також потрібні місця з досить м’яким ґрунтом, щоб мати змогу створювати нори.

Зазвичай ящірка прудка надає перевагу моховим ділянкам глибиною не менше 30 см. Саме на цій території вона буде будувати своє житло та розмножуватися. Проте харчуватися прудка ящірка вважає за краще у трав’янистих місцевостях, а надвечір повертатися до своєї піщаної чи кам’янистої ділянки.

До уваги! Ящірка прудка не зустрічається на більшій частині Греції, Великобританії та Туреччини, а також на Піренейському півострові, а в Італії існують лише її ізольовані невеликі колонії.

Розмноження та життєвий цикл прудкої ящірки

Самиця ящірки прудкої сама вибирає собі пару. Вона може спаровуватися з кількома самцями протягом березня та квітня, проте відкладає яйця лише раз на рік. Середня кладка становить 8 яєць.

Якщо самиця успішно вибирає партнера, який є більш віддаленим родичем, то зазвичай відкладає більше яєць. Останні залишаються у місці відкладання протягом 3-4 місяців, перш з них у серпні або вересні з’являться малюки.

Розмноження прудкої ящірки

Зазвичай прудка ящірка відкладає яйця біля голої землі на південному схилі. Деякі гнізда знаходиться на піщаних ділянках поблизу трави, тому що самиця може знайти там їжу та тепло.

Малюки від народження повинні самі піклуватися про себе, бо мати не повертається до гнізда після відкладання яєць. Статевої зрілості вони досягають приблизно у 2 роки.

Тривалість життя ящірки прудкої у дикій природі становить приблизно 12 років. Хоча в середньому представники цього виду живуть 5-8 років. У неволі ці плазуни можуть прожити до 20 років.

Хижаки ящірки прудкої та загрози для неї

Головними хижаками ящірки прудкої є хижі птахи, особливо боривітер, а також вуж звичайний. Також на них можуть полювати лисиці, борсуки, ласки та круки.

Прудка ящірка може залишатися абсолютно нерухомою та сподіватися, що хижак її не помітить. Проте, якщо це не спрацює, то вона спробує втекти до своєї нори. У випадках, коли обидва ці засоби не працюють, прудка ящірка відкидає свій хвіст. Останній ворушиться на землі кілька хвилин, і цього достатньо, щоб привернути увагу хижака та дати ящірці час на втечу.

Хижаки ящірки прудкої та загрози для неї

Певну загрозу для прудкої ящірки становить вирубка лісів. Проте, поки що цей вид викликає найменше занепокоєння. Хоча популяція прудких ящірок напевно не відома, науковці схильні вважати, що її чисельність різко скорочується.

У багатьох країнах Європи (особливо у західноєвропейських) прудка ящірка визнана видом, що зникає, та охороняється законом. У Східній Європі цей вид є звичайним. На теренах України прудка ящірка – доволі численний вид на більшій частині території.