Водоплавні птахи населяють різноманітні водойми в усьому світі. Зазвичай вони зустрічаються на мілководді – як у прісній, так й у солоній воді. Нижче наведені найвідоміші водоплавні птахи України та світу з фото та описом.
Водоплавні птахи: ТОП-5 риси пристосованості
- Щільне оперення у поєднанні з товстим шаром жиру, що дозволяє підтримувати температуру тіла поблизу холодних водойм.
- Наявність спеціальної залози (наприклад, у бакланів), яка виділяє речовину, призначену для захисту птахів від води.
- Мале кровопостачання ніг (наприклад, у пінгвінів), що дозволяє краще підтримувати температуру у решті тіла.
- Більшість водних птахів має на ногах міжпальцеві мембрани (наприклад, пелікани, качки, деякі гагари).
- Водонепроникне пір’я як адаптація до водного способу життя.
Птахи водойм: лебеді (Cygnus)
Лебідь – один з найбільших птахів, що літає. Він також має славу найгарнішого мешканця прісноводних водойм.
Лебеді – водоплавні птахи, яких легко впізнати за довгою шиєю та важким тілом. Вони велично ковзають під час плавання та польоту, витягнувши шию та повільно помахуючи крилами.
Лебеді належать до родини Качкові та є близькими родичами менших за розмірами качок та гусок. Оперення у цих водоплавних птахів найчастіше за все повністю біле, рідше – сіре чи чорне.
В особин, що мешкають у південних широтах, забарвлення зазвичай темніше. Самці та самиці майже ніяк зовні не відрізняються.
Зазвичай лебеді зустрічаються групами на прісноводних водоймах. Харчуються вони водними рослинами, які знаходять на мілководді.
Водоплавні птахи з фото: баклан (Phalacrocorax)
Баклани – водоплавні птахи, що здатні занурюватися під воду під час пошуку їжі. Зазвичай вони населяють морські узбережжя. Проте також баклани мешкають на берегах озер, рік та водно-болотних угідь.
Оперення у більшості видів бакланів чорне з глянцевим блиском. Деякі різновиди цих водоплавних морських птахів мають білі відмітини на голові та череві.
Баклани мають міцні задні кінцівки, пальці яких з’єднані мембраною. Це дозволяє їм дуже швидко та вправно рухатися під водою. Харчуються баклани переважно рибою.
Птахи водойм: качки
Ця група водоплавних птахів охоплює чимало представників родини Качкові. До них належать крижні, черні, крехи, галагази, шавкуни та інші. Зазвичай усі ці водоплавні птахи невеликого або середнього розміру. На відміну від лебедів та гусок качки мають коротку шию.
Забарвлення може різнитися залежно від виду. Проте чимало самців качок відрізняються яскравішими кольорами, особливо під час шлюбного періоду.
Качки поширені по всьому світу. Вони зустрічаються у різноманітних куточках планети. Качок можна побачити як у помірних та арктичних широтах, так й у тропіках.
Зазвичай ці водоплавні птахи населяють озера та річки. Проте у теплих широтах вони можуть населяти навіть тимчасові водойми, що виникають після злив.
Водоплавні птахи: сіра гуска (Anser anser)
Сірі гуски разом з качками та лебедями є найвідомішими водоплавними птахами України. Саме від них походять домашні гуси на теренах Європи. Сірі гуски – масивні птахи, що важать 2,5-6 кг та сягають 75-90 см. При цьому вони доволі швидко літають, розвиваючи швидкість до 6,9 км/год.
Дорослі сірі гуски мають сірувато-буре забарвлення. При цьому значна верхня частина крил у них світло-сіра, а низ світло-бурий з темно-бурими плямами на череві.
Харчуються ці водоплавні птахи переважно вівсом, пшеницею, гречкою, травою, насінням та зерном злаків. Зазвичай вони населяють великі водойми, де переважає повільна течія та є чимало навколоводної рослинності.
Водоплавні птахи України: лиска (Fulica)
Ці невеликі водоплавні пташки родини Пастушкові населяють річки та озера. Зовні вони доволі схожі на водяних курочок. Більшість видів лисок має чорне оперення, а на лобі добре помітна біла або яскрава (жовта, червона) шкіряста пляма.
На відміну від водяних курочок, лиски мають плавальні лопаті на пальцях ніг. Ця особливість дозволяє їм легко пересуватися водоймою.
На теренах України поширеною є лиска звичайна. Вона зустрічається на водоймах по всій країні, крім Карпат. Більшу частину часу ці водоплавні птахи проводять саме на воді.
Водні птахи: пірникоза чи норець (Podicipedidae)
Цих водоплавних птахів, що здатні пірнати під воду, нерідко помилково вважають різновидом качок. Насправді це зовсім різні родини. На відміну від качок, пірникози здатні занурювати на значні глибини та довше можуть знаходитися під водою.
На теренах Європи найпоширенішою є пірникоза велика, більш відома як чомга. Цей птах був знайдений у рибальській сітці на глибині 30 м. Проте зазвичай ці водоплавні птахи занурюються на глибину 1-4 м. Харчуються пірникози переважно рибою та водними комахами.
Водні птахи України: пелікани (Pelicanus)
Ці величезні водоплавні птахи добре відомі за своїм великим довгим дзьобом з мішком. Навіть їхня видова назва пов’язана з цією особливістю зовнішнього вигляду. Вважається, що слово «пелікан» походить з давньогрецької мови та означає «сокира» (при цьому на увазі мається саме дзьоб птаха).
На теренах України зустрічаються 2 види пеліканів – рожеві та кучеряві. Їхні постійні популяції мешкають у дельті Дунаю. Загалом поодинокі кучеряві та рожеві пелікани в Україні зустрічаються на всьому узбережжі Чорного та Азовського морів.
Водоплавні птахи з фото: гагара (Gavia)
Гагари – водоплавні птахи, поширені в арктичних та помірних регіонах Північної півкулі. Існує 5 їхніх видів. Найбільшою серед них є гагара білодзьоба. Гніздиться вона на півночі Євразії та Північної Америки. Іноді білодзьоба гагара зустрічається й в Україні як рідкісний залітний птах.
Зазвичай ці водоплавні птахи населяють тундрові озера, багаті рибою. На останню гагари полюють зазвичай біля поверхні води, без тривалого занурення, як це властиво бакланам чи пірникозам.
Водні птахи: змієшийка (Anhinga)
Ці водоплавні птахи доволі схожі на бакланів, але мають довшу шию, яка під час плавання звивається наче змія. Поширені змієшийки у тропічних та субтропічних регіонах Африки, Австралії, Азії, Центральної та Південної Америки. Загалом існує 4 види цих водоплавних птахів.
Самці мають чорне та темно-коричневе забарвлення, прямий гребінець на потилиці та довший, ніж у самиць, дзьоб. Самиці мають менш яскраве забарвлення. В обох представників на верхній частині крил помітні сірі переривчасті лінії.
Лапи у змієшийок повністю перетинчасті. Подібно до бакланів, оперення у них намокає, але швидко сохне, коли птах широко розпрямляє крила.
Водоплавні морські птахи: пінгвіни (Spheniscidae)
У списку водоплавних птахів пінгвіни є найдивовижнішими. Вони мають крила, але не здатні літати, проте чудово плавають та пірнають. Існує 16 сучасних видів пінгвінів. Переважна більшість з них поширена в Антарктиці та на субантарктичних островах.
Проте деякі види пінгвінів мешкають у тропічних регіонах Африки, Австралії та Південної Америки. Дві третини свого життя ці птахи проводять не на суходолі, а саме в океанічних водах. Харчуються вони переважно дрібною рибою, молюсками та планктонними ракоподібними (переважно крилем).
Морські водоплавні птахи: крячки (Sterna)
Ці водоплавні морські птахи відомі як перелітні птахи-рекордсмени. За час річної міграції вони долають понад 70 тисяч кілометрів. Влітку крячки мешкають в Арктиці, а на зимівлю відлітають до Антарктики.
В Україні зустрічається 4 види крячок. Доволі відомим та поширеним є крячок річковий. Оперення у нього поєднує білі та сірі барви, тоді як потилиця чорна, а дзьоб – яскраво-червоний з чорним кінчиком.
Ці водоплавні пташки поширені по всій Європі, за винятком крайньої півночі. Мешкають вони біля річок та озер та морському узбережжі.
Водоплавні птахи: плавунець (Phalaropus)
Ці водоплавні пташки зустрічаються на водоймах тундри. На зимівлю вони переміщуються на морське узбережжя та навіть у відкрите море. Гніздяться плавунці у Північній півкулі, а зимують – у Південній.
Самиці плавунців відрізняються яскравішим забарвленням. Цікаво, що висиджують яйця винятково самці, які також турбуються й про потомство, що з’являється на світ.
Водоплавні морські птахи: іпатка чи тупик (Fratercula)
Існує 3 види цих морських водоплавних птахів, серед яких найвідомішою є іпатка атлантична. Раніше ці пташки були відомі під назвою «тупик».
Іпатки мають широкий дзьоб та яскраві перетинчасті лапи. Забарвлення птаха зазвичай чорно-біле, а дзьоб та ноги стають яскраво-забарвленими (червоними, червоно-помаранчевими) у шлюбний період. Самці зазвичай трохи більші за самиць, але загалом виглядають однаково.
Ці морські птахи більшу частину року проводять у відкритих водах Атлантики. Вони плавають та пірнають за здобиччю.
Харчуються іпатки переважно рибою. Живуть ці птахи великими колоніями на обривистих морських узбережжях та прилеглих островах.
Морські птахи: кайра (Uria)
Існує 2 види цих морських птахів родини Алькові – кайра тонкодзьоба та товстодзьоба. Поширені вони на північному узбережжі Тихого та Атлантичного океанів.
Обидва види кайри – птахи середнього розміру. Вони мають переважно чорно-біле чи коричнево-біле забарвлення.
Тонкодзьоба кайра більшість часу проводить у відкритому морі. На березі її можна побачити лише під час шлюбного періоду.
Харчуються ці морські птахи рибою, молюсками та ракоподібними. Під час шлюбного періоду кайри утворюють величезні колонії на прибережних скелях.
Водоплавні птахи: казарка (Branta)
Зовні ці водоплавні птахи схожі на гусок, але зазвичай менше за них. Вони мають чорні лапи та переважно темне оперення зі світлим черевом. Вага казарки залежно від виду може сягати до 8 кг.
Переважна більшість казарок населяє водойми тундри та лісотундри. Зустрічаються ці птахи на теренах Європи, Азії та Північної Америки. В Україні можна зустріти 4 з 6-8 наявних видів у дикій природі. Усі вони є тут рідкісними залітними птахами.