Рослини тундри: ТОП-23 види – фото, назви, опис

Рослини тундри – фото, назви, опис

Тундра – доволі суворий за кліматичними умовами біом. Він вважається найбільш непридатним для життя, поступаючись лише пустелям. Здається, що на тундрових теренах можуть процвітати лише мохи та лишайники. Проте рослини тундри не обмежуються лише ними та вражають різноманіттям видів – від карликових дерев до ягід та квітів.

Флори тундризагальна характеристика

Тундра описується як безлісне середовище існування. Тому тундрові рослини демонструють еволюційну перевагу, що дозволяє їм виживати серед пустельної рівнини, де дуже мало опадів, дмуть сильні вітри та панують коротке літо і тривала люта зима.

Постійний шар мерзлого ґрунту, відомий як вічна мерзлота, не дозволяє рости гігантським деревам. До того ж тонкий шар ґрунту з дефіцитом поживних речовин також обмежує розмір тундрової рослинності.

Сформовані під впливом суворого середовищі існування та природної еволюції, рослини тундри адаптувалися до виживання у цих безплідних умовах. Більшість з них дуже низькорослі та мають довгий життєвий цикл, що дозволяє уникнути холодів та скористатися перевагами короткого теплого сезону, що триває лише 6-8 тижнів. Маленьке воскове листя та волохаті стебла дозволяють тундровій флорі утримувати вологу.

Флори тундри - загальна характеристика

Домінуючі рослини тундри досить різноманітні, але мають схожі форми, які є адаптацією до агресивного середовища. Багаторічні квіти у цьому біомі мають короткий вегетаційний період та зацвітають з настанням коротких теплих місяців.

Низькі чагарники та трави також домінують серед тундрових ландшафтів. На скелях та тонких шарах ґрунту поширені прості форми рослинності, такі як мохи та декілька видів лишайників, які використовують вологу з повітря та конденсовану воду на скелястих поверхнях.

Загалом флора тундри налічує щонайменше 1700 видів рослин, які виживають серед холодного клімату цього біома.

Риси пристосування рослин тундри до суворого клімату:

  • дрібне коріння, що дозволяє уникати вічної мерзлоти;
  • низький ріст, що захищає від сильних вітрів;
  • воскове листя, що допомагає зберігати воду;
  • чашеподібні бутони, які спрямовують сонячне світло до центру квітки;
  • трихоми – ворсинки на стеблах та листі, що дозволяють утримувати тепло;
  • здатність висихати та відростати при наявності достатньої вологи.

Рослини тундри арктичної – фото, назви, опис

Верба арктична (Salix arctica)

Цей низькорослий чагарник – майже типова рослина тундри. Він поширений на тундрових теренах як Євразії, так і Північної Америки. Фактично арктична верба є єдиним відомим видом родини Вербові, який зустрічається у найпівнічніших куточках світу.

Цей невисокий чагарник сягає лише 1-15 см (дуже рідко – до 25 см) заввишки. Він має неглибоку кореневу систему та обмежену швидкість росту, що дозволяє адаптуватися до бідного ґрунту та шару вічної мерзлоти.

Рослини тундри з фото - Верба арктична (Salix arctica)

Кора у арктичної верби жовто- або сірувато-коричнева, а листя – темно-зелене. Тичинкові сережки жовті, а маточкові – червоні. Основні гілки у арктичної верби лежать ниць або ж трохи підняті догори. Зазвичай цей чагарник у тундрі росте поодиноко, але іноді утворює колонії.

Арктична верба – головне джерело харчування багатьох тварин тундри. Її кору та гілки споживають вівцебики, арктичні зайці, північні олені та лемінги, а бруньки – тундрові куріпки.

Рослини тундри: береза карликова (Betula nana)

Цей невеликий чагарник – льодовиковий релікт, доволі поширений як у арктичній, так і у альпійській тундрі. Він може зростати серед кам’янистих пусток та вересових пустищ, а також трапляється на альпійських луках та в заболочених регіонах.

Рослини тундри з фото - Береза карликова (Betula nana)

Береза карликова – доволі розгалужений чагарник заввишки 20-70 см (інколи – до 1-1,2 м). Вона може бути як повзучою, так і рости вертикально.

Кора у карликової берези гладка, а її забарвлення варіюється від сірого до темно-коричневого. Ця рослина тундри нерідко слугує їжею для північних оленів навесні та влітку.

Рослини тундри з фото: красивомох гігантський (Calliergon giganteum)

На теренах тундри зустрічається чимало видів моху, проте цей є єдиним в своєму роді. На відміну від інших різновидів, що ростуть на поверхні скель, кори дерев або вологих субстратів, ця рослина тундри зростає під водою.

Рослини тундри з фото - Красивомох гігантський (Calliergon giganteum)

Красивомох гігантський або арктичний мох росте на дні тундрових озер. В нього немає деревних стебел або квітів, а замість коренів лише маленькі корінці. Він виживає, повільно зростаючи до 8 см заввишки та зберігаючи поживні речовини та енергію для формування нового листя навесні.

Рослини тундри: брусниця (Vaccinium vitisidaea)

Цей невисокий ягідний кущик з родини Вересові – доволі поширена рослина тундри. Він зустрічається у тундровій зоні та бореальних лісах по всій Північній півкулі.

Брусниця добре справляється з холодним середовищем. За нещодавніми дослідженнями, цей чагарник навіть зі зміною клімату зможе протистояти раптовим морозам та швидкому таненню снігу. Тому брусницю можна вважати однією з найстійкіших рослин тундри.

Рослини тундри - Брусниця (Vaccinium vitis–idaea)

Цей арктичний кущик сягає 10-28 см заввишки та має довге повзуче кореневище. Стебло в нього пряме, пагони – зеленувато-бурі, а листя – темно-зелене, шкірясте, трохи опушене та блискуче.

Цвіте брусниця біло-рожевими квіточками. Ягоди в неї спочатку зеленувато-білі, а у стиглому вигляді – яскраво-червоні, майже рубінові.

Рослини тундри: пухівка багатоколоскова або вузьколиста (Eriophorum angustifolium)

Ця багаторічна рослина з родини Осокові доволі поширена на тундрових теренах Північної Америки та Євразії. Зазвичай пухівка зростає на осокових та мохових болотах та на заболочених луках. Вона здатна процвітати на ґрунтах, позбавлених фосфору та азоту, через що домінує в холодній безлісій тундрі.

Рослини тундри - Пухівка багатоколоскова або вузьколиста (Eriophorum angustifolium)

Ця трав’яниста рослина сягає 15-100 см заввишки та має довге повзуче кореневище. Стебла у пухівки вузьколистої прямі, гнучкі, численні, а листя довге, жорстке, темно-зелене.

Суцвіття цієї рослини тундри білі та пухнасті, через що пухівка ще відома як «заячий хвостик». Вони нагадують пучки бавовни, з чим і пов’язана видова назва «пухівка».

Рослини тундри: рододендрон гренландський (Rhododendron groenlandicum)

Цей невеликий квітучий чагарник родини Вересові поширений у тундрі Північної Америки та на острові Гренландія. Зазвичай він зустрічається на тундрових болотах.

У дикій природі ця вічнозелена рослина тундри сягає 20-100 см заввишки. Стебла у цього чагарника прямі або розпростерті, а кора гладка, але з віком відлущується.

Рослини тундри - Рододендрон гренландський (Rhododendron groenlandicum)

Вічнозелене листя дуже запашне при подрібненні та зазвичай використовується для виготовлення трав’яного чаю. Останній у народній медицині застосовують для зменшення білю у горлі та від кашлю. На відміну від листя, квіти рододендрона гренландського не запашні, але зачаровують білими суцвіттями.

Квіти тундри: ломикамінь супротивнолистий (Saxifraga oppositifolia)

Ця квітуча рослина тундри зустрічається як у арктичних, так і у гірських регіонах. Її можна зустріти у цьому біомі на теренах Північної Америки, Азії, Східної та Центральної Європи.

Квіти тундри - Ломикамінь супротивнолистий (Saxifraga oppositifolia)

Зазвичай ломикамінь супротивнолистий можна побачити на кам’янистих схилах та серед щілин скель, на гравійних місцях, а подекуди – на купинах на болотах. У горах Швейцарії ця квітуча рослина тундри росте навіть на висоті 4500 м, хоча в інших гірських регіонах – на значно менших висотах.

Ломикамінь супротивнолистий утворює трав’янисті подушки. У високогірних регіонах він цвіте у квітні, а в арктичних тундрах – у червні. Квіточки рожеві або багряні. Заввишки ці рослини тундри сягають 3-6 см.

Дерен канадський (Cornus canadensis)

Ця рослина зустрічається на теренах тундри Північної Америки (переважно у Канаді) та Гренландії. Найчастіше за все дерен канадський росте у мохових районах та на болотах або ж на заболоченому ґрунті.

Рослини тундри з фото - Дерен канадський (Cornus canadensis)

Цей трав’янистий напівчагарник має прямі зелені стебла заввишки 5-25 см. Цвіте він білими квітками. Червоні плоди-кістянки канадського дерена слугують їжею для багатьох птахів та ссавців, що мешкають у тундрі Північної Америки.

Квіти тундри з фото: смілка безстебла (Silene acaulis)

Ця квітуча рослина зустрічається у арктичній та альпійській тундрі Європи та Північної Америки. Зазвичай вона росте на скелястих уступах та гравійних, часто вологих місцях.

Квіти тундри з фото - смілка безстебла (Silene acaulis)

Смілка безстебла сягає заввишки до 20 см та утворює яскраві килимки до 2-х метрів у діаметрі. Стебла біля самого ґрунту рясно розгалужене. Яскраво-рожеві або навіть бузькові квітки ростуть поодинці.

Рослини тундри з фото: ягель або оленячий мох (Cladonia rangiferina)

Ягель – одна з найпоширеніших рослин тундри. Попри наявність слова «мох» у назві це насправді різновид лишайнику, що є одним із найбільших за висотою.

Рослини тундри з фото - Ягель або оленячий мох (Cladonia rangiferina)

Він сягає заввишки до 10-15 см і має подвійну слань. Горизонтальна слань рано відмирає, а вертикальна має вигляд білуватих або сірувато-зелених кущиків.

За вологої погоди ягель м’який та пружний на дотик, а за сухої – швидко твердіє та стає ламким. На теренах Скандинавії ця тундрова рослина відіграє важливу роль у зимовому харчуванні північних оленів.

Ягоди тундри: морошка (Rubus chamaemorus)

Морошка – доволі поширена ягода на теренах тундри Європи та Північної Америки. Зазвичай вона росте на болотах та серед гірської місцевості. У тундрі морошку швидше за все можна відшукати там, де переважають чагарники та мохи.

Ягоди тундри - Морошка (Rubus chamaemorus)

Кущики цієї тундрової рослини сягають заввишки 30 см. На прямих стеблах росте 2-3 листочки, а на верхівці розквітає одна велика біла квітка з п’ятьма пелюстками.

Ягода морошки за виглядом та їстівними властивостями схожа на малину, але відрізняється від неї ароматом та смаком. Незрілі ягоди червоні, а стиглі набувають бурштиново-помаранчевого забарвлення. Збирають їх у липні, коли вони ще недозрілі, бо потім морошка перезріває та стає занадто м’якою для збору.

Квіти тундри з фото: мак полярний (Papaver radicatum)

Ця квітуча рослина поширена на теренах арктичної тундри Північної півкулі. Зазвичай вона зростає на піщаних та кам’янистих місцях, у сухих руслах річок та на гальковому узбережжі річок. Найчастіше за все ці квітучі рослини тундри можна побачити затиснутими між каміння, яке затримує доступне тепло та захищає коріння.

Квіти тундри з фото - Мак полярний (Papaver radicatum)

Заввишки мак полярний сягає 8-15 см заввишки та утворює невеликі подушки. На ворсистому стеблі росте лише одна квітка, яка слідує за сонцем.

Пелюстки у формі чаші допомагають поглинати сонячну енергію. Забарвлення квітів полярного маку може бути як світло-жовтим чи лимонним, так і білим. Цвітіння відбувається у червні-липні.

Рослини тундри з фото: синюха арктична або північна (Polemonium boreale)

Ця красива квітуча рослина зустрічається у тундрі Євразії та Північної Америки. Найчастіше за все її можна побачити в ущелинах і на кам’янистих або гравійних схилах.

Квіти тундри з фото - синюха арктична або північна (Polemonium boreale)

Стебла у синюхи арктичної прямі, заввишки 3-12 (рідко – до 20) см. Вони, подібно до листя та чашечок, густо опушені, вкриті жовтувато-білими волосками довжиною 1-1,5 мм.

Цвіте синюха північна пурпурними або фіолетовими квітами, які спочатку мають небесно-блакитний колір, а потім темнішають. Попри чудовий вигляд, ця рослина має доволі неприємний запах. Проте влітку її полюбляють споживати північні олені.

Квіти тундри: крупка арктична (Draba arctica)

Ця трав’яниста рослина поширена на арктичних луках Гренландії, Канади та Шпіцбергена. Зазвичай вона росте на піщаному ґрунті або на вапняковому відслоненні, на сонячних ділянках.

Квіти тундри з фото - Крупка арктична (Draba arctica)

Крупка арктична вважаються однією з найвитриваліших рослин тундри. Вона сягає заввишки 5-12 см (рідше – 15-20 см) та має стебло без листя. Прості зелені листки розташовані у розетках. Цвіте крупка арктична білими квіточками у червні-липні.

Квітучі рослини тундри: кассіопея чотирикутна (Cassiope tetragona)

Ця квітуча рослина, квітки якої нагадують типові дзвоники, є найбільш характерною для арктичної тундри Європи та Північної Америки. Вона являє собою карликовий чагарник заввишки 10-30 см, що росте на пустищах та схилах.

Квіти тундри - Кассіопея чотирикутна (Cassiope tetragona)

Волохаті стебла у кассіопеї чотирикутної можуть бути як лежачі, так і вертикальні. Квітки мають білувато-кремовий або рожевий колір та цвітуть у червні-липні. За ароматом вони нагадують запах конвалії.

Квіти тундри: роговик арктичний (Cerastium arcticum)

Ця трав’яниста рослина зустрічається на схилах та скелястих мисах арктичної тундри Європи та Північної Америки. Її можна побачити на заході та півдні Гренландії, на теренах Ісландії, Шотландії та Норвегії, а також на канадських арктичних островах.

Квіти тундри - Роговик арктичний (Cerastium arcticum)

Подекуди роговик арктичний утворює щільні купини. Стебла у нього прямі, заввишки 5-30 см. Квіти поодинокі, з білими пелюстками та зеленуватою серцевиною.

Рослини тундри альпійської – фото, назви, опис

Дріада восьмипелюсткова або гірська (Dryas octopetala)

Цей низькорослий чагарник зустрічається на гірських луках в альпійській тундрі. У високогір’ї він є реліктовим видом. Заввишки дріада гірська сягає до 10 см. У декоративному садівництві цю рослину альпійської тундри нерідко використовують при створенні альпінарієв.

Квіти тундри альпійської – Дріада восьмипелюсткова або гірська (Dryas octopetala)

На відміну від більшості видів родини Розові, цей квітучий чагарник має квіточки із 8 (а не 5) білими пелюстками. Його назва походить від ім’я лісових німф з давньогрецької міфології, а друга складова означає «8 пелюсток».

Рослини тундри: незабудка альпійська (Myosotis alpestris)

Ця квітка є символом американського штату Аляска. Контрастні блакитні квіти з жовтою серцевиною розпускаються в середині літа. Саме вони надають скелястим місцевостям тундри надзвичайно яскравий вигляд влітку.

Квіти гірської тундри - Незабудка альпійська (Myosotis alpestris)

Альпійська незабудка – відносно невелика трав’яниста багаторічна рослина. Вона сягає заввишки 5-40 см, хоча у більшості випадків не вище 12 см. Ці квітучі рослини можна зустріти в багатьох високогірних регіонах Центральної Європи (від Іспанії до Альп), Північної Африки, Центральної та Східної Азії.

Китник або лисохвіст магелланський (Alopecurus magellanicus)

Цей вид трави поширений у альпійських тундрах як у Північній, так і у Південній півкулях. Проте його також можна знайти в інших біомах помірного клімату.

Китник альпійський або магелланський має кореневище, яке дуже стійке до несприятливого клімату. При сприятливих умовах ця рослина пускає нове листя та суцвіття, дуже схожі на лисячий хвіст.

Рослини гірської тундри: мучниця альпійська (Arctostaphylos alpine)

Цей плодоносний карликовий чагарник доволі розповсюджений на теренах альпійської тундри. Його назва пов’язана із ведмедем, адже червоні плоди мучниці альпійської – улюблена їжа цих тварин, коли вони прокидаються після зимової сплячки.

Рослини тундри - Мучниця альпійська (Arctostaphylos alpine)

У ландшафтному дизайні ці низькорослі кущики використовують як ґрунтовий покрив на схилах пагорбів та кам’янистої місцевості.

Рослини тундри: сон (Pulsatilla)

Ці квіткові рослини родини Жовтецеві доволі поширені на південних схилах у тундрі Північної Америки. Зазвичай вони надають перевагу піщаному або гравійному ґрунту.

Квіти тундри альпійської - сон (Pulsatilla)

Заввишки сон сягає 15-20 см. На кожному стеблі росте по одній квітці з 5-8 пелюстками. Стебло у квітки сон вкрите волосками, що забезпечує ізоляцію від холоду, подібно до шерсті тварин.

Квітки мають форму дзвоника. Їхнє забарвлення може варіюватися від лавандового до майже білого.

Рослини гірської тундри: тирлич сніговий (Gentiana nivalis)

Ця квітуча рослина поширена в горах Північної Америки та Євразії (переважно Норвегії та Шотландії, у Піренеях, Альпах та Апеннінах). Її можна побачити на скелястих виступах, на гравійних ділянках, серед альпійських луків та на болотах у гірській місцевості.

Заввишки тирлич сніговий сягає 5-20 см. Квітки в нього поодинокі, небесно-блакитного кольору. Цвітіння відбувається у липні-серпні. Пелюстки тирлича снігового розкриваються на сонці та закриваються, лише настане хмара, щоб зберегти тепло.

Квіти гірської тундри - Тирлич сніговий (Gentiana nivalis)

Ця квітка гірської тундри добре витримує холоди, тому що росте близько до землі. Її нерідко використовують у народній медицині як протизапальний та імуностимулюючий засіб.

Цікавий факт! Тирлич сніговий визнаний національною квіткою Австрії та Швейцарії.

Рослини тундри з фото: люпин арктичний (Lupinus arcticus)

Сині та фіолетові (зрідка – білі) квітки арктичного люпину надають приголомшливого вигляду трав’янистим, засніженим або кам’янистим схилам альпійської тундри. Зазвичай ці квітучі рослини надають перевагу відкритим ділянкам із достатнім місцем для поширення.

Рослини тундри з фото - Люпин арктичний (Lupinus arcticus)

Люпин арктичний – типова рослина на теренах Британської Колумбії. Також він поширений у північно-західній частині Північної Америки – від Аляски до Нунавута.

Арктичний люпин може сягати заввишки до 50 см. Його шерстисті стебла та темно-зелене волохате листя допомагають уловлювати тепло та захищають від холодних вітрів. Суцвіття у вигляді кисті сягає завдовжки до 15 см та має до 30 квіточок.