Мак: фото, назви, опис, символіка, ТОП-15 види

Мак - види, фото, назви, опис, символіка

Мак – квітуча рослина з великими квітками, найчастіше за все червоного кольору. Забарвлення пелюсток може значно різнитися залежно від виду. Проте у будь-якому випадку вони нагадують яскраві чарівні вогники, коли мерехтять під дією вітру. Нижче наведені найбільш відомі види маків з фото та описом.

Мак – класифікація та опис рослини

Мак – трав’яниста квітуча рослина з родини Макові (Papaveraceae). Він належить до клади Судинні, Покритонасінні рослини. Рід Мак (Papaver) об’єднує понад 100 видів рослин. Найбільш відомими та найпоширенішими серед них є дикі маки.

Також доволі відомими родами родини Макові є Ешольція та Меконопсис. Перші більш відомі як «каліфорнійські», а другі – як «блакитні» маки.

Залежно від виду, мак може бути однорічною, дворічною чи багаторічною рослиною. Більшість його різновидів мають розвинене стебло, хоча зустрічаються й безстеблі.

Мак – класифікація та опис рослини

Листя у маків зазвичай перисторозсічене, доволі часто волосисто-щетинисте. Квітки маків поодинокі, великі, яскраво-забарвленні. Найчастіше за все маки мають червоні пелюстки.

Проте забарвлення залежно від виду може варіюватися від білого до полум’яно-червоного та помаранчевого. Крім того, існують кремові, білі, фіолетові та блакитні маки. Серцевина у цих квітів містить багато тонких тичинок.

Плід маку являє собою коротко-циліндричну коробочку. Насіння дуже дрібне. Воно може висипатися, як сіль із сільнички, з отворів коробочки при коливанні стебла вітром.

До уваги! Більшість видів маків є токсичними для людей та домашніх тварин через наявність алкалоїдних сполук.

Що означає червоний мак? Символіка квітки

Червоний мак символізує пам’ять, стійкість, мир. Спочатку ці квіти були символом пам’яті за загиблими в Першій світовій війні, а згодом – пам’яті усіх жертв збройних конфліктів із 1914 р.

Ідея використання червоних маків у такому сенсі належить викладачці Моїні Майкл із Сполучених Штатів. Для неї в свою чергу джерелом натхнення став вірш Джона Мак-Крея «У полях Фландрії».

Що означає червоний мак? Символіка квітки

В українській міфології червоний мак здавна є символом сонця, скороминущості життя та нескінченності буття, краси, гордості та волі. В багатьох піснях саме ці квіти згадуються як символ козака.

Червоні маки нерідко використовувалися у якості оберегу від нечистої сили. Вони присутні й у маковійчику – букеті з квітів та трав, що збирають на свято Маковія.

Червоні маки нерідко вишивають на одязі, також у якості оберегу – від злого ока. Можна побачити вишитими ці квіти й на весільному рушнику «Хліб-сіль», де у поєднанні із стиглим колоссям вони символізують багатство та достаток у родині.

Види маків з фото та описом

Мак східний (Papaver orientale)

Один із найвідоміших видів маків походить з Азії (Кавказу, Ірану та Туреччини). Проте його нерідко вирощують у садах у середніх кліматичних умовах. При цьому слід пам’ятати, що цей вид маків полюбляє сонце та краще за все росте на вологому, але добре дренованому ґрунті.

Мак східний – багаторічна рослина, що сягає 80-100 см заввишки. Листя у нього велике, пір’ясте, світло-зелене. Квіти поодинокі, доволі великі, до 18 см у діаметрі.

Види маків з фото та описом - Мак східний (Papaver orientale)

Забарвлення пелюсток у східних маків найчастіше за все яскраво-червоне, але може бути помаранчевим або лососевим. Серцевина чорна, нерідко з темно-фіолетовими або коричневими плямами.

Цвіте мак східний з середини травня до середини червня. Період цвітіння триває до 1 місяця. Найбільш масове цвітіння мака східного на полях в диких умовах можна спостерігати наприкінці травня – на початку червня.

Мак дикий або польовий чи мак-самосійка (Papaver rhoeas)

Цей вид маків являє собою однорічні трав’янисті рослини, поширені в Європі, Азії та Північній Африці. На європейських теренах дикі маки поширені майже всюду. Вони ростуть як бур’яни на полях, узбіччі доріг та кам’янистих схилах.

Заввишки дикий мак сягає 25-80 см. Квіти у нього в діаметрі сягають 3-5 см та зазвичай мають 4 пелюстки.

Види маків з фото та описом - Мак дикий або польовий чи мак-самосійка (Papaver rhoeas)

Забарвлення квіточок дикого маку зазвичай яскраво-червоне, рідше – рожеве або біле, з чорною плямою у серцевині. Цвітіння відбувається з кінця червня по серпень.

Цікавий факт! Саме дикі маки згадуються у відомому вірші «На полях Фландрії». Тому саме ці червоні маки найчастіше за все вважаються символом пам’яті за загиблими воїнами.

Мак городній або снодійний (Papaver somniferum)

В багатьох країнах на півдні Європи та у Північній Африці мак городній доволі поширений в диких умовах. Його батьківщиною вважається Туреччина. Проте слід зазначити, що подекуди вирощування цього виду маків в садах може бути забороненим.

Мак снодійний – однорічна рослина заввишки від 50 до 120 см. Листя в нього великозубчасте, сизе. Квітки великі, з 4-х пелюсток.

Види маків з фото та описом - Мак городній або снодійний (Papaver somniferum)

Забарвлення може бути полум’яно-червоним, вражаюче рожевим, фіолетовим або навіть білим. Цвітіння відбувається у червні-липні.

Саме мак снодійний дає крихітне сіре насіння, яким прикрашають бублики. Проте саме з цього виду також отримують опіум та його похідні. Через це будь-яка підозра, щодо вирощування мака городнього в незаконних цілях, може створити серйозні проблеми з правоохоронними органами.

Маки голостеблові (Papaver nudicaule)

Ці яскраві багаторічні маки доволі поширені в декоративному садівництві. В дикій природі вони зустрічаються у Середній Азії та Монголії, на Алтаї та сході Сибіру, а також у арктичних районах Північної Америки (переважно на Алясці та Юконі).

Види маків з фото та описом - Мак голостебловий (Papaver nudicaule)

Заввишки мак голостебловий сягає 30-50 см. Листя в нього перисторозсічене. Квітки сягають у діаметрі до 4-6 см та мають біле, жовте або помаранчево-червоне забарвлення. Цвітуть ці маки з травня по жовтень.

До уваги! Насіння маків слід висаджувати навесні, на сонячній ділянці (виняток – блакитні маки, що полюбляють напівтінь) з добре дренованим ґрунтом, який треба постійно тримати злегка вологим.

Маки альпійські (Papaver alpinum)

Ці красиві білі маки походять з гірської місцевості Альп та Піренеїв. Їх також можна зустріти в Карпатах. Альпійські маки – багаторічні рослини, що утворюють щільні куртини. Заввишки вони сягають лише 10-15 см.

Види маків з фото - Мак альпійський (Papaver alpinum)

Листя у мака альпійського вузьке, блакитно-зеленувате, зібране в прикореневу розетку. Квіти поодинокі, до 5 см у діаметрі.

Зазвичай вони білі, але також можуть бути рожеві або жовті. Білі квіточки мають яскраво-жовту серцевину. Цвітуть альпійські маки в травні-червні, нерідко більше двох місяців.

Мак полярний (Papaver radicatum)

Ці багаторічні низькорослі маки поширені в арктичних регіонах Північної півкулі. Їх можна побачити в Норвегії, Ісландії, Швеції, на Алясці, в Канаді та на Фарерських островах. Ростуть ці маки на кам’янистому ґрунті або на гальковому узбережжі річок.

Види маків з фото та описом - Мак полярний (Papaver radicatum)

Полярний мак – низькоросла трав’яниста рослина, що сягає заввишки всього 8-15 см. Таким чином ці квіти адаптувалися для виживання в арктичних умовах при сильних вітрах. Зазвичай полярні маки цвітуть жовтими квітками (рідше – білими або рожевими).

Мак лапландський (Papaver albiflorium)

Цей вид маків трохи схожий на попередній, але він є винятково ендеміком Феноскандії. Він зустрічається на кам’янистих розсипах на узбережжі річок та струмків.

Види маків з фото - Мак лапландський (Papaver albiflorium)

Мак лапландський росте великими купками. Заввишки він сягає 10-30 см. Квіти в нього невеликі, чашоподібні, яскраво-лимонного кольору. Цвітіння лапландського маку швидкоплинне, пелюстки дуже швидко опадають.

Мак іспанський або марокканський (Papaver rupifragum)

Ці яскраво-помаранчеві маки в дикій природі зустрічаються на теренах Іспанії та Марокко. Заввишки вони сягають 30-60 см. Зазвичай в садах ці красиві маки вирощують як однорічні рослини.

Види маків з фото та описом - Мак іспанський або марокканський (Papaver rupifragum)

Цвітуть вони пізніше, ніж інше види маків. Зазвичай цвітіння відбувається з травня по серпень.

Яскраві махрові квіти іспанських маків приваблюють в садки метеликів та бджіл. Вирощувати ці рослини потрібно винятково на сонячних ділянках.

Мак приазовський (Papaver maeoticum)

Ці красиві маки зустрічаються в Криму та в степу України. Зазвичай вони ростуть на приморських пісках. Заввишки ці однорічні маки сягають 10-40 см.

Види маків з фото та описом - Мак приазовський (Papaver maeoticum)

Квітки у них складаються з 4-х червоних пелюсток. Проте тичинки оточені чотирма чорними смугами, що нагадують хрест по центру квітки. Стебла дуже тонкі, а листя розсічене, зібране лише в прикореневій розетці.

Мак сумнівний (Papaver dubium)

Ці червоні маки-однорічники поширені на теренах Європи, Азії та Африки. Зазвичай вони ростуть у степах та лісостепу. Побачити червоні квітки цього виду маків можна на схилах, полях та вздовж доріг.

Види маків з фото - Мак сумнівний (Papaver dubium)

Заввишки ці маки сягають 30-60 см. Листя в них перисто-розсічене. Пелюстки квітів невеликі, блідо винно-червоні або рожеві, але з незначною чорною плямою у серцевині. Цвітіння відбувається у квітні-червні.

Мак польовий або пісковий (Papaver argemone)

Ці однорічні маки доволі поширені у Європі, Північній Африці та Західній Азії. В Україні їх можна побачити переважно в Криму та на заході країни. Зазвичай маки польові ростуть на кам’янистих та піщаних місцях.

Види маків з фото та описом - Мак польовий або пісковий (Papaver argemone)

Заввишки цей вид маків сягає до 40 см. Квіти в нього мають 4 пелюстки темно-червоного кольору, інколи – з чорною плямою. Цвітуть вони в травні-червні.

Маки гібридні (Papaver hybridum)

За виглядом квітки мак гібридний нагадує польовий, але він значно менший за висотою. Заввишки він сягає 10-30 см. Стебло біля основи нерідко має фіолетовий відтінок.

Види маків з фото - Мак гібридний (Papaver hybridum)

В дикій природі мак гібридний зустрічається у Північній та Центральній Європі, Середній та Західній Азії, Північній Африці. В Україні ці яскраві маки можна побачити в Криму та на півдні країни. Ростуть вони на сухих схилах в степу та напівпустелях.

Подібно до маку польового, мак гібридний має квітки з 4-ма пелюстками. Забарвлення квіток винно-червоне, але значно світліше, ніж у диких маків.

Меконопсис або блакитні маки (Meconopsis)

Не всі існуючи маки належать до однойменного роду. Найбільш відомим поза ним є меконопсис або блакитний мак. Ці рослини з родини Макові налічують приблизно 45 видів, 23 з яких є ендеміками флори Китаю.

Найбільш відомий є меконопсис великий або гімалайський блакитний мак. Він походить із Гімалаїв та є національною квіткою високогірного Королівства Бутан.

Види маків з фото та описом - Меконопсис або блакитний мак (Meconopsis)

В дикій природі гімалайський блакитний мак росте у хвойних лісах та на узліссі на висоті 3500-4500 м. Заввишки цій вид маків сягає від 40 до 120 см.

Стебла в нього голі, товсті, яскраво-зелені. Листя видовжене, зібране в прикореневу розетку. Насичено-блакитні або яскраво-пурпурові квіти сягають до 10-13 см у діаметрі.

До уваги! Блакитний мак витримує зниження температури до –25°С та на відміну від інших видів маків потребує вирощування у частковій тіні.

Ешольція каліфорнійська або каліфорнійський садовий мак (Eschscholzia californica)

Це ще один відомий вид маків, що не належить до роду Мак. Він є представником роду Ешольція, що також належить до родини Макові. До цього роду належить приблизно 10-12 видів, що поширені на заході Північної Америки.

Типовим різновидом є ешольція каліфорнійська. Ці яскраво-помаранчеві маки зростають на узбіччях доріг на південному заході Сполучених Штатів. Більшість садівників вирощує каліфорнійський мак як однорічник.

Види маків з фото та описом - Ешольція каліфорнійська або каліфорнійський садовий мак (Eschscholzia californica)

Ешольція каліфорнійська має синьо-зелене листя, схоже на папороть. Заввишки ці маки сягають 30-45 см.

Листя у них блакитно-зелене. Забарвлення квітів змінюється від помаранчевого всередині до золотисто-жовтого по краям. Цвітуть каліфорнійські маки на початку літа.

Ромнея Культера або деревоподібний каліфорнійський мак (Romneya coulteri)

Цей вид маків зустрічається на півночі Мексики та у Південній Каліфорнії. Він належить до роду Ромнея, родини Макові. Крім того, ці квіти ще відомі як «маки Матілія», що пов’язано з ім’ям глави одного з корінних племен індіанців, що мешкали в цьому регіоні у 1800-х рр.

Види маків з фото - Ромнея Культера або деревоподібний каліфорнійський мак (Romneya coulteri)

Ромнея Культера – великий кущеподібний багаторічник із задерев’янілими стеблами заввишки 1,8-3 м. Цвіте цей вид маків навесні.

Квіти в нього великі (до 10-18 см у діаметрі), білі, зі зморшкуватими пелюстками та яскраво-жовтими тичинками. Ці маки ростуть в сухому, схожому на пустелю, кліматі та є доволі посухостійкими.