Рослини пустелі: ТОП-20 види пустельної флори – фото, назви, опис

Рослини пустелі – фото, назви, опис

Рослини пустелі відрізняються від іншої рослинності здатністю протистояти посухам, високим температурам та нестачі води. Деякі з них доволі грубі, а деякі – по-справжньому красиві. Нижче наведені найбільш відомі пустельні рослини (дерева, чагарники, трави та квіти) з фото та описом.

Пустельні рослини – загальна характеристика та пристосування до пустелі

У світі існують тисячі пустельних рослин. Більшість з них належить до сукулентів, хоча також зустрічаються чагарники (але дуже мало) або трави.

Пустельні рослини – загальна характеристика

Всі рослини пустелі добре пристосовані до пустельного середовища існування завдяки соковитості та посухостійкості. Вони мають здатність накопичувати воду у своєму корінні, стеблах або м’ясистому листі.

Деякі з пустельних рослин мають здатність витримувати посуху. В найбільш посушливі періоди вони скидають листя та переходять у стан глибокого спокою. З настанням кращих умов для розвитку ці рослини знову повертаються до життя.

Рослини пустелі: вельвічія дивна або дивовижна (Welwitschia mirabilis)

Це найбільш дивовижна пустельна рослина є ендеміком флори пустелі Наміб та єдиним представником роду Вельвічія. Дивлячись на неї, складно повірити, що це – дерево, адже воно має лише стовбурове коріння та два листки. Останні безперервно ростуть все життя вельвічії, що може тривати понад 1000 років.

Стовбур цієї пустельної рослини сягає 1,5 м заввишки. Проте його неможливо побачити, адже він повністю захований у піску. Хоча росте вельвічія дуже повільно, з часом довжина її листя сягає до 2-4 м, а інколи – навіть до 8 м.

Рослини пустелі - вельвічія дивна або дивовижна (Welwitschia mirabilis)

Саме по довгому листю волога з туманів, які приходять з океану, стікає до коріння. Проте без вологи ця пустельна рослина може прожити до 5 років.

Через постійне прилягання до розпеченого сонцем піску, листя вельвічії дуже швидко засихає. Під дією вітрів воно розшаровується на окремі смужки та нагадує купу сміття.

Цікавий факт! Вельвічія дивна зображена на державному гербі Намібії. Крім цієї країни, цю пустельну рослину ще можна зустріти на півдні Анголи.

Пустельні рослини: юка коротколиста або дерево Джошуа (Yucca brevifolia)

Це величезне пустельне дерево може виростати заввишки 4-9 м, а інколи – навіть до 12-15 м. Воно має потужний та доволі химерно розгалужений у верхній частині стовбур діаметром 50-90 см.

Своїм дивовижним виглядом дерево Джошуа нагадує велетня, що застигнув серед безплідних пісків та маленьких пустельних чагарників. Мормони були вражені «руками» цих дерев, що простягнуті догори. Через асоціації з Ісусом ці пустельні рослини й отримали свою назву «дерева Джошуа».

Пустельні рослини - юка коротколиста або дерево Джошуа (Yucca brevifolia)

Ця рослина пустелі являє собою один з небагатьох різновидів юки, що мають величезну крону. Зустрічається дерево Джошуа на пустельних теренах Північної Америки.

Зокрема, ці деревні рослини можна побачити в пустелі Мохаве в штатах Каліфорнія та Аризона. Вони зустрічаються на висоті 400-1800 м.

Росте юка коротколиста доволі повільно, а її вік може сягати до 800 років. У деяких містах вона навіть утворює розріджені пустельні ліси. На теренах Каліфорнії для збереження цих унікальних дерев пустелі створений заповідник, відомий як «Національний парк Дерева Джошуа».

Цікавий факт! За межами природного середовища існування дерева Джошуа можна побачити в Алжирі, Баку та на Південному березі Криму.

Рослини пустелі: кактус опунція (Opuntia)

Взагалі чимало різновидів кактусів зустрічається саме серед пустельної флори. Серед них найбільш відомим є рід опунція, що налічує приблизно 300 видів.

Рослини пустелі - кактус опунція (Opuntia)

Ці пустельні рослини мають плоске товсте соковите листя, вкрите колючками. Завдяки йому, вони накопичують багато вологи, що дозволяє їм виживати в пустелі.

Крім того, опунція – одна з найбільш відомих квітучих рослин пустель. Ці кактуси можуть мати червоні, жовті або фіолетові квіти. В дикій природі опунції поширені в посушливих та пустельних регіонах Північної, Центральної та Південної Америки.

Пустельні рослини: карнегія чи сагуаро (Carnegiea gigantea)

Це ще один дуже відомий вид кактусів, що належить до пустельної флори. Сагуаро – ендемічна рослина пустелі Сонора, що зустрічається винятково в штаті Аризона.

Пустельні рослини - карнегія чи сагуаро (Carnegiea gigantea)

Заввишки цей пустельний велетень може сягати до 15 м, а товщина його стовбура становить до 3-х метрів. Незважаючи на величезні розміри, росте кактус сагуаро дуже повільно.

Вперше він може випустити квітки лише на 50-му році життя, а розгалужені гілки з’являються у 75 років. За довголіттям існування він поступається деревам Джошуа, проте вік цих пустельних кактусів в природі може сягати до 200 років.

Рослини пустелі: енцелія борошниста (Encelia farinosa)

Цей квітучий пустельний чагарник доволі поширений на південному заході Сполучених Штатів та на півночі Мексики. Заввишки він сягає від 30 см до 1,5 м.

Рослини пустелі - енцелія борошниста (Encelia farinosa)

Ці пустельні чагарники мають ароматне сріблясто-зелене листя. Під час посушливих сезонів вони його повністю скидають, покладаючись на воду, що зберігається в товстих, але доволі ламких стеблах.

Ці чагарники додають яскравих контрастів пустельним ландшафтам завдяки яскраво-жовтим квітам. На одному кущику енцелії борошнистої може бути від 8 до 18 квіток.

Пустельні рослини: граптопеталум парагвайський або рослина-привид (Graptopetalum paraguayense)

Ці сукулентні рослини пустелі зовні схожі на квітку, але насправді це лише соковите листя. Заввишки вони сягають лише 20 см, а вшир розростаються до 60 см.

Забарвлення листя може варіюватися від зеленого до світло-сірого. Саме через них ці сукуленти ще відомі як «перламутрова рослина» або «рослина-привид».

Пустельні рослини - граптопеталум парагвайський або рослина-привид (Graptopetalum paraguayense)

Листя доволі товсте та м’ясисте, розташоване за спіраллю навколо стебла. Їхня довжина сягає 7 см, а ширина – 3 см. Навесні з’являються біло-червоні квіточки діаметром 2 см.

Цікавий факт! Через назву батьківщиною цієї пустельної рослини помилково вважається Парагвай. Насправді вона походить зі сходу центральної Мексики. Ця рослина пустелі здатна витримувати зниження температури до –10°С.

Рослини пустелі: каланхое Люсі (Kalanchoe luciae)

Ці яскраві сукуленти – ендеміки сезонно посушливих регіонів Південної Африки. Вони ще відомі як «червоні панкейки» через червонувате забарвлення верхівок соковитого листя. Також ці рослини пустелі звуть «пустельною капустою».

Рослини пустелі - каланхое Люсі (Kalanchoe luciae)

Каланхое Люсі зберігає свої насичені кольори лише у спекотному середовищі. При найбільш спекотній погоді ці рослини набувають майже інопланетного, якогось марсіанського вигляду. Заввишки вони можуть сягати до 60 см.

Пустельна флора: циліндропунція або чолла/чолья (Cylindropuntia)

Ці пустельні рослини зустрічаються в деяких частинах Каліфорнії та пустелі Сонора. На вигляд вони нагадують невелике деревце з нерівномірним розподілом гілок.

Пустельна флора - циліндропунція або чолла/чолья (Cylindropuntia)

Стебла в них легко обламуються та швидко вкорінюються. Через це ця пустельна рослина ще відома як «стрибуча чолья».

Заввишки циліндропунція може сягати від 30-40 см до 4-х м. Стебла в неї циліндричні, що й посприяло появі назви рослини. Цвіте ця рослина пустель рожевими або білими квітками.

Рослини пустелі: саксаул (Haloxylon)

Ці невеликі дерева або чагарники – доволі поширені рослини пустель та напівпустель Азії. Заввишки вони можуть сягати від 1,5 до 12 м та мають доволі розгалужені та ламкі молоді пагони.

Рослини пустелі - саксаул (Haloxylon)

Саксаул зайсанський (Haloxylon ammodendron) – єдине дерево, що росте в пустелі Гобі в Монголії. Його вузьке листя дозволяє йому протистояти сильним пустельним вітрам. Заввишки цей вид саксаулу сягає 2-8 м, а у діаметрі – 4-10 м.

Пустельна флора: сагайдачне дерево або кокербом (Aloe dichotoma)

Ці гігантські рослини роду Алое зустрічаються в пустелі Наміб, а також в сухих напівпустельних регіонах Намібії та ПАР. Зростають вони переважно на кам’янистих пустощах. Існує навіть Кокербомовий ліс – значне скупчення цих пустельних рослин (до 300 шт.) на невеликій площі поблизу містечка Кетмансхуп.

Кору сагайдачного дерева вкриває плівка, схожа на віск, та білява пудра. Перша зберігає його від висихання, а друга – відбиває сонячне проміння, також захищаючи від загибелі в умовах пустелі. Подібно до інших алое, ця рослина зберігає воду у своїх м’яких волокнах.

Пустельна флора - сагайдачне дерево або кокербом (Aloe dichotoma)

Заввишки сагайдачне дерево сягає до 9 м. Його гілки завжди розгалужуються надвоє. Завдяки цьому, воно має дуже щільну округлу крону та схоже на велетенський канделябр.

Сагайдачне дерево відіграє важливу роль в житті пустельної фауни Африки. Серед скупчення цих дерев живуть пустельні дамани. Ткачики створюють гнізда серед щільної крони цих пустельних рослин. Птахи-медоїди харчуються та комахи харчуються нектаром його квіток.

Рослини пустелі: аденіум гладкий або «пустельна троянда» (Adenium obesum)

Ця квітуча рослина пустелі має безліч поетичних назв. Її ще звуть «пустельною трояндою» або «вдаваною азалією» через яскраво-червоні квіти. Крім того, ця пустельна рослина ще відома як «неправильний баобаб» чи «нога слона». Вона доволі часто культивується в традиції бонсай.

В дикій природі «пустельна троянда» зустрічається в посушливих регіонах від Центральної Африки до півдня Аравійського півострова. Цей повільно зростаючий сукулентний чагарник має виражений здерев’янілий стовбур із розгалуженою верхівкою.

Рослини пустелі - аденіум гладкий або «пустельна троянда» (Adenium obesum)

Заввишки аденіум гладкий сягає 1,5 м, а в діаметрі – понад 1 м. Його сірувато-коричневий стовбур має пляшкову форму. Листя шкірясте, сірувато-зелене. Влітку на рослині з’являється безліч червоних, білих або рожевих квіток, що нагадують плюмерію.

Цікавий факт! У соку аденіума гладкого міститься отрута, яку в деяких частинах Африки використовують на полюванні та риболовлі.

Пустельні рослини: кавун колоцинт (Citrullus colocynthis)

Ця повзуча трав’яниста рослина родини Гарбузові має чимало народних назв. Вона ще відома як «пустельний кабачок», «гірке яблуко» або «гіркий огірок/гарбуз» та «лоза Содома».

Пустельні рослини - кавун колоцинт (Citrullus colocynthis)

Зовні колоцинт схожий на звичайний кавун, але на відміну від нього має дуже гірку м’якоть. Проте його насіння та квіти їстівні.

Росте кавун колоцинт на піщаних дюнах пустель та напівпустель Північної Африки та Аравійського півострова. Він також культивується в незначній кількості на півдні України.

Рослини пустелі: верблюжа колючка (Alhagi)

Ці напівчагарники – доволі відомі рослини пустель Близького Сходу, Західної Азії та Африки. Існує 7 видів верблюжої колючки, 5 з яких можна зустріти на Кавказі, в Казахстані та Середній Азії. Вони є важливою їжею для тварин пустель, напівпустель та степів.

Рослини пустелі - верблюжа колючка (Alhagi)

Ці рослини пустелі мають сильну кореневу систему, завдяки якій можуть насичуватися ґрунтовими водами під час сильної посухи. Найбільш поширеною є верблюжа колючка звичайна.

Цей чагарник може сягати заввишки від 40 см до 1,2 м. Його коріння може бути в 5 разів довше за наземну частину.

Пустельна флора: фук’єрія або окотілло (Fouqueieria)

Ці барвисті пустельні рослини зустрічаються в північноамериканських пустелях Сонора та Чіуауа. Також їх можна побачити на південному заході Сполучених Штатів та в Колорадо.

Пустельна флора - фук’єрія або окотілло (Fouqueieria)

Ці рослини пустелі ще відомі як «свічкове дерево» або «пустельний корал». Заввишки вони сягають до 10 м. Найбільш відомими представниками роду Фук’єрія є окотілло та буджумське дерево.

Ці пустельні рослини мають окремі колючі стебла та яскраво-червоні квіти на кінці кожної гілки. В природі вони живуть майже 60-70 років.

Рослини пустелі: клейстокактус (Cleistocactus)

Ці пустельні кактуси походять із Південної Америки. Залежно від певного виду вони можуть мати колоноподібні або повзучі стебла довжиною від 30 см до 3-х м.

Найбільш дивовижний вигляд цим пустельним кактусам надає дуже рясне цвітіння. Квітки у клейстокактусів трубчасті, довжиною 2-9 см.

Рослини пустелі - клейстокактус (Cleistocactus)

Найбільш відомим є клейстокактус Штрауса. Він ще має назву «білої свічки» або «шерстяного смолоскипу».

Пов’язано це з тим, що цей кактус являє собою зелені колони, вкриті сріблястим пушком та колючками довжиною до 5 см. Заввишки він сягає до 3-х м. Темно-червоні квітки з’являються наприкінці літа.

Пустельні рослини: гіднора африканська (Hydnora africana)

Ці паразитичні квіткові рослини зустрічаються у напівпустельних та посушливих регіонах Південної Африки. Вони мають доволі незвичайний вигляд та трохи нагадують гриби. Більша частина цих пустельних рослин знаходиться під землею.

На поверхні розташована лише їхня верхівка у вигляді квітки. Проте розвивається ця рослина дуже повільно. Саме тому побачити квітку на поверхні – велика вдача. Вона доволі велика – до 15-20 см заввишки.

Пустельні рослини - гіднора африканська (Hydnora africana)

Квітка гіднори африканської має трубчастий вигляд та 3 отвори, з’єднані у верхній частині. Стебла та листя не має, тому вона росте прямо від коріння. Внутрішні сегменти квітки мають помаранчевий колір.

Вони приваблюють комах (переважно жуків-скарабеїв), які, потрапивши у середину, не можуть вибратися звідти. На відміну від рослин-хижаків, гіднора африканська не перетравлює здобич. Через декілька днів комахи можуть вибратися з неї.

Рослини пустелі: літопс (Lithops)

Ці дивовижні пустельні рослини нагадують каміння, з якого росте велика квітка. Саме з цим і пов’язана їхня назва, що означає «подібний до каменю».

Батьківщиною літопсів є кам’янисті та піщані пустелі Намібії, Ботсвани та ПАР. Через схожість із копитами тварин африканські аборигени саме так називають літопси.

Ці пустельні рослини здатні вижити за будь-якої екстремальної погоди. Деякі літопси дуже рідкісні, деякі, навпаки, доволі поширені. Вони можуть зустрічатися на висоті до 2000 м.

Рослини пустелі - літопс (Lithops)

Літопси – яскравий приклад мімікрії у світі рослин. Вони настільки схожі на оточуюче каміння за формою та забарвленням, що їх майже не відрізнити. Таким чином літопси рятуються від пустельних тварин, які могли б їх з’їсти.

Наземна частина цих рослин пустель являє собою 2 зрощених товстих листки. Вони розділені між собою невеликою тріщиною, з якої з’являється квітконос та нове листя.

Заввишки та вшир літопси сягають до 5 см. Квітки у цих маленьких пустельних рослин найчастіше за все білі або жовті, рідше – помаранчеві. Кожна з них цвіте 5-10 днів.

Пустельна флора: тамарикс або жидівник (Tamarix)

Ці чагарники або невеликі дерева заввишки 1-3 м – доволі поширені рослини пустель, напівпустель та степів Європи, Африки та Азії. Існує приблизно 100 видів тамарикса. Деякі з них були завезені до Австралії та Сполучених Штатів, де доволі швидко розповсюдились, витіснивши місцеву рослинність.

Тамариск сенегальський – різновид цих пустельних рослин, що зустрічається на заході пустелі Сахара. Він здатен переносити дуже засолений ґрунт.

Пустельна флора - тамарикс або жидівник (Tamarix)

Саме тому його можна побачити на пустельному морському узбережжі Африки. Доволі контрастний вигляд з безжиттєвими теренами цим чагарникам надають суцвіття з 20 дрібних світло-рожевих квіточок.

Тамариск безлистий (Tamarix aphylla) зустрічається в Аравійській та Сирійській пустелях. Він має густу «плакучу» крону та зморшкувату кору на короткому стовбурі діаметром 60-80 см. Здавна жителі пустелі використовували його у якості природного палива. 

Рослини пустелі: молочай товстий (Euphorbia obesa)

Ця пустельна рослина ще відома як «баскетбольний молочай» або еуфорбія «морський їжак». Такі назви виникли через круглу форму молочая товстого, що подібний до м’яча, вкритого колючками.

Рослини пустелі - молочай товстий (Euphorbia obesa)

Ця рослина дуже повільно росте та сягає заввишки 15-30 см та до 10 см вшир. У дорослому вигляді стебло набуває форми невеличкої колони. Квітки з’являються на верхівці молочая товстого.

В дикій природі цей вид зустрічається на плато Кару у ПАР. Це дуже витривала рослина, що здатна витримувати похолодання до –10°С

Рослини пустелі: фінік пальчастий або їстівний (Phoenix dactylifera)

Фінікова пальма – найбільш відоме дерево пустель. Зустрічається вона в оазах Сахари, а також пустельних та напівпустельних місцевостей Середньої Азії та Аравії. Також це один з найбільш відомих у світі видів пальм.

Рослини пустелі - фінік пальчастий або їстівний (Phoenix dactylifera)

Ця пустельна рослина може сягати до 15-25 м заввишки. Стовбур у фіника пальчастого прямий, а листя – перисте, зібране пучком на верхівці, до 6 м в довжину. Плоди – фіники – доволі поширені у якості фруктів та сухофруктів і є важливим продуктом для мешканців пустель.