Більшість пустель у світі зосереджено на півночі Африки та на значній території Азії. На азійських теренах налічується близько 20 великих пустельних регіонів. Саме в Азії розташовані одні з найбільших пустель світу, що поступаються лише Сахарі. Тут зустрічаються як кам’янисті, так і піщані пустельні території. Нижче наведені основні пустелі Азії з фото та описом.
Азійські пустелі з фото: Ордос
Ця пустеля у Центральній Азії охоплює площу 90,6 тисячі кв. км на території Китаю. Вона складається з двох пустельних ділянок: Му-Ус (на півдні), що розташована поряд з частиною Великої Китайської стіни, та пісків Кузупчі (на півночі).
Ця пустеля Азії оточена вигином річки Хуанхе та гірськими хребтами. Найвища її точка знаходиться на висоті 2535 м.
На теренах цієї азійської пустелі розташовано чимало солених озер. Поблизу них гніздяться великі популяції реліктових чайок.
Гірські луки та чагарникові зарості – головна флора цього пустельного регіону Азії. На теренах пустелі Ордос мешкають коні Пржевальського, двогорбі верблюди та ірбіси. Оазиси, що тут зустрічаються, слугують місцями дрібного землеробства та розведення великої домашньої худоби.
Пустелі Азії: Лоп
Ці пустельні території розташовані у Китаї. Лоп – пустеля з майже ідеально рівною поверхнею. Тут майже немає піщаних дюн, що дрейфують. Навесні у цій пустелі Азії вирують сильні піщані бурі.
Флора цього пустельного регіону представлена рідкісною рослинністю. Тут зростає близько 36 видів рослин. Місцева фауна пустелі Лоп налічує 23 види ссавців, 91 різновид птахів та 7 видів плазунів.
Ці пустельні території слугують останнім притулком дикої популяції бактріана. З метою її збереження у 2001 році тут був створений Національний природний заповідник диких верблюдів.
Пустелі Азії з фото: Каракуми
Найвідоміша пустеля Азії охоплює майже 70% від загальної площі Туркменістану. Цей пустельний регіон площею 350 тисяч кв. км майже незаселений. Каракуми відомі багатими родовищами нафти та природного газу.
Головна природна пам’ятка цієї пустелі – газовий кратер Дарваза, більш відомий як «Брама Пекла». Тут постійно горить полум’я. Воно з’явилося внаслідок підпалу геологами задля перевірки поширення метану.
Через пустелю Каракуми прокладено другий за величиною зрошувальний канал у світі – Каракумський. Також ці великі пустельні території Азії перетинає Закаспійська залізниця. Її околиці відомі як місця вирощування бавовни.
Азійські пустелі: Кизилкум
Ця піщано-кам’яниста пустеля Центральної Азії охоплює площу 298 тисяч кв. км на теренах трьох країн – Узбекистану, Туркменістану та Казахстану. Вона посідає 16 місце серед найбільших пустель у світі. На північному заході Кизилкум межує з Аральським морем, на північному сході – з річкою Сирдар’я, а на сході – обмежена горами Тянь-Шань та Памиро-Алтая.
Її пустельні території являють собою рівнину з піщаними дюнами та оазисами. Біля останніх зосереджені невеликі поселення. Фауна пустелі Кизилкум вражає чималим різноманіттям.
Тут зустрічаються степові черепахи, пустельні варани, сайгаки, тушканчики, бухарський олень та жовті ховрашки. Птахи цієї пустелі Азії представлені фазанами, беркутами, степовими орлами, дрохвами. Також Кизилкум відома багатими родовищами золота, урану, міді, природного газу та нафти.
Пустелі країн Азії: Регістан
Ця піщана пустеля охоплює південь Афганістану площею понад 40 тисяч кв. км. На півночі та заході вона обмежена річкою Гільменд, а з інших боків – горами Чагаї та плоскогір’ям.
Ландшафти цієї пустельної місцевості Азії представлені піщаними рівнинами, кам’янистими ділянками, піщаними пагорбами та невеликими рухомими барханами. На теренах пустелі Регістан мешкають кочові племена.
Порівняно нещодавно було виявлено, що піски повільно рухаються на захід, захоплюючи сільгоспугіддя. Цей природний процес призвів до спустошення обжитих місць та появи покинутих поселень.
Азійські пустелі: Дешт-е-Марго
Це ще одна пустеля Азії на теренах Афганістану. Вона охоплює площу близько 150 тисяч кв. км між долинами річок Хашруд та Гільменд на висоті 500-700 м.
Її назва перекладається як «Пустеля смерті». Ці пустельні ландшафти представлені кам’янисто-глинястими рівнинами та масивами піску, а також солончаками.
Пустелі Азії: Тхал
Ця азійська пустеля охоплює великий регіон на теренах Пакистану поблизу плато Потхохар. Вона простягається з півночі на південь на 305 км.
Максимальна її ширина – 112 км, а мінімальна – близько 32 км. Цей пустельний регіон Азії заселений невеликими групами людей, що зустрічаються по всій його території.
Азійські пустелі з фото: Харан
Це ще одна пустеля, розташована на теренах Пакистану. Вона охоплює частину провінції Белуджистан. Харан – гориста піщана пустеля. Вона утворена переважно піщаними дюнами заввишки 15-30 м, що постійно дрейфують.
Ця пустельна місцевість відома своїм полігоном Чагай-II, де у 1998 р. проводилися ядерні випробування. Сільське господарство тут не розвинено. Місцеве населення Харан займається переважно килимоткацтвом.
Пустелі Азії: Чолістан чи Рохі
Ця азійська пустеля охоплює площу 26,3 тисячі кв. км від Пенджабу у Пакистані до пустелі Тар в Індії. Через її терени тече річка Хакра, на узбережжі якої зустрічаються осередки людських поселень.
У самій пустелі мешкають кочові племена. Вони постійно перетинають Чолістан у пошуках їжі. Також ця пустельна місцевість відома як місце проведення щорічного ралі джипів.
Пустелі країн Азії: Маранджаб
Ця іранська пустеля охоплює територію на теренах провінції Ісфахан. Маранджаб вважається одним з кращих місць в Ірані для джип-сафарі.
Фауна цього пустельного регіону представлена іранськими вовками, гієнами, варанами, хамелеонами, беркутами. Тут можна побачити більшість унікальних тварин Ірану.
Пустеля Дашт-е-Лут
Ця піщано-солончакова пустеля розташована у центральній частині Іранського нагір’я на сході Ірану. Вона охоплює частину територій провінцій Белуджистан, Керман та Сістан. У 2016 році ця пустеля Азії була внесена до списку спадщини ЮНЕСКО.
Ландшафти Дашт-е-Лут представлені плато, ярами, солончаками та великими піщаними теренами. Піщані дюни розташовані переважно на південному сході цієї пустелі.
Максимальна висота Дашт-е-Лут становить 298 м, що робить цю пустелю Азії однією з найвисокогірніших у світі. Температура поверхні тут нерідко сягає +70,7°С. Таким чином ця пустеля ще відома як одне з найспекотніших місць на Землі.
Пустелі Азії: Дашт-е-Кавір
Ці пустельні території на півночі Іранського нагір’я також відомі як Велика Соляна пустеля. Вони простягаються на 800 км у довжину та сягають завширшки до 350 км.
Ця солончакова пустеля Азії охоплює площу близька 55 тисяч кв. км. Її ландшафти представлені величезними солончаками. Найвідомішим серед них є Дарьячех-е-Намак площею 1800 км. км.
Хоча у цій пустелі випадає мало опадів, талі води з гір створюють тут чималі болота та тимчасові озера. Полин – найпоширеніша рослина на теренах Дашт-е-Кавір. Місцева пустельна фауна представлена жайворонками, верблюдами, джейранами та азійськими леопардами.
Великі пустелі Азії: Такла-Макан
Ця величезна пустеля на заході Китаю простягається на відстань понад 1000 км. Вона охоплює площу понад 300 тисяч кв. км. На сході Такла-Макан сусідить з Гобі, а з інших боків оточена величними горами.
Такла-Макан – одна з найбільших піщаних пустель у світі. Рухомі піщані дюни становлять 85% її території. Пустельні території Такла-Макан перетинають дві траси. Ця пустеля була описана у кількох творах давніх мандрівників як одно з найнебезпечніших місць планети.
Азійські пустелі: Тар
Ця велика пустеля Азії розташована на північному заході Індійського субконтиненту. Вона охоплює площу близько 446 тисяч кв. км (за іншими джерелами – 237 тисяч кв. км) та протягається на 850 км.
Пустеля Тар утворює природний кордон між Індією та Пакистаном. Майже 85% її території розташовано в Індії, переважно у штаті Раджастхан. Інша частка знаходиться на теренах Пакистану.
На пустельних територіях Тар існує декілька заповідних територій. Тут знаходиться Національний парк пустелі, заповідник дикої природи Тал Чхапар та Великий Качський Ранн, що є сезонним солончаком.
Ці куточки пустелі Тал вражають чималим біорізноманіттям, що не властиво іншим пустелям світу. Тут зустрічається індійський кулан, газель Беннетта, лисиця фенек, антилопа гарна, каракал. Також у цьому пустельному регіоні мешкає 141 вид птахів.
Цікавий факт! Тар – найбільш щільно заселена пустеля світу. Щільність населення тут становить 83 людини на 1 кв. км.
Великі пустелі Азії: Гобі
Ця величезна пустеля Центральної Азії охоплює північ та північний захід Китаю. При площі 1,3 млн кв. км вона є другою найбільшою пустелею в Азії та п’ятою за величиною у світі.
Для Гобі властиві пустельні та напівпустельні ландшафти. Замість піщаних дюн тут переважають скелі. Гобі розташована у районі Тибетського нагір’я та відома як третя за величиною найспекотніша пустеля у світі.
Через ці пустельні території проходив історичний Шовковий шлях. Також ця пустеля була частиною великої Монгольської імперії. На теренах Гобі були виявлені скам’янілості стародавніх ссавців, артефакти доісторичних людей та яйця динозаврів.
Аравійська пустеля
Цей комплекс пустель на Аравійському півострові відомий як найбільша пустеля Азії. Аравійська пустеля також посідає 4 місце у списку найбільших пустель у світі. Вона охоплює площу близько 2,3 млн кв. км.
До складу Аравійської пустелі належить найбільша піщана пустеля світу – Руб-ель-Халі. Також ці пустельні території об’єднують пустелі Аль-Дахна, Нефуд, Негев, Юдейську пустелю та Рамлат ас-Саб’атайн.
На теренах Аравійської пустелі зустрічаються райони з сипучими пісками. Попри суворі кліматичні умови, ці пустельні території слугують місцем існування для багатьох тварин. Тут зустрічаються газелі, барханні кішки, ящірки. На відміну від фауни, пустельна флора цього регіону дуже бідна.