Лисиця фенек: дивовижна тварина пустелі Сахара

Лисиця фенек - фото, опис, цікаві факти

Лисиця фенек – невеликий ссавець, що зустрічається в пустелях Північної Африки. Вона є найменшим представником роду Лисиця. На відміну від інших лисиць, фенек має найбільші вуха порівняно з невеликим тілом.

Лисиця фенек – класифікація та наукова назва

Фенек – маленька лисичка, яка є представником ряду Хижі. Подібно до рудої лисиці, цей ссавець належить до родини Псові (Canidae), роду Лисиця (Vulpes). Проте інколи цю тварину класифікують як представника окремого роду – Fennecus.

Наукова назва лисиці фенек – Vulpes zerda. Перша складова означає «лисиця», тоді як друга походить із грецької мови та перекладається як «сухий».

Лисиця фенек – класифікація тварини

Останнє пов’язано із середовищем існування фенека, що складають пустельні та напівпустельні території. За іншою версією, «zerda» походить з фарсі та може означати піщане забарвлення хутра тварини.

Назва «фенек» походить від арабського слова «fanak», що перекладається як «лисиця». В світі існує лише 1 вид цієї унікальної пустельної тварини.

Як виглядає лисиця фенек? Опис тварини

Фенек – найменший в світі вид лисиці. Довжина тіла в цієї пустельної тварини становить 30-40 см, висота в загривку – 22 см, а вага сягає лише 1,5 кг.

Хутро лисиці фенек має світло-піщане забарвлення, що дозволяє легко маскуватися на фоні пісків пустелі. Лише кінчик хвоста в цього звіра чорний. Молоді особини майже білі.

Як виглядає лисиця фенек

Лисиця фенек не перегрівається спекотними днями, адже світле хутро відбиває сонячні промені від тіла. Проте вночі, коли температура в пустелі Сахара значно падає, довге густе хутро добре захищає цю тварину від холоду.

Мордочка у фенека коротка та загострена, а очі – великі. Ця маленька лисиця має довгий (до 30 см в довжину) пухнастий хвіст, який відіграє значну роль в її житті.

Завдяки ньому, вона може утримувати рівновагу під час бігу та легко змінювати напрямок переміщення. Також довгий та густий хвіст зігріває ноги та ніс лисиці фенек, коли вони спить в своєму лігві, згорнувшись калачиком.

Найбільш характерною рисою зовнішнього вигляду лисиці фенек є великі вуха. Їхня довжина може сягати до 15 см. Вони мають овальну форму, але загострені кінчики.

Опис лисиці фенек

Завдяки цьому, лисиця фенек має неймовірно чутливий слух, який дозволяє легко знаходити здобич. Крім того, великі вуха слугують своєрідними терморегуляторами. Завдяки ним, лисиця фенек не перегрівається навіть в найбільш спекотні години дня.

Також ця пустельна тварина має пухнасті ноги. Густе хутро на підошвах ніг забезпечує вільне переміщення фенека по пекучому гарячому піску. Ці лисиці здатні переміщуватися серед пустельних просторів зі швидкістю до 40 км/год. Крім того, фенек має довгі та гострі вигнуті кігті, які дозволяють швидко рити великі нори.

Величезні (порівняно з тілом) вуха лисиці фенек сприяють найкращому слуху та терморегуляції тіла в умовах пустельного середовища.

Поведінка та спосіб життя лисиці фенек

Ці тварини ведуть переважно нічний спосіб життя. Вони найбільш активні прохолодними ночами та відпочивають в своїх норах вдень. Піщаний колір хутра дозволяє лисиці фенек залишатися непомітною на піску. Проте зазвичай ці тварини уникають надмірної активності протягом спекотного дня.

На відміну від інших лисиць, фенеки – доволі товариські тварини. Вони живуть родинними групами до 10 особин у великих підземних норах, поєднаних між собою доволі складними лабіринтами. При цьому кожна лисиця фенек (або пара цих тварин) має власну територію в межах підземного співтовариства.

Поведінка та спосіб життя лисиці фенек

Подібно до інших представників роду Лисиця, самці мітять свою територію сечею. Також вони стають неймовірно агресивними один до одного в сезон розмноження, коли змагаються за увагу самиць.

Фенеки – дуже «балакучі» лисиці. Для спілкування між собою вони використовують гавкання, вий, скиглення, бурчання та навіть муркотіння.

Де живе лисиця фенек? Середовище існування тварини

Лисиця фенек зустрічається у Північній Африці та на півночі Синайського півострова. Піщані та напівпосушливі пустельні регіони – типове середовище існування цієї тварини у вказаному ареалі.

Діапазон країн, де мешкає лисиця фенек, відносно широкий. Ця пустельна тварина Африки зустрічається від Марокко до Єгипту та від Нігеру і Судану до Кувейта. Також лисиця фенек може мешкати в Сахарі та Нубійській пустелі.

Де живе лисиця фенек

Зазвичай ці тварини живуть в великих підземних норах, які вони риють в піщаних дюнах. Своє житло фенеки вистилають м’якими матеріалами (пір’ям, хутром, тощо), щоб забезпечити максимально тепле та комфортне місце відпочинку.

Через чарівний вигляд та доволі товариський характер лисиця фенек нерідко утримується в домашніх умовах як екзотичний пухнастий улюбленець в різних країнах світу.

Що їсть фенек?

Лисиця фенек – всеїдна тварина. Пошуками їжі вона займається переважно прохолодними ночами. Фенек харчується різноманітною пустельною рослинністю: травою, корінням, ягодами та фруктами.

Також ці лисиці можуть полювати на комах, дрібних рептилій та гризунів, що зустрічаються на піску або в ньому. Завдяки неймовірно чуйному слуху, фенек здатний почути, як здобич переміщується по м’якому піску або закопується в нього.

Подібно до інших тварин пустелі, ці маленькі лисиці добре пристосовані до сухого середовища. Вони отримують майже всю необхідну їм вологу через рослинність, яку споживають. Нирки фенека пристосовані до мінімальної втрати води в повсякденному житті.

Розмноження лисиці фенек

Шлюбний період у лисиці фенек триває між січнем та березнем. Розмножуються ці тварини раз на рік, а пари створюють на все життя, та цілій рік живуть в одній частині лігва.

Самиця фенека виношує дитинчат протягом 2-х місяців. На світ з’являється від 2-х до 6-ти лисенят (в середньому – 3). Вони народжуються вкритими сірим хутром та важать лише 50 г. Перші 5 тижнів життя лисенята фенека харчуються молоком матері. Потім вони долучаються до споживання більш твердої їжі.

Розмноження лисиці фенек

Молоді фенеки залишається в батьківському лігві під захистом матері протягом перших 2-х місяців життя. Дорослий самець на цей час тимчасово відселяється. Самиця фенека приймає від нього здобуту їжу, але відганяє від нори з малюками.

У віці 11 місяців молода лисиця фенек стає повністю зрілою. В дикій природі ці тварини можуть жити до 10-14 років.

Цікавий факт! Фенек – єдина лисиця, яку легко приручити та утримувати в домашніх умовах у якості домашнього улюбленця.

Хижаки та загрози лисиці фенек

Завдяки нічному способу життя та спритності лисиця фенек має дуже мало ворогів в своєму середовищі існування. Пугач – головний хижак цих тварин. Також на лисицю фенек можуть полювати орли, гієни, каракали, шакали.

Інколи ці тварини потрапляють у пастки. Певну загрозу для фенеків становлять й люди, що відловлюють цих тварин заради торгівлі.

Хижаки та загрози лисиці фенек

Крім того, на цих маленьких лисиць можуть полювати місцеві мешканці заради отримання гарного хутра. У деяких регіонах фенеку загрожує втрата середовища існування через розширення людських поселень.

Достовірних даних щодо чисельності популяції лисиці фенек немає. Відомо лише, що в зоопарках світу налічується приблизно 300 особин цих тварин.

Проте вважається, що наразі їм ще не загрожує зникнення. Пов’язано це з тим, що лисиця фенек мешкає переважно в різних пустельних середовищах – від прибережних регіонів до внутрішніх пустель, які залишаються стабільними.