Австралія – найбільш посушливий континент у світі. На 70% материкової частини країни щороку випадає менш ніж 500 мм опадів. Пустелі та напівпустелі охоплюють значну площу Австралії. Вони розташовані переважно у північно-західній частині та займають 44% з усієї території. Нижче наведені усі напівпустелі та пустелі Австралії з фото та описом.
Загальна характеристика пустель Австралії
Австралійські пустелі розташовані у тропічному та субтропічному поясі. При цьому значна їх частина припадає саме на останній. Середня кількість опадів у пустелях Австралії складає менш як 250 мм.
Зазвичай вони не випадають рівномірно протягом року. Найчастіше за все середньорічна кількість опадів у пустелях Австралії випадає за місяць, а іноді – навіть за 1 день.
Найбільш посушливі райони зосереджені біля басейну Ейр – найбільшого озера Австралії. Середня кількість щорічних опадів тут становить від 100 до 140 мм. Водозбірний басейн охоплює площу 1,2 млн кв. км, але зрідка заповнюється водою. Коли волога випаровується, озеро Ейр перетворюється на солончак з білими соляними теренами.
Середня літня температура у пустелях Австралії перевищує +35…+40°С вдень, а вночі знижується до +30°С, а іноді – до +15…+20°С. Регіон Пілбара на заході країни є найспекотнішим. Температура тут сягає +48…+50°С.
Взимку денна температура в австралійських пустелях не знижується далі за +15°С, а в окремих регіонах – не нижче +25…+27°С. У липні середня температура вдень сягає лише +3…+6°С, а вночі у високогірних районах знижується до –7,5°С.
Суттєві кліматичні зміни – головна відзнака пустель Австралії. Наприклад, після посухи та лісових пожеж у 2009 р. відбулися повені, через які пустельні терени країни перетворилися на смарагдовий рай у 2010-2011 роках. Ендемічна флора та фауна Австралії доволі стійка до суворих умов пустель країни та ймовірних різких кліматичних змін.
Пустелі Австралії як середовище існування
Серед австралійських пустель мешкає менш ніж 3% населення країни. Проте ці землі були заселені аборигенами Австралії ще десятки тисяч років тому.
Окремі племена досі живуть у пустелях та напівпустелях країни. На теренах Великої пустелі Вікторія мешкає народ спініфекс, у пустелі Піларба – марту, а на околицях Танамі – юендуму.
Також пустелі Австралії є середовищем існування багатьох ендемічних видів тварин. Тут зустрічаються рідкісні плазуни, птахи, ссавці та комахи. Найбільш дивовижною є різноманітність пустельних ящірок Австралії. Загалом на пустельних теренах країни мешкає понад 210 видів плазунів.
Спініфекси становлять приблизно 20-25% пустельної флори Австралії. Ще приблизно 20-25% припадає на чагарники акації, відомі ще як мулга. Через чималу площу посушливих регіонів країни значна частина видів флори та фауни пустель Австралії досі не вивчена.
Велика пустеля Вікторія – найбільша пустеля Австралії
При площі 424,4 тисячі кв. км це найбільша пустеля в Австралії та третя у світі після Сахари та Аравійських пустель. Вона розташована на самому півдні країни та простягається більш ніж на 700 км зі сходу на захід. На півночі найбільша австралійська пустеля межує з пустелею Гібсона, а на півдні – з рівниною Наларбор.
Ці пустельні терени Австралії були відкриті у 1875 році та названі на честь королеви Вікторії. Британський дослідник Ернест Джайлз першим пересік їх.
Велика пустеля Вікторія – величезна безплідна піщано-солончакова пустош. Щороку тут випадає 200-250 мм опадів. Серед ландшафтів найбільшої австралійської пустелі переважають численні червоні піщані дюни та рівнини. Також тут існує декілька солених озер.
Значна частина Великої пустелі Вікторія в Австралії досі не досліджена. Її східні території визнані біосферним заповідником ЮНЕСКО. Температура влітку вдень тут у межах +32…+40°С, а взимку – у межах +18…+23°С.
На теренах цієї пустелі Австралії ростуть найбільш посухостійкі рослини. Значна частина пустельного ландшафту серед піщаних дюн вкрита спініфексами. Крім того, тут зустрічаються гревілеї, що під час цвітіння привертають увагу птахів.
На заході пустелі мешкають рідкісні папуги Олександри, тисячі хвилястих папужок та корели. Після дощів тут зустрічаються 13 видів медолюбових. Найпоширенішими ящірками у цій австралійській пустелі є молохи та піщані дракони Маллі. Вони майже зливаються з червоними піщаними дюнами. Динго та гігантські варани – головні хижаки у Великій пустелі Вікторія.
Серед цих пустельних теренів мешкає найбільша кількість аборигенів. Проте значна частина Великої пустелі Вікторія залишається незаселеною. Чимало її ділянок оголошені заповідними (наприклад, заповідник Мамунгарі).
Пустелі Австралії: Велика Піщана чи Західна
Велика піщана пустеля Австралії охоплює площу 360 тисяч кв. км та посідає друге місце у країні за розміром. Розташована вона у північно-західній частині континенту, південніше плато Кімберлі.
Її пустельні території простягаються на 900 км з заходу на схід та на 600 км – з півночі на південь. Західна пустеля доволі рівнинна. Середня висота на її теренах на півдні – близько 400-450 м, а на півночі – 300 м.
Європейці вперше відвідали цю пустелю Австралії у 1873 році. Тоді експедиція під керівництвом Уорбертона перетнула її зі сходу на захід.
Пустельні ландшафти тут представлені переважно грядами червоних піщаних дюн. Вони розташовані паралельно одна одній, сягають заввишки від 10-12 м до 30 м та простягаються на 50 км.
Також зустрічаються ділянки, де переважають виступи жовтого піщаника та ланцюжки солончакових озер. Останні зрідка наповнюються водою. У північно-східній частині Великої піщаної пустелі знаходиться метеоритний кратер Вулф-Крик. Також тут існує декілька великих ергів з піщаними дюнами.
Велика піщана пустеля – найспекотніша на теренах Австралії. Середня температура влітку (з грудня до лютого) тут сягає +35°С, а взимку – до +20°С. На півночі пустелі випадає до 450 мм на рік, а на півдні – до 200 мм.
Серед цих пустельних теренів Австралії височіє знаменита скеля-моноліт Улуру. Південно-західна частина пустелі межує з пустелями Гібсон і Танамі.
Серед пустельної флори тут переважають спініфекси та низькорослі евкаліпти та акації. Динго, варани, дикі верблюди, кенгуру, ящірки молох та папуги – головні представники фауни цієї пустелі Австралії. Також серед цієї пустельної місцевості мешкають 2 групи аборигенів – марту та пінтупі.
Пустеля Гібсона
Ця піщана пустеля Західної Австралії розташована північніше Великої пустелі Вікторії. Свою назву вона отримала на честь Альфреда Гібсона – дослідника, який безслідно зник на її теренах у 1874 році.
Пустеля Гібсона охоплює площу 155,5 тисяч кв. км та посідає 5-е місце за розмірами в Австралії. Гравійні терени, порослі пустельною травою, скелясті хребти та височини, дюни, рівнини та пагорби з червоним піском – характерні ландшафти цієї пустельної місцевості. Один з перших дослідників описував ці місця як «величезну пагорбисту пустелю з гравію». Середня кількість опадів щороку тут не перевищує 250 мм.
Мальовничі хребти Петерман – червоні скелі, що простягаються на 320 км, є своєрідною візитною карткою пустелі Гібсон. Їхня максимальна висота сягає 1158 м. Також у цій пустелі зустрічається декілька солених озер. Температура влітку тут вище +40°С, а взимку – лише +6°С.
Вересень – найкращий час для подорожі цією пустелею Австралії. Попри малу кількість вологи, ці пустельні терени слугують місцем існування червоних кенгуру та дрібніших сумчастих, а також ему, змій та ящірок.
Мала Піщана пустеля Австралії
Ця австралійська пустеля площею 101 тисяча кв. км розташована на заході країни, південніше Великої піщаної. Через подібність ландшафтів та менші розміри ці пустельні території й отримали свою назву. Їхня східна частина поступово переходить у пустелю Гібсона.
У середньому тут випадає 150-200 мм опадів на рік. Літня температура – у межах +22…+38м, а зимова – від +5,4°С до +21°С.
Значна частина цих пустельних територій належить аборигенному народові манділара. Вік наскельних малюнків Карнатакул, що зустрічаються у цій пустелі, становить якнайменше 47 тисяч років.
Пустелі Австралії з фото: Сімпсон
Ця піщана пустеля у центрі континенту охоплює переважно південно-східну частину Північної території та частково – штати Квінсленд та Південна Австралія. Вона простягається на сотні кілометрів, а її площа становить 143 тис. кв. км.
Пустеля Сімпсон – четверта за величиною в Австралії. Також вона має славу найбільшої у світі пустелі з піщаними дюнами. Ця австралійська пустеля була відкрита Стартом у 1845 році та спочатку на географічних мапах зображувалася як частина пустелі Старта. Вперше її повністю пройшла експедиція Колсона у 1936 році.
Сімпсон – найкращий у світі приклад паралельної дюнної пустелі. На її теренах знаходяться найдовші у світі паралельні піщані дюни, що сягають до 160 м. Вони статичні та утримуються завдяки рослинності. Дюна Напанерика заввишки 40 м – найбільша на цих теренах.
Ландшафти пустелі Сімпсон утворюють переважно нескінченні червоні піщані дюни та озера, вкриті солоною кіркою. Також тут зустрічаються широкі савани, зарості посухостійких чагарників та поодинокі дерева, що ростуть на значній відстані один від одного.
Літні температури у пустелі Сімпсон дуже високі, тому її відвідування у цей час заборонено. Після рідкісних дощів ці пустельні терени вражають цвітінням польових квітів серед пісків та гніздуванням багатьох птахів.
Вся територія пустелі Сімпсон є заповідною з метою збереження її унікальної дикої природи. Тут зустрічаються кенгуру, динго, дикі коні та свині, а також різноманітні види папуг та велика австралійська дрохва.
Пустелі Австралії: Танамі
Ця кам’янисто-піщана пустеля Австралії розташована на півночі країни. Вона охоплює території двох штатів – Північної території та Західної Австралії. Її загальна площа сягає 292,1 тис. кв. км.
Пустельні ландшафти Танамі поєднують кам’янисту місцевість та невеликі пагорби. Середня кількість опадів становить близько 430 мм щороку. Це доволі забагато для типової пустелі Австралії.
Температура у літній час сягає +36…+38°С вдень та +20…+22°С вночі. Взимку стовпчик термометра знижується до +25°С вдень та нижче +10°С вночі.
Пустеля Танамі була відкрита у 1856 році. Проте тривалий час вона залишалася майже недослідженою європейцями. Лише у 1900 році Аллан Девідсон здійснив подорож нею, намітивши на мапі виявлені ним родовища золота. Золотовидобуток здійснюється тут досі.
На теренах пустелі Танамі збереглися деякі доволі рідкісні тварини Австралії, які перебувають на межі зникнення. Також тут мешкає декілька груп корінних народів.
Пустелі в Австралії: Тірарі
Ця австралійська пустеля розташована на півночі штату Південна Австралія. Вона охоплює площу 15,2 тис. кв. км та частково належить до національного парку Каті Танда-Лейк-Ейр.
Переважну більшість її ландшафтів становлять солені озера та піщані дюни, що простягаються з півночі на південь. Тут випадає дуже мало опадів (менш ніж 125 мм на рік) та панують дуже високі температури.
Серед піщаних дюн подекуди росте акація язичкова та пустельна трава зігохлоа. Проте на схилах подекуди зустрічаються високі чагарники.
Цікавою пам’яткою пустелі Тірарі є заповідна територія Нгапакальді. Вона являє палеонтологічну цінність як місце виявлення значних скупчень скам’янілостей хребетних третинного періоду.
Пустеля Старта в Австралії
Ця кам’яниста пустеля розташована у Південній Австралії, східніше озера Ейр. Її названо на честь капітана Чарльза Старта, який у 1844 році дослідив ці пустельні терени, намагаючись відшукати внутрішнє море країни.
Дослідник стверджував, що через товстий шар дуже твердого каміння круглої форми ця пустеля Австралії виглядає наче «вхід до пекла». При переході через цю кам’янисту місцевість коні зношували підкови та починали кульгати.
Рослинності у пустелі Старта дуже мало, а земля має червоний колір. Також тут існує кілька ефемерних озер, відомих під назвою «гільгай». Під час дощів ця місцевість перетворюється у непрохідну.
На теренах пустелі Старта зустрічається дивовижна пустельна рослина – свайнсона чудова. Вона вражає унікальними кров’яно-червоними квітами з вугільно-чорною серцевиною. Ця рослина визнана квіткою-символом штату Південна Австралія.
Пустеля Стшельцького в Австралії
Ця австралійська пустеля охоплює площу 80,2 тис. кв. км. Вона була відкрита європейцями у 1845 році та названа на честь польського дослідника.
Розташована ця пустеля на північний схід від озера Ейр та північніше хребта Фліндерс. Її північно-західна частина повільно переходить у пустелю Сімпсон. Величезні поля дюн – характерний ландшафт цієї пустельної місцевості Австралії.
Австралійські пустелі: Піннаклс
Ця невелика пустеля розташована у південно-західній частині штату Західна Австралія. Вона є однією з наймальовничіших природних пам’яток країни. Центральна частина пустелі Піннаклс належить до національного парку Намбунг.
Її назва перекладається як «пустеля гостроверхих веж». Пов’язано вона з наявністю на цих пустельних теренах безлічі поодиноких вапнякових скель заввишки від 1 до 5 м. Їхні дивовижні верхівки височіють над рівниною золотих пісків, надаючи ландшафту фантастичного вигляду.
Перші згадки про пустелю Піннаклс зустрічаються серед записів нідерландських мореплавців. Морські мандрівники вважали, що ці природні «вежі» – покинуте старовинне місто.
Науковці вважають, що мільйони років тому на місці Піннаклс був океан. Коли вода відступила, тут виросли дерева, що згодом загинули під час пожежі, а їхній попіл змішався з кварцовими пісками.
З часом сформувалися дивовижні скелі, що стали одним із наймальовничіших пейзажів Австралії. Їхні окремі групи нагадують різних істот. Тут є скелі-верблюди та скелі-кенгуру, а також цілий комплекс Силуетів привидів.