Піраньї: відомі риби Південної Америки – фото, опис, цікаві факти

Піраньї – фото, опис, цікаві факти

Піраньї – найбільш відомі в світі прісноводні хижі риби. Вони населяють води річки Амазонки ще з прадавніх часів. Піраньї мають славу найлютіших створінь. Проте насправді в природі існує чимало видів цих риб, і не всі вони є хижаками.

Піраньї – класифікація та наукова назва

Піраньї – загальна назва, що використовується для позначення будь-якого з понад 60 видів прісноводних риб із гострими, як бритва, зубами. Вони належать до родини Піраньєві (Serrasalmidae) та підродини Серразальмові (Serrasalminae), які в свою чергу – до ряду Харациноподібні (Characiformes). Піраньї – представники надкласу Щелепні, інфракласу Костисті риби.

Відкриття викопного виду цих рибин – мегапіраньї (Megapiranha paranensis) стало великим проривом у розумінні їхньої еволюції. Цей гігант із верхньою щелепою довжиною 5 см та зигзагоподібним розташуванням зубів свідчить, що пакуси та піранії мають одного спільного пращура. Він існував 8-10 млн. років тому.

Піраньї – класифікація та наукова назва

Наукова назва піраньї – Piranha походить від двох слів з мови гуарані. «Піра» означає «риба», а «аніа» – «диявольські зуби». Пов’язано це, звісно, з характерним зовнішнім виглядом рибини.

Проте слід зазначити, що не всі види піраньї насправді настільки небезпечні та агресивні, як вони описані у книгах та фільмах. Всупереч поширеній думці, більшість видів цих риб харчується не м’ясом, а комахами або рослинами. На людей піраньї нападають рідко, але все ж таки можуть це робити.

Цікавий факт! Родина Піраньєві налічує від 30 до 60 видів. З них лише 40% є агресивними хижаками, тоді як інші всеїдні або ж взагалі харчуються переважно рослинністю.

Як виглядає піранья? Опис риби

Забарвлення цих рибин Південної Америки залежить від виду. Наприклад, піранья звичайна сірувата з білими вкрапленнями або оливково-срібляста, із червоним черевом. Ромбоподібні, червоноокі або чорні піраньї мають більш однорідний колір, що варіюється від сірого до майже чорного, та характерні червоні очі.

Зазвичай ці рибини сягають у довжину від 15 до 30-33 см, а їх вага – до 1 кг. Найбільш впізнаний вигляд піраньї надають трохи виступаючі вперед щелепи з великими щелепними м’язами.

Як виглядає риба піранья

Зуби у цих риб гострі, наче лезо бритви, та зубчасті. Таким чином піраньї дуже вправно та швидко можуть розривати м’ясо.

Верхні та нижні щелепи у піраньї функціонують як ножиці, що швидко ріжуть їжу. Відомо, що ромбоподібна піранья має найсильнішу силу укусу серед усіх існуючих кісткових риб. При цьому слід зазначити, що ці риби постійно втрачають та відрощують нові зуби.

До уваги! Агресивна репутація піраньї сильно перебільшена, частково завдяки книзі Теодора Рузвельта «Через бразильську пустелю».

Де живуть піраньї та яке їх середовище існування?

Піраньї – прісноводні риби, що мешкають у басейні Амазонки. Деякі їх різновиди були виявлені в Бангладеш, Китаї та навіть Сполучених Штатах. Проте зазвичай це риби-втікачі від торгівців екзотичними тваринами.

В цілому піраньї широко поширені по всій Південній Америці. Вони живуть у багатьох прісноводних водоймах, включаючи озера, річки, струмки та стоячі басейни.

Де живуть піраньї

Чимало видів піраньї зустрічаються лише в одній річковій системі. Проте деякі з цих рибин (наприклад, піранья звичайна) мешкають в кількох річкових системах Південної Америки.

Одні піраньї полюбляють каламутну, повільну воду та часто зустрічаються на значному мілководді. Інші види цих риб живуть у глибоких річкових руслах, у каламутній воді.

Піранья звичайна зустрічається переважно в річці Амазонці, тоді як піранья-людожер – в бразильській річці Сан-Франциско. Обидва ці види відомі найсильнішими щелепами та найгострішими зубами. Піранья-людожер має таку назву через те, що здатна нападати на великих тварин і людей, хоча зазвичай харчується меншими тваринами.

Що їдять піраньї?

Більшість видів цих риб є опортуністичними хижаками. Вони споживають майже все – від рослин до іншої риби, комах, прісноводних равликів, падла, черв’яків тощо.

Деякі види піраньї вправно поїдають луску та харчуються переважно відкушуванням її або плавників у інших риб. Крім того, піраньї нерідко збирають сміття.

Що їдять піраньї

Тобто ці риби в цілому всеїдні. Проте піраньї можуть полювати на великих тварин, які потрапляють у їх середовище існування, нападаючи групою.

Досить велика група піраній може швидко знищити доволі велику тварину. Проте зазвичай ці риби не подорожують великими мисливськими групами. Найчастіше за все зграя піраній нападає лише на слабких або поранених тварин.

Цікавий факт! Відомо, що піраньї можуть ставати більш агресивними, коли голодують. В стоячому басейні вони швидше за все нападуть на все, що потрапить у воду.

Чи може піранья з’їсти людину?

Хоча ці риби Амазонки та інших річок Південної Америки мають славу дуже агресивних істот, насправді їх напади рідко бувають смертельними. Піраньї подорожують захисними групами, але рідко полюють у них.

Чи може піранья з’їсти людину

Надзвичайно агресивними вони стають лише, коли їм бракує їжі. Також відомо, що піраньї можуть їсти людські трупи, які потрапляють у їх середовище існування. Проте офіційно не зафіксовано жодного випадку нападу цих рибин на людину, що призвів би до летального.

Розмноження піраньї

Звички розмноження більшості видів піраній в дикій природі невідомі. Дослідження проводилися лише в умовах акваріума. Зазвичай ці риби можуть розмножуватися при досягненні однорічного віку.

Самиці піраньї відкладають до 5000 ікринок біля густої рослинності, на плавучі рослини або на підмите коріння дерев. Самці запліднюють ікру, а потім через 2-3 дні на світ з’являються мальки. При холодній температурі води процес інкубації може тривати до 10 днів.

Розмноження піраньї

Маленькі піраньї ховаються в рослинності, доки не стануть достатньо великими, щоб захистити себе. Молоді рибини активні переважно вдень, а дорослі особини – протягом різних періодів, включаючи світанок, час після полудню та ніч.

В неволі піранья може жити до 10 років. Проте напевно невідомо, яка тривалість життя цих рибин в дикій природі.

Хижаки та загрози для піраній

На цих риб може полювати будь-хто більший за них. До типових хижаків піраній належать великі черепахи, крокодили, інші великі хижі риби, дельфіни та чимало видів водоплавних птахів.

Люди також можуть ловити піраній та споживати їх у їжу. Крім того, аборигени Південної Америки рибалять на цих риб заради їхніх зубів, які використовують для різьблення. Подекуди піраній утримують у якості акваріумних риб, проте в багатьох регіонах вони заборонені як домашні тварини.

Хижаки та загрози для піраній

Піраньї не являють значного інтересу для промислового рибальства, але приваблюють рибалок-любителів. Спіймати цю рибу доволі просто на шматочки м’яса у якості приманки. Проте слід дуже обережно поводитися із трофеєм, адже гострі зуби піраньї можуть порізати шкіру та ввести бактерії.

Цих риб можна їсти. Зазвичай піраній смажать цілком. Проте зазвичай їх споживають у їжу лише в країнах Південної Америки. На смак м’ясо піраньї дуже солоне.

В дикій природі піраньї широко поширені. Певних даних про їх чисельність у світі немає, але вважається, що зникнення їм поки що не загрожує. Крім того, вчені ще продовжують відкривати нові види піраній. Таким чином, ці риби Південної Америки належать до видів, що викликають найменше занепокоєння.