Черепахи: класифікація, фото, опис, ТОП-8 цікаві факти

Черепахи - фото, опис, цікаві факти

Черепахи – велика група плазунів, які існували на планеті ще за часів динозаврів. Налічується понад 300 видів цих тварин, які можуть мешкати в самих різних середовищах існування як на суходолі, так й у воді. Морські, прісноводні та наземні черепахи мають спільні риси, але в той же час значно відрізняються одна від одної.

Черепахи – класифікація та наукова назва

Черепахи – хордові тварини, що належать до класу плазунів. Класифікація самого ряду Черепах доволі складна, оскільки він об’єднує чимало вимерлих підрядів, родин та родів.

Найбільш відомими підрядами є Бокошийні та Прихованошийні черепахи. До перших належать родини щитоногих, зміїношийних та пеломедузових черепах. У підряді Прихованошийних найбільш відомі сучасні надродини – це Морські, Кайманові, Наземні та М’якотілі черепахи.

Класифікація черепахи

Доволі відомими родинами серед Наземних черепах є Прісноводні, Сухопутні та Азійські прісноводні черепахи. Надродина морських видів цих рептилій представлена двома нині існуючими родинами – Морських та Безщиткових черепах.

Наукова назва ряду цих тварин – Testudines походить від латинського слова «testa», що означає «оболонка». Пов’язано це з характерним для всіх існуючих черепах панцирником на тілі. Українська назва «черепаха» скоріш за все утворено від праслов’янського слова, що має значення «горщик» або «череп», що також пов’язано із зовнішнім виглядом цих плазунів.

Наукова назва черепахи

Черепахи існують ще з часів динозаврів. Вони є одними з найдавніших рептилій у світі – навіть старшими за крокодилів. Крім того, черепахи вважаються одними з найдавніших живих хребетних.

Доісторичні черепахи виникли приблизно 230 млн. років тому, а перші динозаври з’явилися незадовго до цього. Ці рептилії співіснували поруч протягом мільйонів років, поки динозаври не вимерли, а черепахи залишилися, хоча й стали меншими за розмірами.

Бокошийні та прихованошийні черепахи

Ці плазуни добре відомі всім своєю здатністю втягувати голову та шию в панцир. Саме за способом, як вони це роблять, всі існуючі черепахи поділяються на 2 великі групи.

Бокошийні черепахи згинають шию вбік, коли втягують її, так що їхня голова розміщується між передніми кінцівками. Оскільки шия не втягується повністю, оболонка більше виступає спереду, щоб захистити її.

Бокошийні та прихованошийні черепахи

Прихованошийні черепахи повністю втягують голову та шию в панцир. Вони роблять це, опускаючи шию, перш ніж втягнуть її прямо назад.

Цікавий факт! Морські черепахи хоч і належать до групи прихованошийних, але не здатні втягувати голову та шию в панцир. Через це вони більш уразливі перед хижаками.

Як виглядає черепаха? Опис тварини

Існує понад 300 видів черепах, тому всі вони доволі різні за розміром та забарвленням. Складно вказати якісь певні кольори, характерні для цих плазунів.

Проте більшість видів мають переважно оливково-зелене, коричневе або навіть чорне забарвлення. Хоча існує чимало черепах, які мають доволі яскравий вигляд, через що складно виділити певний колір.

Як виглядає черепаха

Деякі види можуть відрізнятися наявністю яскравих плям та смужок на голові, черевці та панцирі. Взагалі колір черепахи в першу чергу визначається тією місцевістю, де вона мешкає, адже він слугує маскуванню.

Це цікаво! У наведеному вище відео можна побачити найбільш красиві та яскраві види черепах.

Панцир черепахи

Характерною рисою, спільною для зовнішнього вигляду черепахи незалежно від виду, є панцир на тілі. Він складається з 50-60 кісток та є частиною скелета цих плазунів.

Верхня куполоподібна частина панциру (спинний щит) черепахи має назву карапакс, а пласка черевна – пластрон. Обидві вони складаються з хребців і ребер.

При цьому реберні кістки ростуть убік у пласкі частини, які з’єднуються разом та покривають спину черепахи. Потім оболонка покривається зовнішнім шаром з кератину – тої самої речовини, з якої складаються нігті.

У більшості видів черепах панцир зверху вкритий симетричними роговими щитками. Спереду та ззаду є отвори, через які тварина висуває голову та свої кінцівки. У деяких видів вони можуть закриватися у разі небезпеки.

Панцир черепахи

Наземні черепахи мають високий куполоподібний панцир, що нерідко виглядає як горб. У прісноводних видів він гладкий, низький та сплющений.

Панцир морських черепах відрізняється обтічною краплеподібною формою. У м’якотілих видів цих плазунів він вкритий зверху м’якою шкірою, що робить їх менш захищеними.

Цікавий факт! Кожен щиток на панцирі черепахи росте самостійно та має концентричні кільця, за кількістю яких можна визначити вік тварини.

Розміри черепах: найменші та найбільші види

Деякі різновиди цих плазунів мініатюрні, а інші – просто велетні на тлі своїх значно менших родичів. Типова черепаха, яку тримають в домашніх умовах, зазвичай невелика. Розміри її тіла залежно від певного виду варіюються в межах 10-30 см.

Розміри черепах

Однак найбільша черепаха, що існує нині, – слонова або галапагоська сягає до 1,8 м та важить понад 400 кг. Вона є найбільшим видом цих тварин на суходолі.

Конкуренцію їй робить лише шкіряста черепаха. Саме вона вважається найбільшою сучасною черепахою, але були зафіксовані випадки, коли представники цього виду досягали 2,6 м у довжину та важили понад 900 кг. Хоча зазвичай типові представники цієї родини виростають до 1,3-1,8 м та важать в межах 300-500 кг.

Проте навіть вони можуть здатися маленькими у порівнянні з міоланією, що існувала за часів динозаврів. Вона сягала 5 м у довжину та до 4 м вшир, а на голові мала гострі роги.

Габарити тіла серед існуючих наразі морських видів також значно різняться. Найменша серед них тихоокеанська черепаха Рідлі має довжину 60-70 см, а найбільша – зелена – до 1,4-1,5 м.

Розміри морських черепах

Перша важить до 45 кг , а друга – від 70 до 200 кг (доволі рідко – до 400-500 кг). Для порівняння єдина представниця цих плазунів, що зустрічається в Україні, – болотна черепаха європейська важить лише до 1,5 кг, тоді як розмір її тіла сягає до 23 см.

До уваги! Черепахи ростуть протягом усього життя, тому їхні розміри значно змінюються залежно від віку. Розмір тіла новонародженої черепашки становить всього 3 см.

Поведінка черепахи

Спосіб життя та поведінка цих плазунів відрізняється залежно від певного виду. Деякі черепахи живуть поодиноко, а інші – родинними групами більшу частину свого життя.

Взагалі ці плазуни не настільки агресивні, як можна подумати. Вони проявляють агресію лише для захисту себе. Між прийомами їжі черепахи зазвичай відпочивають.

Поведінка черепахи

Всі черепахи – холоднокровні тварини. Температура їх тіла залежить від навколишнього середовища, тому їм доводитися грітися на сонці.

Проте деякі види здатні використовувати протитечійний теплообмін у кровоносних судинах між тілом і ластами для регулювання тепла. Також ці рептилії можуть підтримувати теплу температуру свого тіла завдяки додатковому жиру у панцирі.

Цікавий факт! Черепахи не мають вушних отворів, а їхні барабанні перетинки вкриті лусочками. Проте слух у них доволі добрий (особливо у порівнянні з іншими плазунами). Ці тварини здатні чути звуки до 500 Гц на суші та мають ще більш винятковий слух під водою (від 2000 до 4000 Гц).

ТОП-8 цікаві факти про черепах

  • Морські черепахи мають ласти, що дозволяють їм розвивати неймовірний контроль напрямку та швидкості при переміщенні у воді.
  • Ці плазуни дуже розумні та здатні розпізнавати своїх власників за зовнішнім виглядом і звуком завдяки інстинктивному інтелекту.
  • Морські черепахи щорічно мігрують на тисячі кілометрів до своїх улюблених місць гніздування.
  • Шкірясті черепахи відомі як рекордсмени серед мігруючих тварин світу. Вони регулярно долають 16 тисяч кілометрів або навіть більше щороку, мігруючи між місцями пошуку їжі та гніздування.
  • Важко повірити, що черепахи насправді не мають зубів, а їх заміщує гострий потужний дзьоб. Вони можуть використовувати його для захоплення рослинності та подрібнення мушлі молюсків, крабів та морських їжаків.
  • Малюки черепахи мають так званий «яєчний зуб», за допомогою якого вони розбивають яйце під час появи на світ. Він являє собою невеликий твердий горбок з кератину.
  • Стать майбутньої черепашки залежить від температури навколишнього середовища. При нижчих температурах на світ з’являється більше самців, а при вищих – більше самиць. Однак, потрібний температурний інтервал зазвичай залежить від певного виду.
  • Всупереч поширеній думці, черепаха не може вибратися зі свого панциря. Крім того, вона ніколи не переросте його, адже він росте разом з нею.

Де живуть черепахи та яке їхнє середовище існування?

Взагалі черепахи зустрічаються по всьому світу, крім Антарктиди. Найчастіше за все їх можна побачити у Південній Азії та у південно-східній частині Північної Америки. Проте більшість з них є різновидами морських черепах, які мешкають в різних морях та океанах планети, крім вод Північно-Льодовитого океану.

Взагалі, як вже вище було зазначено, існують наземні та водні види цих тварин. Суходільні черепахи є суто наземними та теплолюбними. Вони зустрічаються в Африці, Європі, Азії та Америці, де мешкають переважно на сухих ділянках саван та пустель. Проте деякі їхні різновиди також можуть жити у вологих тропічних лісах.

Де живуть черепахи

Прісноводні черепахи існують в Америці, Євразії та Північній Африці. Водойми зі стоячою водою або з повільною течією – типове середовище існування цих видів.

Азійські прісноводні черепахи, незважаючи на видову назву, зустрічаються не лише в Азії, а й в Америці та Європі. Проте більшість з них мешкає саме на азійських теренах – від Туреччини до Японії. Ці черепахи живуть у чистих прісноводних водоймах та на морському узбережжі тропічних лісів.

В Україні зустрічається лише європейська болотна черепаха. Ареал її розповсюдження охоплює значну частину Європи, північно-західні країни Африки та Передню Азію. В Україні цей вид черепах можна зустріти на болотах, у плавнях, озерах та річкових затоках з мулистим дном.

До уваги! Більшість існуючих видів черепах живуть у воді та навколо неї, хоча всі гніздяться на суші.

Що їдять черепахи?

Ці плазуни мають доволі різноманітний раціон, який в певній мірі залежить від тієї місцевості, де вони мешкають. Більшість суходольних черепах харчується переважно листям поблизу свого місця існування. Проте вони також можуть споживати гусениць та різних безхребетних, щоб отримати також потрібну їм білкову їжу.

Що їдять черепахи

Взагалі черепахи незалежно від виду є всеїдними тваринами. Вони можуть їсти будь-яку траву, мох, листя. Морські види найчастіше за все харчуються креветками, крабами, кальмарами, медузами, каракатицями, губками, водними равликами та комахами, ракоподібними.

Також певні види надають перевагу водоростям та водним рослинам. Прісноводні черепахи можуть їсти жаб, змій, рибу та своїх значно менших родичів.

Розмноження та тривалість життя черепахи

Більшість морських черепах відкладають яйця на суходолі та залишають їх. Таким чином їхні малюки піклуються самі про себе від моменту народження. Саме тому чимало їх гине, навіть не народившись.

Інші черепахи тримають свої яйця всередині свого тіла до 2-х років, перш ніж відкласти їх для появи на світ малюків. Малі черепашки здатні рухатися і бачити вже через кілька секунд після вилуплення, проте вони доволі слабкі.

Розмноження черепахи

Морські черепахи, народжені у піску на пляжі, повинні якомога швидше повернутися до води, щоб уникнути хижаків. У воді вони шукатимуть свою родину, притулившись до будь-якої дорослої самиці.

Залежно від виду та середовища існування, черепахи в дикій природі можуть жити від 30 до 200 і більше років. В домашніх умовах черепашка середнього розміру при правильному догляді може прожити майже 80 років.

Цікавий факт! Кількість відкладених яєць залежить від виду, але у деяких черепах може сягати до 1000 штук.

Хижаки та загрози для черепах

Ці рептилії не є частиною харчового ланцюга багатьох тварин, але їх легко наздогнати. Головними хижаками морських черепах є акули, але також їх можуть переслідувати косатки.

Проте найбільш вразливими є молоді черепашки. Їхні панцирі ще доволі м’які, тому саме молоді особини привертають увагу багатьох великих та малих хижаків. Морські птахи, краби-привиди та риби найчастіше за все полюють на молодих черепашок.

Хижаки та загрози для черепах

Взагалі найбільшою загрозою для будь-якого виду черепах є люди та забруднення природного середовища. Через це гине більше 50% всіх різновидів цих плазунів.

Лише морських черепах в світі налічується приблизно 6,5 млн. особин. При цьому багато їх видів знаходяться під загрозою зникнення. Проте чисельність багатьох суходольних та морських черепах поки залишається стабільною.

Незважаючи на це, потрібно докладати зусиль щодо збереження цих плазунів, зменшуючи забруднення, через яке вже загинуло чимало океанських видів. Наразі найбільш рідкісною в світі є гігантська м’яка черепаха Янцзи.