
Орхідейний богомол чи богомол-квітка – один з найдивовижніших представників цього виду хижих комах. Він зустрічається у тропічних лісах Азії та відомий своїми надзвичайними маскувальними властивостями. Цей богомол здатний імітувати вигляд квітки орхідеї, щоб привабити до себе бажану здобич.
Орхідейний богомол чи богомол-квітка – класифікація та наукова назва
Орхідейний богомол – тропічний вид богомолів. Ці комахи є представниками родини Hymenopodidae.
Остання є другою за чисельністю родиною богомолів. Вона налічує 223 види, для яких властива мімікрія. Представники цієї родини богомолів імітують квіти чи сухе листя.

Через схожість на квіточки їх нерідко звуть «квітковими богомолами». Найвідомішим богомолом-квіткою є саме орхідейний богомол, що належить до роду Hymenos.
Його наукова назва – Hymenos coronatus. Українська назва цієї комахи пов’язана з її здатністю імітувати вигляд квітки орхідеї.
Як виглядає орхідейний богомол?
Зазвичай орхідейний богомол має напівпрозоре біле тіло, але здатний змінювати його на рожеве. Дорослі особини мають яскраво-рожевий колір, тоді як личинки – червоно-чорний та більш схожі на мурах. Загалом протягом кількох днів орхідейні богомоли можуть змінювати свій колір залежно від навколишнього середовища.
Цей вид богомолів здатний імітувати вигляд орхідеї. Кінцівки у нього дуже довгі та тонкі. Чотири крокуючи ноги у нього мають плавні виступи, через що нагадують пелюстки квітки.
Передня пара кінцівок, як і в інших богомолів, використовується для хапання здобичі. Деякі орхідейні богомоли також мають темну пляму на черевці, яка виглядає як бутон квітки.

Самці та самиці орхідейного богомола суттєво відрізняються за розмірами. Цей вид демонструє один з найвиразніших статевих диморфізмів серед всіх богомолів.
Самиці нерідко вдвічі більші за самців. У середньому розмір тіла у самців орхідейного богомола сягає лише 2,5 см, тоді як у самиць – до 6-7 см. Цікаво, що при цьому перші мають 8 сегментів тіла, тоді як другі – лише 6.
Залежно від кольору середовища орхідейний богомол-квітка може змінювати свій колір від рожевого до коричневого. Після третьої линяння в орхідейних богомолів з’являється «намисто» на задній частині шиї. У самців воно коричнево-червоне, тоді як у самиць зазвичай зелене.
Цікавий факт! Було виявлено, що під ультрафіолетовим світлом орхідейних богомолів майже неможливо відрізнити від квітів. Через це бджолам набагато важче відрізнити їх, що робить їх легкою здобиччю для цих хижих комах.
Де живе орхідейний богомол чи богомол-квітка?
Цей вид богомолів є доволі поширеним у тропічних лісах Південної та Південно-Східної Азії. Він зустрічається у Таїланді, Індії та на більшості островів Індонезії. Зазвичай орхідейні богомоли ховаються серед квітів тропічних рослин, переважно – яскравих орхідей.
Поведінка та спосіб життя орхідейного богомола-квітки
Квітковий богомол переміщується гілочками рослин вгору-донизу, поки не знайде скупчення квітів. Він утримується за них кігтями задніх пар ніг. При цьому богомол-квітка розгойдується з боку у бік, імітуючи коливання рослини від вітру.
Згодом на квіти та поряд з ними сідають різні комахи, яких приваблює нектар та дрібна чорна цятка на кінчику черевця орхідейного богомола, що схожа на муху. Помітивши поблизу потенційну здобич, комаха швидко одразу хапає її.
Камуфляж орхідейного богомола допомагає йому ловити їжу. Крім того, імовірно, що це дозволяє обманювати потенційних хижаків.

Самиці покладаються на свої складні частки, щоб триматися на кущах. Вони настільки дивовижно імітують квітку, що легко приваблюють бджіл та іншу здобич.
Крім того, самиці квіткового богомола зливаються зі справжніми квітами, щоб уникнути хижаків. Самці виживають завдяки менш помітному розміру тіла, яке дозволяє їм літати та стрибати, щоб спіймати здобич.
Через суттєву різницю за розміром тіла самиці орхідейного богомола більш схильні до канібалізму. Вважається, що поїдання самців дозволяє їм отримати більше калорій та відкласти більшу кількість яєць. Самиці цього виду також відрізняються демонстрацією турботи про майбутнє потомство через охорону яєць, що майже не властиво іншим богомолам.
Що їсть орхідейний богомол чи богомол-квітка?
Квітковий богомол – хижа комаха, що харчується переважно різноманітними іншими комахами. До його типового раціону належать метелики, цвіркуни, мухи, жуки, плодові мушки, бджоли та мініатюрні оси.
Орхідейні богомоли також можуть полювати на гусениць та личинок інших комах. Окремі особини можуть навіть ловити та їсти менших за них богомолів свого та іншого видів, якщо останні підходять до них занадто близько.

Під час утримання у домашніх умовах орхідейних богомолів зазвичай годують різними видами мух та мушок. Цей раціон також доповнюють різними метеликами та цвіркунами, яких можна купити у зоомагазині онлайн чи на місці.
Маленьких квіткових богомолів у домашніх умовах варто починати годувати плодовими мушками. Дорослих особин потрібно годувати кожні 1-4 дні. Самиці зазвичай потребують більше їжі, ніж самці. Більшу частину води ці богомоли споживають через їжу та краплі роси, дощу тощо на рослинах.
Життєвий цикл орхідейного богомола
Квіткові богомоли мають 3 основні життєві стадії: яйце, німфа та доросла особина. Середня тривалість їхнього життя залежить від їх статі. Самці орхідейного богомола живуть близько 5-6 місяців, тоді як самиці – 8-9 місяців.
Самиця богомола-квітки може відкладати до сотні яєць. Зазвичай вона вкриває їх білою пінистою оболонкою, яка за кілька днів стає твердою. Все це відбувається через 2 тижні після спаровування.
Німфи орхідейного богомола з’являються на світ за 6-8 тижнів після відкладання яєць. Нерідко вони з’їдають своїх братів та сестер після появи на світ, що дозволяє їм почати рости.

Орхідейні богомоли мають дуже тонкий та складний зовнішній скелет. Через це їхні німфи частіше линяють. Личинка орхідейного богомола проходить 7 линянь, щоб досягти стану дорослої особини. Перше линяння відбувається протягом перших 10 днів життя німфи.
При утриманні у неволі по завершенні цього періоду вже можна точно визначити стать майбутньої комахи. Після ще одного линяння самців та самців потрібно розділити, щоб запобігти канібалізму серед них.
Під час сьомого линяння німфа квіткового богомола перебуває на етапі переходу до дорослої особини. У цей час вже можна побачити розвиток зачатків крил комахи. Швидкість дозрівання орхідейних богомолів залежить від температури довкілля.
Через 2-3 тижні після останнього линяння ці комахи досягають статевої зрілості. Самицям потрібний місяць після цього, щоб встигнути виробити яйця та оотеку. Самці стають статевозрілими за 2 тижні після останнього линяння.
Хижаки та загрози орхідейним богомолам
На дорослих квіткових богомолів можуть полювати великі павуки, ящірки, мавпи, кажани, гризуни, змії. Їхні личинки можуть стати здобиччю як цих самих тварин, так і великих ос, більших видів богомолів та птахів.

Орхідейним богомолам вдається уникнути більшості хижаків завдяки своїм маскувальним властивостям. Німфи першої стадії розвитку імітують комах родини Редувіїди, що мають потужний укус та неприємний смак.
Зазвичай німфи орхідейного богомола не їдять кілька днів до линяння. Через це вони мають більший ризик стати здобиччю хижаків.
Орхідейний богомол у домашніх умовах
Богомол-квітка – доволі популярний вид, який нерідко тримають у домашніх умовах. Ці комахи мають високий попит серед поціновувачів екзотичних тварин через яскравий вигляд та невеликі розміри. Квітковим богомолам легко знайти їжу, і вони не вимагають складного догляду у домашніх умовах.
Самців та самиць орхідейних богомолів легко відрізнити, що полегшує їхнє розведення. Ці комахи процвітають в яскравому тропічному середовищі, що дозволяє створювати для них мальовничі вольєри. Загалом орхідейні богомоли – чудові домашні улюбленці, яких не складно тримати у домашніх умовах.

Як оселю для цих комах можна використовувати два типи вольєрів:
- суцільний (зі скла чи пластику) з вентиляцією (щонайменше 20%) через отвори чи сітчастий матеріал;
- повністю сітчастий (з дрібною сіткою із застібкою-блискавицею – для німф), що більш рекомендовано через вимоги до вологості.
Висота вольєра повинна бути щонайменше втричі вища та довша та вдвічі ширша за довжину самого богомола. Для самиць підходить вольєр з висотою та довжиною у 24 см, та шириною 16 см.
Цікавий факт! Самиці орхідейного богомола у неволі зазвичай тихі та спокійні, тоді як самці гіперактивні та вередливі.
Як тримати богомола-квітку у неволі
Оскільки орхідейні богомоли у дикій природі живуть серед рослинності, то їм потрібно встановити чимало штучних рослин та квітів. Німф варто тримати у вольєрі, меншому за мінімальний, щоб вони не загубилися у ньому та мали змогу легше ловити їжу.
Підкладку можна зробити з паперових рушників для тимчасового вольєра, особливо під час вирощування німф. Для довгострокового субстрату можна використовувати сфагнум, кокосове волокно (само по собі чи змішане з піском), кору орхідеї та ґрунтовий торф.
Обов’язково потрібно зробити «смужку линяння». Це шматок сітки, екрану чи тканини довжиною кілька сантиметрів, що приклеюється до верхньої частини вольєра. Він забезпечує місце для богомола, де він зможе висіти донизу головою та мати можливість линяти.

Орхідейних богомолів у домашніх умовах потрібно тримати при температурі у межах +25…+35°С вдень та мінімум +18°С вночі. Під кліткою можна тримати нагрівальні килимки, щоб забезпечити незначний рівень тепла, або використовувати нагрівальні лампи, що випромінюють світло.
Ідеальна вологість для дорослих особин – у межах 60-80% та 50-70% – для німф. Для оприскування варто використовувати колодязну, джерельну (без фтору та інших добавок) чи дистильовану воду, але не водопровідну.
Важливо щодня видаляти залишки їжі, щоб запобігти розмноженню бактерій. Субстрат варто очищати раз на тиждень. Для безпечного очищення вольєра для богомола потрібно використовувати м’яке мило для посуду чи змочування предметів у розчині оцту/води. Все потрібно повністю вимити та висушити, перш ніж знову розмістити богомола у цій оселі.