Богомол: фото, опис, цікаві факти

Богомол - фото, опис, цікаві факти

Богомол – одна з найбільш дивних хижих комах планети. Він має здатність повертати голову на 180 градусів та може здаватися моторошним на вигляд, але насправді є дуже корисним для навколишнього середовища.

Богомол – класифікація та наукова назва

Богомол – крилата комаха, що належить до інфракласу Новокрилі (Neoptera), надряду Тарганоподібні (Dictyoptera), ряду Богомолоподібні (Mantodea). За сучасною класифікацією існує 15 родин цих комах.

Найбільш відомою та поширеною є родина Богомолові (Mantidae). Вона в свою чергу поділяється на 12-21 підродину (за даними 2019 р. – 10 підродин), 74 роди та майже 1500 видів. Взагалі в світі існує близько 2400 видів цих комах.

До родини Богомолові належить майже 20% з усіх існуючих видів богомолів в світі. Типовим представником цієї родини є богомол звичайний (Mantis religiosa).

Богомол – класифікація та наукова назва

Наукова назва цієї комахи походить з давньогрецької мови. Перша її складова – «Mantis» перекладається як «богомол» або «провидець».

Пов’язано це з характерною мисливською позою комахи з піднятими догори передніми кінцівками. Через це богомол нагадує людину, яка склала руки для молитви.

Друга складова («religiosa») також натякає на це, адже перекладається як «релігійний». Саме через це люди здавна надавали богомолу сакрального значення. Також він відомий як «майстер бойових мистецтв у світі комах».

Цікавий факт! Богомоли тісно пов’язані з тарганами та термітами, оскільки вважається, що вони походять від спільного пращура.

Як виглядає богомол? Опис комахи

Зовнішній вигляд богомола є доволі впізнаним. Ця комаха має довге, відносно струнке тіло з трикутною головою, що здатна обертатися на 180 градусів.

Очі у богомола дуже великі, округлої або конічної форми, фасеткові, розташовані із боків. Над ними знаходяться довгі та жилаві вусики.

Забарвлення тіла у цих хижих комах в залежності від виду може варіюватися від зеленого до коричневого. Подібно до більшості комах, представники родини Богомолові мають 2 пари крил та 6 ніг.

Як виглядає богомол

Проте перша пара ніг у богомола перетворилася на складні «руки», що можуть хапати здобич. Шипи на ній дозволяють йому утримувати їжу в процесі її споживання.

За наявністю крил богомолів можна класифікувати як макрокрилих (довгокрилих), плечекрилих (короткокрилих), мікрокрилих (рудиментарних) або безкрилих (без крил). Крилаті різновиди цих хижих комах мають 2 пари крил. Зовнішні крили зазвичай вузькі та шкірясті та функціонують як камуфляж та щит для задніх крил, що більш ніжні та тонкі.

Цікавий факт! Богомол звичайний унікальним тим, що має вухо на черевці між останньою парою ніг. На відміну від інших комах, це справжнє вухо, а не орган, що може вловлювати звукові хвилі.

Розміри богомола

Розмір тіла богомола може значно відрізнятися в залежності від виду. У найменшого представника цих комах довжина тіла сягає 12 мм, а у найбільшого – 17-18 см.

Розмір богомола звичайного становить від 4,5 до 8,8 см. Зазвичай самці менші та більш стрункі у порівнянні з самицями.

Розміри богомола

Довжина тіла більшості богомолів не перевищує 12 м. Менші особини мають розміри приблизно 5-7 см, тоді як найбільші – сягають 15-17 см.

Залежно від віку та виду, богомол може виростати більше ніж на 15 см. Також було помічено, що деякі окремі екземпляри досягають довжини близько 20 см.

Найбільші богомоли у світі

Найбільшим у світі представником цих хижих комах є китайський богомол (Tenodera aridifolia sinensis). Довжина тіла в нього сягає приблизно 18 см.

Він зустрічається в Китаї, Кореї, Японії, Таїланді та Мікронезії. Крім того, цей найбільший богомол у світі був випадково завезений до Філадельфії у Сполучених Штатах.

Китайський богомол має довге та тонке тіло. Його забарвлення може варіюватися від зеленого до коричневого, із зеленою боковою смугою на краях передніх крил коричневого кольору.

Найбільші богомоли у світі

Нерідко цей вид плутають з вузькокрилим богомолом. Однак їх можна відрізнити, знайшовши місце між їхніми передніми кінцівками. Якщо пляма жовта, то це китайський, а якщо помаранчева – це вузькокрилий богомол.

Друге місце за розміром посідає гігантський африканський богомол (Ischnomantis gigas). Найбільша відома науковцям самиця цього виду мала довжину тіла 17,2 см (у самців зазвичай 15,7 см).

Найважчим у світі богомолом вважається західноафриканський мегабогомол (Plistospilota guineensis). Його вага становить близько 13 г.

Дорослі самиці цього виду виростають до 11 см у довжину. Проте вони більш об’ємні та важкі, ніж вище зазначені найбільші богомоли у світі за розміром тіла.

Цікавий факт! Наукова назва китайського богомола складається з 3-х слів. «Tenodera» в перекладі з грецької означає «струнка шия», латинське «aridifolia» перекладається як «сухе листя», а «sinensis» вказує на те, що ця комаха родом з Китаю.

Де живе богомол? Середовище існування комахи

Богомоли існують на всіх континентах планети, крім Антарктиди. Вони зустрічаються як у помірних, так і в тропічних середовищах існування. Проте більшість видів цих комах мешкає саме в тропіках.

Де живе богомол

Зазвичай богомоли зустрічаються в місцях, де чимало квітучих рослин, а, отже, багато потенційної здобичі. Ці комахи не мешкають в районах, де зими довгі та суворі.

Поведінка богомола

Всі богомоли – хижаки, що знаходять свою здобич за допомогою зору та нюху. При полюванні вони використовують підхід «сидіти та чекати». Ці хижі комахи можуть дуже довго непомітно сидіти на рослині в очікуванні потенційної їжі.

Коли здобич з’являється в межах досяжності, богомол кидається та хапає її передніми лапами. Він навіть здатний пронизати своїми гострими шипами на лапах жука під час польоту. Самиці богомола відомі тим, що практикують статевий канібалізм.

Взагалі ці комахи доволі невеликі та неотруйні. Зіткнувшись із власним хижаком, богомол піднімається та змахує крилами, на яких нерідко є плями, що нагадують очі. Останні відлякують потенційних природних ворогів.

Богомол полює лише із засідки, але ніколи – в польоті. Літає він лише, щоб швидше перебиратися з одного місця на інше. Самиці богомола можуть взагалі не літати через занадто важку масу тіла. Зазвичай ці хижі комахи живуть поодинці та збираються разом лише для розмноження.

Поведінка богомола

Щоб уникнути хижаків, більшість богомолів використовує камуфляж. Ці хижі комахи можуть змінювати свій колір, щоб нагадувати листя або інший фон. Деякі види мимікрують під яскраві квіти (наприклад, орхідейний богомол).

У разі безпосередньої загрози чимало богомолів стоять високо, розставляючи передні лапи та широко розгортаючи крила, через що здаються більшими та загрозливими. У деяких видів на грудях, крилах та ногах можуть бути яскраві плями, що відлякують хижаків.

До уваги! Чи кусається богомол? Так, ця хижа комаха може вкусити, якщо її роздратувати, та вщипнути передніми лапами. Проте зазвичай богомоли доволі миролюбні по відношенню до людей.

Богомол – ТОП-5 цікаві факти про комаху

  • Богомоли можуть змінювати колір під впливом коливання температури. Так, коричневі особини під дією сонячних променів стають зеленими.
  • Каролінський богомол (Stagmomantis carolina) – комаха-символ штату Південна Кароліна.
  • Богомоли не люблять багато рухатися та надають перевагу очікуванню здобичі. Деякі з цих комах весь свій життєвий цикл проводять на одній рослині.
  • Самиці богомола створюють захисний футляр для яєць з піни, що утворюється в їхніх тілах. При застиганні ця піна виглядає та на дотик відчувається як пінопласт.
  • Найсуттєвішою відмінністю між самцем та самицею богомола є сегменти черевця.

Що їсть богомол?

Ці хижі комахи їдять все, що їм під силу зловити. Тобто богомол – комахоїдний хижак. Найчастіше за все його здобиччю стають коники, бджоли, мухи, метелики та павуки, а іноді – навіть дрібні хребетні.

Богомол також може ловити та їсти своїх віддалених родичів – тарганів та навіть менших представників своєї родини. Мурахи – одні з небагатьох комах, за якими він буде ганятися.

Що їсть богомол

Проте найчастіше за все ці хижі комахи надають перевагу очікуванню здобичі в засідці. Коли потенційна їжа опиняється у межах досяжності, богомол стрімко атакує її, хапаючи своїми гострими передніми кінцівками.

Китайський богомол – один з найбільших серед існуючих видів – може полювати навіть на колібрі. Інші представники великих видів цих комах харчуються дрібними хребетними: ящірками, жабами, рибою та дрібними пташками.

Цікавий факт! Богомоли живуть довше, ростуть швидше, а самиці виробляють більше яєць, якщо споживають пилок.

Розмноження та життєвий цикл богомола

Повідомлення про те, що самиці богомола вбивають та з’їдають своїх партнерів, найчастіше за все є перебільшенням, хоча інколи це трапляється. Справа у тому, що для виробництва яєць потрібно багато енергії, а самець є найбільшою здобиччю, яку легко зловити.

Розмноження богомола

Саме через це, самці під час шлюбного періоду з особливою обережністю наближаються до самиці. Інколи самець може протягом години приглядатися до потенційної «половинки» і дуже повільно рухатися в її бік. Після спарування він намагається якомога швидше втекти від самиці, перш ніж вона встигне обернутися до нього.

Сезон розмноження богомолів зазвичай відбувається наприкінці літа або на початку осені. Самиця відкладає яйця та створює для них оотеку – захисну ізолюючу капсулу з піни, яку виробляє її тіло. Таким чином вони будуть захищеними протягом зими.

Самиця богомола відкладає від 100 до 600 яєць. Їхня кількість може бути більшою, якщо вона з’їсть самця. Самиця богомола розміщує яйця в теплому, сонячному місці, але при цьому достатньо вологому.

Малеча з’являється на світ навесні. Спочатку вона має вигляд крихітних личинок. Проте вже невдовзі після народження вони линяють у форму, що нагадує дорослих богомолів, але значно менших за розміром.

Життєвий цикл богомола

Малеча линяє приблизно 6 або більше разів, перш ніж повністю стане дорослою комахою. Між кожною линькою проходить приблизно 2 тижні. Ймовірно, що самиці линяють більше, адже вони мають більший розмір тіла.

Тривалість життя богомола становить приблизно від 9 місяців до 1 року (особливо в теплому кліматі). Проте чимало з них живе набагато менше через хижаків або настання зими. В неволі ці хижі комахи можуть прожити трохи довше. Деякі люди тримають їх у якості екзотичних домашніх улюбленців.

Популяція богомолів, хижаки та загрози для неї

На богомолів може полювати будь-яка тварина, до раціону якої належать комахи. Найчастіше за все ними харчуються ящірки, павуки, змії, примати, птахи, жаби та ропухи, гризуни, кажани та різні дрібні ссавці, великі шершні та мурахи.

Хижаки та загрози для богомолів

Незважаючи на це, богомоли доволі поширені в світі комахи. У більшості регіонів вони мають статус комах, що перебувають « в найменшій небезпеці».

Проте в певних регіонах може спостерігатися локальне зменшення популяції богомолів через знищення їхнього природного середовища існування та використання пестицидів.

Богомол в домашніх умовах

Китайські богомоли – доволі поширені домашні улюбленці. За ними легко доглядати, і вони відносно веселі створіння. Ці богомоли швидко пристосовуються до присутності людини і можуть стати достатньо ручними, щоб сідати на руки чи навіть їсти з людських рук.

Богомол в домашніх умовах

Варто зазначити, що китайського богомола в домашніх умовах слід тримати в тераріумі, приблизно в 3 рази більше за розмір тіла самої комахи. Його раціон в неволі може складатися переважно з коників, тарганів, цвіркунів та метеликів.

У тераріум потрібно щодня подавати воду і забезпечити правильну аерацію. Для успішного існування китайські богомоли потребують постійної температури від +20 до +38°С.