Найбільші метелики світу: ТОП-20 види – фото, назви, опис

Найбільші метелики світу – фото, назви, опис

Метелики – одні з найдивовижніших комах, відомі своїм яскравим забарвленням. Більшість їх видів має доволі невеликі габарити, проте існують різновиди з доволі вражаючими як для цих істот розмірами. Нижче наведені найбільші метелики (денні та нічні) в світі за розмахом крил.

Найбільші метелики денні – фото та опис

Найбільший денний метелик у світі: птахокрилка королеви Олександри (Ornithoptera alexandrae)

Найбільші денні метелики є представниками родини Косатцеві, роду Орнітоптера, більш відомого як Птахокрилки. Розмах крил в них сягає 27,3 см, а вага – 12 г. Зустрічаються ці дивовижні великі метелики в природі лише у вологих тропічних лісах провінції Оро на сході Папуа-Нової Гвінеї.

Найбільший денний метелик у світі - Птахокрилка королеви Олександри (Ornithoptera alexandrae)

Самиці птахокрилки королеви Олександри значно більші за самців, але поступаються останнім яскравістю кольорів. Забарвлення у цих метеликів може бути доволі різноманітним – від блакитно-зеленого до чорно-коричневого. Нижня сторона зазвичай зелена або блакитно-зелена із чорними прожилками.

До уваги! Свою видову назву ці найбільші метелики у світі отримали на честь Олександри Датської, яка була королевою Сполученого Королівства в 1901-1910 рр.

Найбільші метелики світу: орнітоптера або птахокрилка голіаф (Ornithoptera goliath)

Представники цього виду посідають друге місце в світі за розмахом крил серед найбільших денних метеликів. У самців він сягає до 20 см, а у самиць – до 22 см.

Зустрічаються ці найбільші метелики світу на теренах Нової Гвінеї, переважно поблизу південно-східного узбережжя. Також їх можна побачити на Молуккських островах.

Найбільші метелики світу -  орнітоптера або птахокрилка голіаф (Ornithoptera goliath)

Ці великі метелики мають вражаюче яскраве забарвлення. У самців воно поєднує зелені, жовті та чорні кольори. Забарвлення самиць буро-коричневе, але зі світлими плямами та жовтуватою облямівкою на нижніх крилах.

До уваги! Птахокрилка голіаф посідає друге місце в світі не лише як найбільший, але ще й як найотруйніший метелик.

Найбільший метелик Африки: косатець антімах (Papilio antimachus)

Ці великі метелики посідають 3-є місце в світі за розмахом крил, який може сягати від 18 до 22-25 см. Самці зазвичай більші за самиць.

Цей вид поширений на теренах 12 африканських країн, переважно в Центральній Африці. Він також ще відомий як африканський косатець махаон. Ці великі метелики вперше були знайдені в 1775 р.

Найбільший метелик Африки - косатець антімах (Papilio antimachus)

Крила у косатця антімаха довгі та вузькі, помаранчево-коричневі з чорними мітками. Зазвичай ці великі метелики літають барвистими зграйками та разом харчуються нектаром. Мешкають вони переважно у вологих тропічних широколистяних лісах, де зустрічаються навколо крони дерев.

До уваги! Косатець антімах не має природних хижаків, оскільки він надзвичайно токсичний. Якщо його проковтнути, то це може викликати хворобу або навіть призвести до летального випадку.

Великі метелики: золотиста птахокрилка Буру (Troides prattorum)

Ці великі метелики світу – ендеміки Буру на Молуккських островах в Індонезії. Зазвичай вони мешкають в горах на висоті 1300-1600 м.

Великі метелики - золотиста птахокрилка Буру (Troides prattorum)

Розмах крил у цих великих метеликів сягає 20 см. Забарвлення у них поєднує жовті та чорні кольори з білими відблисками вздовж жилок на крилах. Цей вид належить до вразливих та зникаючих через втрату середовища існування.

Найбільші метелики світу: птахокрилка Ріппона (Troides hypolitus)

Ці великі метелики також належать до ендеміків Молуккських островів, але зустрічаються ще на Сулавесі. На відміну від попереднього, цей вид не належить до зникаючих, але все одно охороняється законом.

Розмах крил у цих великих метеликів також сягає 20 см. Вони мають жовтувато-чорне забарвлення із білими відблисками на жилках і нижній частині крил.

Найбільші метелики світу - Птахокрилка Ріппона (Troides hypolitus)

Також у птахокрилок Ріппона помітні золотисто-жовті плями у верхній частині нижніх крил. Самиці переважно темно-коричневі і зазвичай більші за самців.

Цікавий факт! Вчені вважають, що яскраво-жовте забарвлення крил цих великих метеликів обманює хижаків через імітацію вигляду великої оси у якості захисного механізму.

Великі метелики: орнітоптера Крез (Ornithoptera croesus)

Ці великі денні метелики мають розмах крил до 16-19 см. Крім значного розміру, вони вражають дивовижно яскравим забарвленням. Ці великі метелики поєднують насичені, глибокі відтінки жовтого та помаранчевого кольорів.

Великі метелики - орнітоптера Крез (Ornithoptera croesus)

У самців верхня пара крил має нерівномірну чорну облямівку, що створює дивний контраст. У самиць крила круглі, позначені жовтими плямами. Крім того, за розміром вони більші за самців.

Зустрічаються ці яскраві великі метелики переважно на острові Бачан в Індонезії та подекуди на Молуккських островах. Вид належить до зникаючих.

Найбільші метелики: трогоноптера-троянець або птахокрилка Палавану (Trogonoptera trojana)

Ці великі метелики – ендеміки острова Палаван на Філіппінах. Розмах крил в них становить 17-19 см. Самиці можуть бути як одного розміру із самцями, так і трохи більшими за них.

Найбільші метелики - Трогоноптера-троянець або птахокрилка Палавану (Trogonoptera trojana)

Самців цих великих метеликів легше за все впізнати за доволі помітними зеленими мітками біля краю крил. Зазвичай вони оксамитово-чорні, тоді як самиці – буро-коричневі.

Великі метелики світу: птахокрилка химера (Ornithoptera chimaera)

Ці великі метелики населяють гірські тропічні ліси Нової Гвінеї, де мешкають на висоті приблизно 2800 м. Їхні чималі зграї можна помітити пурхаючими навколо крони дерев.

Великі метелики світу - птахокрилка химера (Ornithoptera chimaera)

Розмах крил у птахокрилки химера становить до 16 см у самців та до 19 см у самиць. Ці метелики мають переважно чорно-зелене забарвлення з деякими золотистими плямами на нижніх крилах. Самці відрізняються наявністю чорних ділянок на передніх крилах. У самиць передні крила темно-коричневі.

Найбільші метелики світу: птахокрилка Магеллана (Troides magellanus)

Ці великі метелики зустрічаються на Філіппінах та Тайвані. Зазвичай вони мешкають в мохових лісах, а подекуди – навіть у гірських лісах, де харчуються переважно квітковим нектаром.

Найбільші метелики світу - Птахокрилка Магеллана (Troides magellanus)

Розмах крил у птахокрилки Магеллана сягає 18 см. Зазвичай ці метелики мають чорне забарвлення з жовтими плямами на крилах. У самців жилки на крилах з білою облямівкою, а на нижній парі – подекуди із жовтою.

Основний колір самиці птахокрилки Магеллана варіюється від темно-коричневого до чорного. Жилки облямовані білими штрихами. На задніх крилах є золотиста ділянка з темними прожилками. Під певним кутом зору здається, що ці великі метелики мають синьо-зелений блиск.

Великі метелики: птахокрилка Міранда (Troides Miranda)

Ці одні з найбільших видів метеликів у світі мешкають переважно на островах Суматра та Борнео. Розмах крил в них становить приблизно 16,5 см, самиці зазвичай більші.

Великі метелики - птахокрилка Міранда (Troides Miranda)

Забарвлення у птахокрилки Міранда поєднує чорні та жовто-зелені кольори. На жилках та на нижніх крилах у цих метеликів помітні білі плями.

Малий метелик-кажан (Atrophaneura aidoneus)

Ці азійські метелики зустрічаються на півночі Індії, В’єтнаму та Лаосу, на півдні Китаю, у Бутані та Бірмі. Їх можна побачити в лісах цих регіонів на висоті до 1500 м, у період з квітня по листопад.

Малий метелик-кажан (Atrophaneura aidoneus)

Розмах крил в них становить 11-16 см. Самців можна впізнати за синювато-чорним забарвленням без позначок. Самиці цих великих метеликів сіро-коричневі, з темними смугами між жилок.

Великі метелики: косатець Гомера або ямайський махаон (Papilio homerus)

Ці денні метелики – ендеміки острову Ямайка. Вони населяють вологі тропічні ліси у горах. На теренах Нового Світу косатець Гомера – найбільший метелик родини Косатцеві. Розмах крил у нього сягає 11-15 см.

Великі метелики - косатець Гомера або ямайський махаон (Papilio homerus)

Ці великі метелики мають жовтувато-чорне забарвлення та видовжену форму. На коричнево-чорних крилах помітні великі жовті смуги та сині вкраплення, завдяки яким косатця Гомера легко помітити здалеку. Наразі цей вид класифікується як зникаючий.

Найбільші метелики нічні – фото та опис

Найбільший метелик у світі: павиноочка геркулес (Coscinocera hercules)

Ці вражаюче великі метелики мають розмах крил 27 см у самців та до 36 см – у самиць. Серед існуючих нічних видів цих комах вони мають найбільші площу поверхню крил. Через це вони вважаються найбільшими в світі метеликами.

Найбільший метелик у світі - Павиноочка геркулес (Coscinocera hercules)

Павиноочка геркулес зустрічається в тропічних лісах на півночі австралійського Квінсленда. Також її можна зустріти в Новій Гвінеї. Тривалість життя дорослих метеликів цього виду становить 2-8 днів.

У самців павиноочки геркулес кути задніх крил витягнуті в довгі хвости. На кожному крилі в цих нічних метеликів помітно велике прозоре «око».

Найбільші нічні метелики: совка Агриппіна (Thysania agrippina)

Ці метелики є найбільшими в світі за розмахом крил, але за їх площею поступаються павиноочці атлас. Зустрічаються вони в Центральній та Південній Америці, а також на теренах Мексики та Техасу, куди інколи мігрують з більш південних регіонів.

Розмах крил у нічного метелика совка Агриппіна сягає 25-28 см, а у деяких особин – навіть до 30 см. У тропічних лісах Бразилії навіть був виявлений екземпляр із розмахом крил 30,8 см.

Найбільші нічні метелики - совка Агриппіна (Thysania agrippina)

Крила у совки Агриппіни хвилясті по краям. Верхня частина тіла та крил у неї білі із численними хвилястими бурими, сірими та коричневими смугами.

У різних особин візерунки та кольорова гама можуть дещо відрізнятися. Через здатність зливатися з деревами совка Агриппіна ще відома як метелик-примара або «біла відьма».

Найбільші метелики світу: павиноочка атлас (Attacus atlas)

Цей вид одних з найбільших в світі метеликів зустрічається в тропічних та субтропічних лісах Південно-Східної Азії. Розмах крил в нього становить 25-30 см. Павиноочка атлас вважається одним із найбільших видів метеликів у світі завдяки комбінованому розмаху крил та площі їх поверхні.

Найбільші метелики світу - павиноочка атлас (Attacus atlas)

Ці великі нічні метелики мають доволі складне забарвлення та візерунки на крилах. Переважає червонувато-коричневий колір та білі, чорні, рожеві та фіолетові малюнки. Нижня сторона більш бліда.

Цікавий факт! Вважається, що ці метелики мають захист від хижаків у своєму барвистому візерунку, через який кінчики крил нагадують голову змії. На Тайвані кокони павиноочки атлас використовують як гаманці.

Найбільші метелики у світі: гігантський нічний метелик (Endoxyla cinera)

Ці великі нічні метелики мають розмах крил 24,8 см. Крім того, вони важать трохи більше 28 г та вважаються найважчими метеликами в світі. Самиці погано літають, тому найчастіше за все їх можна побачити на стовбурах дерев або на дерев’яних предметах (наприклад, стовпах паркану).

Найбільші метелики у світі - Гігантський нічний метелик (Endoxyla cinera)

Зустрічаються ці нічні метелики в Австралії, на узбережжі Квінсленда та Нового Південного Уельсу. Їхні гусені харчуються хвоєю евкаліптів. Вони мають смугасте фіолетово-біле забарвлення. Гусені живуть протягом 1-3 років, а дорослі метелики лише декілька днів.

Імператорський нічний метелик (Eacles imperialis)

Ці великі метелики мають переважно жовте забарвлення з рожевими або фіолетово-коричневими плямами. Розмах крил в них може сягати 10-14 см. Самиці більші за самців.

Великі метелики - Імператорський нічний метелик (Eacles imperialis)

Ці великі нічні метелики зустрічаються від Мексики на півдні до Канади на півночі та від Скелястих гір на заході до узбережжя Атлантики на сході Північної Америки. Мешкають вони у змішаних та хвойних лісах.

Більшість цих метеликів з’являються на світ наприкінці літа. Їхнє забарвлення дозволяє зливатися з опадаючим листям та сприяє захисту від хижаків. Саме тому зазвичай ці метелики зустрічаються на лісовій підстилці з листям.

Великі нічні метелики: королівська цітеронія (Citheronia regalis)

Ці нічні метелики ще відомі як королівські горіхові, а їхня личинка зветься «рогатим дияволом». Розмах крил у них становить 15,2 см. Ці нічні метелики зустрічаються в широколистяних лісах у південно-східних регіонах Сполучених Штатів.

Великі нічні метелики - королівська цітеронія (Citheronia regalis)
Гусениця метелика королівська цітеронія

Королівська цітеронія має вражаюче забарвлення. В неї сіро-зелені крила з помаранчевими смугами та серією жовтих крапок. Тіло цих метеликів помаранчеве, з вузькими жовтими смугами.

Цікавий факт! Ці нічні метелики відкладають яйця переважно на листя волоського горіха, гікорі або хурми.

Найбільші нічні метелики: павиноочки або сатурнії (Saturniidae)

До цієї родини належать чимало доволі великих видів великих нічних метеликів. Забарвлення в них варіюється від коричневого, помаранчевого та жовтого, що утворюють «плями-очі», до яскраво-зеленого з рожевими або коричневими плямами та хвостом. Також можуть поєднуватися тьмяні, восково-зелені фарби зі смужками та плямами помаранчевого, жовтого або блакитного кольору.

Найбільші нічні метелики - павиноочки або сатурнії (Saturniidae)

Лялечки цих нічних метеликів знаходяться у шовковистих коконах. Останні у деяких країнах Азії та Південної Америки використовують для виробництва справжнього шовку. Його забарвлення може варіюватися від білого до світло- та сріблясто-коричневого.

Розмах крил у більшості сатурній становить 8-14 см, а у окремих видів – до 28 см. Зустрічаються ці великі нічні метелики у листяних тропічних лісах та лісистих місцевостях.

До уваги! Сатурнія велика або павиноочка грушева має розмах крил 12-15 см та є найбільшим нічним метеликом Європи.

Великі нічні метелики: павиноочка цекропія (Hyalophora cecropia)

Ці нічні метелики з групи гігантських шовкопрядів – ендеміки Північної Америки. Вони зустрічаються на схід від Скелястих гір, переважно в лісах Сполучених Штатів та Канади.

Великі нічні метелики - павиноочка цекропія (Hyalophora cecropia)

Цікавий факт! Павуки болас можуть імітувати феромони самиці цих метеликів та використовувати запах, щоб заманювати самців до свого павутиння.

Розмах крил у цих нічних метеликів становить 12,7 см. В їхньому забарвленні присутні червоні, білі та жовті фарби. Ці метелики мають чорні мітки «очей» та червоно-білі смуги на черевці.