Морж: великий ссавець арктичних вод – фото та опис

Морж – фото, опис, цікаві факти

Морж – велика морська тварина, що мешкає у холодних та крижаних водах Полярного кола. Зовні він трохи схожий на тюленя або морського котика та поступається лише морським слонам за габаритами серед океанських тварин, які здатні виходити на берег. Проте головною відмінною рисою моржа від інших ластоногих є наявність довгих бивнів та чутливих вусів.

Морж – класифікація та наукова назва

Морж – хижий морський ссавець, що належить до клади Ластоногі (Pinnipedia). Він є представником родини Моржеві або Моржові (Odobenidae), у який нині представляє єдиний наявний рід Морж (Odobenus).

До останнього належить єдиний вид – Морж звичайний (Odobenus rosmarus). Він має 3 наявні підвиди:

  • атлантичний (Odobenus rosmarus rosmarus);
  • тихоокеанський (Odobenus rosmarus divergens);
  • лаптєвський (Odobenus rosmarus laptevi).
Морж – класифікація та наукова назва

Деякі науковці схильні вважати, що існує лише 2 підвиди моржа звичайного – атлантичний та тихоокеанський, тоді як лаптєвський, скоріш за все, є різновидом другого з них. Наукова назва моржа – Odobenus rosmarus походить з грецької мови. Перша її складова утворена двома словами – «зуби» та «йти».

Пов’язано це з тим, що при переміщенні суходолом морж використовує ікла. Взагалі назва цієї морської тварини походить з мови саамів, де була утворена як похідна від тих звуків, що видають моржі.

Як виглядає морж? Опис тварини

Моржі мають велике видовжене тіло, яке ширше в голові та шиї та звужується до хвоста. Завдовжки вони сягають 2,7-3,65 м (самці) та 2,2-3,1 м (самиці), а заввишки – до 1,5 м. Самці важать 0,8-1,7 кг, а самиці – 0,4-1,2 кг. Зовнішніх вух у моржів немає, а очі доволі маленькі.

Як виглядає морж

Найбільш впізнана риса зовнішнього вигляду моржа – наявність довгих бивнів (дуже довгих верхніх ікл), що спрямовані вниз. У самців вони майже вдвічі більші (майже до 1 м завдовжки) та важчі, ніж у самиць. Ці морські тварини використовують бивні як для боротьби, так і для утримання за лід, коли витягують свої важкі тіла з води.

Жорстка та зморшкувата шкіра моржа вкрита шаром (до 4 см товщиною) рідких, грубих волосків зазвичай сірого або коричневого чи бурого кольору. Однак під час прийняття сонячних ванн поза водою шкіра у цих морських ссавців набуває рожево-червоного відтінку.

Також відомо, що під товстою шкірою моржів знаходиться товстий шар сала (жиру), який допомагає цим тваринам зігріватися та виживати у дуже холодних водах. На нього приходиться майже чверть від загальної маси тварини.

Моржі мають дві пари ласт, які допомагають їм рухатися у воді дуже спритно. При цьому рух тіла відбувається за допомогою задніх ластів, а передні використовуються для корегування напрямку руху. Кінцівки цих тварин краще пристосовані для рухів по суші, ніж у тюленів.

Опис моржа

На суходолі моржі незграбно пересуваються, згорнувши задні ласти під собою під прямим кутом, щоб забезпечити собі більшу підтримку. Шкіра на нижній частині їхніх ластів шорстка та вузлувата, що допомагає цим величезним тваринам не ковзати на льоду.

Атлантичні моржі мають жовто-буре забарвлення шерсті. Завдовжки вони сягають до 3,7-4 м (самиці) та 4-5 м (самці) та важать до 800-1000 кг. Дослідники зазначають, що раніше навіть зустрічалися представники цього підвиду моржів, які становили 6-7 м завдовжки та важили до 1,5 т. Довжина бивнів у атлантичного моржа сягає 60-80 см.

Поведінка та спосіб життя моржів

Моржі – неймовірно товариські тварини. Вони живуть великими родинними групами (інколи – до тисячі особин) на крижинах. Ці стада складаються переважно з самиць з дитинчатами, а також кількох домінантних самців. Коли тварини відступають у воду заради годування, величезні групи розбиваються на менші, що налічують лише десяток особин, тому конкуренція за їжу менша.

Поведінка та спосіб життя моржів

Самці використовують свої довгі та масивні бивні переважно для боротьби з конкурентами за найбільш сприятливі місця розмноження та самиць, які там живуть. Відомо, що самці моржів видають різноманітні голосові звуки, включаючи гучні міхи під час шлюбного сезону. Вони легко та голосно видають їх завдяки двом повітряним мішкам у шиї. У самиць ця анатомічна особливість відсутня.

Цікавий факт! Моржі здатні контролювати своє серцебиття залежно від умов довкілля. Чим холодніше вода, тим повільніше б’ється серце у цих морських тварин.

Де живуть моржі?

Моржі є найбільш відомими тваринами на всьому узбережжі Північного Льодовитого океану. Вони населяють холодні води та узбережжя Гренландії, острова Шпіцберген, Канади та Аляски. Зазвичай ці морські тварини живуть на крижинах та скелястих узбережжях, а також проводять багато часу у крижаній воді.

У зимові місяці, коли лід найтовстіший, моржі зазвичай надають перевагу ділянкам тоншого льоду, які вони можуть легко пробити на поверхню з води під ним. У теплі літні місяці, коли лід сходить, цих морських тварин можна частіше зустріти на віддалених ділянках скелястого узбережжя.

Де живуть моржі

Моржі добре пристосовані до умов замерзання на крайній півночі. Проте відомі випадки, коли цих тварин помічали далі на південь у районі Центральної Канади, навколо Великобританії та навіть у водах поблизу узбережжя Іспанії.

Однак більшу частину свого часу моржі проводять за Полярним колом та навколо нього. Саме тому глобальне потепління становить для них серйозну загрозу, адже зникає лід, на який ці тварини можуть виходити з води, щоб відпочити.

Цікавий факт! Найбільшими Ластоногими є морські слони. Проте у природі моржі з ними не перетинаються, і тому є найбільшими представниками цієї групи тварин у своєму середовищі існування.

Що їсть морж?

Моржі – хижі тварини, які полюють на інших морських істот. Вони мають густі вуса, що містять приблизно 450 дуже чутливих волосин, які допомагають їм знаходити їжу у темних та каламутних водах на глибині приблизно 100 м під поверхнею.

Майже всю свою здобич моржі знаходять на дні океану. Вони викидають потоки повітря та води в осад, щоб виявити їжу, заховану під піском. Моржі харчуються переважно засмоктування їжі у рот, а не за допомогою зубів. Навіть відомо, що вони затискають молюска між губами та висмоктують м’яку істоту зсередини мушлі, перш ніж виплюнути останню у воду.

Що їсть морж

Раціон моржів складається з різних видів здобичі: молюсків, морських равликів, черв’яків, кальмарів, восьминогів та навіть деяких видів тихохідних риб. Відомо, що деякі популяції цих хижих тварин також полюють на тюленів.

Моржі харчуються у темряві на дні океану. Зазвичай вони занурюються на глибину 80-100 м майже на 30 хвилин за раз. Однак нещодавні дослідження показують, що залежно від наявності здобичі моржі досягають значно більшої глибини – до 180 м під поверхнею води.

Розмноження моржів

Ці морські ссавці найчастіше за все розмножуються в середині зими – між січнем та березнем. Самиця моржа виношує єдине дитинча протягом приблизно 15 місяців та народжує його на льоду. Розмножується вона зазвичай раз на 2 роки.

Морженя при народженні сягає до 1,2 м завдовжки та важить до 75 кг. Малюк має коротку та м’яку шерсть, що вкриває його тіло, блідо-сірі ласти та густі білі вуса без видимих зубів.

Розмноження моржів

Перші 6 місяців морженя годується лише молоком матері, а вже потім починає їсти більш тверду їжу. Наприкінці першого року життя молодий морж вже майже втричі більше за свої габарити при народженні. Він стає все більш незалежним, хоча зазвичай залишається поблизу матері у перші 2-3 роки свого життя.

Молоді самиці часто залишаються поряд зі своєю матір’ю навіть після цього. Самці починають відходити від стада, щоб приєднатися до груп молодих самців.

Самиці моржа починають розмножуватися вже у віці 6-7 років. Статева зрілість самців настає пізніше – щонайменше у 10 років. Проте вони часто не можуть успішно розмножуватися, доки не доведуть своє домінування, на що потрібно ще десь 5 років. У дикій природі моржі живуть до 27-30 років.

Хижаки та загрози для моржів

Через великі розміри та агресивний характер ці морські ссавці мають небагато природних хижаків. Зазвичай на моржів можуть полювати білі ведмеді та зграї косаток. Проте навіть проти цих хижаків дорослі особини можуть легко захиститися своїми величезними бивнями.

Тому найбільшу загрозу для моржів становлять лише люди. На цих морських ссавців здавна полюють заради м’яса, шкіри та жиру, а також бивнів. Останні вважаються другими у світі за розмірами та цінністю після бивнів слона.

У деяких регіонах моржам загрожує забруднення води нафтою, яка впливає як безпосередньо на цих тварин, так і на їхню здобич. Також кількість доступної їжі для цих хижих ссавців значно зменшується через промисловий лов. Останній також сприяє ще й важкому шумовому забрудненню у зазвичай тихих та віддалених водах, де мешкають моржі.

Популяція моржів

Наразі моржі вважаються видом тварин, які перебувають під загрозою зникнення у своєму природному середовищі. Загалом складно зібрати дані про чисельність цих морських тварин. Проте відомо, що їхня кількість зменшується з 18 ст. зі збільшенням рівня полювання та людської діяльності.

Популяція моржів

Останнім часом моржі стають ще більш вразливим видом через зменшення кількості льоду внаслідок глобального потепління. Точний розмір популяції цих морських тварин невідомий.

Проте, за оцінками, у крижаних водах Полярного кола залишилося від 200 до 250 тисяч моржів. При цьому популяція атлантичних моржів є більш рідкісною та налічує лише приблизно 20 тисяч особин.