Морські зірки: фото, опис, ТОП-5 цікаві факти

Морські зірки – фото, опис, цікаві факти

Морські зірки – одні з найважливіших представників підводного світу тварин. Формально вони не є рибами, але переважна їх більшість поширена у прибережних водах. Ці дивовижні створіння мають судинну систему на основі морської води замість крові та вражають доволі яскравим забарвленням.

Морські зірки – класифікація та наукова назва

Морські зірки – тварини, що належать до підцарства Справжні багатоклітинні (Eumetazoa), типу Голкошкірі (Echinodermata). Останні за кількістю видів (приблизно 6300) посідають друге місце, поступаючись лише Хордовим, і при цьому найбільша кількість різновидів приходиться саме на морські зірки.

До типу Голкошкірі належать морські придонні тварини, які дуже чутливі до опріснення води. Окрім морських зірок, доволі відомими та поширеними представниками цього типу є морські їжаки, голотурії або морські огірки, морські лілії та змієхвістки чи офіури.

Морські зірки – класифікація та наукова назва

Останні разом із морськими зірками належать до надкласу Астерозої (Asterozoa). При цьому перші є представниками однойменного класу Морські зірки (Asteroidea).

Ці тварини у викопному вигляді відомі ще з ордовицького періоду. Наразі налічується приблизно 1600 сучасних видів морських зірок.

Наукова назва цих морських тварин – «Asteroidea» перекладається як «зіркоподібний». Пов’язано це з характерним зовнішнім виглядом морських зірок, що за п’ятикутною формою нагадують зірку. Проте деякі різновиди цих тварин можуть мати набагато складнішу структуру та бути схожими навіть на дивовижні квітки з загостреними кінчиками пелюсток.

Види морських зірок

Існує близько 1600 різних видів морських зірок. Нові різновиди ще продовжують виявляти, найчастіше за все – під час океанських досліджень. Різноманітність морських зірок настільки ж значна, як і місця, де вони зустрічаються.

Види морських зірок - Астеріас червоний (Asterias rubens)

Астеріас червоний (Asterias rubens)

Види морських зірок - Королівська морська зірка (Astropecten articulatus)

Королівська морська зірка (Astropecten articulatus)

Види морських зірок - Шоколадна морська зірка (Protoreaster nodosus)

Шоколадна морська зірка (Protoreaster nodosus)

До найбільш відомих видів цих морських тварин належать:

  • Астеріас червоний (Asterias rubens) – морська зірка, яка має персиково-помаранчевий колір та 5 променів-кінцівок та зустрічається по всьому узбережжю Атлантики;
  • Морський соняшник (Pycnopodia helianthoides) – морська зірка, яка може мати до 24 кінцівок та різноманітне забарвлення та зустрічається у Тихому океані;
  • Королівська морська зірка (Astropecten articulatus) – має 5 кінцівок та яскраве забарвлення, що поєднує фіолетові та помаранчеві кольори, зустрічається у Західній Атлантиці;
  • Морська зірка-намисто (Fromia monilis) – має біло-червоне забарвлення та пластини на тілі, які дуже схожі на намистини, зустрічається у західній частині Тихого океану;
  • Шоколадна морська зірка (Protoreaster nodosus) – зустрічається у Тихому океані поблизу Індонезії, має характерні чорні шипи на тілі, що нагадують шоколадну стружку.

До уваги! Офіури чи змієхвістки (Ophiuroidea) не є морськими зірками. Це один з класів Голкошкірих, представники якого здатні самостійно пересуватися по морському дну за допомогою своїх гнучких кінцівок.

Як виглядає морська зірка? Опис тварини

Морські зірки – водні тварини, які повільно рухаються та прилипають до океанського дна. Більшість з них має центральний диск, оточений п’ятьма або більше (у деяких випадках – навіть до 50) окремими довгими сегментами – променями. Рот морської зірки зазвичай розташований посередині диска. На кінцях променів є світлочутливі очні плями, які здатні розрізняти світло та темряву.

Шкіра у морських зірок вкрита невеликими шипами. Нижня частина кінцівок зазвичай вистелена сотнями маленьких трубчастих ніжок, які використовуються для поступового руху.

Як виглядає морська зірка

Морські зірки мають дивовижну різноманітність кольорів та варіацій – від фіолетових смужок до загострених чорних «ріжок». Доволі часто вони мають дуже яскраве забарвлення: червоне, жовте, помаранчеве, фіолетове, блакитне, інколи – двоколірне, рідше – сіре або зелене. При цьому нижня частина тіла у морських зірок зазвичай бліда, найчастіше за все жовтувата.

Деякі види цих морських тварин можуть бути дуже дрібними – лише 2,5-5 см у діаметрі. Проте є морські зірки, розмір яких становить до 30 см, а у деяких окремих особин діаметр може сягати навіть до 1 м. Переважна більшість мають габарити у межах 12-25 см.

До уваги! Морські зірки не є рибами, бо у них відсутні зябра, плавники, луска та будь-які інші характерні риси. Однак вони живуть під водою та є невіддільною складовою водної екосистеми.

ТОП-5 цікаві факти про морські зірки

  • Делікатна структура: морські зірки мають тендітну мережу тонких м’язів та крихітних зв’язок, тому вони рухаються дуже повільно, і саме тому їх не слід брати у руки, адже це зашкодить їхньому життю.
  • Розширені органи чуття: морські зірки не мають центральної нервової системи, замість цього все їхнє тіло складається з набору сенсорних нервів.
  • Морські зірки спостерігають за світом маленькими очима, розташованими на кінцях їх «рук».
  • Ці морські тварини мають здатність відрощувати втрачену кінцівку. Цей процес повільний та відбувається, лише якщо морська зірка переживає біль від початкового розриву. Деякі види можуть відламувати собі кінцівки, щоб врятуватися від хижаків.
  • У морських зірок насправді немає крові. Натомість вони прокачують морську воду через свої судинні структури, щоб переносити поживні речовини та кисень.

Де живуть морські зірки та яке їхнє середовище існування?

Морські зірки зустрічаються на узбережжі усіх світових океанів та на океанському дні на глибині до 8,5 км. Проте, оскільки вони використовують морську воду як частину своєї судинної системи, то не можуть жити у жодній прісній воді.

Де живуть морські зірки

Найчастіше за все морські зірки живуть у коралових рифах, мулистих затоках та практично у будь-якому іншому водному середовищі. Цих тварин можна побачити на підводних луках з морської трави та у підводних лісах водоростей ламінарії.

Що їдять морські зірки?

Ці морські тварини є хижаками. Вони полюють майже на всі типи маленьких океанських мешканців, які менші за їхній рот. Раціон кожної морської зірки залежить від виду та місця існування.

Проте переважна більшість цих тварин їсть мідій, устриць, молюсків, морських равликів, крабів, дрібну рибу та навіть інших своїх родичів. Крім того, морські зірки можуть споживати й водорості. Глибоководні види висмоктують з мулу органічні рештки, які становлять головну їхню їжу.

Що їдять морські зірки

Морські зірки рухаються дуже повільно. За годину вони долають лише приблизно 10 м. Вигинаючи промені, ці морські тварини здатні збиратися на каміння або водорості. Деякі різновиди здатні навіть незграбно плавати, долаючи при цьому невеликі відстані.

Попри свою повільність та незграбність, морські зірки – доволі вправні хижаки. Вони не мають зубів та засмоктують ту невелику здобич, яка здатна поміститися в їхньому роті.

Цікавий факт! Морська зірка має 2 шлунки, які допомагають травленню.

Розмноження морських зірок

Ці морські тварини є поодинокими істотами, які кожні пів року збираються у великі групи для спарювання. Зазвичай вони спаровуються, створюючи пару з партнером протилежної статі. Обидві морські зірки випустять у воду ікринки, як тільки ті будуть запліднені.

Розмноження морських зірок

Ці тварини не піклуються про своє потомство. Ікринки дрейфують на дно океану. У міру того, як молоді морські зірки ростуть, вони повільно відрощують кінцівки та приймають дорослу форму.

У дикій природі вони можуть жити до 40 років. З віком морські зірки продовжують розвиватися та відрощувати свої кінцівки-промені.

Хижаки та загрози для морських зірок

Морські зірки стають здобиччю багатьох тварин, що мешкають в океанських водах. Найчастіше за все ними харчуються тюлені, черепахи та калани, а також морські птахи, краби та великі хижі риби.

Хоча морські зірки зустрічаються майже по всьому світу, вони вважаються тваринами, що зникають. Через втручання людей знищено чимало коралових рифів, які слугують середовищем існування для цих тварин.

Хижаки та загрози для морських зірок

Саме тому поки що найбільшою загрозою для морських зірок є руйнування цієї океанської екосистеми. Кількість цих тварин у світі невідома.

До уваги! Морські зірки – надзвичайно чутливі та крихкі створіння, тому не слід чіпати їх у дикій природі, аби не нашкодити їм.

Чи можна їсти морську зірку?

Більшість видів морських зірок неїстівні. Навіть ті, які не є токсичними, містять неприємні на смак флавіноїди, відомі як сапоніни. Якщо покласти до рота шматочок морської зірки, то можна відчути неприємний гіркий присмак.

Саме тому ці тварини ніде у світі не їдять як основний харчовий продукт. Проте деякі екзотичні ресторани продають смажену морську зірку.