Метелик адмірал або сонцевик адмірал – комаха ряду Лускокрилі, яка має дивовижні візерунки на крилах. Деякі з цих яскравих орнаментів схожі на знаки розрізнення військових, через що й виникла така видова назва.
Метелик адмірал – класифікація та наукова назва
Ці яскраві комахи належать до ряду Лускокрилі, родини Сонцевики (Nymphalidae). Остання є однією з найбільших серед родин денних метеликів. Загалом вона налічує понад 600 родів та приблизно 5700 видів.
Метелик адмірал належить до роду Ванесси (Vanessa). Передні лапки у представників цього роду нагадують щіточки, вкриті густими волосками, що є їх головною відзнакою.
Рід Ванесси налічує понад 20 видів. Серед них найбільш відомими є сонцевик адмірал та сонцевик будяковий. Метелик адмірал є представником виду Сонцевик адмірал. Його наукова назва – Vanessa atalanta.
Друга складова походить від ім’я дочки царя Аркадії – Аталанти, яка, згідно з давньогрецьким міфом, вміла бігати швидше за всіх людей у світі. Назва «адмірал» пов’язана з рудо-червонуватими стрічками на крилах, що нагадують відзнаки військового цього чину.
Проте, існує ще версія, за якою ця назва зумовлена тривалою міграцією. Мається на увазі, що ці метелики під час переміщення до місця зимівлі долають складний час та проводять чимало часу над морем, подібно до адміралів. Останнє слово походить з турецької та означає «володар морів».
Цікавий факт! Англійська назва метелика адмірал – «red admiral», але ще раніше за неї існувало «red admirable», що перекладається як «червоний захопливий».
Як виглядає метелик адмірал?
Сонцевик адмірал має темно-бурі або майже чорні крила, іноді – з блакитнуватим полиском. Верхня частина передніх крил у цих метеликів чорна, з однією великою або кількома дрібними білими плямами. Через них також проходить поперечна червоно-руда смуга.
Нижня частина крил має темно-бурий колір та червоно-руду облямівку по краю. На останній ледь помітний рядок невеликих темних плямок.
Розмах крил у метелика адмірала становить 5-6 см, тоді як довжина тіла у середньому становить приблизно 2,5 см. Самці та самиці майже нічим не відрізняються один від одного.
Подібно до інших метеликів, адмірал має 6 суглобових ніг. Тіло, як й у будь-якої комахи, розділене на 3 частини: голову, грудну клітку та черевце. Пара вусиків-антен допомагає метеликам адмірал відчувати навколишнє середовище за запахом та на дотик. Бачать ці комахи завдяки складним очам по обидва боки голови.
Де живе метелик сонцевик адмірал?
Адмірал – доволі поширений у світі вид метеликів. Він зустрічається на теренах Європи (включаючи Україну) та Західної Азії, на півночі Африки та у Північній Америці, а також на Азорських та Канарських островах, Гаїті та у Новій Зеландії.
Метелики адмірал мешкають у різноманітних середовищах. Вони населяють лісові галявини та узлісся, гірські луки, узбіччя доріг, узбережжя річок та інших водойм.
У горах ці яскраві метелики зустрічаються до відмітки 2500-2700 м. Також нерідко цих комах можна побачити у міських садах та парках, а також поблизу квітучих клумб біля домівок та у фруктових садах.
До уваги! Побачити метеликів адмірал можна у період з березня по жовтень. Представники цього виду, що мешкають в Україні, зазвичай відлітають на зимівлю до Середземномор’я та півдня Азії.
Поведінка та життєвий цикл метелика адмірал
Подібно до більшості метеликів, адмірали зазвичай поодинокі, за винятком випадків спаровування. Вони відомі як вид, який активно мігрує. Взимку метелики адмірал рухаються на південь у пошуках теплішої погоди. Проте деякі з них можуть ховатися там, де є (під корою дерева або у щілині).
Самці цих метеликів є дуже територіальними. На початку сезону розмноження територія кожного з них охоплює від 2-х до 7-ми метрів вшир та від 4-х до 13 метрів завдовжки.
Самці метелика адмірал до 30 разів за годину облітають ці угіддя, щоб не допустити присутності потенційних конкурентів за самиць. Останні зазвичай обирають для спаровування самця, який найбільш активно літає.
Метелики адмірал переважно травоїдні. Вони харчуються нектаром з квітів та рідиною гнилявих плодів. Також ці метелики висмоктують сік з дерев, що сочаться. На стадії гусені адмірал харчується переважно на будяку (татарнику) та кропиві.
Гусені метелика адмірал живуть на кропиві або настінниці. Вони загортаються у «пакети» листя за допомогою павутиння. Лялечки також мешкають у згорнутому листі. Зимують ці метелики на стадії імаго.
У південних регіонах свого середовища існування адмірал має 2-3 покоління на рік. Метелики з’являються навесні (після зимівлі) та у липні-вересні. Мешканці північних регіонів щороку мігрують на південь у субтропіки.
Хижаки та загрози метеликам адмірал
На цих яскравих метеликів можуть полювати мавпи, птахи, ящірки, щури, змії, жаби та ропухи. До їхніх менших хижаків належать бабки, мурахи, оси, мухи та павуки.
Адмірали уникають хижаків завдяки камуфляжу та мімікрії. Перший спосіб працює, коли ці метелики сідають та складають крила, ховаючи свої яскраві кольори.
Розмір популяції метеликів адмірал невідомий. Проте цей вид вважається таким, що викликає найменше занепокоєння. Загрози його зникнення поки що не існує.