Фіолетові птахи – одні з найрідкісніших в світі. Подібно до синього, фіалковий колір утворюється структурним забарвленням пташиного пір’я, а не пігментами. Саме тому він значною мірою залежить від світла та варіюється від світло-бузкового та яскраво-фіолетового до майже чорного. Нижче наведені відомі фіолетові птахи (з фото та описом), що існують в світі.
Фіолетові птахи світу: шпак-куцохвіст аметистовий (Cinnyricinclus leucogaster)
Ці фіолетові птахи належать до тропічних представників родини Шпакові та є віддаленими родичами шпака звичайного. Вони поширені у більшості країн Африки, а також зустрічаються у ОАЕ та Ізраїлі. Зазвичай ці птахи надають перевагу відкритим та прирічковим лісам, де є багато фруктів, ягід або інжиру.
Взагалі-то фіолетовим є лише самець шпака-куцохвоста аметистового. Його забарвлення може варіюватися від сливово-фіолетового до блакитно-фіолетового залежно від сонця, але черевце біле.
Самиці та молоді самці мають біле черевце із коричневими смужками та темно-коричневий верх. У представників обох статей темний дзьоб та лимонно-жовті очі.
Фіолетові пташки: щурик пурпуровий (Progne subis)
Ці фіолетові птахи належать до родини Ластівкові. Вони доволі поширені на теренах Північної Америки, переважно на півдні Канади та на сході Сполучених Штатів.
Подекуди ці пташки зустрічаються й у Мексиці. На зимівлю вони відлітають до Південної Америки. Ці фіолетові пташки можуть мешкати як у міських та сільських районах, так й у світлих дощових лісах.
Зовні щурик пурпуровий доволі схожий на ластівку. Дорослі самці мають глянцево чорно-синє забарвлення, що при певному освітленні здається блискуче пурпуровим з райдужними відтінками. Самиці зазвичай сіренькі та мають світле черевце.
Цікавий факт! При довжині тіла майже 20 см щурик пурпуровий – найбільша ластівка у Північній Америці.
Фіолетові птахи: султанка американська (Porphyrio martincus)
Ці птахи родини Пастушкові за розмірами схожі на курочку водяну, але мають більш яскраве забарвлення. Зустрічаються вони на американських болотах з щільною рослинністю. Крім того, цих птахів можна побачити на Галапагоських островах, у Великобританії та Португалії.
Султанка американська має фіолетове забарвлення голови та шиї та фіолетово-синю нижню частину тіла. Крила та спина в неї зеленуваті, ноги – світло-жовті, конічний дзьоб – яскраво-червоний із жовтим кінчиком, а підхвістя – біле.
На лобі є блакитна пляма. Проте молоді птахи менш яскраві та зазвичай мають переважно коричневий колір.
Фіолетові пташки світу: скригнатка пурпурова (Passerina versicolor)
Ці маленькі фіолетові пташки із родини Кардиналові зустрічаються в Мексиці та на південному заході Сполучених Штатів. Тернові ліси та каньйони – типове середовище їх гніздування.
Довжина тіла у скригнатки пурпурової становить 12-14 см. Самці мають вражаюче темно-вишневе та синьо-фіолетове забарвлення та яскраво-червону пляму на потилиці. Самиці менш яскраві та відрізняються тьмяно-коричневим кольором.
Цікавий факт! Мікроскопічний склад пір’я заломлює світло таким чином, що людина сприймає його райдужним або яскравим відтінком. Через те, як світло падає на птахів, можна бачити різні варіації їх забарвлення, подібно до того, як скляна призма відбиває різні відтінки.
Фіолетові птахи: маріка сенегальська (Cinnyris coccinigastrus)
Ці маленькі фіолетові пташки зустрічаються в Центральній та Західній Африці. Зазвичай вони мешкають у вологих саванах, на луках та пасовищах, в чагарникових заростях та в садах. В межах їх ареалу розповсюдження цих пташок можна побачити на висоті до 1500 м.
Довжина тіла у сенегальської маріки сягає 15 см. У дорослих самців спина та крила темно-зелені, на грудях є червона пляма, а тіло яскраво-фіолетове. Самиці зверху зеленувато-коричневі, а знизу – жовті. Ці маленькі пташки мають довгий вигнутий дзьоб, пристосований для споживання нектару.
Цікавий факт! Фіолетові птахи насправді можуть не бути яскраво-фіолетовими, а лише виглядають так через відбиття світла.
Фіолетові птахи світу: монарх-довгохвіст чорний (Terpsiphone atrocaudata)
Ці дивовижні співочі пташки мешкають в Східній Азії. Їх можна зустріти в лісах, на плантаціях та в садах, на висоті до 1000 м. Ці птахи мають короткий чубчик на голові, що з’являється у самців в шлюбний період, та неймовірно довгий хвіст.
Довжина тіла (разом із хвостом) у самців сягає 35-45 см, а у самиць – 17-18 см. Крім того, вони значно відрізняються за забарвленням. Самці під час сезону розмноження вражають пурпурно-чорним верхом та білим низом.
Поза шлюбним періодом, подібно до самиць, вони темно-сірі, з коричневими крилами та не мають чубчика. Дивовижний вигляд цим птахам також надають яскраво-блакитні кола біля очей.
До уваги! За певних умов освітлення багато видів птахів виглядають неймовірно яскраво-фіолетовими, а за інших – здаються синіми або чорними.
Фіолетові птахи: ірисор великий (Rhinopomastus cyanomelas)
Ці дивовижні фіолетові птахи поширені у саванах та сухих лісах у Південній та Східній Африці. Зовні вони нагадують колібрі. Подібно до них, ірисор великий має вузький та дуже вигнутий дзьоб.
Довжина тіла у цих африканських птахів сягає 26-30 см. Оперення у самців чорне з синє-фіолетовим відтінком, а на крилах помітні білі плями. Самиці та молоді птахи більш коричневі.
Цікавий факт! Фіолетовий колір у багатьох культурах розглядається як священний та асоціюється з елегантністю, гордістю, королівською владою, святістю та багатством. Фіолетові квіти символізують чарівність, вишуканість, грацію та гідність.
Фіолетові пташки світу: голуб білобровий (Pampusana jobiensis)
Ці фіолетові птахи зустрічаються в Новій Гвінеї та на прилеглих островах. Мешкають вони зазвичай у вологих та гірських тропічних лісах. Відомо, що ці птахи ведуть наземний спосіб життя.
Самці мають вражаюче фіолетове забарвлення потилиці, крил, спини та хвоста і світло-рожеві ноги. Горло, груди та частина обличчя в них білі. Самиці мають схожий розподіл кольорів, але відрізняються більш тьмяним, майже коричневим кольором верху.
Фіолетові птахи з фото: колібрі-шаблекрил фіолетовий (Campylopterus hemileucurus)
Ці яскраво-фіолетові птахи зустрічаються на теренах Мексики та Центральної Америки. При довжині тіла 14-15 см та розмаху крил 8,3 см вони є найбільшими колібрі у Північній Америці.
У самців цих пташок горло та нижня частина тіла темно-фіолетові, а потилиця та верхня частина – пурпурові. Також вони мають домішки синьо-зеленого на верхніх перах хвоста. У самиць фіолетове лише горло, а нижня частина тіла світло-сіра.
Фіолетові пташки з фото: колібрі-короткодзьоб пурпуровий (Ramphomicron microrhynchum)
Ці дивовижні фіолетові пташки мешкають в Андах, на узліссі гірських тропічних лісів, на висоті 1700-3600 м. Серед всіх існуючих видів колібрі вони мають найкоротший дзьоб, за що й отримали свою видову назву.
Верхня частина тіла у самців металево-блискуча фіолетова. Горло та черевце в них блискуче зелені, а хвіст – чорно-фіолетовий. У самиць забарвлення менш блискуче, зелене у верхній частині тіла та біле із зеленими цятками – внизу. Проте хвіст в них також фіолетовий.
Фіолетові птахи: дідрик фіолетовий (Chrysococcyx xanthorhynchus)
Ці фіолетові птахи із родини Зозулеві мешкають в мангрових та вологих тропічних лісах Південно-Східної Азії. Також їх можна зустріти в садах та парках в країнах цього регіону. В гірських лісах ці пташки зустрічаються на висоті до 1500 м.
Довжина тіла у дідрика фіолетового сягає 16-17 см. Самці мають блискуче яскраво-фіолетове забарвлення голови та спини.
Крила у них іржасто-руді із зеленуватим відтінком. Горло та верхня частина черевця – фіолетові, а черевце – біле, з широкими чорними, фіолетовими та зеленими смугами.
Самиці мають зеленувато-бронзовий верх тіла та темно-коричневу голову. Горло те черево в них білі, з бронзово-зеленими смугами.
Птахи фіолетового кольору: колібрі-лісовичок фіолетоволобий (Thalurania colombica)
Ці маленькі пташки, також відомі як «фіолетові німфи», мешкають на теренах Центральної та Південної Америки. Вони зустрічаються у вологих та гірських тропічних лісах, на плантаціях та в садах.
Довжина тіла у самців сягає 9,5-11,5 см, а у самиць – 8,5-9 см. Самці мають фіолетовий колір спини, черевця, хвоста, лобу та тім’я, тоді як горло і груди в них зелені.
У самиць верхня частина тіла яскраво-зелена, тоді як горло, груди і черевце – сірі. Проте ці пташки можуть мати певні відмінності у відтінках та вкрапленнях у окремих підвидів.