Дозорець-імператор: найбільша бабка в фауні України

Дозорець-імператор - фото, опис, середовище існування

Дозорець-імператор – одна з найбільших бабок на теренах Європи. Яскраве забарвлення та великі габарити тіла роблять його одним із найбільш впізнаних різновидів цих комах.

Дозорець-імператор – класифікація та наукова назва

Наукова назва бабки дозорець-імператор – Anax imperator. Імператором вона названа через свої значні габарити. Дозорцем цей вид звуть, бо самці дуже територіальні, та постійно вартують, щоб ніхто інший не посягнув на їхній простір.

Дозорець-імператор – класифікація комахи

Дозорець-імператор належить до роду Дозорець (Anax), родини середніх та великих бабок – Коромисла (Aeshnidae). Всі вони полюють та переслідують здобич у польоті.

Як виглядає дозорець-імператор?

Ця бабка має дуже яскраве забарвлення та великі крила. Самець імператора-дозорця відрізняється яскраво-блакитним черевцем, тоді як у самиці воно зелене або зелено-коричневе.

Форма тіла у цих бабок довга, вузька та обтічна. Крила здаються прозорими, але їх перетинають тонкі чорні лінії.

Як виглядає дозорець-імператор (самець)

Як для самців, так і для самиць характерна яблучно-зелена грудна клітка з товстою чорною смугою, що тягнеться вниз по череві. Також впізнаний вигляд дозорцю-імператору (незалежно від статі) надають великі округлі зелено-блакитні очі та чорні або жовті ноги.

Самиця бабки дозорець-імператор має зелене черевце, а самець – блакитне. Таке забарвлення дозволяє їм зливатися із середовищем існування.

Довжина тіла дорослої бабки дозорець-імператор становить 7,8-8,5 см. Розмах крил в представників цього виду сягає 4,5-5 см. Дозорець-імператор вважається однією з найбільших бабок в Європі та найбільшою – в Україні.

Точна вага представників цього виду невідома. Проте в цілому бабки важать від 565 до 850 мг. Скоріш за все, дозорець-імператор важить трохи більше, ніж метелик данаїда монарх.

Як виглядає дозорець-імператор (самиця)

Кожне з чотирьох крил у дозорця-імператора ретельно контролюється окремим м’язом. Саме завдяки цьому забезпечується широкий діапазон рухів. Тому дозорець-імператор має змогу повертати крила під час руху як вгору, так і вниз.

Крім того, він може миттєво піднімати їх та бездоганно контролювати кожний свій рух. Цікаво, що майстерність дозорця-імператора в повітрі вже зараз надихає вчених та інженерів на новітні технології створення дронів та дослідження космосу.

Цікавий факт! Очі бабки складаються з тисяч маленьких одиниць (омматідій), кожна з яких має систему лінз і фоторецепторні клітини, що збирають зорову інформацію. У дозорця-імператора в кожному оці присутні 60 тисяч омматідій. Ця бабка здатна побачити здобич з відстані 12 м.

Де живе дозорець-імператор – середовище існування

Цей різновид бабки зустрічається в Європі, Центральній та Південно-Західній Азії, Південній та Північній Африці. Великі ставки, неглибокі озера, річки з повільною течією, канали та затоплені гравійні кар’єри – типове середовище існування дозорця-імператора.

Головною вимогою до водойм існування є наявність значної кількості водної рослинності. В Україні цей вид бабок поширений по всій території, проте його популяція в країні є незначною.

Середовище існування дозорець-імператор

Зазвичай дозорець-імператор зустрічається біля прісних водних джерел. Проте інколи цих бабок можна побачити і поблизу біля солонуватих водойм. В дикій природі дозорець-імператор в польоті зазвичай зустрічається з червня по серпень.

Цікавий факт! Дозорець-імператор зображений на низці марок країн по всьому ареалу його розповсюдження.

Поведінка та спосіб життя бабки дозорець-імператор

Відомо, що ці бабки тримаються близько одна до одної, але зазвичай не живуть на одній території. Самці дозорця-імператора дуже територіальні. Вони докладають чимало зусиль, щоб захистити свою територію, особливо під час розмноження.

Самець дозорця-імператора не просто відганяє конкурентів. Він вступає в жорстку боротьбу з іншими бабками за перевагу в повітрі. Скрегіт від зіткнення хітинових крил цих комах може поширюватися на значну відстань. Крім того, в цей час дуже цікаво спостерігати за титанічною битвою двох бабок.

Поведінка та спосіб життя бабки дозорець-імператор

Достовірно, як саме спілкуються між собою бабки дозорець-імператор, невідомо. Однак, загалом «спілкування» між цими комахами відбувається за рахунок візуальних сигналів. За останніми дослідженнями, бабки можуть спілкуватися один з одною за допомогою кольорів.

Дозорець-імператор довго літає без відпочинку. Самці майже нескінченно патрулюють свої території. Під час польоту ця бабка розвиває швидкість до 48-50 км/год.

При полюванні дозорець-імператор може рухатися задом наперед чи вниз головою або навіть зависати в повітрі. Все це дозволяє йому літати вищу та далі, ніж будь-які інші види бабок.

Що їсть дозорець-імператор?

Ці бабки є хижими комахами. Вони полюють переважно на метеликів, мошок, комарів та менших представників своєї родини. Свою здобич дозорець-імператор ловить під час польоту та утримує ногами. При цьому його зелене або блакитне черевце ніби звисає вниз, коли він летить.

Дозорець-імператор – ненажерлива комаха, яка забезпечує біоконтроль деяких неприємних шкідників. Свою здобич ця бабка ловить на значній висоті. При цьому вона у польоті утворює своїми ногами кошик, щоб утримувати їжу.

Що їсть дозорець-імператор

Німфа дозорця-імператора така ж ненажерлива, як доросла комаха. Вона харчуються всіма водними мешканцями, які менші за неї. Зазвичай її раціон складається із пуголовків, дрібних водних комах та жуків, а іноді – навіть маленьких рибок.

Німфа дозорця-імператора має добре розвинений зір та потужні щелепи. Ці пристосування разом із неймовірною швидкістю переміщення роблять її дуже вправним хижаком.

Життєвий цикл дозорця-імператора

Самиця дозорця-імператора в середньому відкладає сотні яєць витягнутої форми на листя водної рослинності. Через 3 тижні після цього на світ з’являються німфи. Їхній розмір становить 4,5-5,5 см, що є досить великим для личинки. Значну частину часу вони проводять під водою.

У стадії німфи дозорець-імператор живе протягом 1-2 роки, а як доросла комаха – всього 8,5 тижнів. По мірі росту німфа скидає свій екзоскелет.

Життєвий цикл бабки дозорець-імператор

Під час останньої линьки вона покидає воду та чіпляється за рослину на березі водойми. Там німфа линяє востаннє та розвиває крила, які використовуватиме для польоту. У вигляді крилатої дорослої особини вона з’являється протягом однієї ночі.

Самці дозрівають протягом 12 днів, а самиці – протягом 13 і 16 днів. Через 9 днів після цього ці комахи вже починають сезон розмноження. Після нього самиці дозорця-імператора переходять у воду для відкладання яєць.

Бджолоїдні птахи – головні природні хижаки дозорця-імператора. Крім того, у деяких регіонах ареалу розповсюдження ці бабки вважаються їстівним делікатесом.

Популяція дозорця-імператора

Точна популяція цього виду бабки невідома. Однак ареал поширення дозорця-імператора досить великий, і цей вид описується як звичайний. Ймовірно, що ці бабки мають великі субпопуляції, тому вони викликають найменше занепокоєння.

Популяція дозорця-імператора

В межах свого природного ареалу дозорець-імператор є досить розповсюдженим видом. Через зміну клімату ці комахи навіть змогли колонізувати північні частини свого ареалу.

Однак забруднення води та втрата середовища існування може значно вплинути на популяцію дозорця-імператора. В Україні цей вид бабки внесений до Червоної книги.