Дозорець-імператор – одна з найбільших бабок на теренах Європи. Яскраве забарвлення та великі габарити тіла роблять його одним із найбільш впізнаних різновидів цих комах.
Дозорець-імператор – класифікація та наукова назва
Наукова назва бабки дозорець-імператор – Anax imperator. Імператором вона названа через свої значні габарити. Дозорцем цей вид звуть, бо самці дуже територіальні, та постійно вартують, щоб ніхто інший не посягнув на їхній простір.
Дозорець-імператор належить до роду Дозорець (Anax), родини середніх та великих бабок – Коромисла (Aeshnidae). Всі вони полюють та переслідують здобич у польоті.
Як виглядає дозорець-імператор?
Ця бабка має дуже яскраве забарвлення та великі крила. Самець імператора-дозорця відрізняється яскраво-блакитним черевцем, тоді як у самиці воно зелене або зелено-коричневе.
Форма тіла у цих бабок довга, вузька та обтічна. Крила здаються прозорими, але їх перетинають тонкі чорні лінії.
Як для самців, так і для самиць характерна яблучно-зелена грудна клітка з товстою чорною смугою, що тягнеться вниз по череві. Також впізнаний вигляд дозорцю-імператору (незалежно від статі) надають великі округлі зелено-блакитні очі та чорні або жовті ноги.
Самиця бабки дозорець-імператор має зелене черевце, а самець – блакитне. Таке забарвлення дозволяє їм зливатися із середовищем існування.
Довжина тіла дорослої бабки дозорець-імператор становить 7,8-8,5 см. Розмах крил в представників цього виду сягає 4,5-5 см. Дозорець-імператор вважається однією з найбільших бабок в Європі та найбільшою – в Україні.
Точна вага представників цього виду невідома. Проте в цілому бабки важать від 565 до 850 мг. Скоріш за все, дозорець-імператор важить трохи більше, ніж метелик данаїда монарх.
Кожне з чотирьох крил у дозорця-імператора ретельно контролюється окремим м’язом. Саме завдяки цьому забезпечується широкий діапазон рухів. Тому дозорець-імператор має змогу повертати крила під час руху як вгору, так і вниз.
Крім того, він може миттєво піднімати їх та бездоганно контролювати кожний свій рух. Цікаво, що майстерність дозорця-імператора в повітрі вже зараз надихає вчених та інженерів на новітні технології створення дронів та дослідження космосу.
Цікавий факт! Очі бабки складаються з тисяч маленьких одиниць (омматідій), кожна з яких має систему лінз і фоторецепторні клітини, що збирають зорову інформацію. У дозорця-імператора в кожному оці присутні 60 тисяч омматідій. Ця бабка здатна побачити здобич з відстані 12 м.
Де живе дозорець-імператор – середовище існування
Цей різновид бабки зустрічається в Європі, Центральній та Південно-Західній Азії, Південній та Північній Африці. Великі ставки, неглибокі озера, річки з повільною течією, канали та затоплені гравійні кар’єри – типове середовище існування дозорця-імператора.
Головною вимогою до водойм існування є наявність значної кількості водної рослинності. В Україні цей вид бабок поширений по всій території, проте його популяція в країні є незначною.
Зазвичай дозорець-імператор зустрічається біля прісних водних джерел. Проте інколи цих бабок можна побачити і поблизу біля солонуватих водойм. В дикій природі дозорець-імператор в польоті зазвичай зустрічається з червня по серпень.
Цікавий факт! Дозорець-імператор зображений на низці марок країн по всьому ареалу його розповсюдження.
Поведінка та спосіб життя бабки дозорець-імператор
Відомо, що ці бабки тримаються близько одна до одної, але зазвичай не живуть на одній території. Самці дозорця-імператора дуже територіальні. Вони докладають чимало зусиль, щоб захистити свою територію, особливо під час розмноження.
Самець дозорця-імператора не просто відганяє конкурентів. Він вступає в жорстку боротьбу з іншими бабками за перевагу в повітрі. Скрегіт від зіткнення хітинових крил цих комах може поширюватися на значну відстань. Крім того, в цей час дуже цікаво спостерігати за титанічною битвою двох бабок.
Достовірно, як саме спілкуються між собою бабки дозорець-імператор, невідомо. Однак, загалом «спілкування» між цими комахами відбувається за рахунок візуальних сигналів. За останніми дослідженнями, бабки можуть спілкуватися один з одною за допомогою кольорів.
Дозорець-імператор довго літає без відпочинку. Самці майже нескінченно патрулюють свої території. Під час польоту ця бабка розвиває швидкість до 48-50 км/год.
При полюванні дозорець-імператор може рухатися задом наперед чи вниз головою або навіть зависати в повітрі. Все це дозволяє йому літати вищу та далі, ніж будь-які інші види бабок.
Що їсть дозорець-імператор?
Ці бабки є хижими комахами. Вони полюють переважно на метеликів, мошок, комарів та менших представників своєї родини. Свою здобич дозорець-імператор ловить під час польоту та утримує ногами. При цьому його зелене або блакитне черевце ніби звисає вниз, коли він летить.
Дозорець-імператор – ненажерлива комаха, яка забезпечує біоконтроль деяких неприємних шкідників. Свою здобич ця бабка ловить на значній висоті. При цьому вона у польоті утворює своїми ногами кошик, щоб утримувати їжу.
Німфа дозорця-імператора така ж ненажерлива, як доросла комаха. Вона харчуються всіма водними мешканцями, які менші за неї. Зазвичай її раціон складається із пуголовків, дрібних водних комах та жуків, а іноді – навіть маленьких рибок.
Німфа дозорця-імператора має добре розвинений зір та потужні щелепи. Ці пристосування разом із неймовірною швидкістю переміщення роблять її дуже вправним хижаком.
Життєвий цикл дозорця-імператора
Самиця дозорця-імператора в середньому відкладає сотні яєць витягнутої форми на листя водної рослинності. Через 3 тижні після цього на світ з’являються німфи. Їхній розмір становить 4,5-5,5 см, що є досить великим для личинки. Значну частину часу вони проводять під водою.
У стадії німфи дозорець-імператор живе протягом 1-2 роки, а як доросла комаха – всього 8,5 тижнів. По мірі росту німфа скидає свій екзоскелет.
Під час останньої линьки вона покидає воду та чіпляється за рослину на березі водойми. Там німфа линяє востаннє та розвиває крила, які використовуватиме для польоту. У вигляді крилатої дорослої особини вона з’являється протягом однієї ночі.
Самці дозрівають протягом 12 днів, а самиці – протягом 13 і 16 днів. Через 9 днів після цього ці комахи вже починають сезон розмноження. Після нього самиці дозорця-імператора переходять у воду для відкладання яєць.
Бджолоїдні птахи – головні природні хижаки дозорця-імператора. Крім того, у деяких регіонах ареалу розповсюдження ці бабки вважаються їстівним делікатесом.
Популяція дозорця-імператора
Точна популяція цього виду бабки невідома. Однак ареал поширення дозорця-імператора досить великий, і цей вид описується як звичайний. Ймовірно, що ці бабки мають великі субпопуляції, тому вони викликають найменше занепокоєння.
В межах свого природного ареалу дозорець-імператор є досить розповсюдженим видом. Через зміну клімату ці комахи навіть змогли колонізувати північні частини свого ареалу.
Однак забруднення води та втрата середовища існування може значно вплинути на популяцію дозорця-імператора. В Україні цей вид бабки внесений до Червоної книги.