Червоний кардинал – співочий птах, доволі поширений на теренах Північної Америки. Американці вважають, що побачити його – на удачу у нових починаннях. Серед усіх інших видів родини Кардиналові червоний кардинал є найбільш поширеним та впізнаним. Вважається, що саме він послугував прототипом пташки з «Angry Birds».
Червоний кардинал – класифікація та наукова назва
Червоний кардинал – птах середнього розміру з ряду Горобцеподібних. Тобто він є віддаленим родичем горобців та синичок. Цей птах відноситься до родини Кардиналові (Cardinalidae), яка об’єднує 14 родів.
До роду Кардинал (Cardinalis) належать 3 види, які мають 19 підвидів. Типовим серед останніх є саме червоний кардинал.
Його наукова назва – Cardinalis cardinalis. Вона пов’язана з тим, що яскраво-червоне оперення самців цих птахів нагадує за кольором мантію, а чубчик на голові – загострене головне вбрання римо-католицьких кардиналів.
Як виглядає птах червоний кардинал?
Червоний кардинал – птах середнього розміру. Довжина тіла в нього становить 21-23 см, а розмах крил – 24-30 см. Вага цієї пташки сягає 45-50 г.
Доволі впізнаний вид червоним кардиналам надає піднятий чубчик та довгий хвіст. Дзьоб у червоного кардинала міцний, трикутної форми та яскраво-червоного кольору. Навколо нього є подоба темної «бороди».
Самці та самиці значно відрізняються за забарвленням оперення. Перші найбільш впізнані через яскраво-червоний колір. Самиці червоного кардинала мають оливково-коричневий колір з деякими червоними вкрапленнями.
Крім того, вони трохи менші за розмірами тіла та вагою, ніж самці. При цьому кораловий колір дзьобу та «бороду» навколо нього мають представники обох статей.
Пташенята червоного кардиналу народжуються без пір’я, з сірим лущенням та рожевою шкірою. Під час линьки вони набувають коричневого кольору, який згодом змінюється на світлий, плямисто-коричневий і м’який червоний.
З настанням статевої зрілості стає помітним статевий диморфізм. Дзьоб у пташеня червоного кардиналу спочатку чорний, а потім тьмяніє до коралово-червоного кольору.
Линька у дорослих птахів відбувається з кінця літа до середини осені. Вони втрачають кілька пір’їн за раз зі свого тіла та нерідко усе пір’я на голові.
Голос та спів червоного кардиналу
Спів самців та самиць червоного кардиналу має відмінності, однак людське вухо їх не вловлює. Самці дуже територіальні, та чітким високим співом з висоти на дереві позначають свої території.
Крім того, спів червоного кардиналу може різниться залежно від його місця існування. Проте у більшості випадків пісні цих співочих птахів Північної Америки складаються з чітких свистів у повторюваних моделях, які потім стають різноманітними. Червоний кардинал також видає металеві короткі звуки як попередження про хижаків або у шлюбний період під час пошуку пари.
Через дзвінкі та мелодичні пісні червоний кардинал ще відомий як віргінський соловейко. Проте такі чудові мелодії властиві лише самцям. Пісні самиць червоного кардиналу не настільки дзвінкі та менш різноманітні.
Поведінка та спосіб життя червоного кардиналу
Червоні кардинали не мігрують. Поза сезоном розмноження ці птахи живуть зграями. Взагалі червоні кардинали дуже територіальні. Самці будуть захищати свою територію та гнізда від інших птахів, хижаків та будь-кого, хто блукає поблизу.
Інколи вони навіть власне відображення сприймають за конкурента та атакують його. Саме ця характерна риса червоних кардиналів знайшла відображення в образі «angry bird» («сердитої/злої пташки»).
Червоний кардинал – ТОП-7 цікаві факти про птаха
Подібно до багатьох інших птахів, червоний кардинал отримує своє яскраве забарвлення завдяки раціону. Чимало ягід та насіння, що споживають ці птахи, містять каротиноїдні пігменти, що й обумовлюють появу їхнього яскраво-червоного кольору.
Існує дуже невеликий відсоток самців червоного кардинала з нетиповим забарвленням. Вони мають унікальну генетичну зміну, відому як ксантохроїзм. В них відсутній фермент, який перетворює жовті пігменти на червоні, що робить цих птахів яскраво-жовтими.
Червоні кардинали – переважно моногамні птахи. Проте якщо парі не вдається успішно розмножуватися, то вона розпадається, і птахи шукають собі нових партнерів.
Незважаючи на доволі милий вигляд, червоний кардинал – люта маленька пташка. Самець сумлінно піклується про самицю, поки вона висиджує яйця, та обидві батьки жорстко захищатимуть своє гніздо та територію від потенційних ворогів.
Птах червоний кардинал вважається символом проміння надії та удачі у нових починаннях.
Американці нерідко звуть червоного кардинала віргінським. У штатах Вірджинія та Західна Вірджинія, а також ще в 5 штатах Америки цей птах визнаний національним символом. Крім того, американці вважають червоного кардинала символом Різдва та зображають цих яскравих птахів на різдвяних листівках.
Серед індіанців Північної Америки існує доволі цікава легенда про червоного кардинала. Вони кажуть, що ця маленька, але дуже хоробра пташка одного разу допомогла вовку. Щоб віддячити їй, той відвів її до червоних скель та розфарбував її оперення у незвичайно яскравий колір. Також індіанці черокі вважають, що червоний кардинал є донькою Сонця.
Що їсть червоний кардинал?
Типовий раціон цих птахів складається із зерна, насіння, фруктів та комах. Також червоні кардинали можуть споживати горіхи, траву та бруньки дерев.
Ці птахи нерідко полюють на метеликів, гусениць, павуків, коників, термітів та жуків, яких вони викопують з-під землі та збирають на кущах своїм міцним дзьобом. Також у пошуках їжі вони можуть навідуватись до годівничок, встановлених людьми на подвір’ях та в парках. Найбільш за все цих птахів приваблює насіння соняшника.
Взагалі червоний кардинал – переважно зерноїдний птах. Більшість його раціону складається з насіння, зерна та ягід. Майже 90% споживаної цими птахами їжі становить насіння бур’янів, фруктів, зерна та ягоди. Проте підростаючих пташенят червоні кардинали годують виключно комахами.
Де живе червоний кардинал? Середовище існування птаха
Червоний кардинал зустрічається переважно в Північній Америці, проте подекуди може залітати навіть до Південної Америки. Найбільш звичайним цей птах є на півдні Каліфорнії та Арізони, штату Мен та Міннесота, на кордоні Техасу та Мексики.
Крім того, червоний кардинал зустрічається на півдні Канади, у Мексиці, на півночі Гватемали та у північній частині Белізу. Цей птах був завезений на Бермудські острови та Гавайї.
Типовим середовищем існування червоного кардиналу є заболочені місцевості, зарості чагарників, сади та ліси. Зазвичай ці птахи гніздяться на низьких деревах або серед густих кущів на висоті 1-3 м.
Гніздо червоного кардинала має чашеподібну форму та складається з чотирьох шарів. У якості матеріалу використовуються грубі гілки, виноградна кора, хвоя, корінці, стебла та трави.
Будівництво гнізда займає 3-9 днів. Готове житло сягає 5-7,5 см вгору, 10 см – в поперечнику та приблизно 7,5 см – у внутрішньому діаметрі.
Розмноження червоних кардиналів
Шлюбний період у цих птахів триває з січня по вересень. Зазвичай червоні кардинали створюють пари на все життя. Проте між сезонами у них можуть бути інші партнери.
При залицянні самці приносять самицям їжу, а утворені пари співають разом. Гніздо будує самиця, а самець забезпечує їй гніздовий матеріал. Зазвичай це житло використовується лише один раз.
Самиця червоного кардинала відкладає яйця через 1-6 днів після завершення будівництва гнізда. Розмір кладки становить 3-4 яйця. Щороку ці птахи мають до 4-х виводків: перший в березні, а інші – між травнем та липнем.
Яйця червоного кардиналу мають білий відтінок, коричневий, синій або зелений, із коричневими, сірими або лавандовими плямами. Самиця висиджує їх більшу частину часу, а самець – у рідкісних випадках. Період висиджування становить 12-13 днів.
Поки самиця висиджує наступну кладку, самець годує та доглядає за наявним виводком. Пташенята покидають батьківське гніздо вже на 10-11 день після появи на світ.
Статевої зрілості ці птахи досягають у віці 1 року. В дикій природі червоний кардинал в середньому живе до 3-х років. Щороку гине до 40% цих птахів. Чимало молодих птахів не виживають ще в перший рік життя. Тривалість життя найстарішого червоного кардиналу в дикій природі становила 15 років, а в неволі – 28,5 років.
Хижаки та загрози для червоного кардинала
Оскільки червоний кардинал має доволі яскраве забарвлення та найчастіше за все шукає їжу на землі, його легко можуть помітити інші тварини. Саме через це ці птахи доволі вразливі для хижаків.
Найчастіше за все червоний кардинал стає здобиччю хижих птахів (орлів, сов) у зимовий період. Також на нього можуть полювати яструби, соколи та сорокопуди.
До інших хижаків червоного кардиналу належать змії та домашні кішки. Яйця цих птахів знищують бурундуки, вивірки, сизойки та ворони.
Наразі червоний кардинал не належить до птахів, що знаходяться під загрозою зникнення. Хоча він стикається з багатьма небезпеками, його популяція поки що стабільна.
Загальна чисельність птаха червоний кардинал в світі налічує приблизно 120 млн. особин. У Сполучених Штатах він захищений законом, що забороняє продаж цих птахів для утримання в домашніх умовах. Штраф за вилов червоного кардинала в Америці може сягати до 15 000 доларів.