Анаконда – величезний плазун, що змагається з пітоном за звання найдовшої змії у світі, але за вагою значно перевершує його. Вона є ендеміком басейнів річок Амазонка та Ориноко у Південній Америці та відома як найважча змія на планеті.
Анаконда – класифікація та наукова назва
Анаконда – величезна змія, що належить до родини Удавові (Boidae), роду Анаконда (Eunectes). Останній налічує 4 види. Найбільш відомою серед них є анаконда зелена.
Європейці вперше дізналися про існування анаконди у 17 ст. Мешканці Південної Америки здавна називали цих змій «сукурі». Вважається, що назва «анаконда» походить або від сингальського слова, що означає «громова змія», або від тамільського, яке має значення «вбивця слонів».
Обидві ці найменування використовувалися щодо пітонів, але доволі схожі на них анаконди отримали їх також. Цих змій також часто звуть удавами, адже саме цю родини вони представляють.
Це слово у перекладі з латинської мови означає корів. Пов’язано це з тим, що у народних легендах анаконди асоціювалися саме з цією рогатою худобою. За легендами, ці змії переслідували корів.
Латинська назва зеленої анаконди – Eunectes murinus. Перша її складова означає «вправний плавець», а друга – «мишачий», тому що спочатку вважалося, що ці величезні змії їдять переважно мишей.
Цікавий факт! Нерідко назву «анаконда» застосовують для опису будь-якої величезної та страшної на вигляд змії.
Як виглядає змія анаконда?
Анаконду завжди характеризують як змію величезного розміру. Існує чимало сумнівних повідомлень про гігантських особин, які не були офіційно задокументовані. Проте насправді найбільші з відомих анаконд сягали 4,8-5,4 м, причому дуже мало зустрічається екземплярів, які перевищують цю довжину.
Справжня винятковість удава анаконда не у розмірі, а у вазі. Ця змія є найважчою з усіх наявних у світі. Пітони можуть бути довшими, але анаконди важать майже вдвічі більше за них, маючи при цьому однакову довжину тіла. Дорослі особини можуть важити понад 90 кг.
Самиці зазвичай значно більші, ніж самці. Вони нерідко сягають 6 м та важать понад 90 кг. За вагою анаконда посідає друге місце серед представників ряду Лускаті, трохи поступаючись лише комодському варану.
Анаконди мають товсту шию та велику голову відповідно до обхвату тіла. Зазвичай ці змії мають оливково-зелений колір з темнішими плямами, що проходять по їх тілу складними візерунками. У них також є жовтувато-коричнева смуга, що проходить по всій довжині тіла, приблизно посередині обхвату. Черевце в анаконди значно світліша, ніж верхня частина тіла.
Цікавий факт! Вчені вважають, що пращуром анаконди, а також інших сучасних удавів та пітонів була величезна змія тітанобоа, що сягала завдовжки 13-15 м, а вшир – майже до 1 м та важила до 1130 кг. Це був найбільший хижак на землі з середини та до останньої частини епохи палеоцену. Харчувалися ці змії винятково рибою.
Поведінка та спосіб життя анаконди
Ці змії активізуються у сутінках та з настанням ночі. Більшу частину свого життя анаконди проводять у воді, де дуже добре плавають. Вони можуть пересуватися по землі, хоча набагато повільніші та менш спритні, ніж у водоймі. Відпочивати ці величезні змії полюбляють на гілках, що нависають над водою.
Більшу частину свого життя анаконди живуть поодинці та збираються разом лише під час сезону дощів для спаровування. Значну частину свого часу ці змії проводять, лежачи прямо під поверхнею води, лише маківки їхніх голів відкриті для повітря.
Цікавий факт! Анаконди мають ніздрі та очі, розташовані на верхній частині черепа, що дозволяють їм залишатися майже повністю прихованими, але дихати та бачити все навколо.
Де живе анаконда та яке її середовище існування?
Анаконди – змії Південної Америки. Вони живуть переважно у басейнах річок Амазонка та Ориноко. Зазвичай цих величезних змій можна знайти у тропічних районах Південної Америки та на півдні Тринідаду.
Анаконди живуть на болотах, у водах повільних річок та озер серед густих тропічних лісів Болівії, Еквадору, Бразилії, Парагваю, Колумбії, Венесуели, Перу, Тринідаду та Гвіани. Хоча ці змії переважно водні, їх можна зустріти у сухих районах (наприклад, на луках). Вони віддають перевагу високій спеці та вологості та найкраще за все почуваються у воді.
До уваги! Через велику масу тіла, анаконди дуже повільно переміщуються на суші. Саме тому вони пристосувалися жити біля води та процвітати у цьому середовищі з хорошою швидкістю плавання.
Види анаконди – фото та опис
Зелена анаконда (Eunectes murinus)
Цей вид є найбільшим та найвідомішим представником родини цих великих змій. Також вважається, що зелена анаконда є найважчою змією у світі та однією з найдовших.
Досить часто представники цього виду важать понад 90 кг та сягають 4,5-5,5 м завдовжки. Поширені ці змії по всьому басейну Амазонки та більшій частині Бразилії та навколишніх країн.
Зелена анаконда має переважно тьмяно-оливково-зелений колір з круглими, досить рівномірними коричневими та чорними плямами. Навіть у молодих особин тіло дуже об’ємне, довге та м’язисте.
Голова у зеленої анаконди довга та трохи вузька у порівнянні з тілом. Деякі особини мають тонкі помаранчеві смуги вздовж голови та шиї. Очі у зеленої анаконди розташовані на голові, а не з боків, як у більшості наземних та деревних змій.
Мешкають представники цього виду переважно у низинних болотах. Хоча вони повільні на суші, але у воді напрочуд швидкі хижаки. Завдяки надгнучким щелепам зелені анаконди можуть знищувати та ковтати тварин, маса яких сягає 50% маси їхнього тіла. Перетравлюють свою здобич вони дуже повільно.
Жовта анаконда (Eunectes notaeus)
Цей вид також відомий під назвою парагвайський через те, що його ареал розповсюдження охоплює більшу частину річки Парагвай та її приток. Жовта анаконда дуже велика, але не така масивна, як зелена. У середньому представники цього виду сягають 3-4 м, а вага у них становить 22-45 кг.
Довге, мускулисте тіло жовтої анаконди має яскраво-жовтий колір з круглими коричневими та чорними плямами. Ці темні плями менш однакові за розміром, ніж у зеленої анаконди, і відрізняються за розміром та формою. Основний колір тіла у представників цього виду може коливатися від блідо-зеленувато-жовтого до темнішого золотисто-коричневого.
Наукова назва цього виду – «notaeus» у перекладі з давньогрецької мови означає «спинний». Зоолог Едвард Коуп дав таку назву через те, що у жовтої анаконди спинна луска менша, ніж у зеленої.
Жовті анаконди надають перевагу низинним водно-болотним та болотистим місцям існування. Полюють вони зазвичай на водну та напівводну здобич. На берег ці змії виповзають дуже рідко.
Болівійська анаконда (Eunectes beniensis)
Цей вид анаконди зустрічається у південно-східній частині Болівії, переважно у регіоні Бені. Він був відкритий у 2002 році. Болівійські анаконди трохи менші за жовтих.
Зазвичай представники цього виду мають основний колір від зеленуватого до жовтувато-коричневого з великою кількістю круглих темно-коричневих плям по всій довжині тіла. Нижня сторона тіла зазвичай має більш світло-жовтий або коричневий відтінок.
Тобто зовні цей вид доволі схожий на попередні два, і спочатку він вважався їхнім гібридом, аж поки не був визнаний окремим видом. Болівійські анаконди дуже довгі та громіздкі змії. Завдовжки вони сягають 3-4 м та важать приблизно 22-31 кг.
Чорнопляма анаконда (Eunectes deschauenseei)
Цей вид анаконд живе переважно у гирлі річки Амазонка на північному сході Південної Америки, переважно на півночі Бразилії. Мешкають чорноплямі анаконди переважно у низинних болотах.
Забарвлення у них зеленувато-коричневе з круглими темно-коричневими плямами. Чорнопляма анаконда виглядає схожою на зелену, але вона набагато менша – у середньому всього 1,5-2,1 м. Її тіло також набагато тонше та менш громіздке, що робить цю змію трохи швидшою на суші, ніж інші види.
Схожі риси усіх видів анаконди
- Напівводний спосіб життя. Ці змії надзвичайно вправні плавці. Вони живуть переважно у низьких заболочених місцях та болотах у найспекотніших та найбільш вологих регіонах Південної Америки.
- Усі види анаконди – неотруйні змії, подібно до інших удавів.
- Анаконди – одні з найбільших та найдовших змій у світі. Вони мають дуже довгі, об’ємні тіла.
- Ці змії мають сильні м’язи для стискання здобичі, яку знищують за допомогою звуження.
- Усі анаконди мають гнучкі щелепи для ковтання дуже великої здобичі та подовжені кістки у черепі, які дозволяють розкривати щелепи дуже широко.
Що їсть змія анаконда?
Як і більшість змій, анаконди – умовно-патогенні м’ясоїдні тварини. Вони полюють та споживають майже все, що є легкою здобиччю. Раціон молодих анаконд складається переважно з риби, амфібій, плазунів та дрібних гризунів, а також водоплавних птахів.
Дорослі особини мають набагато різноманітніший раціон. Ці великі змії є вправними мисливцями, які можуть з’їсти все, що забажають. Чим більше їжі, тим рідше їм доводиться їсти.
Раціон великих анаконд може включати капібар, тапірів, оленів, кайманів, крокодилів, ігуан, а іноді навіть інших змій свого роду (особливо молодих особин). Самиці анаконди також не відмовляться з’їсти меншого самця.
У цих змій дуже повільний метаболізм, і доросла особина може обходитися тижнями або місяцями без їжі. Молоді особини повинні харчуватися частіше, принаймні раз на тиждень. Хоча, це частково тому, що вони їдять меншу здобич, і тому потребують більшої кількості їжі.
Цікавий факт! Самиці анаконди часто не полюють протягом усієї вагітності (близько 7 місяців) і за цей час можуть втратити до половини ваги.
Розмноження та життєвий цикл анаконди
Самці та самиці анаконди збираються разом, щоб спаровуватися під час сезону дощів, який триває з квітня по травень. Самиці можуть залишати феромони на землі або випускати їх у повітря, щоб привернути увагу самців. Вчені у цьому не впевнені, але у будь-якому випадку самці приходять до самиць.
Самці анаконди змагаються один з одним за привілей спаровуватися з самицею. Це може створити так званий «племінний бал», коли багато самців борються за одну самицю. Вони групуються, заплутуються один з одним, намагаючись дістатися до самиці у центрі кулі.
За допомогою «анальних шпор», розташованих з боків клоаки, самці дряпають самицю, намагаючись спонукати її до спаровування. Зазвичай самиця вибирає найбільшого, найвражаючого самця. Спаровування відбувається повністю під водою.
Більшість видів анаконд є яйцеживородними. Після запліднення самиця виношує дитинчат (спочатку в яйцях, потім як живих) протягом 6-7 місяців. Яйця вилуплюються всередині матері. Новонароджені змії з’являються на світ у тонких мішках, які вони швидко проривають, щоб поплисти.
У анаконди народжується 20-40 дитинчат, хоча є повідомлення про появу до 100 малюків. Самиці стають статевозрілими у віці 3-4 років, а самці – приблизно у 1,5 року. У дикій природі анаконди живуть приблизно 10 років, а у неволі – понад 30 років.
Хижаки, загрози та популяція анаконди
Молоді анаконди стикаються з багатьма загрозами, включаючи більших анаконд, кайманів, крокодилів, птахів, ягуарів та людей. Дорослі змії не мають природних хижаків. Єдиний виняток із цього становлять люди, які через страх, часто вбивають цих великих плазунів.
Наразі анаконди внесені до списку видів, що викликають найменше занепокоєння. Однак цим зміям загрожує втрата середовища існування, браконьєрство та вилов для торгівлі.
Знайти анаконду важко навіть досвідченим дослідникам. Через водний спосіб життя цих змій дуже важко досліджувати. Таким чином, немає відомих оцінок потенційної чисельності популяції навіть найпоширеніших видів анаконди. Проте вчені припускають, що два доволі рідкісних різновиди цих змій можуть мати скромні розміри популяції.