У світі існує понад 400 тисяч видів жуків або твердокрилих. Вчені постійно відкривають нові різновиди цих найрізноманітніших комах. Нижче наведені найбільші жуки у світі з фото та описом.
Найбільші жуки у світі: жук-атлас (Chalcosoma atlas)
Ці великі жуки отримали свою назву на честь титана Атласа із давньогрецької міфології. Вони є одними з найбільших представників родини Пластинчастовусі. Зустрічаються ці великі жуки на більшій частині Південно-Східної Азії.
Довжина тіла у жука-атласа сягає 4-11 см. Самці значно більші (майже вдвічі) за самиць. Забарвлення зазвичай чорне з металевим блиском. Самці відрізняються наявністю трьох довгих вигнутих ріг.
Один з них довгий та розміщується по центру голови, а інші – довгі, але трохи вигнуті, розташовані збоку. Ці роги використовуються для змагання з іншими самцями за їжу, територію та у боротьбі за самиць.
Кавказький жук (Chalcosoma chiron) – один з найбільших жуків Азії
Ці величезні жуки належать до тієї ж родини, що й попередній вид та є його близькими родичами. Самці кавказьких жуків також мають три пари ріг, що утворюють W-подібну форму.
Існує 4 підвиди цих великих жуків. Всі вони зустрічаються на теренах Малайзії та Індонезії. Кавказькі жуки є одними з найбільших жуків на теренах Азії. Довжина тіла у самців сягає 8,8-12 см, а у самиць – 5-6,3 см.
Найбільші жуки у світі: жирафовий жук-олень або рогач жирафоподібний (Prosopocoilus giraffa)
Жирафовий жук-олень – найбільший в світі представник родини Рогачеві. Довжина тіла в нього сягає 12 см. Існує 8 підвидів цих великих жуків. Більшість з них поширені у вологих лісах Азії – переважно у В’єтнамі, Таїланді, Індії та на Філіппінах.
Ці величезні жуки мають виразні нижні щелепи із зубчастими вирізами, схожими на зуби. Останні займають приблизно половину всієї довжина тіла цих твердокрилих. Подібно до інших жуків, така особливість властива лише самцям, які використовують величезні «роги» для змагання один з одним за їжу та партнерів.
Найбільший жук у світі за вагою: жук-актеон (Megasoma actaeon)
Це ще одні великі жуки родини Рогачів. Жук-актеон вважається однією з найважчих комах у світі. Дорослі особини важать приблизно 150 г. Проте їхні личинки ще більш масивні, адже їхня вага сягає 240 г.
Довжина тіла у жука-актеона сягає 5-12 см. Самці набагато довші за самиць. Їхні рогоподібні виступи становлять до чверті від загальної довжини тіла. У самиць роги відсутні, проте вони мають маленькі, схожі на кліщі нижні щелепи.
Величезні твердокрилі: жук Уоллеса (Batocera wallacei)
Ці великі жуки зустрічаються в Папуа-Новій Гвінеї, Індонезії та деяких районах Австралії. Вони можуть сягати до 21-24 см у довжину.
Значна частина цього розміру належить до масивних антен, які зазвичай вдвічі більші ніж саме тіло комахи, яке сягає 6-8,5 см. Самці зазвичай значно перевищують самиць за довжиною.
Вперше ці величезні жуки були виявлені на острові Ару в Індонезії. Свою видову назву вони отримала на честь британського натураліста, який їх відкрив.
Найбільші жуки у світі: жук-слон (Megasoma elephas)
Ці великі жуки належать до родини Пластинчастовусі. Серед існуючих різновидів жуків-носорогів жук-слон є одним із найбільших.
Зазвичай його довжина сягає 12 см у самців та 7 см – у самиць, а вага – до 35 г. Мешкають ці великі жуки у дощових лісах Південної та Центральної Америки.
Самці мають довгі потужні хоботні роги, через що цей вид великих жуків отримав свою видову назву. Подібно до інших величезних твердокрилих, вони використовують їх для боротьби з іншими самцями. У самиць роги відсутні, крім того вони мають менші нижні щелепи, якими кусають фрукти та кору дерев.
Забарвлення у жука-слона переважно суцільно-чорне або коричневе. Проте тіло вкрито дуже тонкими жовтими волосками, що надають золотистого відтінку. Особливо багато волосків на надкрилах цих жуків.
Найбільший жук України: рогач звичайний (Lucanus cervus)
Серед понад 1000 видів жуків-оленів цей великий жук є найбільш відомим. Легко впізнаний вигляд рогачу звичайному надають величезні кліщоподібні нижні щелепи. У самців вони значно більші та помітніші, ніж у самиць.
Довжина тіла у рогача звичайного разом із «рогами» сягає 7,5 см та більше. На теренах України він є найбільшим серед всіх існуючих видів жуків.
Цікаво, що хоча мандибули самців виглядають жахливо, насправді вони надто слабкі, щоб сильно вщипнути або вкусити. Проте свої нижні щелепи ці великі жуки можуть використовувати у бійках при конкуренції за самиць. У останніх набагато менші мандибули, але їхній укус більш болючий.
Найбільші жуки світу: королівський голіаф (Coliathus regius)
В середньому довжина тіла цих великих жуків сягає 8,5-9,6 см, а максимально – до 11-12 см. Самиці зазвичай майже вдвічі менші за самців та мають деякі фізичні відмінності. Вага цих жуків становить приблизно 100 г.
У самців на голові розташований Y-подібний виріст, схожий на ріг. Їхні мандибули дуже гострі та можуть легко створити значну рану. У самиць «ріг» відсутній, а голова має щитоподібну форму.
Зустрічаються ці величезні жуки на теренах екваторіальної Африки. Вдень вони активно літають, проте більшу частину часу проводять в кроні дерев.
На землю жуки-голіафи спускаються дуже рідко. Харчуються вони переважно соком дерев та дозрілих фруктів.
Найбільші жуки у світі: жук-геркулес (Dynastes hercules)
Ці величезні жуки – одні з найбільших летючих комах та одні з довгожителів серед твердокрилих у світі. Крім того, вони належать до найбільших жуків планети. Зустрічаються жуки-геркулеси в Центральній та Південній Америці, а також на Карибських островах.
Самці мають величезні роги, разом з якими їх розмір тіла становить до 17,8 см. У самиць роги відсутні, а довжина тіла сягає лише до 8 см.
Голова та передня частина спини у жука-геркулеса блискуче-чорні, а надкрила – жовті або бурі. Колір самця може значно залежати від вологості середовища, в якому він живе.
Незважаючи на страхітливий вигляд, ці величезні жуки не становлять загрози для людини. Харчуються вони гниллю або свіжою деревиною та різними плодами. Свої роги жуки-геркулеси використовують лише для боротьби з самцями-конкурентами.
Найбільший жук у світі: вусач-титан велетенський (Titanus giganteus)
Ці жуки – найбільші у світі твердокрилі за довжиною тіла. Розмір вусача-титана велетенського становить 12-17 см, а його вага – 22-26 г.
Зустрічаються ці величезні жуки у неотропічних регіонах Південної Америки. Їх можна побачити в тропічних лісах Болівії, Перу, Колумбії, Еквадору та Бразилії.
Цікавий факт! Ціна висушеного екземпляра великого жука вусача-титана може сягати 600-1000 доларів та навіть більше. Ці твердокрилі вважаються одним із найцінніших екземплярів ентомологічних колекцій.
Величезні гострі мандибули самців цих найбільших жуків у світі здатні з легкістю врізатися в людську шкіру. Вони навіть здатні розламувати гілки надвоє.
Крім того, вусач-титан велетенський має гострі шипи та здатен шипіти, щоб відлякувати хижаків. Зовні ці величезні жуки нагадують тарганів, але за родинними зв’язками близькі до інших видів вусачів.