Жук сонечко – дивовижна комаха, яку з легкістю впізнає кожен. Її типовий вигляд – червоні надкрила с чорними крапками – усім добре відомий ще з дитинства. Проте в світі існує понад 5000 видів жука сонечка, й чимало з них має різні інші візерунки.
Жук сонечко – наукова назва, класифікація, легенда
Наукова назва жуків сонечка – Кокцінеліди (Coccinellidae). Вони є представниками підкласу Крилатих комах, ряду Твердокрилі або Жуки, родини Сонечка. Наукова назва цих жуків походить від латинського слова «coccineus», що означає «червоний» та пов’язано із забарвленням їхнього екзоскелету.
Існує чимало народних назв сонечка. У Великій Британії його звуть «жуком Богоматері».
За легендою, група фермерів настільки страждала від попелиці (тлі), яка поїдала їхні посіви, що молилася Богоматері про допомогу. Коли з’явилися сонечка, які харчуються переважно попелицями, то вони стали відомі як «жуки Богоматері».
Види жука сонечко
Зазвичай жук сонечко уявляється як комаха з типовим червоним тілом та чорними плямами на ньому. Насправді існує 5200 видів цих комах, які об’єднані приблизно в 360 родів.
В залежності від різновиду вони можуть мати різне забарвлення та відмітки. Найпоширенішими є комбінації червоного, чорного, коричневого, жовтого, білого та нейтральних відтінків.
В першу чергу вони поділяються на такі категорії:
- сонечко семикрапкове (Coccinella septempunctata);
- сонечко тринадцятикрапкове;
- гармонія азійська або сонечко-арелекін (Harmonia axyridis);
- сонечко крапчате.
Надкрила багатьох видів жука сонечко справді червоні. За легендою, червоне тіло комахи символізує червоне вбрання Богоматері, а сім чорних крапок – сім її радощів та сім смутків. Деякі види мають більше або менше 7 плям.
Цікавий факт! Помилково вважається, що крапки на надкрилах сонечка свідчать про вік комахи. Насправді це не так. Кількість плям не має ніякого відношення до віку сонечка.
Як виглядає жук сонечко?
При уявленні жука сонечка у першу чергу на думку спадають такі кольори, як червоний та чорний. Саме завдяки цьому ці комахи є одними із найлегше впізнаних у світі. Проте існує понад 5000 видів жука сонечка, які не потраплять під цей опис.
Вони можуть розрізнятися за розмірами тіла та забарвленням. Поряд з традиційним яскраво-червоним забарвленням із чорними точками існують ще такі варіації зовнішнього вигляду жука сонечко:
- жовті надкрила та чорні крапки;
- коричневі надкрила та крапки кремового відтінку;
- коричневі надкрила без плям або зі смугами;
- чорні надкрила та чотири руді плями;
- блідо-жовті надкрила з дрібними чорними крапками;
- червоні надкрила з однією плямою з обох боків.
Зовнішній вигляд цих комах має декілька загальних рис. Кожен жук сонечко має пружне овальне чи округле тіло – сильно опукле зверху та пласке знизу, пару твердих надкрил, які захищають пару крил під ними, шість ніжок і наймиліші щічки з усіх комах. Ще у цих комах є дві антени та складні очі, що дозволяють бачити в кількох напрямах одночасно.
Більшість з існуючих жуків сонечко сягає лише 1 см в довжину. Проте є дуже маленькі види, довжини тіла яких не перевищує 1-1,5 мм.
Цікавий факт! Тіло у гармонії азійської трохи довше, ніж у звичайного сонечка, а забарвлення варіюється від червоного до помаранчевого.
Поведінка жуків сонечко
Суглоби уздовж ніг сонечка спеціально пристосовані для виділення токсичної рідини – їдкої гемолімфи, яка може захистити комаху від хижаків. Іноді ці маленькі жуки кусаються у разі загрози для них.
Хоча легко знайти одне або два сонечка, зазвичай ці жуки знаходяться в групі. Однією з причин, чому вони скупчуються, є швидке розмноження та обмежені запаси їжі взимку. Приблизно половину цієї групи становлять самиці.
Цікавий факт! Сонечка дуже вправно літають, роблячи 85 помахів крилами за 1 секунду.
Де живе жук сонечко?
Ці комахи зустрічаються по всьому світу, особливо в помірних широтах. Зазвичай вони живуть в Європі та Північній Америці. На північноамериканський континент сонечка були завезені лише в середині 1990-х років, щоб допомогти впоратися з попелицею.
З того часу вони розповсюдилися там повсюди. Лише на теренах Сполучених Штатів мешкає понад 500 видів сонечок із 5200 існуючих. У Центральній та Південній Європі налічується близько 80 видів.
Ці комахи добре пристосовуються до різноманітного середовища. Вони можуть жити на луках і в лісах, а також в містах та передмістях. Деякі зграї сонечок можна зустріти навіть уздовж річок. Проте досить рідко ці комахи зустрічаються в тропічних лісах.
Якщо ці жуки утворюють скупчення взимку, то вони зазвичай збираються на південному боці споруди, дерева чи будівлі, щоб отримати більше сонячного світла. Проте зазвичай сонечка зимують, сховавшись в тріщинах кори дерев.
Цікавий факт! У деяких американських штатах (Массачусетс, Теннесі, Делавер, Огайо, Нью-Гемпшир) жук сонечко визнаний національною комахою.
Що їсть жук сонечко?
Ці комахи всеїдні. Вони споживають як рослини, так і інших тварин у якості головного джерела поживних речовин. В першу чергу жук сонечко їсть листя, гриби та інших комах. Іноді він навіть харчується пліснявою.
Проте головним у раціоні сонечка є попелиці. За день кожен жук з’їдає до 50 цих шкідників. Личинка сонечка, яка щойно вилупилася, спочатку висмоктує сік з попелиці, а як достатньо зміцніє – з’їдає всю комаху.
Також сонечка можуть шукати щитівок, листоблошок, борошнистих клопів, кліщів, білокрилок, листоїдів та інших комах, менших за них. Ще вони нерідко харчуються личинками інших комах. Якщо нічого їсти, то ці жуки можуть поїдати навіть яйця та личинки інших сонечок.
Важливо! Сонечка неймовірно корисні для знищення шкідників у садах, проте можуть нести значну загрозу для врожаю на фермах.
Вороги та загрози для жука сонечко
Жук сонечко входить до раціону багатьох птахів. Також на нього можуть полювати жаби, оси, павуки та бабки. Сонечка є досить малими комахами, які не можуть дати відсіч іншим тваринам, хоча й мають декілька засобів захисту від них.
Так, яскраве забарвлення жука сонечка у першу чергу має призначення відлякувати потенційних ворогів. Крім того, при стисканні їхнього тіла, ці комахи виділяють зі своїх «колін» токсини, які мають дуже неприємний запах.
Саме тому більшість хижих комах намагаються уникати сонечок, оскільки вони погані на смак. Проте деякі клопи без проблем полюють на цих жуків.
Окрім хижаків, загрозу для цих комах становить використання інсектицидів для обробки рослин, забруднення та зміна клімату. Однак завдяки стійкості до багатьох різних середовищ існування в усьому світі ще зустрічаються мільйони сонечок.
Слід знати! Жук сонечко нешкідливий для більшості людей. Він рідко кусає і не жалить. Укуси сонечка не завдають травм і не поширюють хвороб, проте у деяких людей можуть спричинити алергію.
Життєвий цикл жука сонечко
Сонечка – комахи із повним перетворенням. За своє життя вони проходять стадії яйця, личинки, лялечки та імаго. Спаровуються ці комахи весною та влітку.
Самиці жука сонечко залишають свої яйця на нижній стороні листа, де є достатньо їжі для майбутніх комах. В залежності від різновиди їх чисельність може варіюватися від 3-х до 300. Інкубаційний період триває приблизно тиждень.
Личинкам сонечка потрібно більше їжі, ніж дорослим жукам. Щодня кожна з них з’їдає 350-400 попелиць. Через 10-15 днів личинка сонечка досягає зрілості та перетворюються на лялечку.
Молоді імаго мають більш яскраве забарвлення, ніж їхні старші родичі. Тому старого жука легко впізнати по найтьмянішому забарвленню. Тривалість життя сонечка становить від кількох місяців до 1-2 років.